• BIST 107.284
  • Altın 151,606
  • Dolar 3,6790
  • Euro 4,3207
  • Malatya : 18 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Elazığ : 18 °C
  • Adıyaman : 23 °C
  • Trabzon : 18 °C

Atatürk’ün bakış açısı

10.08.2009 13:00
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Bir Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı devir teslim töreni daha geride kaldı. Bu devir teslim töreninde T.B.M.M."nin yeni Başkanı Mehmet Ali Şahin"in bir cümlesi dikkatimi çekince hemen ilk Meclis Başkanının yani Yüce Önder Mustafa Kemal"in heyecan ve bakış açısına ilişkin sözler arasında bir gezinti yapma gereği hissettim.

Yeni T.B.M.M. Başkanımız Mehmet Ali Şahin diyor ki:

“-TBMM Başkanlığını yapacak olan kim olursa olsun, ilk Meclis Başkanının bakış açısı ve heyecanıyla bu görevi yaparak Meclise layık olmalıdır.”

Sayın Başkan"ın bu sözleri bizlere heyecan vermiştim.

Umuyorum ve ümit ediyorum ki, ilk Meclis Başkanı"na yani Yüce Atatürk"e layık olma yolunda azimle, heyecanla hep birlikte yürüyelim.

Şimdi ilk Meclis Başkanı"nın Atatürk"ün bakış açısı ve heyecanını yansıtan şu sözleri unutmak ve unutturmak isteyenlere hatırlatalım; yeni Başkanımıza başarılar dileyelim.

Söz Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk"ün:

 

* Ne mutlu “Türküm” diyene.

 

* Türk demek, dil demektir. Millet olmanın en belirgin niteliklerinden biri dildir. "Türk milletindenim." diyen kişi, her şeyden önce kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir kişi, Türk kültürüne ve milletine bağlılığını öne sürerse buna inanmak doğru olmaz.

 

* Bu millet, tarihini iftiharla doldurmuş bir millettir. Türk milletinin geleceği, bugünkü evlatlarının doğru görüşü, yorulmak bilmez çalışkanlığı ile büyük ve parlak olacaktır.

 

* Benim hayatta yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir.
Bu dünyadan göçerek Türk milletine veda edeceklerinin çocuklarına kendinden sonra yaşayacaklara, son sözü bu olmalıdır: "Benim Türk milletine, Türk cemiyetine, Türklüğün istikbaline ait ödevlerim bitmemişti, siz onları tamamlayacaksınız. Siz de sizden sonrakilere benim sözümü tekrar ediniz.

Bu sözler bir ferdin değil, bir Türk Milleti duygusunun ifadesidir. Bunu, her Türk bir parola gibi kendinden sonrakilere mütemadiyen tekrar etmekle son nefesini verecektir. Her Türk ferdinin son nefesi, Türk Milleti'nin nefesinin sönmeyeceğini onun ebedi olduğunu göstermelidir. Yüksek Türk, senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

 

* Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

 

* Bu memleket tarihte Türk'tü, bugün de Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

 

* Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.

 

* Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.

 

* Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha çok bilgili olmak zorundadırlar.

 

* Bu memleket dünyanın beklemediği, asla umut etmediği ayrıcalıklı bir varoluşa sahne oldu. Bu sahne en az 7 bin senelik bir Türk beşiğidir. Beşik doğanın rüzgarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk doğanın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk doğanın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu sonra onlara alıştı; Onların oğlu oldu. Birgün o doğa çocuğu, Doğa oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu... Türk budur. Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

 

* Biliriz ki, Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar güzellikleri insanlar istifade etsin, varlık içinde yaşasınlar diye yaratmıştır. Ve âzami derecede faydalanabilmek için de, bugün kâinattan esirgediği zekâyı, aklı insanlara vermiştir. “Mutlak ve sınırsız Egemenlik erki yalnız ve yalnız halkın kendisindedir. Halkın toplu halde kendini satması, kendine ihaneti, ya da kötülük etmesi düşünülemez!

 

* Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanıp durmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatleri ile, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir! Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklalden mahrum bir millet, medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık sayılamaz.

***

Meclisimiz elbette sadece Cumhuriyetimizin temel organlarından biri olmaktan öte özellik taşıyor. Bu Meclis, Cumhuriyeti kuran bir Meclis...

Türk milletine ait olan Meclis ve diğer organların Türk milletine layık olması ve onların sorunlarını çözebilmesi, onların barış, huzur ve refah içinde yaşayabilmesi için bu görevleri ifa etmeleri gerekiyor.

Ne mutlu Atatürk"ün, Yüce Önderimizin yolundan yürüyenlere...

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
izzet çelebi
15 Ağustos 2009 Cumartesi 16:50
ŞEHİDİM !
SAYIN RAMAZAN BEY Diyorlarki bu ülkede terör ancak ümetcilikle bertaraf edilebilir . Türküm demek yadırganır oldu .gelde yanma paralanma .Türklük etnik bir kimlik haline getirilmek isteniyor VE BUNADA AÇILIM DENİYOR.ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARININ HAYATI CEPHELERDE GEÇMİŞTİ EN GÜZEL YILLARI KAN ATEŞ BARUT VE YOKLUKLA HEBA OLMUŞTU YA İSTİKLAL YA ÖLÜM DİYENLERLE BUNLARIN ZERE KADAR ALAKASI OLABİLİRMİ .ORDU YOK ASKER YOK DEVLET YOK PARA YOK .HALİYLE SİLAH YOK GİBİ .İMRENİLECEK BİR DESTANLAR SİLSİLESİYLE YENİ BİR DEVLET KORDULAR .ATATÜRK HAKINDAKİ GERÇEK DÖŞÜNCELERİNİ ÇOOOK İYİ BİLİYORUZ BU BEYLERİN .ADET YERİNİ BULSUN DİYE SÖYLEDİKLERİNİ KAALE ALMIYORUM . BİR MİLYONLUK ORDUMUZ VAR . ON BİNİ AŞKIN ZIRHLI ARAÇ VE TANK VAR .DÖYANIN SAYILI ÇOK İYİ EĞİTİLMİŞ HAVA GÖCÜMÜZ VAR AYRINTILARIYLA OĞRAŞMAYALIM VAR OĞLU VAR 3 5 EŞKİYAYA PES EDİP AÇILIM FORYASINA GİREN BİR İKTİDAR VAR .SADECE BU HAZİN ÖRNEK BİLE ATATÜRK ÜN BÜYÜKLÜĞÜNÜ ANLATMAYA YETER .AYRICA KORULUŞ VEDE KORTULUŞ SAVAŞI DÖNEMLERİNDE 26 TANE İRİLİ OFAKLI İSYAN VEYA KALKIŞMA OLMUŞ İŞTE O YOKLUK YILLARINDA BİLE HEPSİ BERTARAF EDİLMİŞTİR .TÜRK OLANA ESARET ÖLÜMDEN BETERDİR .BUNUN ANLAMINI BU DOYGUYU HİSETMEYENLERE ANLATMAK İMKANSIZDIR .BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA PADİŞAHLAR AYNI ZAMANDA HALİFE OLDUĞU İÇİN PEYGAMBERİMİZİN SANCAĞI ŞERİFİ SULTAN AHMET MEYDANINA DİKİLDİĞİNDE HANGİ İSLAM ÜLKESİNDEN KAÇ KİŞİ İMDADA GELDİ .DEMEKKİ ÜMETCİLİKLE OLMUYOR ZATEN ORTAK PAYDALARIMIZDAN BİRİDE MÜSLÜMANLIK DEĞİLMİ .KAVRAM KARGAŞAŞIYLA TÜRK KİMLİĞİNİ VE MİLLİ DEĞERLERİMİZİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR .AMA NE YAZIKKİ DORUMUN VEHAMETİNİN FARKINDA BİLE DEĞİLLER.ŞEHİTLERİMİZE VEFA BURCUMUZ YOKMU .AİLENİN TEK BİR EVLADI VARDI BİR TEK EVLADI BAKMAYA KIYAMASINIZ ŞEHİT OLMUŞ ANNE VE BABASI GAYET VAKUR VATAN SAĞ OLSUN DİYOR . OCAĞI SÖNMÜŞ OLAN AİLENİN ÖNÜNDE KIYTIRIK BAHANELERLE ÇÖRÜĞE AYRILAN 20 GÜN ASKERLİK YAPANLARIN SAYGIDAN TAKLA ATMASI BİR ŞEY İFADE EDERMİ .NİMETLERİNDAN FAYDALAN KÖLFETİNE GELİNCE ARAZİ OL .ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN .ŞEHİDİM MİRASINA HALEL GELMEYECEK NUR İÇNDE YAT SAYGILARIMLA
hasan basri
15 Ağustos 2009 Cumartesi 01:21
selamlıyorum
battal gazinin torununu selamlıyorum
Ali Karaalioğlu
11 Ağustos 2009 Salı 12:07
LÜTFEN DİKKAT
Sayın Yazar,
devir-teslim töreni ile eleştirileriniz çok haklı. Atatürk'ümüzün sözleriyle uyarılarınız ise daha bir manidar.
O törenden yansıyanları ben de takip ettim. Konuşmada, Atatürk'ün Meclisinde Atatürk'ün isminin geçmemesi ve sadece İlk Meclis Başkanının heyecanından söz edilmesi yerine Yüce Öndere vurgu yapılmasını beklerdim.
Saygıyla. Allah, Türk milletini korusun.
akçadağlı
11 Ağustos 2009 Salı 09:18
tarihi bilinci uyandıran yazı
sayın yazarımız çok güzel ifade etmiş.Türkiye Cumhuriyeti'nin olamazsa olmazı olan kavramlarla oynarsanız,yarın siz de yerinizden oynatılırsınız.avrupalı, amerikalı(tarihi bile yok ki bu memleketin gidip orayı burayı işgal ediyorlar.sonra acıklı milliyetçi ögeler içeren amerikan filmi yapıyorlar,güyya dünyadaki eşitlik için oluyor.çok komik)ve biz bu memleketlerin kuklası oluyoruz.amerikadaki müslümanlar bile amerikalıyım diyor.ta dünyanın bi tarafında gitmiş oraya bu nedemek yani?bizde kendi memleketimizde yaşayan her türlü hakkı olan insanlara anadilimizi öğretemiyoruz.türküm dedirtemiyoruz.bu nasıl iş?alman vatandaşı olmak için bile şart koymuşlar:iyi derecede almanca konuşmak.ya elin almanı çalışmak isteyen türkler eğer alan vatandaşı olmak isterse bu şartı istiyor.kültürlerini korumak istiyor,bizimkilerde nerdeyse Türküm demeyi suç haline getiriyor.nerden geldik nereye gidiyoruz?Atatürk şu durumu görseydi zaten (ülkenin yabancılara peşkeş çekildiğini)kurtuluş savaşı destanını yeniden yazdırırdı bu millete.uyan ey milletim uyan!!!!
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim