• BIST 110.932
  • Altın 174,956
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Malatya : 22 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İzmir : 26 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Elazığ : 22 °C
  • Adıyaman : 22 °C
  • Trabzon : 18 °C

Cumhuriyet düşmanlarının ismi dahi verilmiş

25.01.2013 00:04
Cumhuriyet düşmanlarının ismi dahi verilmiş
Gazeteci - Yazar Raşit Kısacık, Malatya'da değiştirilen cadde, sokak ve mahalle isimlerini değerlendirdi.

Malatya'da çok sayıda mahalle, cadde ve sokak isimlerinin değiştiğini gördüm. Bir çok isme üzüldüm. Malatya ile ilgilerinin olmadığına değil, Cumhuriyet düşmanı olanların bile isimlerinin bulunduğuna üzüldüm. Sivas kongresini basmaya giderken Malatya'da yakalanacaklarını anlayınca kaçan bazı Kürt aşiret reisleri ile İngiliz Casusu Noel'i evlerinde misafir eden ve onlara her türlü yardımı yapanların isimlerininde bazı caddelere verimldiğini görünce daha çok üzüldüm. Bunların kim olduğunu Kent konseyinin Tarihçileri bilir. Tabi iyi birer tarihçi ve araştırıcıysa.
Benim önerebilmeceğim bazı isimleri hiç göremedim ki, Bunlar Kurtuluş Savaşında ve Cumhuriyet'in kuruluşunda Malatya'nın önde gelen isimleri.

MİLLİ MÜCADELE ÖNCESİ VE SONRASI MALATYA’DA ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENENLER

Gerek Damat Farit, Bedirhaniler, Ali Galip ve İngiliz Binbaşı Noel’in önderliğindeki Kürt ayaklanmasına karşıönemli görevler üstelen (aralarında Kürt ayaklanmasına katılmalarını engelledikleri için isimleri İkna heyeti olarak geçen), işgallerle karşı yabancı ülke temsilciliklerine de telgraflar yağdırıp protestolarda bulunan Adamları ile birlikte Maraş’ın kurtuluş mücadelesine bizzat katılan Malatya’nın önde gelen isimlerinden bazıları şunlardı.:

Malatya Müftüsü Hacı Hüseyin efendi,

Keşşaf Hoca,

Recep efendi,

Hacı Hafız efendi,

Mehmet Efendi

Eşraftan Mustafa,

Mehmet Rifat,

RıfkEfendi,

Bekir Sıdkı efendi,

Mahmut Efendi,

Abdurrahman efendi,

Kasım efendi,

Turfandaoğlu Veysel,

Hatiboğlu Mustafa,

Ali oğlu Hilmi,

Hızır Ağa oğlu Mehmet,

Başçı oğlu Emin,

Kadı oğlu Mahmud,

Şekerci oğlu Hacı Hüseyin,

Kakuh oğlu Hüseyin,

Fazlı oğlu Edhem ile

Halk arasında cesur ve yakından tanınan Hakkı, Hacı Ali, Mümin, Abdullah, Mahmud, Hacı Mehmed, Mustafa Fahri, Yahya, Ali efendiler.

Belediye Reisi Keşşaf Efendi

Mevki Kumandanı Binbaşı Halis

Jandarma Kumandanı Binbaşı Ziya

Tahrirat Müdürü Talât

Merkez Memuru Müzahir

Maarif Müdürü Celil

Ulemadan idare Meclisi Üyesi Tortumluzade Hacı Hafız Efendİ

Tüccardan Ticaret Odası BaşkanıAtmalızade Hacı Mahmut

Muhabere Memuru Tevfik

Tüccardan Abdülkadirzade Yahya

Saidzade Mahmut

Sait Fırat,

Abdülkadir Taşangil,

Vahap Saltoğlu,

Mustafa Naim Karaköylü (Atatürk’ü karşılayan Belediye başkanı)

KEŞŞAF HOCA

Damat Ferit, İngiliz Casusu Binbaşı Noel, lazığ Valisi Ali Galip Bedirhaniler ve Malatya Mutasarrıfı Halil Rami Bedirhan’ın Kürt aşiretlerini ayaklandırıp Sivas kongresinin basılması,e Mustafa Kemal ve arkadaşlarının saf dışı bırakılması oyununu bozan, daha sonra Milli mücadeleye önemli katkıları olanların başında yer alan Keşşaf Hoca’yı burada kısaca anlatmakta Malatya tarihi acısından anlatmakta yarar var düşüncesindeyiz.Keşşaf Hoca Malatya'nın tanınmışvelilerindendir. 1862 yılında Malatya'da doğdu. Babası şehrin en eski ailelerinden Kirişçizadelere mensup Mustafa Efendi'dir. İlim öğrenmeye küçük yaşta başlayıp 1889'da icazet almıştır. 1938 yılında vefat edip Aşağıbağlar Kuyuönü mezarlığına defnedilmiştir. Kabri ziyaret edilmektedir.
Keşşaf Hoca'nın halk arasında yaygın olan menkıbelerinden biri şöyledir:
Keşşaf Hoca'nın gençlik yıllarında Divriği'de çok sayıda alim vardır. Hoca'nın yolu bir gün bu ilçeye düşer. Kaldığı yerde ulema kisvesini değiştirerek medreselerden birine gider. Bir köşede dersi takip etmeye başlar. Dersin hocasıMuhyiddîn-i Arabî hazretlerine atıp tutmaya başlayınca çok sinirlenen Keşşaf Hoca eline geçirdiği nalını fırlatarak hocanın kafasını yarar. Sonra talebelerin şaşkın bakışları arasında ayağa kalkıp;

"Sen o büyük zatın aleyhinde konuşursan, onun bir kölesi gelip işte böyle kafanı kırar" der ve dışarı çıkar.
Arkasından koşanlar onu yakalayamazlar. Hoca ise yakında bulunan müftülük binasına doğru gitmektedir. Peşinden gelenlerle birlikte binaya girer. Kütüphaneden çekip aldığı kitabın sayfalarını çevirerek bir sayfaya parmağınıbasar, hoca ve onlarla gelenlere dönerek;

"Okuyun şurayı" der. Oradakilerden biri gösterilen Muhyiddin_i Arabi ile ilgili bölümü sesli olarak okuyunca Keşşaf Hocanın haklı olduğunu herkes anlar ve hocada tövbe eder.

Bir başka rivayet ise Keşşaf Hoca’yı yolda selamlayan bir grup otobüs yolcusu, yanlarından hiçbir araç geçmediği halde Malatya il merkezine geldiklerinde bir kişiyi karşılarında gördüklerinde dona kalırlar. Bu kişi Keşşaf Hoca’dan başkası değildir.
Selamlar
Raşit Kısacık

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Malatyadan
25 Ocak 2013 Cuma 15:21
Öneri
Cadde ve sokaklarımıza manasız isimler verileceğine, Malatya'mızın yetiştirdiği, sanatçı-siyasetçi-gazeteci-bilim adamı-akademisyen-milli sporcu veya Malatyamıza geçmişte hizmeti dokunmuş, iz bırakmış bürokratlardan kim olursa olsun ayrımsız ve ayrıcalıksız tamamının isimleri sokak ve caddelere verilmeli, isimleri yaşatılmalıdır.Mesela Korkut Özal, Hüsnü Doğan, Ahmet Kaya, İlyas Salman, Halil ve Hamit Altıntop, Mehmet Topal....
HORASANLI
25 Ocak 2013 Cuma 12:32
Beyler
Beyler Bu Cumhuriyen ne kadar güzel .fabrika yapma kanun yapma Yaşasın Cumhuriyet.Benim karnımı doyuruyor.Sizlerinde karnı doymuşdur sansür olurmu bilmem.Efendilr Efendiler nedir bizliri uyutuyorsunuz Sor bakalım Hani yerli araba hani yerli sarmusak sigara kağıdı Suriyede geliyor insanlar aç ve işsiz bu ne anlatıyor
Malatyalı
25 Ocak 2013 Cuma 09:34
Öküz Altında Buzağı Aramamalıyız.
Raşit Kısacık abimiz Milli Mücadelede Aatatürkü ölümden kurtaran Keşşaf Hocayı abartarak anlatmış. Keşşaf Hocanın isminin bir yere verilmediğini ima etmiş. Ancak listeyi dikkatle okumadığı için Keşşaf Hocanın isminin Kaşif, Kaşifler ve Keşşaf Hoca olarak üç sokağa verildiğini farketmemiş. Cumhuriyete karşı isimler var iddiasını da Evliya Caddesi'sinin Yasemin Yalçın olarak değiştirilmesi anlamsız kılıyor.Bu durumda öküz altında buzağı aramamak lazım.
kemal
25 Ocak 2013 Cuma 08:39
canan
yav arkadaşım aylarca gelin beraber tartışıp bulalım şu isimleri denildiğinde nerdeydiniz şimdi eleştirmek kolay geliyor değilmi? yazık diyorum...
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim