• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Malatya : 22 °C
 • Ankara : 15 °C
 • İzmir : 23 °C
 • İstanbul : 22 °C
 • Elazığ : 19 °C
 • Adıyaman : 23 °C
 • Trabzon : 24 °C

Aydemir, Tanap Çalıştayı’nda Konuştu

15.05.2016 11:44
Aydemir, Tanap Çalıştayı’nda Konuştu
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, "TANAP, Azerbaycan ve Türkiye arasında, Hazar'dan Aras'a, Bakü'den Erzurum'a, yalnız bir enerji yatırımı değil,...

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, "TANAP, Azerbaycan ve Türkiye arasında, Hazar'dan Aras'a, Bakü'den Erzurum'a, yalnız bir enerji yatırımı değil, esasında ve öncelikle bir kardeşlik ufkudur." dedi.

Kardeşlikten Stratejik Ortaklığa Giden Yol: TANAP Çalıştayı'na katılan Milletvekili İbrahim Aydemir, TANAP ve BTC ile birlikte bir enerji koridoru haline gelen Erzurum özelinde değerlendirmelerde bulundu.

KATILIMCILAR

Kardeşlikten Stratejik Ortaklığa Giden Yol: TANAP Çalıştayı'na, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (Eko Avrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi (İPAR) Yönetim Kurulu Başkanı Seyfullah Türksoy, AK Parti 24'üncü Dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, AK Parti Adana Milletvekili, TBMM Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Nejdet Ünivar, Türk Dünyasıyla ilgili önemli çalışmalara imza atan ANAP eski Milletvekili, Devlet ve Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Celal Güzel, Azerbaycan başta olmak üzere Türk Dünyası temsilcileri katıldı.

KARDEŞLİKTEN STRATEJİK ORTAKLIĞA GİDEN YOL: TANAP

Milletvekili Aydemir, Kardeşlikten Stratejik Ortaklığa Giden Yol: TANAP başlığıyla, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (Eko Avrasya) ve İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi (İPAR) tarafından gerçekleştirilen Çalıştay'ın hayırlara vesile olmasını diledi.

AYDEMİR'DEN SELAMLAMA

Konuşmasının selamlama bölümünde vatan için can verme sırrına eren şühedamız, Azerbaycan Hocalı'da hunharca katledilen Azerbaycan şehitlerini rahmetle anan Milletvekili Aydemir, Şair Bahtiyar Vahapzade'nin mısralarıyla şehitleri selamladı.

Aydemir, "Ülkemizde vatanın birliği, devletin dirliği, milletin bölünmez bütünlüğü uğruna can veren şühedamıza, Azarbaycan'da Hocalı Katliamında ve daha sonraki saldırılarda yaşamını yitiren kardeşlerimize rahmet niyaz ediyor, onları Bahtiyar Vahapzade'nin:

'Şehidler Nur saçır amalımıza/Hemişe yenilmez, hemişe mağrur/Onlar gelir hayalımıza/Onlar ruhumuzda binalar gurur,

Veteni sevirem diyen çoh olar/Demeye ne var ki, dil yorulmasa/Vetende bizim tek öler yoh olar/Vetenin yolunda ölen olmasa" mısralarıyla selamlıyorum.. Azerbaycan'ın mümtaz lideri Haydar Aliyev'i saygı ve rahmet ile anıyorum." vurgusunu yaptı.

REYHANİ'DEN ELESGER'E SELAM KÖPRÜSÜ

Aydemir, "Reyhani'mizden Elesger'e, Nefimizden Kadı Darir'e, Azerbaycan Coğrafyasının sesi Şehriyar'a:Palandöken'den Elburz'a, Bazardüzü'ne, Aras'tan Kür'e, Alvarlı Efe Hazretlerinden Mehmed Emin Resulzade'ye, Erzurum'dan Baku'ya, Dadaşlardan Azerbaycanlı gardaşlara selam, hörmet ve möhebbet sunuyorum." ifadeleriyle selamlamasını tamamladı.

AYDEMİR: "TANAP KARDEŞLİK UFKUDUR'

Milletvekili Aydemir, AK Parti Adana Milletvekili, TBMM Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Nejdet Ünivar ve Gümüşhane eski Milletvekili Feramuz Üstün'ün, TANAP'ın hayata geçirilmesi ve bir ufuk oluşturulması yolundaki çabalarından övgü ile bahsetti.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, TANAP ile ilgili olarak değerlendirme yapan Milletvekili İbrahim Aydemir, " Yeni Türkiye'nin lideri, 2023 hedefinin önderi Sayın Cumhurbaşkanımızın tarifiyle, "Türkiye'nin doğu sınırından başlayıp, batı sınırında bitecek olan ve Şah Deniz gazını Avrupa'ya taşıyacak olan bu boru hattı, doğalgazla birlikte barış ve huzurun da taşıyıcısı olacaktır." TANAP, çalıştayın tematik vurgusunda olduğu gibi, Azerbaycan ve Türkiye arasında, Hazar'dan Aras'a, Bakü'den Erzurum'a, yalnız bir enerji yatırımı değil, esasında ve öncelikle bir kardeşlik ufkudur." dedi.

AYDEMİR'DEN TANAP TARİFİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Azerbaycan kardeşliğini ifade eden "İki Devlet, Tek Millet" tanımlamasını hatırlatan Milletvekili Aydemir, Azerbaycan'da bir kardeşimizin gözüne yaş düşse, Erzurum'da, Türkiye'de bizim yüreğimize kan düşer.Bizim göyün maviliği Hazar'ın rengidir.. Palandöken'in karı Bazardüzü'nün beyazını yansıtır. Yaylarımızdan doğan Aras, Hazar'a dadaş yüreğini taşır. Bir gardaşlıktır ki, Kandaşlıktır, Candaşlıktır. Neşesi toyumuz, üzüntüsü gamımız, ve varlığı dalımızdır Azerbaycan'ın. Ve Hazar'ın mavisi:

'Elebil senin tek bezenip alem/Sema'da torpag da/Sanki mavidir./Belke hoştbahtların, hoşbahtı menem/Belke saadetin rengi mavidir" diyor ya Nebi Hezri.. Bizim izanımızda mavilik, temizlik ve saflığı ifade eden mavilik Hazardır." O sebeple bir başka severiz Azerbaycanı.. Bir başka.. Evladı olduğum dadaş coğrafyasının remzi sanki Palandöken ve Mağrur Elburuz'un, Bazardüzü'nün beyazı, hazarın mavisidir. Mavibeyaz gönüllüdür dadaş. O yüzden her dadaş biraz Azerbaycanlıdır. Bize TANAP nedir diye sual ederseniz, işte cevabı budur.. Bakü'den Erzurum'a kardeşlik mührüdür." diye konuştu.

ERZURUM AVRASYA'NIN MERKEZİ

Konuşmasında Erzurum'un Avrasya'nın başkenti olarak tarif edildiğini hatırlatan Milletvekili Aydemir, "Avrasya, Avrupa ve Asyanın hamurlaştırılmış coğrafi konumunu değildir yalnızca. Avrasya, bizim mensubu olduğumuz tek millet ve iki devletin gönül coğrafyasıdır. Bizim Erzurumlu aydınlarımız, mütefekkirlerimiz, Erzurum'umuzu Bakü ile birlikte Avrasya'nın başkenti olarak nitelendirirler..

Tarihi ipekyolu'nun da merkezi durumunda bulunan Erzurum, gerek gönül iklimi, gerek kardeşlik ambiyansı ve gerekse ortaya koyduğu milli sinerjisiyle Avrasya'nın vurgusu, Avrasya'nın otağıdır.

Bu sebeple TANAP, yalnız Azerbaycanla Avrupa arasında enerji hattı değil, Avrasya Coğrafyasında bir can damarıdır. Ve Avrasya denildiğinde akla ilk gelen şehir olan Erzurum için TANAP bu yüzden daha özel ve daha güzel bir yatırımdır." kaydını düştü.

AYDEMİR: 17 MART 2015 MİLATTIR

17 Mart 2015'te temellendirilen TANAP'ın Erzurum enerji vizyonu adına bir milat olduğunu ifade eden Milletvekili Aydemir, " 17 Mart 2015'te Önderimiz, Liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Sayın Giorgi Margvelaşvili'nin himayelerinde gerçekleştirilen temel atma töreni, TANAP ana güzergahında bulunan Erzurum için de enerji vizyonu adına bir milattır. 2018'de Türkiye, 2019 yılında da Avrupa'ya ulaşması beklenen TANAP kapasitesinin, Türkiye'de yeni vizyonu ifade eden 2023'te 23 milyar metreküp, seviyesine kadar ulaşması da manevi bir işaret olarak sayılmalıdır." ifadelerini kullandı.

TANAP'IN ERZURUM İÇİN İFADE ETTİĞİ MANA

TANAP'ın Türkiye ve dolayısıyla Erzurum için özel bir mana ifade ettiğini kaydeden Milletvekili Aydemir, " İlimizin bulunduğu bölge için, enerji, istihdam başta olmak üzere önemli ekonomik yararları taşıyacak olan TANAP'ın mali portresi ve teknik yapılanması konuları üzerinde görüş serdetmek elbette konunun uzmanlarının işidir. Biz bu çalıştay vesilesiyle TANAP'ın Türkiye'de ve özellikle de Erzurum'da nasıl okunduğunu kaydetmek ve gönül lisanıyla ifade ettiği manayı vurgulamak durumundayız. Yani meseleye faydacılık(pragmatik) açısından ziyade, gönül penceresinden bakışımızı paylaşmayı murat ettik. Biz de hatır zordan ileridir derler. Vurgulayalım ki, Kardaşımız, candaşımız, soydaşımız Azerbaycan'ın kardeşlik hatırı, kaynağını oluşturduğu TANAP'tan ileridir.. TANAP bir kardeşlik köprüsü ve koridoru, Azerbaycan'ın hatırı ise onurumuzudur. Biz de henüz tam şekillenmemiş işlerin önemine binaen için, "adı yeter" derler. Bu projede Azerbaycan'ın namı vardır ya…dı vardır ya. Bize yeter..Başüstünedir, gönül üstünedir. " dedi.

AYDEMİR'DEN DEDEKORKUT'UN TORUNLARI VURGUSU

Konuşmasının son bölümünde katılımcıları selamlayan Milletvekili İbrahim Aydemir, " Dilimiz gibi Gönül lisanımızda bir olan, aynı Milletin evlatlarına, Köroğlu'nun torunlarına, Dede Korkud'un yadigarlarına, TANAP'a zihni ve bedeni emek verenlere, Azerbaycan'a, Proje paydaşı Gürcistan'a

ve siz değerli katılımcılara saygılarımı sunuyor, TANAP Projesinin hayırla neticelenmesini niyaz ediyorum. " ifadelerine yer verdi.

Aydemir, Tanap Çalıştayı’nda Konuştu

Aydemir, Tanap Çalıştayı’nda Konuştu

Aydemir, Tanap Çalıştayı’nda Konuştu

Aydemir, Tanap Çalıştayı’nda Konuştu

Aydemir, Tanap Çalıştayı’nda Konuştu

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Saç Dökülmesine Karşı Şampuan21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:10
 • Erkek Gümüş Yüzük21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:09
 • Plaj Giyimi21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:02
 • Baby2go21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:00
 • Enerji Tasarrufu için Ne Yapılmalı?16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:27
 • İngilizce Konuşmayı Öğrenebilirsiniz16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:23
 • Evde Bakım Yöntemi Yeni Yöntem DentSticks09 Mayıs 2018 Çarşamba 15:46
 • Kıbrıs Sperm Donasyonu28 Nisan 2018 Cumartesi 14:32
 • Özgür zaman kontrol sistemleri18 Nisan 2018 Çarşamba 15:07
 • Erkek Mont17 Nisan 2018 Salı 17:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim