• BIST 1.577
 • Altın 439,982
 • Dolar 7,4390
 • Euro 9,0313
 • Malatya : 1 °C
 • Ankara : -3 °C
 • İzmir : 7 °C
 • İstanbul : 1 °C
 • Elazığ : -4 °C
 • Adıyaman : 2 °C
 • Trabzon : 5 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Büyükşehire doğru...

31.01.2012 00:39
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Aksi bir yasa çıkmaz ise Malatya nüfus açısından gerekli rakama ulaştı (şimdilik).
Resmen büyükşehir statüsüne geçmemiz için Ankara'da gerekli adımlar atılmalı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya'ya, Malatyalılara ne kadar sempati ile baktiğini ilimize yaptığı ziyaretlerde bizzati gözlemledim. Malatya'ya verdiği önem gözler önünde.

Malatyalı olarak Biz istemesini daha doğrusu derdimizi anlatmayı bugüne kadar bilemedilk. Umarım bundan sonra ne ihtiyaçlarımızı belirler ve Başbakandan dolayısı ile hükümetten isteriz.

Büyükşehir kriterlerinden nüfus konusunda Belediye Başkanımız Ahmet Çakır'ın gayreti inkar edilemez (!) Genel seçimlerde Başkan Erdoğan'ın 10 bin eksğiniz var, tamamlayın. Sözü üzerine 50 kişilik ekibi saha göndererek ev, ev sokak sokak tarama yatırdı. İkamet kayıtlarını inceledi ve Kasım ayında 17 bin 500 kişinin ilimiz nüfusuna kayıt olmasını sağladı. Belki ileriki günlerde kendisi bu icratını açıklar.

Sıra geldi Malatya Malatya Milletvekillerine...

Başta Malatya Valisi Ulvi Saran olmak üzere Belediye Başkanı İl Genel Meclis Başkanı ile istişarelerine. Her ne kadar kamuoyu önünde bir bütünlük sergileniyor gibi görünsede göstermelik olduğu aşikardır.

Bu duruma son vermeleri gerekiyor....

 'BEN' değil BİZ olarak söze başlanmalı. Söze başlanmadan da BİRLİKTE alınan kararlarda 'ORTAK AKIL' öne çıkmalı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nasıl Cumhuriyetimizin 100. Yılına yani 2023 yönelik projeler üretip uygulamaya geçiyorsa, Malatya içinde Hedef 2023 olmalı.

Biran önce Malatya şantiye olmak çıkıp yeni projeleri hayata geçirmesi gerekiyor. Şantiyenin bitmesi içinde Malatya Belediyesi'ne ivedilikle EK ÖDENEK tahsis edilmeli...

Malatya Belediyesi projeleri içerisinde "RAYLI SİSTEM için girişimlerde bulunmalı gerekirse "DIŞ KREDİ" bulunmalı. Bunun ön güzel örneği Malatya Arıtma Tesisi, dışarıdan sorulduğunda Projenin Mimarı Ahmet Münir Erkal olmasına rağmen Mehmet Yaşar Çerçi dönemimde yapıldığı için oluyor. Yani Erkal projeyi yaptı, Çerçi temel attı ve bitirdi, Çakır ise borç ödemesi yapıyor.

Bence Ahmet Çakır'da hemen proje hazırlayıp uygulamaya koymalı varsın 10 yıl geri ödemesiz olsun nasıl olsa 10 yıl sonra göreve gelecek ödeyecek(!)

Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü, kayısının Malatya'dan direk olarak ihraç edilmesi için proje çalışması var. Bu proje gündeme gelmeli gerekli girişimlerde bulunulmalı. Ve edindiğim bilgiye göre yıllardır atıl vaziyette çürümeye terk ettiğimiz Vagon Onarım Tesisi bu iş için biçilmiş kaftan. 

Vakti boşa geçirmemiz gerekmiyor...

Zaman çalışma proje üretme zamanı...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Fethi B.
14 Şubat 2012 Salı 00:08
Bu haksızlık giderilmeli
Büyükşehir olmaya namzet 13 İlimizin isimleri basında yer aldı…
Büyükşehir olabilmek için, ‘Merkez İlçe’ nüfusu değil,
İl nüfusunun esas alındığını görüyoruz…
Bu durum bizlere ‘çelişkili’ olarak görülüyor…
İsterseniz, önce “Büyükşehir” olacak İllerimizin, “İl Nüfuslarını” görelim…
Aydın: 999 bin 163 kişi
Balıkesir: 1 milyon 154 bin 314 kişi
Denizli: 942 bin 278 kişi
Hatay: 1 milyon 474 bin 223 kişi
Malatya: 757
Kahramanmaraş: 1 milyon 054 bin 210 kişi
Mardin: 764 bin 033 kişi
Muğla: 838 bin 324 kişi
Tekirdağ: 829 bin 873 kişi
Trabzon: 757 bin 353 kişi
Şanlıurfa: 1 milyon 716 bin 254 kişi
Van: 1 milyon 22 bin 532 kişi
*****
Birde bu illerimizin, ‘Merkez İlçe’ nüfuslarını görelim…
Aydın, İlçe Nüfusu (255. 292), Şehir Nüfusu (191.000)
Balıkesir, İlçe Nüfusu (331.788) Şehir Nüfusu ( 263.000)
Hatay, İlçe Nüfusu (464.947), Şehir Nüfusu ( 213.500)
Ş.Urfa, İlçe Nüfusu ( 763.090) Şehir Nüfusu ( 515.200)
Denizli, İlçe Nüfusu (511.751), Şehir Nüfusu (465.000)
Malatya, İlçe Nüfusu (498.000) Şehir Nüfusu ( 402.000)
K.Maraş, İlçe Nüfusu (545.794) Şehir Nüfusu ( 428.000)
Mardin, İlçe Nüfusu (138.85o) Şehir Nüfusu ( 88.000)
Muğla, İlçe Nüfusu (97.207) Şehir Nüfusu ( 63.000)
Tekirdağ, İlçe Nüfusu (173.162) Şehir Nüfusu ( 147.500)
Trabzon, İlçe Nüfusu (305. 231), Şehir Nüfusu (240.000)
Van, İlçe Nüfusu (445,915) Şehir Nüfusu (353.500
Aydın (191 bin), Balıkesir (263 bin) Hatay (213 bin), Muğla (63 bin),
Mardin (88 bin), Tekirdağ (147 bin), Trabzon (240 bin) ve Van (353 bin) il merkezinden çok daha büyük iller yok. Buna bazı illerle dalga geçme denir.
Elazığ ve Sivas'ın hakkı yok ediliyor.
Malatyalı
05 Şubat 2012 Pazar 17:41
MALATYALILAŞTIRABİLEMEDİKLERİMİZDENMİSİNİZ?
Raylı sistem diyorsunuz ama dolmuşçuluktan evine ekmek götüren bir sürü esnaf var. Onlara iş bulmadıkça toplu taşıma geçmek iyi olmaz. Topkı Ankara Büyükşehir Belediyesini kazanan Melih gökçek'in BELKO adı altında üreticiden tüketiciye sebze ve gida satması gibi. Başkan baktı ki dengeyi bozuyor bu girişiminden vaz geçti. belki de bu sektör bu projelerini gerçekleştirmediler. O da pazarcıları öldürmeyeceğiz dedi ve belkoları kapattı.Tramvayı trafiği azalatmak için düşünüyorsanız açıkça söyleyeyim hiçbir faydası olmayacaktır. maganda yine özel arabasına binecek ve trafiği kilitleyecektir. kayısı tüccarı keza dev jeeplerle sokaklarda gezip tozacaktır. Malatyayı güzelleştirmenin yegane yolu güzel bir imar projesi hazırlamaktir. Geniş ana arteller düzenli ara sokaklar ve en iyisi sosyal tesisiler ve yeşilliklerin olduğu bir Malatya. Düşünün Beydağının tepesine teleferiklerlel gidip bir yemek yemek aynen bursada olduğu gibi hem bu yatırımı yapana para kazandırır hem de turizm yönünde malatyayı bir destinasyon merkezi haline getirir.Büyükşehşirleşen Malatyanın bahtı ak olsun. Tuttukları altın olsun. Kayısıları altına dönüşüversin.
İhsan KALENDER
03 Şubat 2012 Cuma 21:37
ÖNEMLİ PROJELER
Önemli olan,ulaşımı kolay kılacak projeleri hayata geçirmektir.758000 nüfusun kolay çabuk ve ekonomik ulaşımını temin etmektir.Havalanını da kapsayacak şekilde RAYLI SİSTEM tesis etmek çocuk oyuncağıdır.TELEFERİK hayal edilmekten çıkarılıp pratize edilebilir.Hizmet için yarışanlar neler yapar neler.Böyükşeher olmak işten bile değil.
Polatlı
03 Şubat 2012 Cuma 15:42
Elazığa büyük şehir haksızlığı
Şükrü bey baştan söyleyeyim bende Malatyalıyım, ama ortada bir haksızlık var, 70000 merkez nüfuslu Mardin büyükşehir olacak ama 340000 nüfuslu Elazığ olamayacak niye vilayet nüfusu baz alınıyorda ondan, merkeze 100 km uzaklıktaki bir köy büyükşehir olmayı nasıl etkiler? Bu yasayla merkez nüfusu Elazığdan çok az olan bazı iller (Muğla, Trabzon gibi) büyükşehir olacak ama Elazığ olamayacak, bunun neresi hak?? Ayrıca Elazığlıların bunu gündeme getirmesinden bize ne? Ortalıkta yeterince Malatya düşmanı Elazığlı var onlarlada mücadele edelim ama sizde Elazığa düşmanlık ve haksızlık yapmayın. Dostluğu ve kardeşliği baki kılmalıyız, kini ve nefreti değil
Ferhat Kayalı
03 Şubat 2012 Cuma 15:03
Kriter doğru değil
Kimsenin bir başka şehirin hakkını bahane etme, engelleme diye bir niyeti olmadı, olamaz da. Fakat bazı hakkaniyet ölçülerinin bilinmesi ve onunda cesur yüreklilikle objektif anlayışla harmanlanıp yazılıp çizilmesi gerekir. Sayın editörümüzden bu yönde de yaklaşım beklerdik. Fakat subjektif yaklaşımlarla bir hak elde edilecekse o hak olmaktan çok başka anlamlara gelir. Burada da esas aksakılık Malatyadan değil aday olan başka illerden kaynaklanmaktadır. Siz il merkez nüfusu değil de il genel nüfusunu hesaba katarak büyükşehir olma kriteri ortaya koyarsanız bunun yanlış olduğunu birileri söyler. Çünkü ilin merkezi büyükşehir belediyesi olacak. O zaman bir arkadaşın yaptığı yorumda 70 bin merkez nüfuslu Muğla nasıl olurda genel nüfusla büyükşehir olur sorusu karşımıza çıkar. Mardin 70 bin. Balıkesir, Aydın, Trabzon, Antakya gibi illerin merkez nüfusları olukça düşük. O zaman Sivas, Elazığ'ın yoğun itiraz etmesinin haklılığını algılamak gerekmez mi? Ben büyükşehir olurum diğerleri beni ilgilendirmez yaklaşımı ile başka ilin haklı itirazını başka şekilde göstermek son derece yanlış ve etik değildir. Sayın Çelik bir yorumcu sizin dikkatinizi çekmiş. Peki yukarıda belirtilen ve önemli olan bu husus sizin dikkatinizi çekti mi? Sayın Çelik bir gazeteci, objektif bir yazar olarak sizden ortadaki haksızlık çıkaracak bu durumun da ortadan kaldırılması gerektiğini belirten bir yazıyı görmek isterdim.
M. TÜRKMEN
03 Şubat 2012 Cuma 00:04
EVET DİKKAT
Sayın editör Elazığ Basını ile ilgili bir yoruma yazdığınız cevap manidar ve düşündürücüdür. Elazığ Malatyayı bahane ederek haksızlık olduğunu savunmamıştır. Bunu herkes bilmelidir. Malatya büyükşehir olmayı da hak ediyor. Fakat Elazığ'ın itirazını anlamayan ve takip noktasında da bu yoruma katılan sayın editörümüzün ortadaki haksızlığı da dobra dobra söylemelerini beklerdik. Ama söyleyemediler. Vatandaş her konuda farklı düşünebilir. Ama gazeteci asla objektifliğin dışında başka bir şey düşünmemelidir. Gazeteciliğin Malatyası, Elazığı ya da başka yeri de olmaz. Sayın editör haksızlık il genelinin nüfusunun hesaba katılmasıdır. Bu cümleyi kimse algılamak ya da anlamak istemiyor. Bir ilin il merkezi büyükşehir belediyesi olacak. O zaman Malatya belediyesinin 120 km uzaktaki Darende ilçesi ya da köyleri ile alakasını bir akıllı anlatsın bizde anlayalım. Muğla 70 bin, Aydın, Balıkesir, Trabzon, Antakya gibi illerin il merkezleri Elazığdan küçük. Bakın Elazığı Malatya ile değil başka iller ile mukayese ediyoruz. Yarın 70 bin merkez nüfuslu Mardin de büyükşehir olacak. Bu sayın editör sizce nedir? Ben cevabını vereyim. Bu kocaman bir kıyaktır. Yorum yazan arkadaş Elazığ il merkezi şu anda büyükşehir olan Erzurumdan da büyük. Sözümüz Malatyanın büyüşehir olmasına değil. Kriter kesinlikle il merkez nüfusunun 400 bin ya da fazlası olmalıdır. İl genel nüfusu kriteri derhal kaldırılmalıdır. Bu yönde daha çook itiraz olacak. Elazığ üzerinde bir oyun oyanıyor. Bu oyun nitelikli göç verdirilip niteliksiz göç almasını sağlamak. Bunun nedenini sayın Editörümüz Malatya TÜİK'e sorarmısınız. Malatya TÜİK bir kaç yıl önce Keban Barajının Elektirik gelirini Elazğ halkına bölerek Elazığı Doğuanadolunun en gelişmiş ve en zengin ili göstermiş ve 1 yıl boyunca teşviklerin Malatyaya gelmesine neden olmamışmıydı? Bu durumu lütfen sorgulayınız? Son yıllarda Malatyaya Kalkınma ajansı, Park ve Bahçeler bölge,Gümrük bölge. SGK bölge vs açılmışken Meteroloji Elazığda kaldı diye fırtına kopartanlaer kimdir? Malatyadan Elazığa bir tane bölge müdürlüğü kaydırılmamışken tam tersine vakıflar, Tarım kredi gibi bölge müdürlükleri Elazığdan Malatyaya çekilmişken kimler Malatyadan Elazığa bölge müdürlükleri çekildi efsanelerini uydurur* Neden? Bu nedenleri açıklayacak makalelerinizi de takip edeceğiz. Saygılar..
ŞÜKRÜ
02 Şubat 2012 Perşembe 12:15
DİKKAT
S. ÇELİK ELAZIĞ BASINI NA DİKKAT EDİN, TÜM KÖŞE YAZARLARI MALATYAYI BAHANE EDEREK ELAZIĞINDA BÜYÜKŞEHİR OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR, ANKARADA BUNUN LA İLGİLİ GİRİŞİMLERDE BULUNULACAKMIŞ...
BUNUDA GÜNDEME ALIN...

CEVAP: Takipçisi olacağız. Teşekkürler. (Editör)
Erhan SOĞUKPINAR
02 Şubat 2012 Perşembe 00:12
Teşekkürler Murat BEY
KAYISI nın adı MALATYA konulu toplantıya katılan ve sonuna kadar izleyen Nadir gazetecilerimizden biriydiniz ve Dolayısıyla Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürümüz Sayın İlhami DEMİRCİ'nin malatya ile ilgili vermiş olduğu istatistikleri ve Ekibiyle yapacağı çalışmaları yakından dinlediniz.Çok güzel çalışmaların olduğunu ve 400 milyon dolara yakın kayısı ihracatımız olmasına rağmen bunun 3-4 milyon dolarlık kısmının Malatyada gümrük işlemlerinin yapıldığı kalanının diğer illerden yapıldığını duydunuz, temennimiz Bir gümrük Bölge Müdürlüğümüz varken onun bütün ekibi Mlatya'nın emrindeyken onlarla daha fazla çalışmak ve katma değerini arttırmak. Gümrük konusunda Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği olarak şubat ayı içerisinde Sadece üzreimize düşen bir göreve talip olduğumuzu ve GÜMRÜKLEME BİLGİLENDİRME Paneli yapmayı arzu ettiğimizi yetkili lerimize bildirdik. Bu konuda Dernek olarak üzerimize düşen bir vazife varsa, MALATYA için yapmak için hazırız.Vagon onarım veya organize sanayi için zaten Ticaret odamız çalışıyor, Oda Sekreterimiz sayın Erkan GÖLGELİ'nin toplantıdaki açıklamalarını dinlediniz. Sanırım güzel şeyler oluyor Malatyamızda...Bu arada Prof.Dr. Bayram Murat Asma 'yada yaptığı bilimsel çalışmalar için Teşekkür ediyorum. Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği Başkanı.
şüko
01 Şubat 2012 Çarşamba 15:11
proje birimi
Sn. çelik müjdeyi verdiniz, artık bu cami projesinin görsellerini sabırsızlıkla bekliyoruz sizden... Ayrıca; Yahu, anlamam ki malattyda bu kadar gazete köşe yazarı var ne adam gb. soru sorarlar nede araştırma yaparlar. Neden kimse şu belediye proje birimine gidip röportaj yapıp malatya üzerine hangi projelere çalışıldığını öğrenmez???? Yoksa dar düşüncelimi bu medya... Neden kimse beydağına teleferik-beylerdersine dev park projesi, kongre ve fuar merkezi- havaray- vs. mega proje sormaz da, gidip sadece kaldırım gb basit şeyleri sorar? Bu medyadan olmaz... Sn.Çelik size tavsiyem şu proje birimine gidin ve haber yapın....
CEVAP: Değerli Okuyucumuz yapılması düşünülen Cami ile ilgili "projeler" hazır sayılır (Kendim gördüm) Arsa konusunda henüz netlik yoktur. O nedenle şuan proje açıklamamız veya görsel yayınlamamız gereksiz. Proje Birimi ile ilgili yakında görüme gerçekleştireceğimden şüphenizolmasın. (Murat Çelik).
Kenan Aktürk
01 Şubat 2012 Çarşamba 09:39
Değişmeli
Malatya büyükşehir olmalı. Bunu bir çok ilden daha çok hakediyor. Fakat yazınızın başında bir cümle yazmışsınız. Aksi bir yasa çıkmaz ise demişsiniz. Aksi bir yasa çıkmalı. Çıkartılmalı. Yoksa bunun adı "pozitif ayrımcılık", "haksızlık" olarak anılacaktır. Neden mi? Bir ilin il merkezi 10 km'lik yayda büyükşehir belediyesi olmayı hak eder. Bir ili büyükşehir yapacaksanız 10 km'lik yaydaki nüfusu, gelişmişliğine bakacaksınız. Muğla 70 bin, Trabzon 260 bin. Keza Balıkesir, Aydın, Antakya gibi illerin il merkezlerinin nüfusları oldukça düşük. Bir ili büyükşehir yapmak için 100 km uzaktaki ilçenin, beldenin, köyün nüfusunun hesaba katılması son derece yanlış ve hakkaniyete uymayan bir durumdur. Bu cümle itirazların başlangıcı. Bu durumda Muğla, Aydın, Trabzon, Antakya vs il merkezlerinden büyük olan 3 il yoğun itiraz ediyor. Elazığ, Sivas, Batman. Elazığ şu anda büyükşehir olan Erzurum il merkezinden de büyük. 10 km yayda 400 bin nüfusu olan ama kırsalda nüfusu olmayan bir il. Yarın 750 bine ulaşmış 70 bin merkez nüfuslu Mardin'de büyükşehir olmayı isteyecektir. Mardin, Muğla, Balıkesir gibi iller büyükşehir olacak 400 bin il merkezi nüfusu olan diğer iller büyükşehir olamayacak. Neden? 100 km uzaktaki ilçesi büyük değil de ondan. Bu mantıklı mı? Bu doğru mu? Bu hakkaniyetli mi? Aksi bir yasa kesinlikle çıkmalı. İl genel nüfuusu ile bir il büyükşehir yapılmamalı. İl merkezine bakılmalı.İl merkezi 26. olan il büyükşehir olamayacak 35. il büyükşehir olacak. Böyle bir şey doğru değil.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim