Murat  Çelik

Murat Çelik

Birden hatırıma geldi de...

A+A-

7 Haziran milletvekili genel seçiminin üzerinden tam tamına 1 ay geçti…

Bu gidişle biraz daha zaman geçecek, henüz hükümeti kurma görevi kimseye tebliğ edilmediği gibi, siyasi parti liderleri her fırsatta “erken seçimi” dillendirmeye başladı.

Koalisyon olmaz, olamaz.

Bu sözü yapılan anketler destekliyor.

15.06.2015 tarihinde “Seçim sonucu “Tekrar Seçim”i gerektirecek” başlığı ile yazdığım makalemde yeniden seçim gerektiğini ayan beyan yazmıştım.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet kurma konusunda görevlendirme yapması beklenirken,  hükümeti kurma görevi ilk olarak verilecek olan AK Parti Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu’da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da söylemeye başladı.
 
AK Parti-CHP koalisyonu olasılığı imkansız gibi, CHP yönetimi, mevcut görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağı öngörüsünden hareketle, erken seçimin CHP'ye oy kazandıracağı düşüncesiyle, MHP'nin de sıcak baktığı bir erken seçimi sürekli gündeminde tutuyor.
 
Olabilirliği yüksek ihtimal AK Parti- MHP koalisyonu ve iki partinin de seçim sonrası birbirleriyle ilgili tavırlarına bakacak olursak, giderek daha fazla yakınlaştıkları gözlemlense bile MHP’nin tabanı böyle bir koalisyona karşı.
 
AK Parti- HDP koalisyonu olmaz, olamaz böyle bir koalisyon gelecek seçimde her iki partiye de ciddi oy kaybı yaşatır.
 
Adı konmalı artık, çocuk doğacak ama 3 gün önce ama 3 gün sonra, zor olanı bence bu ya normal doğum ya da kürtaj!
 
Türkiye’nin geleceği için biran önce konu netlik kazanmalı.
 
Erken seçim olursa, adaylar nasıl belirlenecek?

Malatya için en önemli konu bu, vatandaş açısından.
 
Malatyalı seçmen noter görevi yapar gibi dayatılmış adaylara mı oy verecek, yoksa kendini temsil yetkisi vereceği vekili seçme özgürlüğüne kavuşacak mı?
 
Bekleyip göreceğiz…
 
Malatya’da, AK Partili belediyeler, Ramazan ayını iyi kullandı ve kullanmaya devam edecek ‘toplu iftar’ programları tahminlerimce 2-3 puan artıracak olası bir erken seçimde.
 
16 yıllık gazetecilik hayatımda bu kadar toplu iftarın verildiğine şahit olmamıştım.
 
Sakın ola yanlış anlaşılmaya, ‘iftar yemeğine oyunu satacaklar” demek istemiyorum ama illa ki bir sempati artacaktır.
 
Genç Parti 2002 genel seçimlerinde “dürümle-dönerle” Türkiye genelinde yüzde 7 gibi bir oy almıştı ve Malatya’da da o zaman ki nüfus oranına göre azımsanamayacak oy almıştı,

Birden hatırıma geldi de...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum