Turan Güzel

Turan Güzel

BEN, VEKİLLER VE MALATYA

A+A-

Bakmayın siz öyle üçümüzü ayrı ayrı yazdığıma. Üçümüz de birbirimizi gayet iyi tanırız. Her ne kadar Malatya ve halkı ile aram özel, güzel ve anlamlı bir ilişki ve insicam arz ediyor olsa da, vekiller ile böylesi bir ilişkinin kırıntısına dahi erişemediğimi ve korkarım ki hiç bir zaman erişemeyeceğimizi de kaydediğim şuraya.
Evet, Malatya ve Malatyalıya dair sevgim her zaman özel ve öncül olsa da, verimli ile veremliler arasında ki ayrımın hakkını veremediği için, kimi gereksizlere gereğinden çok ötede değer ve anlam yüklediği için kırgın olduğumu belirgin şekilde not düşeyim.
Gerçi bir takım şeylere mecbur kalması ve istemeye istemeye kerhen destek vermiş olduğunu bilmiyor değilim. Ancak kerhen ve zımnen destek verdiğini daha belirgin, daha gerçekçi şekilde ortaya koyması gerektiğinin de altını çizeyim istiyorum.
Bahsini yaptığım kişilerin kerhen ve zımnen verilmiş bu desteği belirgin şekilde hissetmemiş ve dolayısıyla kendilerini olduklarından farklı bir kişi ve yerde oldukları zehabına kapılıyor olmaları, işte bu kerhen ve zımnen desteğin sahici şekilde sahaya sürülmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.
Araçlara binişleri bir garip inişleri bir başka. Takıp takıştırdıkları bir rüküş konuşma ve üslüpları bir başka. Kendilerini hangi aynaya koyup ve karşıdan ne gördüklerini bilmiyorum ama, kırk kardeş olmamız hasebiyle tanırız birbirimizi hangimiz kaç kiloyuz diye...!
Mesleğim gereği kerhen ve zımnen takip ettiğim bu vekiller, basın mensuplarına gönderdikleri ve bir çoğunun da yayınladıklarına bakılırsa Malatya, ABD’nin Nevada eyaletinin Las Vegas şehrine denk düşmektedir. 
Gidenler ve bilenler bilirler ki Nevada ve Las Vegas hem en özel ve büyük eyaletlerden ve hem de Las Vegas son derece gelişkin ve zengin bir şehirlerdendir.  Elbette ki gönlüm deliler gibi ister Malatya’nın ve Malatyalının böylesi imkanlara sahip olmasını.
Ancak bırakın ABD ve Las Vegas şehrini, İstanbul’un Esenyurt ilçesinin nüfusunun birbuçuk milyon olup ilçeye ve altıyüz elli bin nüfusa sahip Malatya’nın büyük şehir statüsüne sahip olduğu iddiası sindirim zorluğu çektiğim avuntu ve yalanlardandır.
Ama dedim ya öylesi beyanatlar, öylesi açıklamalar ve bu açıklamaları süsleyen öylesi rakamlar telaffuz ediliyor ki, bırakın Esenyurt’u direk Las Vegas’a denk düşmekte benim bildiğim fukara Malatya..!
Hele bir de bu yanıltan ve avutan açıklama ve beyanatlara bir de şehrin akp’li belediyelerin günlük en az onar adet hizmet (!) mesajlarını da eklerseniz, ‘’ acaba Las Vegas yetersiz mi kaldı ‘’ demekten kendinizi elbette alamayacaksınız.
Gerçi fert başına düşen milli gelire oranla ABD’nin bizim altımızda kaldığı açıklamasını baz alırsak, Malatya’nın da Las Vegas’a bir kaç kulaç fark atmasını nasıl yadsıyabilirim ki..!!??
Oysa bütün bu ironik ve bir o kadar da utanç verici ifadeleri bir kenara bırakacak olursak Malatya hepten perişan, hepten telef olmuş, hepten aç, açık ve tükenmiş bir vaziyettedir. Çıkıp sokakta ki esnafa, tarlada ki çiftçiye ve son derece kısıtlı imkanlarla basit şeyler üreten sanayicisine bir dokun bir ah işit sözü Malatyalı için söylenmiş olsa gerek.
Yakıtı bitmiş ve karbüratörü su kaynatan araç gibi günün her saati arıza veren ya da bir ileri iki geri giden şehir kaderine terk edilmiş ama algısı ile son derece oynanmış, fabrika ayarları allak bullak edilmiş, dünü, bugünü ve yarını tamamen heba edilmiş bir şehirdir.
Bir kaç kez yazmış ve hatta davet etmiştim ki gezdiğiniz esnafı, çiftçiyi, hayvancılıkla uğraşan esnası, sanayiciyi bir de benim olduğum zaman dolaşın, onlarla boyboy verdiğiniz foroğrafları bir de benim yanım da çektirin ve hele bir de aldığınızı iddia ettiğiniz birbirinden cilalı o iltifatlara bir de beni şahit kılınız diye yazı ve davetlerimin bir tekinin dahi kaale alınmadığını özellikle belirtmek istiyorum.
Biliyor ve inanıyorum ki Malatyalı sadece kendisine hayal pompalayanları, gerçeklikle alakası olmayan fitüristik hikayelerle avutanları, rakamlar ile kolayınca dalga geçip olanın en olmaz şekilde aksettirenleri asla unutmayacak ve kesinlikle affetmeyecektir.
Bu anlam da Malatyalıyı defaatle ikaz ve uyaracak ve anlatılanların da aslında ne olduğunu belgeleri, bilgisi ve rakamları ile açıklamaya bundan sonra çok daha yüksek bir dikkat ve hassasiyet göstereceğim.
Kulak ver Malatya !

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum