• BIST 1.566
 • Altın 439,923
 • Dolar 7,4521
 • Euro 9,0320
 • Malatya : -2 °C
 • Ankara : -4 °C
 • İzmir : 6 °C
 • İstanbul : 1 °C
 • Elazığ : -5 °C
 • Adıyaman : 2 °C
 • Trabzon : 5 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Derin Devlet mi? Derin İş Bitirici mi?

21.02.2008 10:57
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Derin devlet var mı,  yok mu bilmem de “derin iş bitirici” daha doğrusu derin yalakalar çok.

Şimdi bu nerden çıktı derseniz açıklayayım…

Derin iş bitiriciler, belli başlı sivil toplum örgütü başkanlarının başını çektiği bir nevi örgüttür.

Fakat hemen hepsi bireysel örgüt kapsamında faaliyetlerini gösterir yani başkan ve yönetimlerde bulunanlar kendi çapında birer iş bitiricidir.

Belli başlı sivil toplum örgütünün başında bulunan zatlar, kendi çapında Devlete ödemesi gereken borçlu bulunan kuruluşları himayesine alır ondan rant elde eder, ta ki kendini sağlama alana kadar, sömürürde sömür…

Dediğim gibi sivil toplum örgütlerinde ki yöneticiler farklı çalışmaz onlarda kendi çapınd aynını uygulamaktan kaçınmazlar, haaa, arada baş kaldıran bu sisteme karşı çıkan olmaz mı pek tabi olur.

Bunu diskalifiye etmek için bireysel çalışan üyeler ortak payenin bölüşmesi engellenecek korkusu ile çatı altında birleşir ve “ sistemi bozmaya yönelen namuslu üyeyi” defederler.

Bu def etme işinde nufuzlarını kullanmaktan kaçınmazlar dedik ya herkes kendi çapında bir şeyler üstlenir.

Kimi himayesinde ki iş verenin nufuzunu, kimi Devlette olan bağlantılarını, kimi hatırını (paralı adam hatırlı olur ya) ve sistem yürür gider…

Bir zamanlar Başbakanlarla aile karelerine poz verenler sonra cezaevinde mahkum olarak karelere girmeye başladı. Unutmadık bu karelerin gazete manşetlerine taşındığını.

Hatta, bazıları Cumhurbaşkanlığı konutunda bile objektiflere poz vermişti!

Aslında bu tür kişiler yani iktidar yalakaları, her zaman her devirde her iktidar var oldu ve varlıkları devam etmektedir, kimlikleri değişik olsa da kişilik ve karakter yapısından aynıdır.

Örgüt elemanları daha doğrusu iktidar yalakaları ne zaman devreye girer diye soru gelirse aklınıza cevabı çok basittir; “Devlet ile ilgili sorunlar başladığı zaman!” derim.

Vergi borcu, sigorta borcu, elektrik borcu gibi her iş verenin hakkaniyet ölçüsünde Devlete ödemekle yükümlü olduğu zamanlar nüfuzlar devreye girer, hatırlı kişiler aranır ve belli bir bedel karşılığı halletme yoluna gidilir.

Şimdi nerden çıktı bu Derin Mevzular? Dediğinizi duyar gibi oluyorum.

İşte size son günlerde önce Malatya gündemine, sonra Ülke gündemine daha sonra da İstanbul Milletvekili tarafından TBMM gündemine gelen Haberimle ilgili gelişmeler ve sonucunda bu konuyu gündeme taşımak gereği duydum.

Sanmıyorum ki Çalık"lar elektrik borçlarını ödemesin. Öderlerdi tabiî ki, ama dediğim gibi devreye sivil toplum örgütü elemanlar girmemiş olsaydı.

Evet, sonunda geleneksel yalakaların işlevi sona erdi ve borç gün yüzüne çıktı.

Ve geleneksel yalakalar kafalarını bu durumda kuma gömdü.

Yinelemek istediğim bir cümle “Allah Devlete zeval ziyan vermesin” yoksa halimiz nice olur geleneksel yalakalar sayesinde.

Saygılarımla

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
nihat
12 Ağustos 2008 Salı 18:29
yalan
yazdıklarını başından sonuna kadar okudum anlamaya çalıştım anlayamadım alta yazılan yorumlarda anladım neyi anlatmak istediğini en iyisi sen bu işi bırak türkiyede yaşıyıpta türk milleti için hiç çekin meden canını verecek evlatlar konuşsun yazsın safı belli olupta safını belli etmeden tüm türkiyeye seslenen onların akıllarını değiştirmeye çalışıpta belgeler var diyipte türk milletiyle paylaşmayan yukarda yazdıklarını önce sen oku anla ve anladığını yazmaya çalış bakalım sen anlayacakmısın saygılar sunarım
ÜLKÜ KUAFÖR
03 Mart 2008 Pazartesi 07:01
BASARI
murat abi iyi yapmısın kim ne derse desin sen iyisini yaparsın malatya seni seviyor gerisi yalan yazıların cok güzel malatyada bir tanesin ALLAH yardımcın olsun ........
çelik efendi
01 Mart 2008 Cumartesi 09:52
sitem
Murat bey nedense yorumlara karşı inanılmaz bir tahammülsüzlük gösterdiğinizin farkında mısınız? Yani eleştirilere inanılmaz yumuşak ama sert çıkışlar yatığınızın farkında mısınız? Dört yabancı dil bilmeniz size anlaşılan bişey katmamış...
Elinizde belge falan olduğuna da inanmıyorum... varsa da seçime yakın büyük ihtimalle yandaşı olduğunuz parti ile paylaşacaksınız... yoksa sizin gazetecilik anlayışıyla bir ilginiz olamaz... ve bunuda göreceğiz... ama lütfen şu eleştirilere hemen cevap vererek kendiniz küçük düşürmeyiniz... savunma mekanizmasına ihtiyacınız yok... iyi bir gazeteci öncelikle eleştrilere açık olmak zorunda dır... artık bunuda o dört dilin size öğretmesi gerektiği kanattindeyim
ist
26 Şubat 2008 Salı 13:00
çelik efendi düzgün bir türkçe konuşta sonra iş alemine bak
düzgün konuşmayı öğren önce efendi.gazetecisin madem anlaşılır konuş türkiyeye reel hareketlilik gelişim veren iş verenlere laf at.ah birde konuşabilsen derdini güzel bir şekilde anlata bilsen
Değerli Okurum Türkçemin bozuk oluşu 4 yabancı dil bilmemden kaynaklanıyor olabilir. Saygılarımla
mikrop
25 Şubat 2008 Pazartesi 16:24
ortalığı karıştırmısın yine
abi yine sağlam oynuyosun
Gülhan Açelya
25 Şubat 2008 Pazartesi 10:20
Diğer belgeler ne zaman...
Sayın Çelik elinizde bulundurduğunuz belgeleri ne zaman kamuoyu ile paylaşacaksınız. Gerçekten merak ediyoruz. Bu iş yalnız Çalık'larla ilgili olanın bir kısmı ya diğerleri ....?
hilal
25 Şubat 2008 Pazartesi 09:14
tşk.
Sevgili murat bey;

Öncelikle yorumuma katkı sağlamanız beni ziyadesiyle memnun etmiştir...

ben sizi yeterince tanıyorum.... bu haberleri alış kaynağınızdan tutunda, haber aşamasına kadar geçen her süreçten de bilgi sahibi yim...bu haberin o kadarda masumane yazılmadığını siz herkesten daha iyi biliyorsunuz...bana atmış ama tuttrumuşsunuz demekle de bişey kazanmış olmazsınız...evet elinizde çok belge, bilgi ve döküman var... sorun o dkümanları size getiren ve atalarımızın dediği gibi yediği çanağa.....
neyse ben burada polemiğe de girmeyeceğimmm... haberiniz ne olursa olsun yine de iyi ve ses getirdi...
sizide hayatınızda belki birdaha göremeyeceğniz kadar popiler yaptı....
Cevap Beni bu kadar iyi tanıyan birnin olması çok sevindirici.
Murat ERTÜRK
24 Şubat 2008 Pazar 02:53
AKP kendi Zenginini yaratmada usta
Sayın Murat beyin yazıları takdire şayandır. Çıkarcılar elbette Murat bey gibilere cephe alacaklardır hiç şüpheniz olmasın. İşte ALBAYRAK'lar; bakınız 2002 yılındaki yaptıkları toplam cirolarına 30-40 milyon dolar. Diğer taraftan 2007 yılı cirolarına bakınız 750 milyon dolar ciro. Duyamadım efendim kaç misli? Tam 18,75 misli (yüzde değil bu) 5 yılda mucize büyüme. Yani dünyada hiç bir örneği dahi olmayan ve duyulmamış bir başarı örneği. Peki neden? Çünkü dünyada başka bir ülkede başka AKP yönetimi yok.
İsteyen vatandaşlar ALBAYRAK holdingi araştırsın.
Saygı ve sevgilerimle
Cevdet Taşçı
22 Şubat 2008 Cuma 13:30
Yakıştı mı Sayın Çalık-Çelik
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın babası Mahmut Çalık’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup TBMM Meclis gündemine geldi.
ve bunların müsebibi Sizsiniz Sayın Murat Çelik, bu durumu size mi yakıştı yoksa Mahmut Çalık'a mı?

Ve, MAhmut Çalık Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektupta aynen şunları dile getirdi;

‘Sıkıntıdayım. 2 bin işçimi ücretsiz izne çıkardım. 500 personelle çalışıyoruz. Tekstil sektöründeki sıkıntılar bu şekilde devam ederse, içimiz sızlayarak son elemanlarımızı da izine gönderip, tüm işletmelerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Kapatmadan devam edersek, her ay 2 milyon dolar zarar ederiz. Gerek faiz oranlarının yüksekliği gerek döviz kurlarının düşük seyretmesi ve buna bağlı olarak kontrolsüz ithal iplik girişi bizleri çözümsüzlüğe itiyor. 68 yıllık sanayiciyim. Bunları ağlamak için değil, Türkiye için yazıyorum’ sözlerinden, ülkemizde adı konulmamış bir ekonomik krizin yaşandığı anlamı çıkarılabilir mi?"

Evet Sayın Çelik, Malatya'da bulunan Anateks ve İpaş Fabrikalarının elektrik borcunu ortaya çıkartmasaydınız ne Çalık bu mektubu yazardı, nede siz bu kadar popüler olurdunuz.
Hanginize yakışmadı acaba çok merak ediyorum?
hilal
22 Şubat 2008 Cuma 09:17
hayret
ben derini merini bilmiyorum ama murat bey bu haberden önce yeterince faydalanmış olsaydı kesinlikle yazmazdı.. murat bey daha birçok şeyi biliyor.. hemde malatya da gündemi sarsacak...ama ne hikmetse gündeme getirmiyor..... derindevletmi bilmem ama... o yalaka dediği sivil toplum kuruluşlarını ki isim vermediği için tümünü zan altında bırakmış oluyor...biliniyor ki o kuruluşlar böyle davranıyorlarsa bir çıkarları var demektir... peki murat bey bu olayda ne çıkar elde edemediniz de yazdınız... yada nasıl çıkarlar elde ediyorsunuz da elinizdeki diğer konuları gündeme getimiyorsunuz... bu mu sizin görev anlayışınız... vatan aşkınız... güldürmeyin insanı allahınızı! severseniz...
Değerli Okurum, belli ki beni tanımayan birisiniz, tanımış olsaydınız bu kadar net konuşmazdınız. Ama atmışsınız tutmuş, evet elimde daha çok belge var!. Zamanı geldikçe yayınlarım bizi izlemeye devam edin. Öte yandan haberi vede yazımı tarafsız olarak okursanız herşeyi çok daha iyi anlayacağınızdan şüphem yok. Saygılar
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim