Murat  Çelik

Murat Çelik

Aday olacaklar e-Belediye sistemine uyum sağlamalı

A+A-

Malatya sınırları içerisinde e-belediye sistemini en aktif kullanan belediyeleri Sizler için araştırdık.

2014 Yerel Seçimlerine doğru tüm siyasi partiler aday, adaylığı için başvuruları kabul etmeye başladığı şu günlerde, Malatya sınırları içerisinde e-belediye sistemini en aktif kullanan belediyeleri Sizler için araştırdık.

Malatya'da Belediye web siteleri incelendiğinde, Malatya Belediye İnternet ortamında en aktif belediye olarak karşımıza çıkarken, ilçe belediyelerinde genel olarak bir tür "tanıtım broşürü" niteliği taşıdığı ve "e-bülten" görüntüsünün ağır bastığı sonucu net olarak görülüyor.

e-Belediye ile gelişen yeni yerel yönetim anlayışı Türkiye'de gerçekleşen dijital devrime ve küreselleşmeye uyumun mevcut olduğu bir siyasal ve ekonomik düzeni temsil ederken ilçe belediyeleri bu temsil kabiliyetinden çok uzak görünüyor.

Siyasi parti yetkilileri, başkan adaylarını belirlerken, Belediyelerin görevlerini yerine getirirken internet teknolojileri yardımıyla yaptığı hizmetleri halkın ayağına götürmesine e-Belediye hizmeti denmektedir, bu gerçekten yola çıkarak,

-İnternet'in, endüstriyel, ticari, finansal alanlar, üretim, eğitim sektörleri ve kamuda çok önemli bir bilgi iletişim aracı haline geldiğini unutmamalıdır.

-Eskiden yazılı belge, faks ve posta yöntemlerini kullanarak sunulan kamu ve belediye hizmetlerini elektronik ortamda sağlamak yönetsel verimlik, şeffaflık ve önemli oranda parasal tasarruf sağladığı gerçeğini gözardı etmemelidir.

- Belediyelerimizin e-Belediye sahipliği demokratik, etkin ve verimli bir belediye yönetimi için önemlidir.

Tabi yukarıda yazdıklarımız e-Devlet sistemine geçmiş ülkemiz yönetiminde hala bir çok kurum müdürünün bu sistemi kullanmadığı gerçeğini de gözardı edemeyiz. Bu yine ayrı bir konu...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum