• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Malatya : 33 °C
 • Ankara : 30 °C
 • İzmir : 37 °C
 • İstanbul : 29 °C
 • Elazığ : 35 °C
 • Adıyaman : 39 °C
 • Trabzon : 27 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale'de

14.03.2015 16:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkalede
Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (2)

ÇANAKKALE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ruhuna darbecilerin nefesi, yüzüne onların ellerindeki kanın bulaştığı mevcut Anayasa'nın ne kadar tadil edilirse edilsin, temizlenip, arınmadığını belirterek, "Bizim milletimizin tarihine kültürüne, hissiyatına, taleplerine, vizyonuna uygun yeni bir anayasaya ihtiyacımız var" dedi.

 Erdoğan, Çanakkale Valiliği önünde düzenlenen toplu açılış töreninde, Çanakkale ruhunun dünyaya duyurulması gerektiğini çünkü Çanakkale Savaşı kadar savaştan sonra kurulan dostlukları da önemli gördüklerini söyledi.

Burada savaşan bir çok toplumla ve ülkeyle daha sonra güçlü dostluklar, NATO ve AB çatıları altında ciddi ittifak ilişkileri kurulduğunu ifade eden Erdoğan, Çanakkale Savaşları'nı bu yönüyle de ön plana çıkarmak için yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi.

Şehitlikleri, "o topraklara vurulan mühürler" olarak tanımlayan ve ülkenin pek çok yerinde şehitlikler, türbeler, semboller bulunduğunu kaydeden Erdoğan, Malazgirt Meydanı, Söğüt, İznik, Bursa, Edirne, Çanakkale, Gaziantep, Kahramanmaraş, Afyonkarahisar, İzmir gibi yerlerin birer sembol olduğunu dile getirdi.

Tuna Nehri, Estergon Kalesi, Belgrad, Saraybosna, Mostar, Üsküp, Selanik, Kudüs, Kerkük ve daha nice şehrin adı duyulduğunda yüreklerin titrediğini belirten Erdoğan, buraların tamamında camiler, medreseler ve köprülerin yanında birer manevi muhafızın da bulunduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ya türbe olarak, ya tekke olarak, ya mezarlık olarak bizlerin oradaki varlığının temsilcisi sıfatıyla asırlık ayrılıklara ve yaşanan bunca badirelere rağmen, işte Süleyman Şah Saygı Karakolu bunlardan bir tanesiydi, hala vakurla nöbetlerini sürdürürler" diye konuştu.

Balkan ve Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan kayıplara da işaret eden Erdoğan, bunların bir kısmının ülkelerinden binlerce kilometre ötede esir olarak götürüldükleri topraklarda hayatlarını kaybettiğini, manevi nöbetlerini orada sürdürmeye başladığını belirtti.

Bir yandan bin yıllık yıllık tarihin sembol isimlerinin mezarlarına sahip çıkarken bir yandan da dünyanın dört bir tarafına dağılan şehitlikleri yeniden ayağa kaldırmanın çabası içine girdiklerini anlatan Erdoğan, ecdadın her birinin mezarının peşine düştüklerini, bulduklarını ve ihya ettiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın birçok yerinde şehitlikleri araştırdıklarını ve ecdadın hatırasına yakışır hale getirdiklerini, bu çalışmaların bir kısmının bittiğini, ön hazırlıkları devam edenler de bulunduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti'nden Macaristan'a, Polonya'dan Romanya'dan, Slovakya'dan Rusya ve Ukrayna'ya, Balkan coğrafyası, Kafkasya ve Ortadoğu'da savaşılan, kan dökülen her yerde, birçok ülkede şehitlikler olduğunu anımsatan Erdoğan, "Ne milletmişiz be. 'Bir zamanlar biz de millet hem nasıl milletmişiz, Gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz.' Bu millet böyle bir millet" diye konuştu.

İngilizlere, Fransızlara esir düşen askerlerin götürüldüğü Myanmar gibi çok uzak yerlerde dahi şehitlikler olduğunu, 34 ülkeye yayılan 78 şehitliğe sahip bulunulduğunu dile getiren Erdoğan, bunların hepsine sahip çıktıklarını, imar ettiklerini bildirdi.

Erdoğan, Mehmet Akif'in, "Eşele bir yerleri örten karı, ot değil onlar dedenin saçları, dinle şehit sesleridir rüzgarı, haydi git evladım uğurlar ola" dizelerini de okudu.

Kahramanların hatıralarına saygı ve hürmet göstermeyi sürdüreceklerini bildiren Erdoğan, "Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı" ikazına uygun şekilde mübarek mirası gelecek nesillere aktarmanın çabası içinde olacaklarını vurguladı. 

-"Kritik bir dönemden geçiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin geçen 12 yılda büyük bir dönüşüm ve değişim yaşadığını, altyapıdan ekonomiye demokrasiden uluslararası ilişkilere kadar her alanda tarihi önemde başarılara imza atıldığını belirterek, "Bu dönem iyi değerlendirilmemiş olsaydı Türkiye'nin yeri dünyada çok gerilerde olacaktı" diye konuştu.

Tüm dünyayla birlikte Türkiye'nin de kritik bir dönemeçten geçtiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki dönemde ya 2023 hedeflerimize ulaşarak dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisinden biri haline geleceğiz ya da bir kez daha 1970'lerin, 90'ların kaos ortamına geri döneceğiz. Biz Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırabilmek için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz ama bizim gayretimiz bir yerden sonra yetersiz kalıyor. Çünkü tekerlek patinaj yapıyor. Çok emek veriyoruz, çok enerji harcıyoruz, milletçe çok fedakarlık yapıyoruz, buna karşılık az bir mesafe kat edebiliyoruz. Halbuki bizim daha hızlı olmamız lazım. Karar alırken hızlı olmamız lazım, uygularken hızlı olmamız lazım. Mevcut sistemin bundan sonrası için yeterli olmadığı, olamayacağı ortada. Artık bu kantar, bu yükü tartamıyor. Öyleyse ülkemizin ve milletimizin hedefleri, ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir değişim süreci başlatmamız lazım. İşte biz buna yeni Türkiye diyoruz."

-"Onlara sorun bakalım" 

Yeni Türkiye için yeni anayasaya ve başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu anlatan Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye, darbe dönemi anayasası ile daha fazla yoluna devam edemez. Türkiye, kendisine artık dar gelen, her yeri dökülen mevcut sistemle yoluna daha fazla devam edemez. Eğer mevcut Anayasa'nın Türkiye için en iyisi olduğunu söyleyenler varsa onlara sorun bakalım, 1960 darbesinden beri yaşadığımız bunca sıkıntının sebebi neymiş? Ruhuna darbecilerin nefesi, yüzüne onların ellerindeki kanın bulaştığı bu Anayasa'yı ne kadar tadil ederseniz edin, olmuyor. Temizlenmiyor, arınmıyor. Bizim milletimizin tarihine kültürüne, hissiyatına, taleplerine, vizyonuna uygun yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Yeni anayasa ile birlikte başkanlık sistemini de gündemimize almak durumundayız. Bunun hazırlığını yapmak durumundayız." 

Türkiye'nin, siyasi bölünmüşlüğün, siyasi çekişmelerin, kurumlar arasındaki uyumsuzların bedelini defalarca ve ağır şekilde ödediğini dile getiren Erdoğan, "İstikrar ve güven ortamının garantisi, bana göre başkanlık sistemidir. Milletimize yeni bedeller ödetmek isteyenler varsa mevcut sistemde onlar ısrar etsinler ama biz artık bu dönemi geride bırakmamız gerektiğine inanıyoruz" dedi.

-"Başkanlık sistemine karşı çıkanların derdi başka"

Amerika ve pek çok gelişmiş ülkenin başkanlık sistemiyle yönetildiğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Öyleyse biz niye burada diretiyoruz? Dünyadaki devletlerin pek çoğu başkanlık sistemi ile yönetiliyor, hepsinde de işler gayet güzel yürüyor, sistem gayet güzel işliyor. Türkiye'yi niye biz imkandan mahrum bırakalım? Benim milletimin onlardan neyi eksik? Efendim, neymiş? Yok başkanlık sistemi, diktatörlüğü getirirmiş... Amerika'da diktatörlük mi var? Meksika'da diktatörlük mü var? Brezilya'da diktatörlük mü var?

Yok şuna kapıyı açarmış, yok buna yol açarmış... Bunları söyleyenler, ya kendi milletlerini tanımıyorlar ya da kendi milletlerine saygı duymuyorlar. Başkanlık sisteminden diktatörlük çıkarmak isteyenin karşısına herkesten önce benim milletim çıkar, Çanakkaleli kardeşlerim çıkar. Siz, bu milleti ne sanıyorsunuz? Bu millet Akif'in diliyle 'Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum' diyen bir millettir. Başkanlık sistemine karşı çıkanların derdi başka. Milletten değil vesayetten aldıkları güçle yıllarca bu ülkede söz sahibi, varlık sahibi olanlar, bu düzenlerinin bozulmasını istemiyorlar. Bundan korkuyorlar."

-"Yeni anayasa, kaçınılmaz, başkanlık sistemi, inşallah kaçınılmaz"

"Yeni Türkiye'ye, yeni anayasaya, başkanlık sistemine hazır mıyız" diye soran ve alandakilerden "Evet" yanıtını alan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mesele bitmiştir. Bu değişim, kaçınılmaz. Yeni Türkiye'nin inşaası, kaçınılmaz. Yeni anayasa, kaçınılmaz. Başkanlık sistemi, inşallah kaçınılmaz. Bunların hepsi de olacak. Millet istiyorsa olacak. Millete rağmen hiçbir şey olamaz. Milletle beraber. 7 Haziran seçimleri bunun için önemli bir fırsat. Bunun için temenni ediyorum, şöyle gelin 400 milletvekili ile Meclis'te bu işi kısa sürede halledebilecek bir sonucu teyit edin. Buna var mısınız? Yeni Türkiye'ye var mısınız? Yeni anayasaya var mısınız? Başkanlık sistemine var mısınız?"

Konuşmaların ardından eserlerin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, tüm eserlerin Çanakkale'ye hayırlı olmasını diledi.

Alandakilerden bir ricada bulunacağını belirten Erdoğan, "Çanakkale'den başlamak üzere tüm Türkiye'de doktorlarımıza karşı takılan saygısızlıklara hep birlikte 'hayır' diyelim, onlara karşı yapılan saldırılara hep birlikte 'dur' diyelim" ifadelerini kullandı.

Üniversite adaylarının yarın sınava gireceğini anımsatan Erdoğan, "Yavrularımıza şimdiden başarılar diliyorum. Rabbim muvaffak kılsın, zihin açıklığı versin, inşallah bilgiyle, hikmetle onları donatsın" diye konuştu. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Malatya Kiralık Daire Fiyatları ve Analizi11 Temmuz 2018 Çarşamba 13:23
 • Model Araba23 Haziran 2018 Cumartesi 14:03
 • Kapalı Giyim23 Haziran 2018 Cumartesi 14:01
 • Bayan Kaban23 Haziran 2018 Cumartesi 13:58
 • İndirimler23 Haziran 2018 Cumartesi 13:56
 • İslami Otellere Olan İlgi Giderek Artıyor22 Haziran 2018 Cuma 13:27
 • Tüm Etkileri ve Bilinmesi Gerekenlerle Nofleck06 Haziran 2018 Çarşamba 17:19
 • Güncel Özel Okul Ücretleri Enokul.com’da!25 Mayıs 2018 Cuma 18:33
 • Malatya'da bugün vefat edenler22 Mayıs 2018 Salı 17:41
 • Terzi Dükkanı Tesettür Giyim Elbise Modelleri ve Fiyatları21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim