• BIST 106.886
  • Altın 172,653
  • Dolar 4,0740
  • Euro 4,9197
  • Malatya : 22 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İzmir : 24 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • Elazığ : 22 °C
  • Adıyaman : 21 °C
  • Trabzon : 16 °C

Bahçeli’nin teklifi…

26.04.2010 12:58
Sumru Çelikcan / Malatya Güncel

Sumru Çelikcan / Malatya Güncel

23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramında TBMM de düzenlenen resepsiyonda, Devlet Bahçeli ilginç bir teklifte bulundu. Taş atan, atmayan ne suç işlemişse bütün çocuklara af çıkaralım dedi.                                                                                                                                                     

Dedi ama dediği lafın ciddiyetinin farkında mıydı acaba. Rahşan Ecevit"i bu kadar yerden yere vurmuşken, hala o affın sıkıntılarını ülke olarak yaşarken; çok yanlış bir teklifti diye düşünüyorum.                                                                                                                                                       

Evet, taş atmak, bir sakız çalmak gibi suçlardan uzun süre ceza evlerinde yatan çocuklar var. Taş atmak vs suç değimli? Suç. Fakat yasalarımızın düzensizliğinden adam öldüren çocukla, çocuklukla suç işleyen, eş değer cezalar alabiliyor zaman zaman. Bazı şeylerin ayırımını yapmak lazım artık…                                                                                                                            

Bütün çocuklara af çıkaralım demek, cinayet suçuna karışan, tecavüz suçuna karışan her çocuğu salalım demek. Bu durumda Hırant Dink"in katili Ogün Samast, Münevverin katili Cem vs gibi bir çok katil tekrar sokaklara dökülecek. Siirt"te 8 çocuk, 2 bebeğe tecavüz etti, sonra öldürdü. Çocuk ve bebek düşünün. Çocuklar 13–14 yaşında, bebekler 2. Ne acı değimli. Bu çocukları affetmek mümkün mü?                                                                                    

İşin bu tarafını düşününce son derece düşüncesizce yapılmış bir teklif olduğu ortada. Kimse kimseye karşı işlenmiş bir suça af çıkarma lüksüne sahip olmamalı. Ancak devlete karşı işlenmiş olan suçları affetme yetkileri olabilir. Başka türlü çok insanlık dışı bir sonuç çıkıyor ortaya. Bir takım sınırlarla, bazı affedilmesi mümkün suçlar işlemiş çocuklara af çıkarılabilir deseydi eğer desteklemek mümkündü Bahçeli yi. Kısacası hazırlanacak olası yasa teklifinin benimsenmesi halinde 18 yaşından küçük tüm çocuklar dışarı çıkacak…                                                        

Ülkenin huzuru için ceza mekanizmasının olması şart. Fakat öncelik af çıkarmayı düşünmek yerine, çocuk mahkemelerinde iyileştirmeler yapmak, ıslah evlerinde çocukların ileriki yaşamlarında psikolojilerini kontrol altına alacak düzenlemeler yapmak. İşe önce böyle başlanmalı…                                          

Bol keseden af çıkarmak, o çocukların ailelerinden oy toplamak etik bir tavır değil.  Çıkarılacaksa bile sınırları, çerçevesi iyi belirlenmelidir.                                                                                    

Devlet bakanı Cemil Çiçek; Bahçeli"nin bu açıklaması üzerine; “ af konusu kadar telaffuzu zor başka bir konu yoktur. Namludan merminin çıkması gibi bir şey. İyi düşünmek lazım” şeklinde bir açıklama yaptı. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Çiçek bu konuyla ilgili doğru kelimeleri seçerek, kurulması gereken cümleyi kurdu.                                                                                                         

Böyle düşünmeden ortaya atılan anlık laflarla kafa karıştırmk, panik yaratmak doğru değil. Bu çok pamuk ipliğine bağlı bir konu. Olması güç bir şeyle ilgili gündemi kasmak yanlış bir tavır…                                                                                                                                                            

Dilerim bu af mevzusu ciddi anlamda şekillenir, destek görür, lafta kalmaz ise sınırları net olur…                                                                                                                                                                                                   

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
SÜLEYMAN TURAN
30 Nisan 2010 Cuma 10:55
İZMİR PARİS
Rahşan affının dayanağı baklava çalan çoçuklardı basın tarafından basit bi
r olay gibi gösterilip hatta sembolleştirilen bu şahıslar 6 tepsi bnaklava calıp onuda satmaya yani paraya cevirmişlerdi yani işin bilincindeydiler hatta onların ilk işi değil 6 . 7 olayları olmasına rağmen başka türlü gösterilip basamak yapıldı aftan önce izmirdeki cerahim sayısı üçbin küsür aftan sonra onaltıbinlerde pariste 220 bin civarında ikiside aynı büyüklükte şehir izmirde ve diğer yerlerde hergün olaylar şu ve bu sebeplerden dolayı artarken affın hiçbir işe yaramadığı görülmektedir hükümet tarafından taş atan çoçuklara af düşünülürken bu cocukların biraz büyüyünce molotof kokteyl sonra kuşun atacaklarını bilmemize rağmen neyin affı düşünülüyor rahşan affında herkes cıkarken memetali ağca haluk kırcı faydalanamıyor bunlarmı adam öldüren bunlarmı katil diğerleri sayılmıyormu şimdiden başladılar harantding papaz bilmem kim bunların öldürdükleri bu milletin cocuklarından dahamı kıymetli neden onların önü kesilmeye calışılıyor bu hınc niye bu kin niye suçsa hepsi suçlu ayrım niye şimdi hepsi denince vazgeçiliyor sumru hanımın yorumuna katılıyor vede affın fayda getirmeyeceğini biliyor vede karşıyım çifte standardada karşıyım ya hep ya hiç türk kürt meselesini sumru hanımın yazısından cıkarmadım gündemi takip ederseniz olayın nereye gittiğini görebilirsiniz yanlız kader mahkumu denilen bir kesim var kendi iradeleri dışında birşekilde başlarına bir iş gelmiş sadece bunlara birtakımiyileştirmeler düşünülebilir gerisi fayda değil zarar getirir.
adnan
27 Nisan 2010 Salı 12:30
af çıkmamalı
çelikcan hanfendi net yazmış aslında.diyorki af çıkmamalı lakin çıkacaksada tecavüz suçu işleyen,adam öldüren çıkmamalı.taş atan çocuk suçlu değilmi?suçlu demiş.ama tecavüz eden kadar değil.onlar belki ıslah olabilir ama tecavüz eden olmaz.sonra hrant dink,münevveri öldürende çocuk.ayrım yapmamış örneklendirmiş.bu yazıdan nasıl kürt,türk ayırımı çıkarmış msj gönderen anlamadım.haklıda yazsanız,illa haksızlık arayıp sataşmayı huy etmiş bu millet ne yazık ki.aldırmamak lazım.çelikcan hanfendi af çıkmamalı bana göre asla.ama dediğiniz gibi illa oy kaygısıyla çıkarırlarsada sınırları belli olmalı.
Reis Salim Mersin
27 Nisan 2010 Salı 11:12
Çoğu hain örgüt yandaşı
Karderşim her türlü af,a karşıyım kim ne suç işlemişse bununda kanunda ne kadar yatmaksa yatacak ve çıkacak ne güzel milletin evini,arabasını,işyerini kundaklasınlar gencecik insanları belediye otobüslerinde molotofmudur ne zıkkımsa onunla yakacaklar askere polise hergün verallah taş atacaklar sonrada bunu yapanlar çocuk af edelim madem öyle bunları afedecekseniz anasını babasını onların yerine kodese tıkın bakalım bir daha o ana baba çocuklarına taş veya molotof attırırmı tekrar ediyorum AF,a karşıyım kimsenin kötülüğü yanına kar kalmamalı herkes hakettiği cezayı çekmeli benim düşüncem bu saygılar.
süleyman turan
27 Nisan 2010 Salı 09:31
izmir paris
rahşan afından önce izmirde işlenen toplam olay sayısı üçbin küsürlerde pariste 220 bin civarı af sonrası izmirde 16 binin üzerine cıkıyor ikiside aynı büyüklükte şehir fakat olaylar yüzdebeşyüz katlıyor af sonrası izmirde ayrıca ülke genelinde toplam sucluların sayısı 70. 80 bin civarında fakat işlenen cerahim sayısı on katı yani ayni şahıslar defalarca aynı sucu işliyor ayrıca suçişleyen şahısların hangi illerin nufusuna kayıtlı bakın dersem bana ırkcı bölgeci tarafgir diyeceksiniz işte bunların büyük kesimini bu taş attığı söylenen çoçukların işlediğini biliyoruz doğuda taş batıda molotof kokteyil biraz ilerisi kurşun bunları mahsum çoçuk cahilgibi bahanelerin arkasına saklanıp af edeceksin edirnelinin aydınlının trabzonlunun cocuğu yılarını içerde gecirecek banane papazdan banane hrantdingten babane misyonrerlerden polisin askerin katiline af türkün çoçoğuna hapis madem af herkese af tabiki affa hiçbirzaman katımadım onaylamadım sadece kader mahkumu diyebileceğimiz insanların bazen elinde olmadan kendi insiyatifleri dışında işlenen suclara af veya ceza indirimi yapılabilir af asla yapılmamalı.
DEMİR N.
26 Nisan 2010 Pazartesi 22:45
BOŞVERİN
KÜRT TÜRK AYIRIMINA NERDEN VARMIŞ YORUM YAPAN ARKADAŞ ENTERESAN.AF ÇIKABİLİR.TASFİPTE EDİLEBİLİR.FAKAT ASLA TECAVÜZ SUÇU AFFEDİLEMEZ.KİMSENİN BÖYLE BİR HAKKI YOK.OKUMUŞ OLMAK İÇİN OKUYUP,LAF OLSUNA YORUM GÖNDERİP YAZANLARI KAALE ALMAYIN.ANLATTIKLARINIZ GAYET AÇIKLAYICI.BU ÜLKEDE HEP BÖYLEDİR.HERKES İŞİNE GELDİĞİNİ ALGILAR,İÇİNDEN SEÇER.BAŞARILAR KARDEŞİM.
ahmet T.
26 Nisan 2010 Pazartesi 21:25
tebrikler
az çok yazılarınızı takip ediyorum.ve hep haklıysa tersse bile size hakkını,haksızsa size yakın bir siyaset olsa bile hakkını verdiğinizin farkındayım.bu yaklaşımınızdan ötürüde dobralığınız sizi okuma nedenlerimizden biri.anlamadan yorum yapanlara aldırış etmeyin.tecavüzün,adam öldürmenin affı olmaz.saygılar...
dilara
26 Nisan 2010 Pazartesi 21:20
algılanamamış
yorum atan arkadaşlar algılayamamış heralde.yazı çok yerinde.af çıksın lakin tecavüz ve adam öldürme suçluları affedilmesin demiş.çok doğru.şimdi küçücük çocuklara tecavüz eden çocuklar nasıl affedilebilir.lütfen doğru algılayıp kimseye saldırmayalım.farklı taraflara çekmeyelim.
SÜLEYMAN TURAN
26 Nisan 2010 Pazartesi 13:35
AFSA AF
Bahcelinin dediğine katılıyorum afsa herkese af taş atan kürt çoçuklarına afı düşünenler türk çoçuklarına neden olmaz deniyor devlete karşı işlenen suclar ne demek bugün taş atan yarın askere polise kurşun atacağını bilmemek ne olur ben bilemiyorum rahip hrant ding nedemek bunlar bu ülkenin bu milletin çoçuklarından dahamı değerli af cıkacaksa türkün çoçuğunada cıksın.
BEKTAŞ BALCI
26 Nisan 2010 Pazartesi 13:24
Sn. BAHÇELİ ne demek istedi?
CANİLERİ ve YÜZKIZARTICI suç işleyenleri AF edin demedi. Sn. BAHÇELİ'NİN, adi suçluları kastettiği belli olmuyor mu?
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim