Murat  Çelik

Murat Çelik

Derin Devlet mi? Derin İş Bitirici mi?

A+A-

Derin devlet var mı,  yok mu bilmem de “derin iş bitirici” daha doğrusu derin yalakalar çok.

Şimdi bu nerden çıktı derseniz açıklayayım…

Derin iş bitiriciler, belli başlı sivil toplum örgütü başkanlarının başını çektiği bir nevi örgüttür.

Fakat hemen hepsi bireysel örgüt kapsamında faaliyetlerini gösterir yani başkan ve yönetimlerde bulunanlar kendi çapında birer iş bitiricidir.

Belli başlı sivil toplum örgütünün başında bulunan zatlar, kendi çapında Devlete ödemesi gereken borçlu bulunan kuruluşları himayesine alır ondan rant elde eder, ta ki kendini sağlama alana kadar, sömürürde sömür…

Dediğim gibi sivil toplum örgütlerinde ki yöneticiler farklı çalışmaz onlarda kendi çapınd aynını uygulamaktan kaçınmazlar, haaa, arada baş kaldıran bu sisteme karşı çıkan olmaz mı pek tabi olur.

Bunu diskalifiye etmek için bireysel çalışan üyeler ortak payenin bölüşmesi engellenecek korkusu ile çatı altında birleşir ve “ sistemi bozmaya yönelen namuslu üyeyi” defederler.

Bu def etme işinde nufuzlarını kullanmaktan kaçınmazlar dedik ya herkes kendi çapında bir şeyler üstlenir.

Kimi himayesinde ki iş verenin nufuzunu, kimi Devlette olan bağlantılarını, kimi hatırını (paralı adam hatırlı olur ya) ve sistem yürür gider…

Bir zamanlar Başbakanlarla aile karelerine poz verenler sonra cezaevinde mahkum olarak karelere girmeye başladı. Unutmadık bu karelerin gazete manşetlerine taşındığını.

Hatta, bazıları Cumhurbaşkanlığı konutunda bile objektiflere poz vermişti!

Aslında bu tür kişiler yani iktidar yalakaları, her zaman her devirde her iktidar var oldu ve varlıkları devam etmektedir, kimlikleri değişik olsa da kişilik ve karakter yapısından aynıdır.

Örgüt elemanları daha doğrusu iktidar yalakaları ne zaman devreye girer diye soru gelirse aklınıza cevabı çok basittir; “Devlet ile ilgili sorunlar başladığı zaman!” derim.

Vergi borcu, sigorta borcu, elektrik borcu gibi her iş verenin hakkaniyet ölçüsünde Devlete ödemekle yükümlü olduğu zamanlar nüfuzlar devreye girer, hatırlı kişiler aranır ve belli bir bedel karşılığı halletme yoluna gidilir.

Şimdi nerden çıktı bu Derin Mevzular? Dediğinizi duyar gibi oluyorum.

İşte size son günlerde önce Malatya gündemine, sonra Ülke gündemine daha sonra da İstanbul Milletvekili tarafından TBMM gündemine gelen Haberimle ilgili gelişmeler ve sonucunda bu konuyu gündeme taşımak gereği duydum.

Sanmıyorum ki Çalık"lar elektrik borçlarını ödemesin. Öderlerdi tabiî ki, ama dediğim gibi devreye sivil toplum örgütü elemanlar girmemiş olsaydı.

Evet, sonunda geleneksel yalakaların işlevi sona erdi ve borç gün yüzüne çıktı.

Ve geleneksel yalakalar kafalarını bu durumda kuma gömdü.

Yinelemek istediğim bir cümle “Allah Devlete zeval ziyan vermesin” yoksa halimiz nice olur geleneksel yalakalar sayesinde.

Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

13 Yorum