• BIST 108.489
  • Altın 151,185
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Malatya : 4 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Elazığ : 5 °C
  • Adıyaman : 13 °C
  • Trabzon : 15 °C

“Cumhuriyet” ismini de değiştirdiler!

18.02.2012 20:30
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

 

Ordu kentimizin stadında yükselen Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile ne kadar gururlandı isek yine aynı kentimizin Aybastı ilçesinden gelen bir haberle de kahrolduk.

Gelen kara haber, Aybastı’nın AKP’li ilçe belediye başkanının isim değişikliği icraatı idi!

“İstiklal” ismi değiştiriliyordu!

“Hürriyet” ismi değiştiriliyordu!

“İnönü” ismi değiştiriliyordu!

En önemlisi de “Cumhuriyet” ismi değiştiriliyordu!

Gerekçe çok da palavradan...

Aybastılı’lar bu isimlere alışamamışlar efendiler!

Öyle diyor İçişleri Bakanımız İdris Naim Şahin’in hemşehrisi AKP’li Belediye Başkanı İzzet Gündoğar...

Aybastılılardan yoğun talep gelmişmiş...

Sivil toplum temsilcilerinden baskı gelmişmiş…

Bunun üzerine de Meclis İmar Komisyonu’nun yaptığı çok böyük çalışma neticesinde Aybastı’nın ana caddelerine vatandaşların hafızasında yer edinemeyen, Aybastılıların bir türlü alışamadığı isimler; yani “Cumhuriyet”, yani “Hürriyet”, yani “İstiklal”, yani “İnönü” isimleri “Hükümet”, “Gölköy”, “Fatsa”, “Reşadiye”, “Lise” ve “Karamanlı” olmuş...

Aybastı Belediye Başkanlığı’nın internet sitesinden iftiharla duyuruluyor ki, “Atatürk”, “Osmanağa”, “Yunus Emre”, “Şehit Sadullah Güler” ve Mevlana isimleri değiştirilmemiş!

AKP Türkiye’sinde daha neler göreceğiz neler!

“Cumhuriyet”, ismine 'halk alışamadı' damgası vuranlar deve kuşu misali gerçeklerden kaçıp kafasını kuma gömenlerdir!

Bu aziz ülkede kim ki “İstiklal”, “Hürriyet”, “Cumhuriyet” isimlerine alışamamışsa vah bizim halimize!

Bu isimler rastgele isimler değildir. Bu isimler Türk milletinin en büyük değerlerinin isimleridir. AKP’li bir Başkanın bu icraatı zihinlerimizi bir kere daha bulandırmış bulunuyor.

Talebin sivil toplum kuruluşlarından ve Aybastılı vatandaşlardan geldiğini söyleyen yetkililere en güzel cevabı umuyorum ki yine Aybastalılar verecektir.

Bekliyorum!

Ve, “Cumhuriyet” ismini değiştirenler için yetkilileri harekete geçmeye çağırıyorum!

Yüce Türk, Atatürk’ün Cumhuriyet’i çok iyi anlatan şu sözleriyle yazıma nokta koyuyorum:

“…Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşıyacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir.” / 1926 (Atatürk'ün S.D. III, S. 80)

***

Danıştay’ın bir üyesinin odasına yerleştirilen “böcek” için en anlamlı tepki Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’dan geldi!

Sayın Karakullukçu, gazetecilerin bulunan dinleme cihazıyla ilgili sorularına espiriyle karışık çok anlamlı bir cevap vererek şöyle dedi:

“-Bir şeyin izinsiz dinlenmesi aslında büyük olay. Hiç alışık olmadığımız, bizde çok rastlanmayan bir şey.

Yeni binaya taşınacağız. Artık böcek möcek kalmayacak; ilaçlayacağız her tarafı!”

Böceklere duyurulur!

Danıştay kararını verdi: Yeni binada böceklere ölüm!.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
MUSTAFA YILDIRIM
22 Şubat 2012 Çarşamba 22:24
ISMINIZI DEGISTIRIN
YAKINDA BU ZIHNIYETE BULUNANLAR KENDI ISIMLERINIDE DEGISTIRIRLER ORNEK ARAPCA FARSCA VE INGILIZCE YAZDIRIRLAR SUNU UNUTMAYIN ATATURK CUMHURIYETINDEN MAASLARINIZI PARANIZI ALIYORSUNUZ
NE ALAKA?
22 Şubat 2012 Çarşamba 12:19
BU
Biz ne diyoruz,siz ne anlatıyorsunuz?..İNÖNÜ,ATATÜRK'ÜN foturaflarını resmi dairelerden al-aşağı etti mi etmedi mi?..Paralardan resmini silip kendi foturafını koydu mu koymadı mı?..ATATÜRK'ÜN NAAŞINI 15 SENE BOYUNCA MEZARA KOYDU MU KOYMADI MI?..Yeryüzünde ATATÜRK'E bu denli bir DÜŞMAN kim olabilirdi?..Biz ne diyoruz siz nereden koşuyorsunuz?..Hadi bakalım!..
ağartanlar var
22 Şubat 2012 Çarşamba 01:05
yüzümüzü
Şahinbey e teşekkürler,tebrikler...
Şahinbey
21 Şubat 2012 Salı 23:24
Bilgi notu...!!!
Atatürk+İnönü+Mareşal Çakmak+Kazım Karabekir Paşa+Ali Fuat Paşa = Ortak payda Türkiye…!!!
İsmet Bey; İlk kez 8 Ocak 1920'de Ankara'ya gitti ve kısa bir süre Mustafa Kemal'le çalıştı. Yeni kurulan Ali Rıza Paşa hükümetinde harbiye nazırı olan Fevzi Paşa'nın (Çakmak) çağrısı üzerine şubat sonlarında İstanbul'a gitti. 9 Nisan 1920'de Mustafa Kemal'in çağrısı üzerine tekrar Ankara'ya döndü ve İstanbul'la bütün resmî bağlarını kopardı.
Ali Fuat Paşa; Çerkez Ethem ve Demirci Mehmet Efenin ihaneti üzerine Gediz Savaşını kaybetti. Bunun üzerine Batı Cephesi Komutanlığına İsmet Bey getirildi. 1. ve 2. İnönü Zaferlerini kazandı. Atatürk; “Siz orada düşmanı değil Türk Milletinin makus talihini de yendiniz” diye telgraf çekti. Sakarya ve Büyük taarruzda Mustafa Kemalin en yakınındaki kişilerden birisi idi. Mudanya ve Lozan başarılarını lütfen NUTUK tan okuyun. Cumhuriyetin ilanı ile Atatürk Cumhurbaşkanı, İsmet Paşa Başbakan oldu. 1937 yılına kadar beraber çalıştılar. Dersim İsyanı sırasında istifaya zorlandı. İstifa etti ve evine çekildi.
Atatürk’ün ölümü üzerine Mareşal Fevzi Çakmak’ın desteğini almış ve TBMM tarafından Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Genel Kurmay Başkanlığını da Mareşal Fevzi Çakmak üstlenmiş, 12 Ocak 1944 tarihinde yaş haddinden emekli oluncaya kadar sürdürmüştür.
Kazım Karabekir Paşa; Şeyh Sait isyanı sonrası evine çekilmiştir.. İsmet Paşa Cumhurbaşkanı olunca eski arkadaşını ülke yönetimine çağırmıştır. 26 Ocak 1939'da İstanbul Milletvekili seçildi. 1943 yılında yeniden milletvekili oldu ve 5 Ağustos 1946'da yapılan TBMM başkanlık seçimlerinde Meclis Başkanı seçildi. Kâzım Karabekir, TBMM başkanlığını yaptığı sırada 26 Ocak 1948 yılında 66 yaşında iken geçirdiği bir kalp krizi sonucu,Ankara'da vefat etti. Yerine TBMM başkanlığına Ali Fuat Cebesoy seçildi…???
Ali Fuat Paşa; ikinci dönem siyasi hayatı İnönü'nün Cumhurbaşkanlığı yıllarında başladı. İsmet Paşa eski dostunu ihmal etmedi. Milletvekili olarak tekrar Meclise girdikten sonra Bayındırlık Bakanlığı (1939-1943) ve bir ara TBMM Başkanlığı da (1948-1950) yaptı. Sizlere Timsal Karabekir Hanımefendi ile karşılaşma onun anlattıklarını dinleme şansı diliyorum...???
PEYGAMBER DEMİYORSUN
21 Şubat 2012 Salı 00:09
NUH DİYORSUN
ŞAHİN-BEĞ AĞA,PES DOĞRUSU!..YAZIKLAR OLSUN!..
dediniz
20 Şubat 2012 Pazartesi 23:32
arkadaş mı?
İsmet İnönü,Atatürk'ün ölümünü FIRSAT bilen yegane FIRSATÇIDIR.Ata'nın ölümünden sonra İSMİNİ-CİSMİNİ-FOTURAFINI yeryüzünden silmiştir.Resmi dairelerden resmini,paralardan foturafını sildirmiş KENDİ FOTURAFINI koymuştur.Demek sizin TARİHİ malumatınız da KIT'TIR.Yeryüzünde bir MEZAR yerini bile ATATÜRK'e çok gören tek MİLLİ ŞEF İSMET PAŞADIR.Sahi biz kiminle neyi tartışıyoruz ŞAHİN PAŞA?...
Bahattin YILDIRIM
20 Şubat 2012 Pazartesi 23:31
ÇALLOBA - ÇAVŞAKLI
ramazan abi polatta atatürk ve cumhuriyet caddesinin var olduğunu elktrik faturalarında farkettim. aslında çalloba ve çavşaklı. dedem çalloba diyordu, babamda bende ve bende sonra oğlumunda çalloba demesini istiyorum. faturadaki atatürk ismi beni atatürkçü veya benim çalloba istemem yine beni atatürk düşmanı yapmaz. bence başkan tarihi ve kültürel değerlerini yaşatmak istemiş. kısacası malatyada 40 yıllık sümer parka abdullah gül parkı isminin konulması gibi. daha ben bir kişiden abdullah gül parkı diye duymadım orası sümerparktır öylede kalacaktır. malatyadan selamlar
Şahinbey
20 Şubat 2012 Pazartesi 21:51
Sizi de iyi tanırım, Aybastılıları da...!!!
Sayın başkan iyi savunma yapmışsın ama o üç meclis üyesini nasıl kandırdın bilemiyorum. Aybastı mahrumiyet bir yerdir ama insanları içinde yürekli Cumhuriyetçiler, Hürriyetçiler, Ya İstiklal Ya ölüm diyecek, Atatürk'ün arkadaşı İnönüyü sevecek mert insanları da bulunuyor. Ama sizin yaptığınız affedilir bir iş değil...???
BUDUR
20 Şubat 2012 Pazartesi 13:20
İŞİN ASLI
AYBASTI belediye başkanı İZZET GÜNDOĞAR'IN basın açıklamasını bu yazımdan önce bir kez okumalıydınız.Adam diyorki;KIRK YILLIK cadde ve sokak isimlerimizi HALKIMIZIN isteği üzerine İADE ettik diyor.İDEOLOJİ yok diyor.KASIT yok diyor.Yani AYBASTI halkı kırk senedir bu caddelerin isimlerini eskiden TELAFUZ ettikleri ORİJİN isimleriyle telafuz etmek istiyorlardı bizde bunu yaptık diyor.Bizler nasıl ki;KIŞLA CADDESİ diyorsak (şimdiki ismini bilmiyorum)işte öyle bir şey.Bakınız başkan açıklamasına;CADDELERİN İSİMLERİ
1957- 1999 Yılları Arasındaki Cadde İsimleri
1999 - 2012 Yılları Arasındaki Cadde İsimleri
07.02.2012 tarihinde tekrar verilen Cadde isimleri

Reşadiye Caddesi
Cumhuriyet Bulvarı
Reşadiye Caddesi

Fatsa Caddesi
Cumhuriyet Bulvarı
Fatsa Caddesi

Hükümet Caddesi
İstiklal Caddesi
Hükümet Caddesi

Gölköy Caddesi
Hürriyet Caddesi
Gölköy Caddesi

Lise Caddesi
İnönü Caddesi
Lise Caddesi

Biz, aldıkları bu kararı tüm Aybastılılar olarak iyi niyetle karşılıyoruz. Ancak ne gariptir ki caddelerin isimleri değiştirilmesine rağmen 40 yıldır insanların hafızasında yer eden bu eski isimleri vatandaşlarımız bir türlü unutamamış, kendi aralarında da eski isimleriyle kullanmaya devam etmişlerdir. Onurlu tarihine, milli ve manevi değerlerine bağlı hiçbir Aybastılı hemşehrimizin ve bunun yansıması olan meclisimizin Cumhuriyetimizle, Hürriyetimizle, İstiklalimizle bir sıkıntısı olmadığı gibi olanların da karşısında dimdik durmayı bilmiştir. Keza bunlardan bir tanesi de Rahmetli İsmet İNÖNÜ'yle de olamaz. Biz Aybastılılar olarak “Ölülerinizi hayırla yâd ediniz.” felsefesini özümsemiş insanlarız. Buradan hareketle İsmet İNÖNÜ bizler için ancak ve ancak ülkemize hizmet etmiş bir devlet büyüğümüzdür.
Bizler, Aybastı Belediye meclisi olarak olaylara hiçbir zaman ideolojik ve siyasi bakmadık. Cadde ve sokak isimleri imar komisyonumuzla görüşüldükten sonra, Belediye meclisimizde, AK Partili ve DSP’li meclis üyelerimizin oy birliği ile alınmış bir karardır. Bu karara ideolojik diyen Sayın Fehmi KÜPÇÜK' ün 2009 seçimlerinde birlikte girdikleri meclis üyesi arkadaşlarımızın da tam desteği ve oy birliği ile alınan bir karardır. Bizler, meclis olarak iddia edildiği gibi bu meseleye ideolojik olarak yaklaşsaydık 1999 yılında Sn. Fehmi KÜPÇÜK ve Meclis üyesi arkadaşlarının aldıkları kararla ismini verdikleri
•Bahriye ÜÇOK•Uğur MUMCU•Çetin EMEÇ•Abdi İPEKÇİ gibi cadde ve sokakların ismini değiştirmekle ideolojik yürüyüşümüze başlayabilirdik. Hatta dönemin Belediye Başkanı ailesine çok bağlı olsa gerek, sayın Fehmi KÜPÇÜK bir sokağa kendi dedesi olan Osman Bey adına Osman Ağa Sokak adı vermiştir. Bizlerin yapmak istediği, halkın taleplerini, yıllardır kullandıkları ilk isimleri caddelerimize geri kazandırmaktı. Bizim yapmak istediğimiz sadece buydu. Bu kararı da AK Partili ve DSPli sağduyulu meclis üyelerimizle Belediye meclisimizde oy birliği ile karar aldık.
Şunu çok iyi biliyoruz ki;
Vatan, Millet, Bayrak, Cumhuriyet gibi ülkemizin ve milletimizin yüce kavramlarının içerisini ancak biz ve bizim gibi düşünen, ülkesini milletini karşılıksız seven, partisi ideolojisi ne olursa olsun, insanlarımız tam anlamıyla özümsemiş ve bu değerleri pekiştirmişlerdir. Diğer taraftan her zaman olduğu gibi tarihimizden bu güne bir kısım insanlar bu değerleri şahsi ve siyasi çıkarları doğrultusunda kullanmış, içini boşaltmış, bu yolla da hem insanımıza hem de bu değerlerimize bir anlamda ihanet etme acizliğini göstermişlerdir.
Kıymetli hemşehrilerim;
Netice itibari ile sanal gündem oluşturarak bizleri milletimize, hizmet yolumuzdan asla alıkoyamayacaklardır. Bu zamana kadar kısa zamanda bir çok karalama kampanyasında olduğu gibi bu olay da şunu göstermiştir ki, ülkemizde ve ilçemizde şer odakları fitne üretmeye devam edeceklerdir. Milletimiz bu oyunların artık iyice farkına varmışlardır.
Bu duygu ve düşüncelerle konuyu tüm vatandaşlarımızın,hemşehrilerimizin ve basınımızın takdirlerine sunuyor en samimi duygularımla saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
İzzet GÜNDOĞAR
Aybastı Belediye Başkanı
Şahinbey
19 Şubat 2012 Pazar 21:27
Demiştik ama...!!!
Bizler yıllardır AKP nin amacının Atatürk'ü ve Onun en büyük eseri Cumhuriyeti yok etmek olduğunu... Fakat aydın geçinen liberaller bizi statükocu olarak suçlamıştı. İstiklal, Hürriyet, Cumhuriyet ve İnönü...??? Bu isimler AKP lilerin uykularını kaçırıyor. Çünkü; İstiklal bağımsızlık demek, BOP eşbaşkanlığı İstiklale aykırı. Hürriyet özgürlük demek AKP gibi düşünmeyenler Silivride. Cumhuriyet halk, eşitlik, hür yaşama, medeniyet demek...???
İnönü; her zaman Atatürk'ü ve Onun ölümsüz eseri Türkiye Cumhuriyeti'ni hatırlatıyor Lozan dan dolayı. Sayın hocam; Türk Milletine Mondros ve Sevr Antlaşmalarını layık gören zihniyet İnönü, İstiklal, Hürriyet ve Cumhuriyeti hazmedemez...??? Aybastı Belediye başkanı haklı. Hazmedemiyor adam ne yapsın...??? Bekleyelim yakında daha büyük sürprizler göreceğiz...Muhteremler freni patlamış kamyon gibi eniş aşağı gidiyorlar. Allah Türk Milletini bu hazımsızlardan korusun...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim