• BIST 104.123
  • Altın 145,627
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Malatya : 26 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Elazığ : 25 °C
  • Adıyaman : 23 °C
  • Trabzon : 25 °C

“Büyük Polat Tanıtım Projesi...”

04.09.2013 08:09
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Milliyetperver olmak için önce kendini, aileni, yaşadığın yeri ve elbetteki yaşadığın vatan toprağını seveceksin. Bu önemli merhalelerde örnek görev adamı olacaksın.

Unutmayalım ki, millet olmadan milletlerarası olmak mümkün değildir. Bu sebeple de memleket sevdalıları her zaman başımın tacıdır. Bendeniz de uzun bir dönemdir sosyal ve yazı dünyası anlamında doğduğum topraklar için bir şeyler yapma gayreti içinde oldum, olmaya da devam ediyorum.

Öylesine bir yol alındı ki, geçmişte “Polat”ı aradığımızda karşımızda çıkan iki şey; Polat Alemdar ile Adnan Polat idi. Oysa Polat, Türkiye’mizde boydan boya yayılmış önemli yerleşim merkezlerinin ortak adıdır ki, yaptığım araştırmalar Polat kelimesinden türeyen 38 yerleşim yerini karşıma çıkardı.

Bu anlamda bugün “Bir Sevdadır Polat” diyerek yola çıkan ve önemli araştırmalara imza atan Ege Üniversitesi MYO Uçak Teknolojileri Programı Öğretim Görevlisi, Araştırmacı-Yazar-Redaktör Fikri Bulanık Bey’den ve projesinden söz edeceğim.

Fikri Bulanık Bey, elindeki kıt imkanlarla öyle bir sefere çıktı ki, Allahım ondan razı olsun... Sevdalısı olduğu beldesi Polat, büyükşehir sevdasının kurbanı olsa da zenginliklerini kayıt altına alma adına önemli icraatlara imza attı... Bu yazımda Fikri Bulanık Bey’in açıklamalarını dikkatlerinize sunmak istiyorum.

Söz Fikri Bulanık Bey’in:

“-Yaklaşık beş yıl önce başlattığım adını da acizane ‘Büyük Polat Projem’ koyduğum paket programın saha çalışmaları bakımından sonuna gelmiş bulunmaktayım. Burada asıl ve en önemli amacımın ‘Polat kasabamıza ait tarihi, coğrafi ve kültürel zenginlikleri kayıt altına almak’ olduğunu belirtmeliyim.

Gerek kasabamızda halen yaşamakta veya göç ederek uzun zamandır yurdun diğer köşeleri ve yurtdışında bulunmakta olan Polat sevdalılarının özlemlerini bir nebze olsun dindirecek ve bana göre daha da önemlisi yöremizde çok daha etkin olması gereken ama bahse konu başlıklar altında beklenen katkıları tam manasıyla sağlayamamış olan seçilmişler ve mülki amirlerin yapamadıklarını tamamlayabilmektir hedefim.

Nasıl mı?...

Bir ‘Polat Tanıtım Belgeseli’ ve ‘Polat Tanıtım Kitabı’nı literatüre sokarak, Kültür Bakanlığı onaylı lisans, ısbn ve bandrole sahip doküman ve enstrümanlarını tüm ülkemiz ve yurt dışındaki kütüphaneler ve turizm bağlantılı noktalara resmi kanallardan ulaştırmaktır.

Kendimce araştırdıklarım ve yazdıklarımı resim, fotoğraf, video türü materyallerle destekleyerek kitap ve dvd kaydı olarak hayata geçirmeye çalışmaktayım.

Bu aşamada da tanıtım için gereken görüntü, yeterli bilgi ve altyapı için lazım olan ne varsa tarafımdan tedarik edilmiştir. Saha çalışmalarından kasıt, yöre ve çevresinde görsel anlamda hemen her mevsim ve iş zamanlarına ait yeterince çekim, röportaj, söyleşi, sohbet yöntemleriyle kullanabileceğimiz verileri toplamaktır. İşte bu yaz çekimlerimiz itibariyle sonuna geldi dediğimiz de tam olarak budur.

Daha önce bir ön çalışma olarak örneğini yapıp Polat Belediye Başkanına hediye ettiğimiz ‘Polat Resim Albümü’nden aldığımız övgü ve takdirler de bu paket projenin neler ortaya koyabileceğinin de bir işaretiydi bana kalırsa.

Bugünden sonra önümüzdeki altı ay için hedefim ise son aşama olan, yazım, kurgu, montaj, müzik ve seslendirme gibi en önemli atölye, stüdyo ve geri plan çalışmalarımıza ağırlık vererek büyük zorluklar ve fedakarlıklarla temin edilmiş eldeki ham materyalleri birer kültür yayını haline en kısa zamanda dönüştürerek onay aşamasına getirmektir.

Bu aşamayı müteakip hayata geçirmiş olacağımız çalışma da öncelikle sırasıyla, ‘Polat Tanıtım Kitabı’, ‘Polat Belgeseli’, ‘Polat Türküleri’, ‘Polat Yöresel Yemekleri’, ‘Polat Albümü’, ilaveten yapacağım yeni çalışmalarım olarak da ‘Polat Hikayeleri’, ‘Polat Antolojisi’, ‘Polat Mağarası’, ‘Polat Yaylaları ve Yaşantısı’, ‘Mustafa Polat ile Ahmet Kurukafa'nın Köy Enstitüleri ve Polat Anıları Kitabı’, ‘Hasan Hulki Erdoğan Albümü’ olmak üzere çalıştıkça, araştırdıkça ve öğrendikçe konu başlıkları artarak katlanan bu önemli ve bana göre büyük kültürel çalışmaya nefesimiz var olduğunca devam edebilmektir.”

Fikri Bulanık Bey, bugüne kadar ‘Büyük Polat Projesi’ için ‘Bir Sevdadır Polat’ sloganı ile başlatmış olduğu öncelikli sosyal medya destekli profil ve sayfalarında geri plan görselleri ile paylaşımlarda bulunduğu özendirici ve bilgilendirici sunumlarının yanı sıra; kendisine manie destekte bulunanlara teşekkürü de ihmal etmiyor. Bir Polat sevdalısı olarak biz onunla gurur duyuyoruz. O ki, yaptığı bu hizmetle millet sevdasının belde sevdası ile başladığını en güzel şekilde ispatlıyor. Daha önemli projelerde kendisine başarı dileklerimi iletiyorum; yolu açık olsun Fikri Bulanık Bey’in...

Ve, memleket ziyareti yani sıla-i rahim konusunda Yüce Peygamberimizin bir sözü ile yazımı noktalıyorum:

“- Bir su içmekle de olsa sıla-i rahimde bulun. Sıla-i Rahim için, bir yıl sürse bile yol yürü.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
bir takipçi
04 Eylül 2013 Çarşamba 13:15
bu proje yetmez
Kolay olanı yapmak, İŞ'ten sayılmaz!..Bir zamanlar Muammer Şahin'in,entegre MEYVE SUYU tesisleri kuracağına dair PROJESİNE ne oldu?..POLAT'ın İŞ'E AŞ'a olan ihtiyacı varken,yani GÜÇLÜ GEÇİM KAYNAKLARINI hayata geçirmek varken,EKONOMİSİNİ GÜÇLENDİRMEK varken,dört tane hatıra resmini yada TARİHİ-COĞRAFİ-KÜLTÜREL zenginliğini ön plana almak PEK DE ZOR OLMASA GEREK.POLATLI gençlerin BİRAHANELERİ terketmesi bu PROJEYLE mümkün değildir.FİKRİ beye ve emeğine saygımız var.Ama,ASIL BÜYÜK PROJE, EKONOMİK PROJE olmalıydı.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim