Murat Çelik

Murat Çelik

Cezmi Kartay'la suni gündem!

A+A-

Suni bir gündem oluşturma çabaları başlıyor!

 • Cezmi Kartay’da bulunan içkili mekanlar şehir dışına taşınsın!
 • Buyurun bu kadarcık bir deyiş Gündem oluşturmaya yeter.
 • Ama kimse işin aslını konuşmayı kendine yakıştıramaz.
 • Neden Cezmi Kartay?
 • Malatya’da buradan başka içkili mekan yok mu?

Pek tabi var…

Varda orada içki içenlerin cebinde ki ve cebinde bulunan paradan Adisyon olarak ödediği farklı, bu nedenle Cezmi Kartay şehir dışına çıksın yaygarası yapılmaya başlandı.

Çıkarılabilir mi?

Hayır!

Neden?

İçişleri Bakanlığı’nın içkili yerleri şehir dışına çıkarmayı amaçlayan "Kırmızı sokak" genelgesini Danıştay esastan iptal etti’de ondan.

Peki Danıştay hangi gerekçe ile “Kırmızı sokak” genelgesini iptal etmişti?

DANIŞTAY, yürütmesini durdurduğu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün, "İçkili yer bölgesi tespiti"ne ilişkin "Kırmızı sokak" genelgesini iptal etti. Oybirliği ile alınan Danıştay 8. Dairesi’nin kararında, genelge ile getirilen "içkili yer kısıtlamasının hukuka aykırı" olduğu vurgulanarak, "İçkili yerlerin tecrit anlamında şehir dışına itilmesinin de hukuka uygun olmadığı"ndan.

Şimdi gelelim Cezmi Kartay’da ki sorunlara, sorundan çok soruluları Masaya yatırmak gerekir…

Şimdilik günah keçisi olarak Malatya Belediyesi ve olay çıktığı zaman da Emniyet Müdürlüğü suçlanıyor.

Asıl suçlu bu Kurumları?

Hayır!

 • Maliye yeterince denetim yapsa..
 • Tarım Müdürlüğü denetimini yapsa…
 • Sağlık Müdürlüğü denetimini artırsa…
 • İş Kur ve Çalışma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü görevini yapsa..
 • İtfaiye Müdürlüğü kanunları uygulasa..

Bu mekanlarda  Tekel satış fiyatından içki satılmaz!

Cafe’ler de 1 bardak çay 1 ila 1.5 YTL arasında, Cezmi Kartay’da Birahanelerde 1 Bardak 0.33 cl Bira 2 YTL.

Yukarda saydığım Denetlemeler yapılsa sanmıyorum ki bir bardak bira 2 YTL’den satılsın.

Şimdi neden fiyat öne sürdüm, izah etmek istiyorum.

Yukarda saydığım Kurumları kendi üzerine düşen görevi yapıp denetimlerini sıklaştırsa, burada satılan içkiler ucuz olmaz, ucuz olmadığı içinde orada içki içmek isteyen 10 YTL’ye komalık olacak kadar içki içemez!

Sağlık Müdürlüğü Makamlarını biraz terk edipte bu tür mekânlarda sağlık kontrollerini yapsa, sanmıyorum orada Vasıfsız eleman çalıştırılsın!

Tarım Müdürlüğü gıda denetimini yapsa, mutfağında ne tür yağ, ne tür alet gıda maddesi tüketildiğini kontrol etse, öyle sanıyorum ki mutfakta çalışanın vasıfsız usta olacağını, bugün sıradan aşçıyım diyen ile gerçekten işinin ehli ustanın alacağı ücret çok farklıdır.

Maliye, dolmuşçudan, taksiciye tuhafiyeden, markete kadar getirdiği ve uyguladığı “Fiş alma” maddesini bu mekânlarda da uygulasa, sanmam ki bu mekânlar bir birayı 2 YTL’ye satsın.

İtfaiye dedim, evet itfaiye bu tür mekânlarda olması gerekenleri bu iş yerlerinden talep etse, mesela yangın çıkışı, mutfağı olandan baca, olası bir felakette yangın tüpleri vs. vs.

İş Kur ve İş Kur Bölge Müdürlüğü burada ki mekânlarda çalışan kişileri, hangi mekânda kaç garson, kaç komi, kaç Konsomatris çalışıyor bunları tespit etse

Bu yür mekanların şehir dışına taşınsın yaygarasına hiç neden kalmaz.

 

Ayrıca DANIŞTAY, yürütmesini durdurduğu Kararda, genelgede içkili yer bölgesiyle ilgili yönetmelikte olmayan yeni kısıtlamalar getirilmesinin, üst hukuk normlarına aykırı olduğu ifade ediliyor.

Tamam diyelim ki başarıldı ve Cezmi Kartay Caddesinde bulunan içki mekânlar şehir dışına çıkartıldı.

Peki ya diğer içkili mekânlar nasıl olacak?

Bugün Dershanelerin yoğunlukta olduğu Emeksiz Kavşağında içkili mekânlar var orda olay çıkmıyor mu? Çıkmayacak mı?

Şehrin merkezinde Atatürk ve Fuzuli Caddelerinde de içkili mekanlar var bunların durumu ne olacak? Belki ilerde şuan Cezmi Kartay’da bulunan mekânların müşterileri ve sözüm ona Garson kızlar oralarda işe başlayacak, o zaman ne yapılacak?

Önerim şu;

Aklıselim düşünüp doğru kararlar alınmalı, seçim startının verildiği şu günlerde gündeme gelmek için Cezmi Kartay Caddesi ve Malatya’nın yıllardır çözüm bekleyen sorunları hala çözüm beklerken elinde gücü ve yaptırımı olanlar susup, susup ta Malatya’ya sahip olurcasına suni gündem yaratıp, boş yere Suni gündem oluşturmasınlar.

Herkes üzerine düşeni ve görevini hakkaniyetli yerine getirirse Cezmi Kartay’da bulunan İçkili Mekânların il dışına çıkartılması gerekmez, nitekim il dışına çıkartılan mekânlarda içki içen kişiler bir türlü il merkezine geri dönecektir, çünkü il merkezinde yaşıyorlar!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum