• BIST 108.434
  • Altın 151,237
  • Dolar 3,6580
  • Euro 4,3278
  • Malatya : 6 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 15 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Elazığ : 10 °C
  • Adıyaman : 13 °C
  • Trabzon : 16 °C

Afrika’nın Avrupa’sı!

30.12.2011 02:22
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk, batılılaşmayı hedef gösterirken şöyle der:

“Memleketler muhteliftir, fakat medeniyet birdir ve bir milletin terakkisi için de bu yegane medeniyete iştirak etmesi lazımdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun sükutu, garba karşı elde

ettiği muzafferiyetlerden çok mağruru olarak, kendisini Avrupa milletlerine bağlayan rabıtaları kestiği gün başlamıştır.

Bu bir hata idi bunu tekrar etmeyeceğiz… Türklerin asırlardan beri takip ettiği hareket, devamlı bir istikameti muhafaza etti. Biz daima şarktan garba doğru yürüdük.”

Bugün Türkiye Cumhuriyeti, temel dinamiği “batılılaşma” olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından gerçekleştirilen bir medeniyet projesinin ürünüdür.

Ve Büyük Önder, hedefi, Batılı toplumlar seviyesi olarak önümüze koyuyor.

Bu alışkanlıkla olsa gerek ki, kimileri farklı algılasa da Türkiye’nin gelişimi hep “batılılaşma” ile özdeşleştirildi.

Yani, Avrupalı Türkiye!

Bu hedefe ulaşma konusunda kuruluştan günümüze çok yıl katedildi. Her gelen Cumhuriyet hükümetleri de bu konularda çalışmalar yaptı.

Ancak son dönemlerde Türkiye’ye bakışta değişim oldu. Adeta Avrupalı Türkiye unutuldu! Düne kadar Batılı gözüyle Türkiye’ye bakanlar, şimdi yeni bir kavram geliştirdi. Peki bu gün geldiğimiz nokta neresi?

Avrupa’nın Türkiye’si yerine Afrika’nın Avrupa’sı Türkiye!

Peki, ne oldu da Batılı Türkiye’den Afrika’nın Avrupa’sı Türkiye’ye döndük?

Bunda bana göre en önemli pay, stratejik ortaklarımızın (!) Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında Türkiye’ye biçtiği roldü.

Türkiye, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine örnek olmalı idi!

Bunun için de BOP denen illetin eşbaşkanlığı bile takdim edildi Başbakanımıza...

Batıyı örnek alan Türkiye yerine Afrika’nın Avrupa’sı olarak örnekleniverdik… Sonra da dalga dalga yayılan Arap Baharı...

Yazı, yazık; çok yazık!

Yazıma Mustafa Kemal Atatürk’ten bir söz ile nokta koyalım:

“- Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. Bilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ramazan Durmuş
01 Ocak 2012 Pazar 22:38
Okurlarımın dikkatine...
İnsan bir yazıyı yorumlarken olumlu ya da olumsuz düşüncelerini ifade eder. Tartışma ortamı içinde doğruyu bulmanın yegane çaresi budur.
Kıymetli bir okurum Atatürk diyor ki dedikten sonra O'nun sözünü almamdan o derece rahatsız olmuş ki saçmalamış...
Birliğin dirliğin timsali Yüce İslam Peygamberini örnek verirken çok dikkatli olmak lazım geldiğini elbette kendileri de biliyor ama nedense Atatürk'ün karşısına kendi cehaletiyle Yüce İslam Peygamberinin hadislerine sığınmış.
Atatürk'ü sevmemek nankörlüktür. Bu cennet vatanı kurtaran O ve arkadaşlarından Allah razı olsun.
Yanlış yorumlar yüzünden uzunca serzenişimi umarım makul karşılarsınız...
Bir kere daha ifade ediyorum. Eleştiri yazıyadır, Eleştirmek herkesin hakkıdır. Ama ilgisiz şeyler yazarak olayları çarpıtmak okuduğunu anlayamayanların işidir. SAYGIYLA...
süleyman turan
01 Ocak 2012 Pazar 10:11
acıma unutma
sayın durmuş millet olarak iki hastaliğimız var biri acıma biri unutma dün acıdığın fırsat verdiğin insanlar bugün bu hale getirdiler biride unutma şimdiden unuttuk dünü kim daha umut tacirliği yapıyorsa takıldık peşine unuttuk dünkü verilen sözleri yapılanları gidiş gidiş değide gemi batarsa farelerde boğulur tek tesellim o tıpkı ıraktaki filistindeki suruye mısr vs. gibi onlarda boğulurya bakalım nereye kadar bu işin sonu.
Şahimbey
31 Aralık 2011 Cumartesi 23:13
Teşekkürler...!!!
Sayın hocam; kalbimden geçenleri dile getirdiniz. Doğru bize biçilen görev belli Afrika ve Asya ile bütünleşin, sakın bizimle yarışmaya kalkmayın... Sizi jandarma olarak onların tepesine dikeceğiz, bize hizmette kusur etmeyeceksiniz... Daha düne kadar hiç bir komşumuzla sorunumuz yokken bir anda Arap Baharı aslında cehennemi...??? Başlayınca bütün komşu ülkelerle düşman olduk. Bir kaç ay önce Kaddafinin elinden İnsan Hakları ödülü alındı, NATO nun Libya da ne işi var diyen devletli gece telefonu ile herkesten kral kesildi. İsyancılara bavulla para götürecek kadar işi abarttı. BM bu marifet için Türkiye hakkında soruşturma açmaya hazırlanıyormuş...
İşte bugün; ABD, İngiltere, Fransa, İtalya bizi Arap ülkelerine karşı tepe tepe kullandı, işi bitince Fransa dan ilk tekmeyi yedik. Diğerleri sırada. Bu dört devlet yaklaşık yüz yıldan beri ortak hareket ediyor, bizi aralarına almaları mümkün değil. Ama BOP gibi ayak işlerinde kullanmaya bayılıyorlar. BOP eşbaşkanını alkışlayanlar BOP un nasıl bir proje olduğunu bilmiyorlar mı...??? Biliyorlar... Ama çıkarlarına öyle geliyormuş...??? Özellikle BOP daki Türkiye haritasına bakanlar bu felaketi hangi çıkarlarına uygun görüyorlar bir türlü anlayamadım...
ABD, İngiltere, İtalya, Fransa 1918 de Anadoluyu işgal ederken Türk Milletine MEDENİYET getirmeyi vaad ediyordu...Mustafa Kemal ve arkadaşları yutmadı...???
Tesadüfe bakınız, aynı devletler; Arap ülkelerine 2011 yılında DEMOKRASİ getireceğiz diye bomba yağdırıyorlar...Bu Demokrasi palavrasını Araplar ve Türkiyedeki destekçileri yuttu...!!! Bekleyelim görelim diyeceğim ama Irak gibi canlı ibretlik bir örnek var...
FİKRİ BULANIK
31 Aralık 2011 Cumartesi 15:42
YORUM....
BU HARF (DEVRÜMÜ DEĞİL) DEVRİMİNİ SORAN ZAT-I MUHTEREME YANIT VERMEK İSTERİM.... ÖNCELİKLE BÖYLE BİR PLATFORMDA YAZI YAZMIŞ VE MAKALESİNİ DE İNSANLARA AÇIK YÜREKLİLİKLE SUNMUŞ OLAN RAMAZAN DURMUŞ BEY'E BİR SAYGISIZLIK VE DE NEZAKETSİZLİKTİR "BU İSMİ LAZIM DEĞİL" İFADESİ.... ATATÜRK CUMHURİYETİ VE ATATÜRK TÜRKİYE'Sİ DEMOKRATİK BİR ÜLKEDİR.... İSMİNİZİ YAZMAKTAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?....
İsmi lazım değil
30 Aralık 2011 Cuma 17:24
HARF DEVRÜMÜ NEYDİ PEKİ?
Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan ülkemizde İlim ve Bilim adına zikredilmiş o kadar çok Hadis varken,neden o hadisleri zikretmeyip de Atatürk şöyle dedi böyle dedi diye dayatıyorsunuz?HARF devrimi ile ülkeyi bir gecede CEHALETE KARANLIĞA GAFLETE DALALETE teslim edenler kimdi? Yetmiş senede OKUR-YAZAR olmaya gayret eden milletimize Atatürk'ün bu sözünü hatırlatırken HARF İNKILABININ milletimize nasıl zarar verdiğini de yazmalıydınız.Biz yine de bir kaç hadis nakletmek istiyoruz;
Ebu'd-Derda radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle dediğini işittim: "Kim bir ilim öğrenmek için bir yola sülûk ederse Allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. Semavat ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar âlim için istiğfar ederler. Âlimin âbid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler, ne dinar ne dirhem miras bırakırlar, ama ilim miras bırakırlar. Kim de ilim elde ederse, bol bir nasib elde etmiştir."
Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır."
Humeyd İbnu Abdirrahman anlatıyor: "Hz. Muaviye radıyallahu anh'ı işittim, demişti ki: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim: "Allah kimin için hayır murad ederse onu dinde fakih kılar."
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim