Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

Beğenmeyenler okusun!

A+A-

Okura cevap vermek hiç haddim değil! Onlar biz yazar çizerlerin veli nimeti…

Malum, bundan önceki yazımızda “Yerli malı” konusundaki yabancı isyanından söz etmiş; rakamlarla A-KA-PE iktidarının topraklarımızı satışını anlatarak sonunda da “Beğendiniz mi?” diye sormuştum.

Yazıma uzun bir mesaj yazan okurum, “Beğenmedim” diyor. Kendince güllük gülistanlık Türkiye"yi anlatıyor.

Okuruma göre “Paranın milliyeti yok”muş. “Para dünyada sınır tanımıyor”muş.

Doğrudur, paranın milliyeti olur mu? Ama vatan toprağı denince “Milliyeti olmayan o para” asla göz önüne alınmaz. Alınırsa işte Filistin dramı, yani Gazze"de yaşanan acılar olur. Dar bir alanda dünyanın en kalabalık nüfus yoğunluğu var ve bu alanı parasına güvenerek Ortadoğu"ya giren İsrail istediği gibi kullanıyor. Yani Filistinli"nin yaptığını şimdi Filistinliler çekiyor. Parayı görüp toprak satınlar bugün torunlarının acı feryadını acaba duyuyorlar mı?

Konumuz uzun, ama ben yine okurumun eleştirisine geliyorum ve Anadolu"yu adım adım yağmalayan yabancılara bir kere daha dikkat çekmek istiyorum.

www.ulkucu.org"taki son yazımda Tapu Kanunu"nda değişiklik öngören tasarının TBMM Genel Kurulu"nda görüşülmesi sırasında yabancılara toprak satışı bir kere daha gündeme gelirken, özellikle Yunanlıların aşırı toprak aldığı ortaya çıktı. Bakan Faruk Özak ise, özellikle Yunanlıların toprak aldıkları yolundaki iddialarını kabul etti ve kendince kılıf uydurdu. Bakan Özak, “Yabancılara mülk satışı konusunda daha önce yapılan düzenlemeyle kısıtlamaları azalttık. Satışların büyük çoğunluğu konut amaçlıdır. Türkiye"de en fazla Yunanlıların mülk edindiği doğru ama bunlardan 10 bini Türk uyruklu Yunan vatandaşı"" itirafında bulundu.

Bu yazıma gelen mesajlar ise “Beğenmedim” diyen okuruma tam bir cevap niyetinde. İşte o yorumlar:

mseyri  18-01-2009, 19:44:47 

Bu konuda bireysel satışlar bir tarafa, kurumlar tarafından organize edilen faaliyetler daha da tehlikeli hale gelmiştir.

Yaklaşık 7 Ay önce Edirne'de bir tv'nin yayın sorumlusu Necmi Ergin'in konu hakkındaki sözleri:

"Finansbank, Edirne Süt Üreticileri Birliği, Süt Kooperatifleri, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Kooperatiflerinden çiftçilerin isim listesi ve adreslerini alıp kredi kartı gönderiliyor. Kefilsizi ama arazilerini ipotek ediyorlar. Yani araziler ipotekli. 5 bin YTL limitli kredi kartları üreticilere ulaştırıldı. 5 yıl geri ödemesiz bu krediler hemen hemen bütün üreticiler tarafından kullanıldı. Bugün 65 bin dönüm arazinin Yunan Bankası Finansbank tarafından ipotek edildiği konuşuluyor. Bizim çiftçimiz iyi niyetli saf düşünen insanlardır. Hiçbir art niyet düşünmeden kredi almış. Hepsi kullanmış. Ama arazisinin ipotek edildiğini düşünememiş"

Kısacası şu yunan Ortodoks Kilisesinin de ortağı olduğu Finansbank.

Ali Haydar  19-01-2009, 09:03:43 

Ramazan Bey,

Kardeşim iliklerimiz dondu, bir Türk yabancı bir ülkede bu kadar kolay gayrımenkul edinebiliyor mu? Bilgisi olan ve iddiası olan varsa açıklasın!!!!!! 

sedat küsmez  22-01-2009, 10:58:09 

Ali Haydar Bey! Yabancılar elini kolunu sallayarak toprak alırken, bizimkiler belli kriterlere göre konut edinebiliyor Nasıl mı? Şöyle sen o konutun hiç bir zaman gerçek sahibi olmuyorsun, konutun %85'i senin kullanma hakkın olarak veriliyor. Dikkat edin kullanma hakkından bahsediyorum sahip olmayı kasdetmiyorum. Kalan %15 devletin elinde altın hisse gibi durur. Burada bir ayrıntı daha var siz o konutun kullanma hakkını alıyorsunuz bizdeki gibi toprağı ile değil. Mesela siz oradaki konutu satamazsınız veya aynı şartlarda bir başkasına devredebilirsiniz. Ama devletin her zaman bu olaya müdahale etme hakkı vardır. Türkiye'de ise yabancı yabancıya konut satabilir. İşte olayın püf noktası da budur. Sayın bakanın masumane bir gerekçe ile efendim biz Türk asıllı yabancılara satıyoruz ifadesi tam bir gaflettir. yazar güzel açıklamış..Gaflet değilse nedir? Kelime oyunları ile vatandaşı kandırmanın daniskası bu olsa gerek... 

Ali Haydar  22-01-2009, 14:36:23 

Sedat Küsmez Bey, size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum; sağolun, şimdi bu durumu vicdanı olan okusun ve tahlil etsin ve oyunu verirken de akıllıııııııııııı olsun, inan bu gidişle memleketin yabancısı olacağız para yok ki bizde vatanımızda bir tapumuz osun elin yabancısı kadar. 

Yalnıztürk  22-01-2009, 22:40:19 

Yabancılara mülkiyet devri sadece satışla olmuyor. Kredi kartıyla borçlandırılan yurttaşlarımızın gayrımenkullerine, yabancılara peşkeş çekilmiş olan bankalarca el konup, icra yoluyla iktisap ediliyor. Bunda her hangibir sınırlama da yok. Bu kanun AKP"ye yabancı baskısıyla çıkarttırıldı. İşte AKP"nin Türk topraklarını savaşsız devir planı... 

Yüce Türk milletine duyurulur!

Önceki ve Sonraki Yazılar