Turan Güzel

Turan Güzel

BÜYÜK ŞEHRİN BÜYÜKLERİ 1

A+A-

Bir evvel ki  yazımızda, Malatya için, büyükşehir rüşveti ile hem Malatyalı’ya ve hemde şehrin kendisine, şark kurnazlığı kabilinde şık bir görüntü arz ederken hayasız ve çirkin emelleri ihtiva eden bir gol atıldığını belirtmiştik.

Ve yine bir evvel ki yazımızda yerel siyasetçilerin ve yöneticilerin bir bardak suda fırtınalar kopartarak şehrin ve sakinlerinin içerisinde bulundukları açmazlık, fakirlik, fukaralık ve açbiilaç durumlarını kamufle etme girişimlerini de deşifre etmiştik.

Kimi ulusal gazetelerin temsilciliğini ve köşeyazarlığını yapmamın yanısıra aynı zamanda Malatya’nın ve Malatyalının sosyal, siyasi ve ekonomik durumlarına da zum yapmak amaçlı bir de internet haber sitesini yönetmekteyim. Siteye girildiği anda yayında olan haberlerin kahirekseriyeti’nin ulusal haberlerden müteşekkil olduğu direk göze çarpacaktır.

Bu durumun gerekçesini  soranlara karşı verdiğim cevap, hangi siyasinin ve yerel yöneticinin Malatya ve Malatyalı’nın hayat standardını yükseltecek nasıl bir eylem ve icraatı oldu da bizler de böylesi ulvi bir icraat’e karşı duyarsız kaldık diye cevaplıyorum.

Oysa hem siyasi partilerin ve hemde yerel yöneticilerin iletişim içerisinde bulundukları basın mensupları arasındayız. Bu minvalde her gün onlarca resim ve çeşitli aktivitelerin bilgileri, yönetmekte olduğumuz sitede yayınlama  amaçlı bizlere iletilmektedir.

Gelen maillerde ki resimler ve aktivitelere baktığımda yayınlamaya değer bulduğum haber yok denecek kadar azdır. Pireyi deve yapanlar, mecrasından çıkartılmış basit ve sıradan mevzuları çeşitli cümle öbeklerine taklalar attırarak bambaşka formasyona sokma uyanıklığından başka bir şey ifade etmeyen gönderilerdir.

Körler sağırlar birbirini ağırlar kabilinden kimi el sıkışmaları ve yine birbirlerine kahve ikram edişlerini fakir, fukara halkın bir derdine çözüm bulma girişimi kabilinden piyasaya sürüyor olmaları mide bulandırıcı bir eylem olması hasebiyle gündemine alıp sitede yayınlamamız mümkün değildir.

Böyle bir davranışı hem Malatya’ya, hem malatyalıya ve hemde kendimize yapacağımız en büyük saygısızlık olarak telaki ediyoruz.

Oysa,piyasada arz-ı endam eyleyen hem siyasetçileri ve hemde yerel yöneticileri yakınen tanımakla birlikte cemaziyelevvellerini de çok iyi bilmem dolayısıyla, sevilip hüsnükabul görmeleri mümkün dahi olmayan kişilerden oluşmaktadır.

Sokağa çıkmış, halk ve esnaf ile hemhal oluyor gibi görünen kimi gerçek dışı fotoğrafların basın eli ile piyasaya sürülmüş olması, halk nezlinde zerre kadar bir değer ihtiva ediyor değildir.

Hele hele de koca bir şehrin bir kişinin etrafında dönüyor hissiyatının veriliyor olması, yine, şehrin bütün unsurlarına edilebilecek en ağır hakarettir. Zira o bir kişinin güç, kuvvet ve meziyetlerine dair yapılan övgüler, bütün şehrin o bir kişinin kol ve kanatları altında nasiplenen bir zavallıya denk düştüğü kanaati sübliminal bir algı kabilinden tüm beyinlere ilmek ilmek işlenmektedir.

Basın ahlak ve ilkelerinin yerle yeksan edilmiş olmasıyla birlikte basiretsiz, niteliksiz ve tabii ki donanımsız kişilerin cüz-i miktarlara tekabül etmeleri dolayısıyla siyahın beyaz diye takdim ediliyor olması, zorlandıkları konular arasında değildir.

Var olanı ve gerçekleri halk ile buluşturmaya çalışan ahlaklı, dürüst,  basın değer ve ilkelerini benimsemiş bir avuç kişinin de oyunun  dışına itilmesi ve etkisiz kılınması için yapılmış çirkin müdahaleler de halkın gözünden kaçmamaktadır.

Bütün bunlara rağmen gerçekleri Malatya’lı ile buluşturmaktan yana kararlı, azimli ve inançlı bir avuç nitelikli kişilerin verdiği erdem savaşı; hayasız ve dolayısıyla üç kuruşa tekabül eden nicelik zenginlerini bertaraf edecektir.

HELE ŞU SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE SÖZÜM ONA EKONOMİK TEŞEKKÜLLER YOK MU !?

ONLARI AYRICA KALEME DOLAYACAĞIM...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT