• BIST 107.489
  • Altın 142,921
  • Dolar 3,5608
  • Euro 4,1464
  • Malatya : 33 °C
  • Ankara : 31 °C
  • İzmir : 34 °C
  • İstanbul : 30 °C
  • Elazığ : 32 °C
  • Adıyaman : 36 °C
  • Trabzon : 27 °C

“Cumhuriyet” ismini de değiştirdiler!

18.02.2012 20:30
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

 

Ordu kentimizin stadında yükselen Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile ne kadar gururlandı isek yine aynı kentimizin Aybastı ilçesinden gelen bir haberle de kahrolduk.

Gelen kara haber, Aybastı’nın AKP’li ilçe belediye başkanının isim değişikliği icraatı idi!

“İstiklal” ismi değiştiriliyordu!

“Hürriyet” ismi değiştiriliyordu!

“İnönü” ismi değiştiriliyordu!

En önemlisi de “Cumhuriyet” ismi değiştiriliyordu!

Gerekçe çok da palavradan...

Aybastılı’lar bu isimlere alışamamışlar efendiler!

Öyle diyor İçişleri Bakanımız İdris Naim Şahin’in hemşehrisi AKP’li Belediye Başkanı İzzet Gündoğar...

Aybastılılardan yoğun talep gelmişmiş...

Sivil toplum temsilcilerinden baskı gelmişmiş…

Bunun üzerine de Meclis İmar Komisyonu’nun yaptığı çok böyük çalışma neticesinde Aybastı’nın ana caddelerine vatandaşların hafızasında yer edinemeyen, Aybastılıların bir türlü alışamadığı isimler; yani “Cumhuriyet”, yani “Hürriyet”, yani “İstiklal”, yani “İnönü” isimleri “Hükümet”, “Gölköy”, “Fatsa”, “Reşadiye”, “Lise” ve “Karamanlı” olmuş...

Aybastı Belediye Başkanlığı’nın internet sitesinden iftiharla duyuruluyor ki, “Atatürk”, “Osmanağa”, “Yunus Emre”, “Şehit Sadullah Güler” ve Mevlana isimleri değiştirilmemiş!

AKP Türkiye’sinde daha neler göreceğiz neler!

“Cumhuriyet”, ismine 'halk alışamadı' damgası vuranlar deve kuşu misali gerçeklerden kaçıp kafasını kuma gömenlerdir!

Bu aziz ülkede kim ki “İstiklal”, “Hürriyet”, “Cumhuriyet” isimlerine alışamamışsa vah bizim halimize!

Bu isimler rastgele isimler değildir. Bu isimler Türk milletinin en büyük değerlerinin isimleridir. AKP’li bir Başkanın bu icraatı zihinlerimizi bir kere daha bulandırmış bulunuyor.

Talebin sivil toplum kuruluşlarından ve Aybastılı vatandaşlardan geldiğini söyleyen yetkililere en güzel cevabı umuyorum ki yine Aybastalılar verecektir.

Bekliyorum!

Ve, “Cumhuriyet” ismini değiştirenler için yetkilileri harekete geçmeye çağırıyorum!

Yüce Türk, Atatürk’ün Cumhuriyet’i çok iyi anlatan şu sözleriyle yazıma nokta koyuyorum:

“…Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşıyacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir.” / 1926 (Atatürk'ün S.D. III, S. 80)

***

Danıştay’ın bir üyesinin odasına yerleştirilen “böcek” için en anlamlı tepki Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’dan geldi!

Sayın Karakullukçu, gazetecilerin bulunan dinleme cihazıyla ilgili sorularına espiriyle karışık çok anlamlı bir cevap vererek şöyle dedi:

“-Bir şeyin izinsiz dinlenmesi aslında büyük olay. Hiç alışık olmadığımız, bizde çok rastlanmayan bir şey.

Yeni binaya taşınacağız. Artık böcek möcek kalmayacak; ilaçlayacağız her tarafı!”

Böceklere duyurulur!

Danıştay kararını verdi: Yeni binada böceklere ölüm!.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
MUSTAFA YILDIRIM
22 Şubat 2012 Çarşamba 22:24
ISMINIZI DEGISTIRIN
YAKINDA BU ZIHNIYETE BULUNANLAR KENDI ISIMLERINIDE DEGISTIRIRLER ORNEK ARAPCA FARSCA VE INGILIZCE YAZDIRIRLAR SUNU UNUTMAYIN ATATURK CUMHURIYETINDEN MAASLARINIZI PARANIZI ALIYORSUNUZ
NE ALAKA?
22 Şubat 2012 Çarşamba 12:19
BU
Biz ne diyoruz,siz ne anlatıyorsunuz?..İNÖNÜ,ATATÜRK'ÜN foturaflarını resmi dairelerden al-aşağı etti mi etmedi mi?..Paralardan resmini silip kendi foturafını koydu mu koymadı mı?..ATATÜRK'ÜN NAAŞINI 15 SENE BOYUNCA MEZARA KOYDU MU KOYMADI MI?..Yeryüzünde ATATÜRK'E bu denli bir DÜŞMAN kim olabilirdi?..Biz ne diyoruz siz nereden koşuyorsunuz?..Hadi bakalım!..
ağartanlar var
22 Şubat 2012 Çarşamba 01:05
yüzümüzü
Şahinbey e teşekkürler,tebrikler...
Şahinbey
21 Şubat 2012 Salı 23:24
Bilgi notu...!!!
Atatürk+İnönü+Mareşal Çakmak+Kazım Karabekir Paşa+Ali Fuat Paşa = Ortak payda Türkiye…!!!
İsmet Bey; İlk kez 8 Ocak 1920'de Ankara'ya gitti ve kısa bir süre Mustafa Kemal'le çalıştı. Yeni kurulan Ali Rıza Paşa hükümetinde harbiye nazırı olan Fevzi Paşa'nın (Çakmak) çağrısı üzerine şubat sonlarında İstanbul'a gitti. 9 Nisan 1920'de Mustafa Kemal'in çağrısı üzerine tekrar Ankara'ya döndü ve İstanbul'la bütün resmî bağlarını kopardı.
Ali Fuat Paşa; Çerkez Ethem ve Demirci Mehmet Efenin ihaneti üzerine Gediz Savaşını kaybetti. Bunun üzerine Batı Cephesi Komutanlığına İsmet Bey getirildi. 1. ve 2. İnönü Zaferlerini kazandı. Atatürk; “Siz orada düşmanı değil Türk Milletinin makus talihini de yendiniz” diye telgraf çekti. Sakarya ve Büyük taarruzda Mustafa Kemalin en yakınındaki kişilerden birisi idi. Mudanya ve Lozan başarılarını lütfen NUTUK tan okuyun. Cumhuriyetin ilanı ile Atatürk Cumhurbaşkanı, İsmet Paşa Başbakan oldu. 1937 yılına kadar beraber çalıştılar. Dersim İsyanı sırasında istifaya zorlandı. İstifa etti ve evine çekildi.
Atatürk’ün ölümü üzerine Mareşal Fevzi Çakmak’ın desteğini almış ve TBMM tarafından Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Genel Kurmay Başkanlığını da Mareşal Fevzi Çakmak üstlenmiş, 12 Ocak 1944 tarihinde yaş haddinden emekli oluncaya kadar sürdürmüştür.
Kazım Karabekir Paşa; Şeyh Sait isyanı sonrası evine çekilmiştir.. İsmet Paşa Cumhurbaşkanı olunca eski arkadaşını ülke yönetimine çağırmıştır. 26 Ocak 1939'da İstanbul Milletvekili seçildi. 1943 yılında yeniden milletvekili oldu ve 5 Ağustos 1946'da yapılan TBMM başkanlık seçimlerinde Meclis Başkanı seçildi. Kâzım Karabekir, TBMM başkanlığını yaptığı sırada 26 Ocak 1948 yılında 66 yaşında iken geçirdiği bir kalp krizi sonucu,Ankara'da vefat etti. Yerine TBMM başkanlığına Ali Fuat Cebesoy seçildi…???
Ali Fuat Paşa; ikinci dönem siyasi hayatı İnönü'nün Cumhurbaşkanlığı yıllarında başladı. İsmet Paşa eski dostunu ihmal etmedi. Milletvekili olarak tekrar Meclise girdikten sonra Bayındırlık Bakanlığı (1939-1943) ve bir ara TBMM Başkanlığı da (1948-1950) yaptı. Sizlere Timsal Karabekir Hanımefendi ile karşılaşma onun anlattıklarını dinleme şansı diliyorum...???
PEYGAMBER DEMİYORSUN
21 Şubat 2012 Salı 00:09
NUH DİYORSUN
ŞAHİN-BEĞ AĞA,PES DOĞRUSU!..YAZIKLAR OLSUN!..
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim