• BIST 108.392
  • Altın 143,135
  • Dolar 3,5328
  • Euro 4,1224
  • Malatya : 31 °C
  • Ankara : 28 °C
  • İzmir : 24 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • Elazığ : 26 °C
  • Adıyaman : 30 °C
  • Trabzon : 28 °C

Büyük umutlarla doğan MASTÖB!

11.10.2009 13:27
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Malatyalıların “Büyük buluşması”nı hayal kırıklığına çeviren, Malatyalı"nın örgütlenme umutlarını söndürmek isteyenler umarım bu organizasyonlarındaki başarısızlıklarından sonra gereğini yaparlar...

İsim isim kimseye söyleyecek bir sözümüz yok. Ama görünen o ki, MASTÖB"ü yönetenler herkesi birleştirmeyi başaramamışlardır. İstanbul buluşmasında yaşananlar bunun son örneğidir.

Ne yazık ki örgütsüzlüğün acısını en derinden hisseden bir isim olarak ben, her şeye rağmen umut dolu idim. Yapamayanlar, bir gün yapacak diyordum! Ama galiba olmadı… Hatta bugüne kadar bana gelen elektronik postalara ve eleştiri dolu mektuplara rağmen sesimi çıkarmadım. Öyle ya, Ankara"da MASTÖB ŞUBESİNİN Basın ve Halkla İlişkiler Başkanı idim. Ama şimdi eleştirilere de, gelen mektuplara da kulak verme zamanı. Çünkü Malatya"nın ve malatyalı"nın geleceği için örgütlenmeyi mutlaka başarmak zorundayız.

İşte söz konusu buluşma öncesi bana gelen ve şimdi yayınlamaya karar verdiğim bir haykırış:

“Büyük umutlarla kurulan, “Malatya Birlik Hareketi”nin temelini oluşturan MASTÖB"ün 3 yılda bir projeye imza atamaması, MASTÖB'e karşı olan birlik inancını zayıflatmaya başlamıştır.

MASTÖB kuruluş amacının dışında bir takım derneksi faaliyetlere imza atarak bu birliği oluşturmaya çalışsa da amacın bu olmadığı herkesçe bilinmektedir.

MASTÖB"ten her zaman kalıcı olması gereken eserler beklemekteyiz. Ankara bu imzayı atacak, fakat bir genel Merkez desteği görülmemektedir. Kendi şubesiyle diyalog içinde olmasını beceremeyen bir Genel Merkez diğer dernekleri bir araya nasıl getirecektir.

Bu ilgisizlik ve derneksi çalışmalar gösteriyor ki, MASTÖB üç yılda bitmenin eşiğine gelmiştir. Bir yıldır yönetim toplanamamış MASTÖB 5 kişiyle yönetilmeye ve bazı konularda isim olarak kullanılmaktan öteye gidememiştir.

Genel Merkez kendisini yenilemeli. Bunun için de olağanüstü bir genel kurula gidilmesi şubeleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelebilecek formülü gerçekleştirecek kişilere işi bırakmalıdır.

Birliğe set olmak yerine, birliğe göl olmalı, orada toplanmalıdır. Ankara şube, çeşitli projeler üretmiş ürettiklerini Genel Merkezle paylaşmak istemişse de bir karşılık görememiştir. Bu yüzden bugün 1 milyon değerindeki, arsa üzerinde bir çalışma heyecanı da zevk de kalmamıştır.

En büyük şansızlık bu arsanın MASTÖB adına alınmasıdır. Bir başka dernek adına alınsaydı, daha verimli bir çalışma başlatılırdı. Arsanın ihalenin iptali için davalar açılmıştır. Bu arsanın kıymetini belirlemiyor mu?

Genel merkez bir veya iki kişinin olumsuz ve umursamaz tutumuna bir son vermelidir. Biliyoruz ki, sağduyu sahibi özel ve tüzel kişilerin bu işe el atarak birliğin gerçekleşmesinde önemli rol üsteleneceklerdir.

Gerçekten ben olmazsam olmaz diyenlere güle güle demeliyiz. Havalarda gezenlere düşüsün ne olduğunu göstermeliyiz ve demeliyiz ki, Malatya'nın dostu Malatyalılardır. El birliği güç birliği bizim birliğimiz olsun, dünyaya örnek olsun.

Dernek gibi değil, Devlet gibi çalışacağız işte Ankara MASTÖB"ün sloganı. Şikayetimiz Genel Merkezi oluşturan yönetimedir. Yönetim neden birkaç kişiye bırakılmıştır. Başarısızlığımız sizi hiç etkilemiyor mu? Sizde bu başarısızlığın için de olmayacak mısınız?

Artık bir çözüm bekliyoruz. Çünkü çok sıkıldık. Dernekler birbirine düştü. Mastöb birleştiren değil, ayrıştıran bir konumdadır.

Onun için diyorum ki, “BİR” değil, “BİRLİK”telik fikrini ruhuna sindirmiş olarak bu iş başarılır. Bazen birliktelikte yetmez, BÜTÜN olmak lazımdır.

Ankara MASTÖB bu düşüncededir. Niyaz-ı Mısrı Hazretlerinin değdiği gibi;

“Bizi katreler ne anlar, ummana sorun biz”.

Şimdi de değerli meslektaşım Sayın Alişah Hayırlı"nın “Büyük Malatya Buluşması” başlıklı yazısından bir bölümü dikkatlerinize sunmak istiyorum:

“…Saat 16.00"da salonun içine girdiğimizde dikkatimizi çeken ilk şey bomboş koltuklar oldu.

15 bin kişi toplamak hedefiyle düzenlenen “Büyük Malatya Buluşması” , maalesef “Büyük Malatya Hayal kırıklığı” olarak ortaya çıktı.

Daha erkendir, birazdan salon dolar diyerek iyi niyetli beklentilerimiz de sonuç vermedi, ilerleyen saatlerde.

Malatya"dan sonra, en çok Malatyalıların yaşadığı İstanbul"da, resmi rakamlara göre 800 bin Malatyalı"nın yaşadığı İstanbul"da çok büyük duyurularla ve paralarla düzenlediğiniz bir organizasyonda, değil 15 bin kişiyi hedefinizin 4"te birini bile yakalayamıyorsanız, oturup iyice düşünmeniz gerekiyor. Acaba biz nerede hata yaptık?

Evet gerçekten MASTÖP nerede, nasıl, hangi hataları yaptı?

Şimdi bu toplantıyı birkaç açıdan ele alalım:

Şehirlerin gurbette, bilhassa İstanbul gibi büyük şehirlerde hemşehrilik duygularını ayakta tutmak, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak adına bu tür organizasyonlar yapması teşvik ve taktir edilir.

MASTÖP de bu haklarını kullanmak amacıyla iyi niyetli bir girişimde bulunuyor.

Çok büyük emekler harcandığı, emeği geçenlerin aylarca çalıştığı, çok büyük paraların harcandığı besbelli…

Büyük bir ajansla anlaşılması, bir TV kanalının kiralanması, 5 mahalli TV"nin aynı anda vermesi, Malatya"dan bir basın ordusunun davet edilmesi, bütün Malatya üst düzey yöneticilerinin salonu doldurması, İstanbul"daki en büyük salonun tutulması, binlerce lira harcanarak tanıtım masrafları yapılması…

Düşünce güzel, hedef büyük…

Peki ya sonuç?

Tam bir fiyasko…”


Herkes gibi ben de soruyorum, neden büyük umutlarla doğan MASTÖB bu duruma düşürüldü?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Cemal ÇAVUŞ
04 Kasım 2013 Pazartesi 01:34
TAVSİYE:
Sivil toplum örgütlerin kar amaçları yoktur.Kuruluş amaçları genel olarak eğitim, sağlık, Alanlarda hizmet verir. Bir çoğunuz bilir, yönetimin üst kademeleri her yönü ile güçlü olmak zorundadır.1-Yöneticilerin Maddi imkanları iyi olması gerekir.
2-Bürokrasi ve Hükümet ile iletişimi çok mükemmel olmak zorundadır.
3-Üst düzey yöneticilerin eğitim düzeyi en az Üniversite olmalıdır.
4-Yönetimin sürekli denetime açık olması gerekir.Mezhep ve bölgecilik yapmamalıdır.E.Ilıcak ve M Aydınlar olmalıdır
Malatyalı
14 Ekim 2009 Çarşamba 16:58
Kaçırılan Fırsatlar.
Sayın Ahmet Karaaslan Pütürgeye çok hizmet etti. Ancak Malatya Tepehan Nemrut Yolunu Bakan olduğu sırada bir türlu geliştiremedi. Şimdi 7 Vekil var 6 sı iktidar partisinden vs diyoruz ama (tepeden)Bakan olunca insanın gücü daha da artıyor. sayın Karaaslan zamanında o yolu açsa id şimdi Kültür Bakanı Ertuğrul Günay Malatya Nemrut yolunu tahrip edelim gibi ne mahksatla söylediği anlaşılmayan bir demeç vermezdi. Sayın Karaağaç en ihtişamlı zamanında yapamadığı işi nasıl olur da bayrağı ondan devralanlar devlet desteği olmadan MASTÖB adı altında Malatyanın birlik ve beraberliği tesis edebilme başarısı elde edebilirler.
İZZET ÇELEBİ
12 Ekim 2009 Pazartesi 23:27
PÜTÜRGELİ
SAYIN BAŞKAN YARDIMCIM ! BENİM YAPTIĞIM ÖZELEŞTİRİYDİ 37 YILDIR İSTANBUL'DAYIM BURDAKİ HALİMİZİ DİLE GETİRDİM GİTİNİZMİ DERSENİZ SÖYLEMESİ AYIP 11 BİLET ALDIRDIM 5 ŞİNİ MALATYALI OLMAYAN ARKADAŞLARIMA VERDİM ÇÜNKÜ HEMŞERİLERİM ALMADI. NEDENDİR BİLMİYORUM ALAKASIZ KALDILAR ,BİR MALATYA MAÇININ HEYECANI YOKTU .ZATEN BU KONUDA EMEĞİ GEÇENLERE ŞÜKRANLARIMI BORÇ BİLİRİM O AYRI KONU . BU BİZ İSTANBUL'DA YAŞAYAN MALATYA'LILARIN BAŞARISIZLIĞIDIR, BEN 11 MUM YAKTIM GİDİP SALONA BAKTIM İNANIN BEN O MUMLARDAN DAHA ÇOK ERİDİM OLMAYINCA OLMUYOR SAYGILARIMLA ...
AHMET PÖTÜRGELİ
12 Ekim 2009 Pazartesi 10:03
ELEŞTİRİ GÜZELDE
ANKARA MASTÖB BAŞKAN YARDIMCISI,
olarak bir iki soru sorabilirmiyiz.
1.bu kadar önem verdiğiniz toplantıya katıldınızmı?
anlatımlarınızdan katılmadığınız çıkıyor.
2.Malatya için kimisi bir şey yapar kimiside hiç bir şey yapmadan konuşur.sizde onlardan olmayasınız.
"Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak."
Ankara'dan bir MLATYALI..
11 Ekim 2009 Pazar 16:32
MALATYALI RUHU TARİH OLDU..
SAYIN RAMAZAN DURMUŞ, ANKARADA YAŞAYAN BİR MALATYALI OLARAK ŞU GERÇEĞİ YAŞAYAN BİRİ OLARAK BELİRTMEK İSTERİM.. BİR ZAMANLAR MALATYALI RUHU VARDI. ZAMAN TÜNELİNDE UZUNCA YOLCULUK YAPMAYA GEREK KALMADAN 20 YIL ÖNCESİNE GİDELİM. BİR MALATYALI GURBETTE MALATYALI GÖRDÜĞÜ ZAMAN GÖZLERİ DOLAR VE İKRAMIN ARDI ARKASI KESİLMEZDİ. BU GÜN BU GELENEK TARİH OLDU. MALATYALI EKONOMİK DEĞİŞİM VE KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA YENİK DÜŞTÜ. YAZIKLAR OLSUN... SAYIN DURMUŞ, SİZİN BAHSETTİĞİNİZ KİŞİLER BU TARZ VAKIF VE DERNEKLERLE ANCAK KENDİ REKLAMLARINI YAPARLAR... ONLAR AÇ GÖZLÜ İNSANLAR.. SİZİN MALATYALILAR VE MALATYA İÇİN NE KADAR ÇALIŞTIĞINIZI VE ÖZLEM DUYDUĞUNUZU BİLEN BİRİYİM. ONUN İÇİN DEĞİLMİYD? GEÇEN HAFTA MALATYAYA HATTA POLAT'A GİDEN...
SAYGILARIMLA...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim