Murat  Çelik

Murat Çelik

3’ü bir arada erken seçim

A+A-

 

Erken seçim artık kulislerde değil de Yüksek Seçim kurulu"ndan da yüksek sesle seslendiriliyor, “hazır” olduklarını açıklıyorlar.

 

AK Parti"nin kapatılma isteği ile gündeme geldiği düşünülen Erken Seçim söylentileri, şuan iktidar partisinin Genel seçim sonrası bilerek ve isteyerek kulislerde gündeme getirdi konuydu.

 

Sindiremiyorlardı genel seçimde meclise giren vekiller, yerelde ki yönetimlerin kendilerine karşı tavır almasını…

 

Bu durum yalnız Malatya için geçerli değil tabi ki, diğer şehirlerde de durum aynı.

 

Yerel Belediye Başkanlarının gönlünden geçenler nasıl olsa gönüllerine sorulmadan listelerde aday gösterildiler, herhangi bir yaptırımları olmadı seçim öncesi aday belirlenmesinde.

 

Bu durum önce listelere sonrada Türkiye Büyük Millet Meclisine giren vekiller tarafından göz ardı edilmedi, biran önce vekillerin gönüllerinden geçen belediye başkanlarının yerel yönetime geçirilmesi için kulis çalışmaları başlatıldı.

 

Sürpriz ise Yargıtay Başsavcısı"ndan geldi ve Ak Parti"yi kapatmak için hazırladığı iddianameyi Anayasa mahkemesine taşıdı.

 

Cumhurbaşkanı krizi yeni vekiller ile aşılmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ü içine sindiremeyen vekil sayısı hatırı sayılır çoğunlukta.

 

Hal böyle iken, neden erken yapılması düşünülen genel seçim için sandığa gidecek Vatandaş 3 seçimi bir arada yapmasın?

 

  • Erken Yerel Seçim
  • Erken Genel Seçim
  • Cumhurbaşkanı seçimi

 

Siyasi resim değişir mi yapılacak seçimler bunu irdelemek lazım;

 

Erken genel seçimde, şayet AK Parti kapatılıp yerine yeni parti adı altında girecek olursa AK Parti şuan olduğu kadar güçlü çıkmaz, MHP, CHP ve DTP vekil sayısında artış ile meclise tekrar girer ve sağ partilerden oluşan koalisyon hükümeti devralır.

 

Erken Yerel Seçim, MHP"nin belediye yönetimlerinde üstünlük kazanır. AK Parti ikinci sırada gelir düşüncesindeyim. DTP ve CHP şuan ki belediyelerin dışına çıkmaz.

 

Evet, şimdilik yalnızca benim düşüncemin dışında hiçbir yerde yer almayan, Cumhurbaşkanı"nı halk seçmesi için yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi, yalnız ve yalnızca aday olacaklara bağlı olarak çekişmeli geçer, aday olabilecek ve Cumhurbaşkanlığı"na aday gösterebilecek vasıflara haiz çok sayıda Devlet adamımız var Allah"a şükür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT