Murat  Çelik

Murat Çelik

2 bin Davetiye 50 bin katılım

A+A-

Akçadağ ilçesi Aşağı Örükçü köyünde türbesi bulunan Büyük Mutasavvıf Ali Kara Efendi'nin vefatının 42. yıl dönümü dolayısıyla mevlit okutuldu.

42. yıl önce Hakk’ın rahmetine kavuşan Mürşid-i Kamil Ali Kara Efendi ve AK Parti Malatya eski Milletvekili Fuat Ölmeztoprak’ın merhum eşi Sadiye Kara Ölmeztoprak için okutulan Mevlid-i Şerif haberimizin spotu bu olmuştu.

Mevlit günü değil de mevlit gününden bir gün önce gördüklerimi paylaşmak istiyorum.

Tarih 4 Mayıs 2013 saat 19.30 suları, Ali Kara Efendi Külliyesi’nin bulunduğu Örükçü Köyü’ndeyim, köye girmek imkânsız (!) girişte oluşturulan barikat inşası halen devam eden Hayrat Çeşmesi için, tali yola yönlendirildim, yol boyu plakasını bile hatırlayamadığım şehirlerden gelen Şehirlerarası Otobüsler, mini ve midiler ve otomobiller…

Arazi ölçümünden anlamam ama 3 tane Malatya İnönü Stadyumu büyüklüğünde bir alan ve panayırı andıran görüntü… Araçlardan inerek piknik yapan, halı serip oturanlar ve bir o kadar da kalabalık yürüyüş yapıyor.

Şaşkınlığımı gizlemem imkânsız dı; “Maşallah” dedim ve sustum…

Yaklaşık 500 metre sonunda gördüklerim tam anlamı ile beni şaşkına çevirdi odun ateşi ile kaynayan kazanlar tahminim 25 adetti. Yarın için yapılıyor sandım…

Ve sordum pişirdiğiniz yemekler yarına kadar soğumaz mı? Aldığım yanıt karşısında şaşkınlığımda zirve yaptı; “Bu pişen yemekler bu akşam için.”

Nasıl yani?

“Şuan burada bulunanlar ve daha sonra gelenler için yapıyoruz” dedi yemeklerle ilgilenen Aşçı, saat: 21.00 sularında yeniden sordum bugün kaç kişiye ikram da bulundunuz? 12 bin kişilik pişirmiştik birkaç porsiyon kaldı…

Külliye önünde ki hummalı çalışma misafirhane duvarından sarkıtılan Ali Kara Efendi ve Sadiye Kara Ölmeztoprak Hanımefendinin posterleri içindi… Akşam karanlığı olmasına rağmen spot ışıkları Külliyeyi kilometrelerce önce görme imkanı sağlıyordu…

Külliye tamamı ile Şanlıurfa’dan getirilen doğal taşlardan ve Şanlıurfalı Mimarlar tarafından inşa edilmiş tamamı ile el emeği göz nuru… Görüntüyü yazmam imkânsız güzelliği görmek lazım.

Mavlit günü sabah erken saatlerden alışılmışın dışında yolu kullanarak Külliyeye ulaşıyorum, yürümek imkânsız gibi şansımı zorlayarak Mevlidin okunacağı alana ulaşıyorum… Bir gün önce planlandığı gibi her şey saat gibi işliyor, yer ve otopark sıkıntısı yaşanacağı tahmin ediliyordu… Öyle de oldu. Mevlidin başlama saati 2 saat kala her yer insan kaynıyor. Türbe ziyareti sonrası okutulacak mevlidi dinlemek için yer bulma telaşı içerinde kalabalık…

Katılım Devlet erkânından da çok sayıda, siyasi parti il başkanları düzeyinde, Malatya Belediye başkanı, yardımcıları, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şirket müdürleri, il dışından gelen belediye başkanları ve rakamını tam olarak söylemeyeceğim ama 50 bini aşkın vatandaşın katılımı ile gerçekleşti, mevlidi şerifin okunması.

Yemek ikramı ve servisi “5 yıldız” restoranları kıskandıracak şekilde…

Saat 11.00 itibari ile başlayan Mevlit programı sonrası katılımcıların Ali Kara Efendi Külliyesi’ni terk etmesi 19.00’u buldu.

Meraklıyım ya Mürşid-i Kamil Ali Kara Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Ölmeztoprak’a sordum “Kaç Davetiye dağıtıldı?” 2 Bin adet dedi.

Mantık işi değil diye düşündüm, 2 bin davetiye ve 50 bini aşkın katılım(!)

Meraklıyım ve düşündüğüme cevap almak için yine sordum; “Nasıl oluyor da bu kadar kişi katılıyor?” diye…

Aldığım cevap çok kısa oldu… “Gönül işi bu”

Bu cevaba detay beklemek gibi cahilane tutum içerisine girmedim... sustum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum