Murat  Çelik

Murat Çelik

... Acar Habercileri

A+A-

Malatya"da geçtiğimiz yıl ve bu yıl içerisinde yaşanan bir çok habere Ulusal Gazete diye adlandırılan çok tirajlı gazeteler, olaylar başlar başlamaz “Acar Gazetecileri” niye gönderdiler, bunu anlamış değilim.

Çok sayıda baskı yapan, gazetelerin, Ajansların Malatya Temsilcileri mevcut.

Burada görev verdiği kişilere veya kuruluşlara karşı güvensizlik diye nitelendireceğim, çünkü bir çok olayı doğru ve dürüst şekilde yansıtıyor burada görev yapan arkadaşlar…

Burada görevlendirdikleri kişi veya kuruluşları hiçe sayıp, Ankara İstanbul"da görev yapan gazetecileri Malatya"ya yönlendirmelerinde ki tek gayenin ortalığı bulandıracak şekilde asılsız haber akışı sağlamak!

Bu tezime inanın ben dahi inanmak istemiyorum!

Çünkü Gazetecilik, bir Polis, bir Asker, bir Doktor gibi kamu görevi yapıyor. Kamu görevi yapan kişinin de Kamuoyuna gerçekleri doğru ve dürüst şekilde aktarması lazım, insani kurallar bunu gerektirir, basın etik kurallarını dahi hiçe sayarsak.

Ama maalesef…

Yuva, su ve son olarak da Misyoner cinayetlerinde bunların aksini yaşadık ve hala yaşamaya devam ediyoruz.

Kuru sıkı tabanca ile atış talimi yaptılar haberini geçen Arkadaş da Gazeteci.

Misyoner cinayetleri şüphelisi Emre Günaydın"ın yaklaşık 1 ay kadar süre Doktorlar tarafından uyutulduğu halde, ses ve görüntü kayıtları silindi! Diye haber geçende...

Yuva skandalından beri Malatya"nın başına çuval örmeyi kendilerine görev sayan bir çok gazeteci “olay yeri olan Yuva"da sıcak su tesisatı olmadığı halde” çocuklara sıcak su dökülerek işkence yapıldı iddiasını gündeme taşıyanda gazeteci.

Tüm bu haberleri kim yaptı?

Sözüm ona Ulusal Gazetelerin acar muhabirleri!

Peki, bu Ulusal diye adlandırılan gazetelerin Malatya Temsilcileri neden böyle bir haberi yapmadılar? Korktular mı? Ya da bilgiye belgeye ulaşmadıkları için mi haber yapmadılar?

Tabi ki hayır!

Malatya"da görev yapan tüm gazeteci ve basın çalışanları olayı gayet net biliyor ve yeterince belgeye sahiplerdi.

Acar Gazetecilerin bilmediğini, Malatya"da görev yapan Ulusalda çalışanlar kadar Acar olmadıkları için yalan haberi servis etmeyi beceremediler.

Malatya"nın olduğu kadar Malatya"da görev yapan gazetecilerde sahipsiz!

Malatya"nın haklarını savunması gerekenler susmayı yeğliyorlar, susturuluyorlar demiyorum çünkü Malatya"lı Cesurdur, gözü pek ve dürüsttür.

Ulusal Basın denilen çok tirajlı gazete ve haberlerinde dahi magazini eksik etmeyen Televizyon kanallarına balans ayarı yapılması gerekir ve bunu yapması gerekende RTÜK"dür.

Malatya"yı, oturdukları masalarında haber yapanlar bir gün pişman olacaktır eminim, nede olsa onlarında vicdanı var ve bir gün muhasebesini yapacaklardır.

Çok tirajlı gazete yöneticileri de anlayacaktır, yerelde olsa haber almak için çalıştıkları kişilerin gazeteci olduklarını.

Malatya huzur kentidir ve olmaya da devam edecektir tüm Provokelere rağmen!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

6 Yorum