• BIST 92.977
  • Altın 195,654
  • Dolar 4,7430
  • Euro 5,4932
  • Malatya : 21 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İzmir : 26 °C
  • İstanbul : 26 °C
  • Elazığ : 23 °C
  • Adıyaman : 28 °C
  • Trabzon : 25 °C

CHP Milletvekili Akaydın’ın emekli maaşına haciz

02.09.2016 11:38
CHP Milletvekili Akaydın’ın emekli maaşına haciz
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle maaşına haciz konulan CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın,...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle maaşına haciz konulan CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, kamuyu zarara uğratması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, " Maaşıma haciz konuldu,3 arabam yok bir arabam var o da Ankara'da. Mahkeme yolu açık çatır çatır geri alacağım" dedi.

Sayıştay, Akaydın'a kamuyu zarara uğrattığı gerekçesi ile 18 bin lira zimmet çıkardı. Karar Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Akaydın'a tebliğ edildi. Mustafa Akaydın'ın ödemesi gereken kamu zararı faizleriyle birlikte 27 bin 174 lirayı bulmuştu.

Tebligatta ödemenin ivedi bir şekilde yapılması istenirken, ödeme yapılmayınca 18 Temmuz itibariyle icra işlemleri başlatıldı.

Akaydın ise iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Paraların tahsil edilmesi noktasında Büyükşehir Belediyesi'nin hatalı olduğunu savunan Akaydın, "Belediye başkanlığım döneminde Sayıştay'ın 2013 numaralı ilamlarından birine cevap verilmediği için ama benim haberi yok, kesinleşmiş bir karar var. Bir yıldır diyoruz ki, " Bunu A- Kent'ten tahsil et'. Tahkime gidiyorlar yok tahsil etmiyorlar kesinleşti ya. İşleme koymuşlar. Zaten mal varlığı olan bir adam değilim onların söylediği gibi. Maaşıma haciz koydular. 3 tane arabam varmış. Bir arabam var oda Ankara'da, ona da el koymadılar. Maaşıma haciz koydular" dedi.

"Amaç Akaydın'a hasar vermek"

Akaydın şöyle devam etti: "Sayıştay ilamı olduğu için kesinleşti. Mahkeme hakkım saklı. Ne kadar sürer asgari bir yıl sürer. A- Kent firması benim belediye başkanlığım döneminde bir parayı geç yatırmış. Ben nereden bileyim mali işler dairesi miyim. Ona da 4 gün gecikmeyle faiz uygulamışlar.18 bin lira bana çıkarıyorlar borcu, arkadaşlar beni bilgilendirmemiş ilam kesinlemiş. Faize faiz uygulamışlar 28 bine çıkarmışlar. Belediye bir yıldır A-Kent yönetiminden tahsil etmedi. Neden ilam kesinleşti. Neden yapmıyor. Amaç Mutafa Akaydın'a hasar vermek. Hasarı göreceğiz bakalım."

CHP Milletvekili Akaydın’ın emekli maaşına haciz

CHP Milletvekili Akaydın’ın emekli maaşına haciz

CHP Milletvekili Akaydın’ın emekli maaşına haciz

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
DURSUN52
02 Eylül 2016 Cuma 22:22
22:22
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yeni bir düzenleme yapılmış bulunmaktadır. 28.2.2008 tarihli ve 27155 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5838 sayılı BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUNUN 32 nci maddesiyle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 93 üncü maddesinin birinci fıkrasına ?Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.? Hükmü ilave edilmiş, bu değişiklik yayımı tarihinden geçerlilik kazanmıştır. Bu değişiklik ile 5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesi birinci fıkrası:

?Devir, temlik, haciz ve Kurum alacaklarında zamanaşımı

MADDE 93- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/56 md.) Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.? Hükmüne göre, ilgililerden mavafakat alınmadan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilemeyeceği, hacize ilişkin karar var ise icra müdürü tarafından reddedileceği. anlaşılmaktadır BU KANUNA İSTİNADENMİ HACİZ KONMUŞ BU YALAN HABER EMEKLİ MAAŞI OLMASI İMKANSIZ VEKİL MAAŞIDIR.

EDİTÖR NOTU; Değerli okurumuz haber itirazınızı İHA (ihlas haber ajansı)'na yapa bilirsini. www.iha.com.tr
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim