Murat  Çelik

Murat Çelik

Büyükşehire doğru...

A+A-

Aksi bir yasa çıkmaz ise Malatya nüfus açısından gerekli rakama ulaştı (şimdilik).
Resmen büyükşehir statüsüne geçmemiz için Ankara'da gerekli adımlar atılmalı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya'ya, Malatyalılara ne kadar sempati ile baktiğini ilimize yaptığı ziyaretlerde bizzati gözlemledim. Malatya'ya verdiği önem gözler önünde.

Malatyalı olarak Biz istemesini daha doğrusu derdimizi anlatmayı bugüne kadar bilemedilk. Umarım bundan sonra ne ihtiyaçlarımızı belirler ve Başbakandan dolayısı ile hükümetten isteriz.

Büyükşehir kriterlerinden nüfus konusunda Belediye Başkanımız Ahmet Çakır'ın gayreti inkar edilemez (!) Genel seçimlerde Başkan Erdoğan'ın 10 bin eksğiniz var, tamamlayın. Sözü üzerine 50 kişilik ekibi saha göndererek ev, ev sokak sokak tarama yatırdı. İkamet kayıtlarını inceledi ve Kasım ayında 17 bin 500 kişinin ilimiz nüfusuna kayıt olmasını sağladı. Belki ileriki günlerde kendisi bu icratını açıklar.

Sıra geldi Malatya Malatya Milletvekillerine...

Başta Malatya Valisi Ulvi Saran olmak üzere Belediye Başkanı İl Genel Meclis Başkanı ile istişarelerine. Her ne kadar kamuoyu önünde bir bütünlük sergileniyor gibi görünsede göstermelik olduğu aşikardır.

Bu duruma son vermeleri gerekiyor....

 'BEN' değil BİZ olarak söze başlanmalı. Söze başlanmadan da BİRLİKTE alınan kararlarda 'ORTAK AKIL' öne çıkmalı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nasıl Cumhuriyetimizin 100. Yılına yani 2023 yönelik projeler üretip uygulamaya geçiyorsa, Malatya içinde Hedef 2023 olmalı.

Biran önce Malatya şantiye olmak çıkıp yeni projeleri hayata geçirmesi gerekiyor. Şantiyenin bitmesi içinde Malatya Belediyesi'ne ivedilikle EK ÖDENEK tahsis edilmeli...

Malatya Belediyesi projeleri içerisinde "RAYLI SİSTEM için girişimlerde bulunmalı gerekirse "DIŞ KREDİ" bulunmalı. Bunun ön güzel örneği Malatya Arıtma Tesisi, dışarıdan sorulduğunda Projenin Mimarı Ahmet Münir Erkal olmasına rağmen Mehmet Yaşar Çerçi dönemimde yapıldığı için oluyor. Yani Erkal projeyi yaptı, Çerçi temel attı ve bitirdi, Çakır ise borç ödemesi yapıyor.

Bence Ahmet Çakır'da hemen proje hazırlayıp uygulamaya koymalı varsın 10 yıl geri ödemesiz olsun nasıl olsa 10 yıl sonra göreve gelecek ödeyecek(!)

Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü, kayısının Malatya'dan direk olarak ihraç edilmesi için proje çalışması var. Bu proje gündeme gelmeli gerekli girişimlerde bulunulmalı. Ve edindiğim bilgiye göre yıllardır atıl vaziyette çürümeye terk ettiğimiz Vagon Onarım Tesisi bu iş için biçilmiş kaftan. 

Vakti boşa geçirmemiz gerekmiyor...

Zaman çalışma proje üretme zamanı...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

10 Yorum