• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Malatya : 15 °C
 • Ankara : 16 °C
 • İzmir : 23 °C
 • İstanbul : 23 °C
 • Elazığ : 17 °C
 • Adıyaman : 20 °C
 • Trabzon : 23 °C

Başsavcı Yeldan:“Türk yargısı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinden ülkemizi kurtaracaktır”

01.09.2016 12:33
Başsavcı Yeldan:“Türk yargısı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinden ülkemizi kurtaracaktır”
Adana Adliyesi'nde 2016-2017 Adli Yılı'nın açılışı nedeniyle Atatürk Parkı'nda tören düzenlendi.

Adana Adliyesi'nde 2016-2017 Adli Yılı'nın açılışı nedeniyle Atatürk Parkı'nda tören düzenlendi. Yeni adli yıl nedeniyle bir mesaj yayımlayan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde görev yapmaya devam edeceklerini belirterek, "Türk yargısı; 15 Temmuz kalkışması ve sonrasında, Türkiye Cumhuriyet Anayasası ve demokratik kurumları ile vatandaşların hak ve özgürlüklerini koruma noktasında tereddüt geçirmeden gerekli iradeyi ortaya koymuş, ele geçirdikleri gücü ve yetkiyi kendi örgütleri lehine ve Türk milleti aleyhine kullanan FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeleri ve destekçilerinden ülkemizi kurtaracak ve demokratik Cumhuriyetimizi ve halkımızın hak ve hukukunu korumaya devam edecektir" dedi.

Atatürk Parkı'ndaki törene Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ın yanı sıra Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Yılmaz, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, başsavcı vekilleri, hakim ve Cumhuriyet savcıları ile adliyede görev yapan yargı çalışanları katıldı.

Başsavcı Ali Yeldan ile Komisyon Başkanı Ramazan Yılmaz'ın, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başlayan tören, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından son buldu. Daha sonra adliye ana binada bulunan Ön Büro ve Danışma Masası'nda, yeni adli yılın başlaması nedeniyle buluşma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, bir araya gelen hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile adliye çalışanları, sohbet etme fırsatı buldu.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, yeni adli yılı açılışı nedeniyle yayımladığı mesajda, son dönemde milletimizin birlik ve beraberliğine yönelik kalleşçe yapılan terör saldırılarında şehit düşen güvenlik mensupları ile darbe girişimi sırasında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diledi. 2016-2017 adli yılının barış içinde hukukun vuku bulduğu bir yıl olması temennisinde bulunan Yeldan, şöyle devam etti:

"Bağımsız ve tarafsız Türk yargısı; 15 Temmuz kalkışması ve sonrasında, Türkiye Cumhuriyet Anayasası ve demokratik kurumları ile vatandaşların hak ve özgürlüklerini koruma noktasında tereddüt geçirmeden gerekli iradeyi ortaya koymuş; darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeleri ve destekçileri hakkında gerekli yasal işlemleri seri şekilde başlatmıştır. Türk yargısı, her noktada ele geçirdikleri gücü ve yetkiyi kendi örgütleri lehine ve Türk milleti aleyhine kullanan bu örgüt üyelerinden ülkemizi kurtaracak ve demokratik Cumhuriyetimizi ve halkımızın hak ve hukukunu korumaya devam edecektir. Son günlerde artan terör saldırıları ülkemizin milli birlik ve beraberliğini bozamayacaktır. Adana Adliyesi, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından bir istiklal mücadelesi vererek ülkesini teslim etmeyen, tarih boyunca hatırlanacak önemli bir destana imza atan milletimizle birlikte olmuş, birlik ve beraberliğimizin perçinlenmesi adına yargı mensuplarımız ve yargı çalışanlarımız tüm Türkiye'de olduğu gibi canla başla çalışarak demokrasinin yanında yer almıştır. Bu doğrultuda, yargı mensupları olarak bu hani darbe girişiminde bulunan terör örgütü üyeleriyle ilgili yargısal süreci büyük bir kararlılık, özen ve titizlikle yürütmekteyiz."

Adana Adliyesi olarak yeni adli yılda olarak Adana'ya yakışır adalet hizmeti sunmaya devam edeceklerini, ülkenin en saygın adliyeleri arasında yer almasını sağlamak için gayret göstereceklerini belirten Yeldan, "Yeni adli yılın ülkemiz ve kentimize hayırlı olmasını dileyerek, yargının mevcut sorunlarının çözüldüğü, verilen kararların toplumun her kesiminin vicdanında karşılık bulduğu, adalete olan inanç ve güvenin güçlendiği bir yıl olmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 2015-2016 adli yılının, her türlü şiddetin son bulduğu, tüm hak ve özgürlüklerin hayata geçirildiği, barış içinde hukukun vuku bulduğu bir yıl olması temennisinde bulundu.

Yeldan, yeni adli yılı açılışı nedeniyle yayımladığı mesajında, toplumların devlet kurma talebinin adalete bağlı olarak geliştiğini belirterek, "Adalet; toplum, devlet ve birey arasında en temel ve en gerçekçi bağdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, bu durumu "İstiklal, istikbal, hürriyet; her şey adaletle kaimdir" sözleriyle ifade etmiştir" dedi.

Son günlerde artan terör saldırılarının ülkenin milli birlik ve beraberliğini bozamayacağına dikkat çeken Başsavcı Ali Yeldan, "Özellikle son zamanlarda terör örgütlerinin, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerini arttırdıkları gözlemlenmektedir. Şu iyice bilinmelidir ki; terörü ve terörün kirli yöntemlerini kullananlar asla amaçlarına ulaşamayacaktır. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, ülkesine ve milletine yönelik tüm tehlikeleri bertaraf ederek halkımızın huzur ve güvenliği her ne pahasına olursa olsun koruyacak, hukuk kuralları hakim kılınarak kamu düzeni ve güvenliği sağlanacaktır. Özellikle terör örgütleri kendi amaçlarına ulaşmak için ilimizde çocukları ön plana sürmekte, onları istismar ettikleri gözlenmektedir. Bu bağlamda, son günlerde yaşanan terör olaylarıyla ilgili ilimizde, bölücü ve radikal dinci terör örgütleriyle bağlantılı, örgüt adına eylemlere katılan toplam 172 şüpheli yakalanmış, bunlardan 42'si tutuklanmış, 80 kişi ise adli kontrol altına alınmıştır. Bu durum karşısında tüm anne ve babaların çocuklarına sahip çıkmaları, onların geleceği, kendi ikballeri için hiç çekinmeden teröre karşı çıkmalı, eli kanlı örgüte karşı dikkatli davranmalıdırlar" ifadelerini kullandı.

Adana'da kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli çalışmalar yaptıklarını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, bölge halkına daha hızlı hizmet sunmak, daha verimli çalışmak ve yargının iş yükünü azaltmak amacıyla çeşitli projeler hazırladıklarını belirtti. Yeldan, bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesindeki hükümlü ve eski hükümlülerin topluma kazandırılması, istihdam sağlanması, sosyal faaliyette bulunmalarını sağlamak, eğitim ve iyileştirme faaliyetleri kapsamında rehabilite edilmelerine yardımcı olmak amacıyla birçok örnek çalışma ve faaliyetler yapıldığını kaydetti. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü gibi birçok kamu kurum ve kuruluşuyla koordineli çalışmalar yapıldığını bildiren Başsavcı Ali Yeldan, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda hükümlüler korosu oluşturduk. Ayrıca, ihtiyaç sahibi hükümlü ve yakınlarına elektrikli bisiklet dağıtımı yaptık. Haklarında kamuya ücretsiz olarak çalışma cezaları verilen hükümlüleri, kentteki okulların, camilerin boya-badana ile çevre düzenlemeleri, tamir, tadilat ve temizlik işlerinde görevlendirerek cezalarını topluma hizmetle çekmelerini sağlıyoruz. Bu çalışmalarımız daha da büyüyerek yeni adli yılda devam edeceğini vurgulamak istiyorum."

Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda da onlarca iş dalında hükümlülere eğitim verilerek meslek sahibi yapıldığını ve tarımdan sanayi ürünlerine, el işinden sanatsal çalışmalara birçok dalda üretim gerçekleştirildiğini kaydetti. Hükümlülerin, "Kanatlı Kozalak" adıyla yaptıkları kuş figürlerinin, kısa sürede bölgenin simgeleri arasında yer aldığını aktaran Başsavcı Yeldan, ayrıca İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın adını taşıyan cami inşaatında, açık cezaevindeki hükümlülerin gönüllü olarak görev aldığını vurguladı.

1.5 yılı aşkın süredir görev yaptığı Adana'da uyuşturucu mücadelede önemli yol kat ettiklerini belirten Başsavcı Ali Yeldan, yeni adli yılda da son dönemde hızla artan ve toplumun kanayan yarası haline gelen bu konuya yoğunlaşacaklarını belirtti. Yeldan şunları kaydetti:

"Kentimizde bu yılın ilk 8 ayında uyuşturucu ticareti suçundan bin 612 kişi hakkında işlem yapılmış, 663 kişi tutuklanmıştır. Operasyonlarda 2 ton 119 kilogram esrar maddesi, 74 kilo eroin ve çeşitli türlerde uyuşturucu hap ve maddeler ele geçirilmiştir. Yine "Uyuşturucu madde kullanma" suçundan bin 909 kişi hakkında adli işlem yapılmıştır. Son günlerde kullanımı artan sentetik uyuşturucu başta olmak üzere uyuşturucu kullanımını önlemek amacıyla bu konuda en bir merkez kurulmasına ilişkin çalışmalarımız da devam etmektedir."

Türkiye'nin 3'üncü büyük adliyesi konumunda projelendirilen yeni Adana Adalet Sarayı inşaatının da devam ettiğini bildiren Başsavcı Ali Yeldan, Yargıtay ile ilk derece mahkemeleri arasında kurulacak üst derece mahkemesi olan Bölge Adliye Mahkemesi binası inşaatında da sona yaklaşıldığını kaydetti. Yapımı devam eden iki adliye inşaatının yanı sıra, hali hazırda Adana Adliyesi olarak vatandaşlara 4 ayrı binada hizmet verdiklerini, adliyede 81 Cumhuriyet Savcısı ile 133 hakim ve bin 128 personelin görev yaptığını belirten Başsavcı Yeldan, mart ayında ana bina giriş katında faaliyete geçen Ön Büro ve Danışma Masası ile vatandaşların kapı kapı dolaşmadan tek bir birimden işlemlerini yapmalarını ve hızlı bir şekilde danışma hizmeti almalarını sağladıklarını bildirdi. Vatandaşların işlemlerinin önemli bir kısmını bu birimde yapabildiğine dikkat çeken Yeldan, her bir işlem süresinin ortalama 3 dakika olarak gerçekleştiğini vurguladı.

Yeni adli yılda Adana Adliyesi olarak Adana'ya yakışır adalet hizmeti sunmak, adliyeyi, bölge ve ülkenin en saygın adliyeleri arasındaki yer almasını sağlamak için gayret göstereceklerini bildiren Yeldan, "Yeni adli yılın ülkemiz ve kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Terör olaylarında yaşamını yitiren şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı dilerken, yeni adli yılın yargının mevcut sorunlarının çözüldüğü, isabetli ve adil kararların verildiği, kararların toplumun her kesiminin vicdanında karşılık bulduğu, adalete olan inanç ve güvenin güçlendiği bir yıl olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Adana'da adalet hizmetlerinin etkinlik ve verimliliği ile ceza infaz kurumlarının işleyişinin yerinde incelenmesi amacıyla, Adalet Bakanlığı ceza ve hukuk işleri genel müdürleri ile bölge Cumhuriyet başsavcıları ve adalet komisyonu başkanlarının katılımıyla toplantı düzenlendi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ev sahipliğinde, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen bölge toplantısına Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya, Hukuk İşleri Genel Müdürü Feyzullah Taşkın, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Belviranlı, genel müdür yardımcıları, Strateji Geliştirme Başkanlığı Tetkik Hakimi Abdurrahman Sert ile Adana, Mersin, Osmaniye, Ceyhan, Kozan, İskenderun, Kırıkhan, Silifke ve Tarsus Cumhuriyet başsavcıları ile adalet komisyonu başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, çalışma toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Yargı mensupları olarak, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan terör örgütü üyeleriyle ilgili yargısal süreci büyük bir özen ve titizlikle yürüttüklerini belirten Başsavcı Yeldan, "Adana Cumhuriyet Başsavcılığımızca, ilimizde yürüttüğümüz darbe girişimi soruşturması kapsamında; HSYK tarafından görevden uzaklaştırılan ve hakkında gözaltı kararı verilen 79 şüpheli hakim ve Cumhuriyet savcısından 63'ü tutuklanmış, 2'si serbest bırakılmış, 13 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verilmiş, halen 3 firari yargı mensubunun ise aranmasına devam etmektedir. Yine soruşturması çerçevesinde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen 34 asker, çeşitli rütbelerde 143 emniyet mensubu, 1 vali yardımcısı, 2 basın mensubu, 2'si yazı işleri müdürü 17 zabıt katibi ile diğer meslek gruplarında da 98 şüpheli olmak üzere toplam 295 şüpheli tutuklanmıştır. Bu soruşturmadaki kararlılığımız ve kurunun yanında yaşın da yanmaması konusundaki hassasiyetimiz, üst düzey bir şekilde devam edecektir" diye konuştu.

ADANA'DA 422 HÜKÜMLÜ DENETİMLİ SERBESTLİKTEN YARARLANDI

OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname hükmü gereğince, "denetimli serbestlik" kapsamındaki ceza sürelerinin uzatılması ile ilgili Adana'dan yaşanan tahliyeler hakkında bilgi veren Yeldan, "Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda 311 hükümlü, E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan ise 26 hükümlü bu yasadan yararlanarak denetimli serbestliğe ayrılmıştır. Ayrıca Karataş Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 85 kadın hükümlü de bu yasadan yararlanmıştır" dedi.

Daha sonra söz alan Hukuk İşleri Genel Müdürü Feyzullah Taşkın ise adalet hizmetlerinin etkinliğinin arttırılması ve ceza infaz kurumlarının işleyişinin yerinde incelenmesi amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Bir yol haritası belirlenmesi gerektiğini kaydeden Feyzullah Taşkın, "Burada siz değerli Cumhuriyet Başsavcılarımız ve Adalet Komisyonu başkanlarımızın gözlemleri, değerlendirmeleri ve tecrübeleri bizim için çok önemli. Ülkemizin değişik yerlerinden bize iletilen bilgiler, talepler var. Bunları da değerlendirerek adalet hizmetlerinin daha sağlıklı yürümesi için neler yapabiliriz, bunları el birliğiyle ortaya koyup tartışmamız gerekiyor. Sizlerin de tecrübeleriyle değerlendirip ele alacağız. Ayrıca ceza infaz kurumlarının işleyişini yerinde göreceğiz" diye konuştu.

Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya da, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, toplantı, yargı mensuplarının görüş ve düşüncelerinin alınmasıyla devam etti.

Başsavcı Yeldan:“Türk yargısı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinden ülkemizi kurtaracaktır”

Başsavcı Yeldan:“Türk yargısı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinden ülkemizi kurtaracaktır”

Başsavcı Yeldan:“Türk yargısı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinden ülkemizi kurtaracaktır”

Başsavcı Yeldan:“Türk yargısı FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinden ülkemizi kurtaracaktır”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Erkek Gümüş Yüzük21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:09
 • Plaj Giyimi21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:02
 • Baby2go21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:00
 • Enerji Tasarrufu için Ne Yapılmalı?16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:27
 • İngilizce Konuşmayı Öğrenebilirsiniz16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:23
 • Evde Bakım Yöntemi Yeni Yöntem DentSticks09 Mayıs 2018 Çarşamba 15:46
 • Kıbrıs Sperm Donasyonu28 Nisan 2018 Cumartesi 14:32
 • Özgür zaman kontrol sistemleri18 Nisan 2018 Çarşamba 15:07
 • Erkek Mont17 Nisan 2018 Salı 17:01
 • Yüz Temizleme Jeli17 Nisan 2018 Salı 16:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim