• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Malatya : -5 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 11 °C
  • İstanbul : 12 °C
  • Elazığ : -4 °C
  • Adıyaman : 0 °C
  • Trabzon : 7 °C

Bir Gazeteci Hemşehrimiz Bülent Keneş

12.10.2015 09:29
Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Bülent Keneş son zamanlarda sıradanlaşan gözaltına alınan, tutuklanan onlarca gazeteciden, düşünürden biri…

Bülent Keneş ile aynı mahallenin çocuğuyuz.

İsmini ilk kez cami müezzininden duymuştum.

Eğer çalışırsak bu kenar mahallede çok güzel yerlere gelebileceğimizi söylemiş ve örnek olarak da bize ondan bahsetmiş “Namazlı abdestli çok zeki bir genç. Boğaziçinde okuyor.” demişti.

Ben o zamanlar imam hatip öğrencisi idim.

Müezzinin “Boğaz içinde okuyor” sözünü “Malatya’mızda o zamanlar yaygın olan ‘Türkiye dar-ul harptir. Bu ülkede Cuma Namazı kılınmaz, oy kullanılmaz, devlette görev alınmaz…’ “ gibi düşünceye sahip bireylerin buluştukları mekânı anlamıştım.

Kendi kendime, “yahu burada nasıl okunabilir ki?” Demiştim. Nerden bilecektim üniversite olduğunu?

İslamı(!), toplumu(!), devleti(!) kurtarmaya kendisini adamış bir mücahidin(!) “Boğaziçinde okuyor” demesini böyle algılaması başlı başına o zamanki ufuksuzluğumuzu, ruh haletimizi, Donkişotçuluğumuzu göstermeye yetiyor aslında.

Daha sonraki yıllarda bir bayram günü namazdan sonra müezzin efendi ile ayaküstü konuşan gencin Bülent Keneş olduğunu öğrenecektim.

Müezzin efendinin yanında ayrılınca bana “Maşallah çok zeki bir genç. Boğaziçinde okuyacak, namazlı abdesti olacak kolay değil. Kenar bir mahallede böyle bir genç çıkabiliyor. Sizde çalışın inşallah böyle güzel bir yerler kazanın demişti.”

Aynı mahallede olmamıza rağmen memlekete çok fazla gelmediğinden ve biraz da aramızdaki yaş farkında görüşmemiş, diyalogumuz kendisiyle olmadı.

2013 yılında Malatyalı ve aynı mahallenin çocuğu olmasının verdiği güvenle kendilerine BİLSAM yayınlarından çıkan “İslam Düşüncesinde İletişim ve Basın” kitabım için bir önsöz yazmayı rica eden bir e-mail attım.

Beklemediğim kadar kısa bir zamanda e-mailime, “önsöz” yazmaktan ziyade okuyup istifade etmeleri için dosyayı kendilerine iletmemi içeren içten, mütevazı bir e-maille cevap verdi.

O yıllarda İstanbul’da bulunuyordum. Müsait bir zamanda ziyaret edip dosyayı kendilerine takdim ettim.

Kendisiyle ilk yakın diyalogum o zaman oldu.

Bir Genel Yayın Yönetmeninden ziyade babacan bir yaklaşım içinde bir abi, bir mahalle arkadaşı, kırk yıllık bir dost gibi samimi candan davrandı.

Yoğun olmasına rağmen birkaç gün içinde kitap taslağımı okuyup “Çalışmanı okudum. Bir şeyler karalamaya çalıştım. Bir şeye benzemiş ise, uygun bulduysanız eklersiniz.” diye gönderecek kadar kibirden, enaniyetten, resmiyetten uzak sade ve samimimi, bir o kadarda mütevazi idi.

Ancak düşünceye, fikirlerine gelince mütevazı değildi. Daha o günlerde ülkenin gidişatı hakkında olumlu düşünmüyordu. O zamanlar iktidarın, Dışişleri Bakanı olan Hocası Ahmet Davutoğlu’nun “komşularla Sıfır Problem”ni kulağa hoş gelen bir nağme, hayalperestlik; “Arap Baharı”nı bir yalancı şafak; “Şam’da Cuma namazı kılma’yı hoş bir rüya, Suriye politikası, İran ile olan ilişkilerbir akıl tutulması olarak gördüğünü; Ortadoğulaşmaya hızla ilerlediğimizi, bir girdabın, yangının içine sürüklendiğimizi daha o günlerde açık bir şekilde ifade edecek kadar hür düşünceli, cesaretli idi.

Doktora hocası, Ahmet Davutoğlu idi ama hocası ve iktidar tarafında üstü çizilen ilklerdendi...

Daha sonraki görüşmelerimizde fikirlerini, düşüncelerini daha fazla öğrenme, kendisini yakında tanıma fırsatım oldu.  

Bülent Keneş nasıl bir insandır? diye bana soracak olursanız;

“İçten pazarlık yapmayı bilmeyen, doğru bildiğini söylemekten/ yapmaktan sakınmayan, tatlı sularda bulunmayı en büyük âr sayan tipik bir Malatyalıdır” derim.

“Ahmet Kaya, Niyazi Mısri, Serdengeçti’nin karışımı” derim.

Haksızlığın, baskının her çeşidine isyan eden Ahmet Kaya’dan,

Diyar diyar sürgün edilmesine rağmen hak ve hakikatin hatırını her şeyden âli tutup velev ki padişah dahi olsa kimseye eyvallah etmeyen Niyazi Mısrî’den,

Elinde alınan eğitim hayatına dönmek için “Yüksek Makamın Alçak Vekiline diye başlayan dilekçeyi yazan; çıkardığı her sayı ile ironik bir şekilde dev bir hapishane kapısının önünde “Açılın kapılar Serdengeçti geliyoooorr!” diye haykıran Milli Şef döneminin, zor zamanların Serdengeçti’sinden bir parça taşıyan biridir Sayın Keneş…

Gözaltına alınırken ekrandaki duruşu, kimliğini, kişiliğini ziyadesiyle ele veriyordu zaten.

Böyle bir insanı susturmak ne mümkün?

Ellere kelepçe vurulabilir ama düşünceye, fikirlere asla…

Gözaltına alınması elinden bir kaza, bela geleceğinden değil; kral çıplak! diye haykırmasından dolayı… Oysa korkunun –velev ki yanlış düşünce dahi olsa- düşünceyi, hakikati bastırdığı, bitirdiği nerde görülmüş ki?

Baskı, sindirme, korku çoğu zaman düşüncenin kök salması, alternatif düşüncenin abı hayatı, can simididir.

Nedense içimden kendisine “geçmiş olsun” demek gelmiyor,“tebrik etmek” geliyor.

Yorumlar
Malatyalı
28 Ekim 2015 Çarşamba 00:23
00:23
Hamdi Akın İPEK...Bir zamanlar AKP nin kahramanı idi, şimdi düşman ilan edildi. Oruç tuttukları ile bayram edemez olan bir zihniyetin ülkeyi yönetme hakkı yoktur...??? Yaptıkları er geç ayaklarına dolaşır. Ben ilahi adalete inananlardanım...!!!
AHMET ÇELİK
25 Ekim 2015 Pazar 19:35
19:35
peki şimdi noldu kılıçdaroğlu ve bahçeli ve artı hdp el ele kol kola gezyorlar
Malatyalı
25 Ekim 2015 Pazar 11:40
11:40
Fetullah Gülen'i eleştirdiği için Devlet Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'nu topa tutanlar...Aklınız, o zaman neredeydi...??? Menfaat çatışması bir anda kan kardeşleri düşman etti, anlayın artık. Milletimize Allah verdiği aklı kullanmayı nasip etsin...???
Ahmet Çelik
20 Ekim 2015 Salı 18:46
18:46
Malatyalı gardaşım paralelin iyi şeylerini alkışlamak kötümü yani..? kim iyi birşey yaparsa alkışlamak lazım, gel diye çağırma meselesine gelince erdoğanın ozamanlar zaten arası yoktu ama sadece medyaya yansımıyordu türkiyeye çağırıyorduki elinin altında olsun yani anlayacağın o bir yalvarma değildi, ayrıca F.gülenin 28 şubatta imam hatipleri kapattırmak istemiş olmasını tansu çillerin danışmanı geçenlerde açıkladı, bu nasıl bir adiliktir bu nasıl bir din kardeşliğidir soruyorum size daha onlarca şey var ama ben sadece bunu soruyorum size.......
Malatyalı
18 Ekim 2015 Pazar 23:38
23:38
Düne kadar paralel yapıya övgüler dizenler, bugün sövgüler diziyor. Ağlayanları ve gel diye yalvaranları unutmadık...
Ahmet Çelik
17 Ekim 2015 Cumartesi 09:30
09:30
Bu zamanda artık kimsenin savunulacak bi tarafı yok ama vatansızlığın devletsizliğin nasıl zor bir durum olduğunu gördüğümüz için suriyelilerden vs. milli olanı ülkenin menfaatini düşüneni birlik ve beraberliğimizi savunanı sonuna kadar destekliyoruz, başı amerikada olan neye hizmet ettiği çok da belli olmayan bir yapının desteklenecek bir tarafı kalmamıştır, inşallah peşinde gidenlerde uyanır artık
Ahmet çelik
16 Ekim 2015 Cuma 13:56
13:56
Bence sizin hemşericiliğiniz tarafsızlığınızın ve milliğinizin önüne geçmiş, objektif pencereden bakamıyorsunuz malesef
İhsan KALENDER
16 Ekim 2015 Cuma 12:55
12:55
Haaa önemli bişey dahaa,,MÜMİNLER GARDAŞTIR..sakın unutmayalım..!..
İhsan KALENDER
16 Ekim 2015 Cuma 12:53
12:53
O BOĞAZİÇİ mekanı, vaktiyle fen ve edebiyat bilimcilerin teati ve toplanma yeriydi.Şimdiki hali nicedir bilemem..
İhsan KALENDER
16 Ekim 2015 Cuma 12:49
12:49
Haaa bide BOĞAZİÇİ çağrışımı hakkında yanılmadınız derim.O çayevinin olduğu mekan, gerçekten biçok GARDAŞIMIZIN tez verdiği,doktora yaptığı mekandır..ÜÇ boğaziçi mektebine de bedeldir..!..
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim