Murat  Çelik

Murat Çelik

Aday adayları salya sümük feryat figan da!

A+A-

Harbiden 'saf' benim halkım!

Yaklaşık 2 yılı aşkın süredir, seçim, referandum ve genel seçimlerle yatım kalkıyoruz.

Öyle bir milletiz yerel seçimde de, referandumda da ve genel seçimde altı üstü 1 (BİR) oy kullanma hakkımız var iken çığırtkanlığımız sanki dersin yüksek oktandan ses çıkartanın seçimin sonucunu belirleyecek.

Yok, böyle bir seçim sistemi, hele de ülkemizde olmadı olamazda.

Aslında biz seçim yapmıyoruz, siyasi parti kurmayları tarafından belirlenen kişilerin sandıktan çıkması için oy kullanıyoruz.

Bu gerçeği kavramadan aday adayı olanlar, aday listeleri açıklandıktan sonra feryat figan, salya sümük açıklamalar yapıyor. “Hakkımız yendi, halk beni istedi, onun değil benim hakkımdı” vs vs.

Zavallılar kendilerini öyle bir inandırmışlardı ki, ilkokulu mezunu hatta parmak hesabı yapanın bile bu çıkan sonucu rahatça hesaplayacak kapasitede olmasına rağmen koca, koca diploma sahipleri bu gerçeği görmeyip hesap fesattı yaşattılar, kendi kendilerine.

İktidar partisi geçtiğimiz yıllara rağmen aday adayı enflasyonu yaşamadı topu, topu 65 isimdi.

Bu 65 isim gerçekten hepsi daha doğrusu etrafında bulunanlar tarafından inandırılmışları, aday açıklamasında ilk üçte yer alacaklarına bazıları da abartarak listenin ilk sırasında olduğundan adı kadar emindi.

Hele bir kaçı vardı ki Ankara’dan kendine git aday adayı ol gerisini merak etme ‘garantisi’ ile gelmişlerdi.

İyi de ettiler, yıllardır gelmedikleri memleketlerine gelip unutulmaya yüz tutmuş simalarını hatırlattılar.

Geleneksel aday adayı listesi bir sonrası seçime kabaracak gibi görünüyor. Allah ömür verirse ilk yapılacak yerel seçimlerde bu yüzleri, bu isimleri yeniden siyasi arenada göreceğiz, Hani demiş ya Rahmetli atalarım “Yenilen Pehlivan güreşe doymaz” diye, tarihinde tekerrürden ibaret olduğunu varsayarsak aslanlar gibi yine partilerine paraları yatırıp, ardından yeni afiş ve yeni kartvizitle aramızda göreceğiz.

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

Hele birde partilerde seçim öncesi gazı alınmak için sandık başına davet edilen delegeler var ki… Onlar başlı başına bir yazı konusu.

İleriki günlerde yazacağım.

Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

12 Yorum