Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, "Toplumumuzda şahit olduğumuz kadına yönelik şiddet görüntüleri,...

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, "Toplumumuzda şahit olduğumuz kadına yönelik şiddet görüntüleri, vicdanları yaralamaktadır" açıklamasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Prof. Dr. Erbaş yayımladığı mesajda, İslam'a göre insanın değerli, saygın ve mükerrem bir varlık olduğuna dikkati çekerek, "Allah'a itaat ve yaratılmışlara merhametle yeryüzünde iyiliğin egemen olması için gayret etmektir. Dolayısıyla kadın ve erkek arasında, yaratılış gayesi, kulluk ve yeryüzü sorumluluğu açısından hiçbir fark yoktur. İnsan için Rabbimizin belirlediği yegâne değer ölçüsü; Allah'a saygıyla bağlanmak ve O'nun ölçülerine hakkıyla uymak anlamına gelen takvadır" ifadelerini kullandı.

Kur'an-ı Kerim'in gelişi ve Hazreti Muhammed'in kararlı mücadelesi ile kadınlara ve bilhassa kız çocuklarına karşı insanlık dışı muamelenin reva görüldüğü cahiliye anlayışının kaldırıldığını vurgulayan Erbaş, "İnsani erdemlerin en güzel örneklerinin yaşandığı, ahlaki ve hukuki değerlerin hâkim olduğu bir toplum ve medeniyet inşa edilmiştir" ifadelerine yer verdi.

"Maalesef günümüzde tüm insanlığı tehdit edecek bir boyuta ulaşan şiddet, en çok kadınlarımızı etkilemektedir"

Prof. Dr. Erbaş, Hz. Muhammed'in insanlığın ufkunu aydınlatan evrensel mesajlarını bütün yeryüzüne ilan ettiği veda hutbesinde, kadınların haklarını gözetmeyi, bu hususta Allah'tan sakınmayı, kadın ve erkeklerin birbirlerinin haklarına riayet etmeleri gerektiğini Müslümanlara bir sorumluluk ve insanlığa bir ölçü olarak açıkça beyan buyurduğunu hatırlattı. Erbaş, "Peygamber Efendimizin bu çağrısı ve vahyin eşsiz rehberliğiyle şekillenen nezaket, zarafet, adalet ve merhamet yüklü sünnet-i seniyyesi, bütün zamanlar için en ideal ve evrensel hayat modelidir. Maalesef günümüzde din, dil, ırk, coğrafya ve sosyal statü gözetmeksizin tüm insanlığı tehdit edecek bir boyuta ulaşan şiddet, en çok kadınlarımızı etkilemektedir. İnsanlık onurunu zedeleyen bu durum, cahiliye anlayışının sadece bir çağa hasredilmeyip bir zihniyete işaret eden boyutunu gözler önüne sermektedir" aktarımında bulundu.

"Eşler arası iletişimde karşılıklı saygı ve anlayışın ön planda tutulması büyük önem arz etmektedir"

Temeli ahlak ve hukuka, şefkat ve merhamete dayanan büyük bir medeniyetin mensupları olarak Türk toplumunda şahit olunan kadına yönelik şiddet görüntülerinin vicdanları yaraladığı üzüntüyle ifade ettiğini belirten Erbaş, "Güzel ahlak ve iyiliğe dair her cümleyi mahcup eden bu insanlık dışı davranışların asla hiçbir gerekçesinin ve mazeretinin olamayacağı açıktır. Önemle ifade etmeliyim ki, bugün kadın ve erkek, birbirlerini destekleyen ve tamamlayan bireyler olarak beraberce daha huzurlu bir hayatı inşa edeceklerdir. Bunun için de dinimizin üzerinde ehemmiyetle durduğu gibi, ailede ve toplumda sevgi, şefkat ve merhametin hâkim kılınması, özellikle eşler arası iletişimde karşılıklı saygı ve anlayışın ön planda tutulması büyük önem arz etmektedir" açıklamasında bulundu.

" "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, savaşın, şiddetin ve ayrımcılığın mağdur ettiği nice kadına umut olmasını diliyorum"

Müslümanlar olarak her günü, kadınlara, birbirimize, çevreye ve tüm varlığa karşı adalet, merhamet ve sorumluluk bilinciyle geçirilmesinin inançlarının bir gereği olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda bütün boyutlarıyla şiddetin ortadan kalkması, insan onurunun korunması, adaletin ve merhametin önce yüreklerde, sonra tüm yeryüzünde hâkim kılınması adına herkesin üzerine düşen tüm sorumlulukları büyük bir özveriyle yerine getirmesi ihmal edilemez bir yükümlülüktür. Bu itibarla, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, savaşın, şiddetin ve ayrımcılığın mağdur ettiği nice kadına umut olmasını diliyorum. Kadının öz değeri ve sahip olduğu haklar konusunda etkin bir farkındalığa ve küresel boyutta şefkat ve merhametin hâkimiyetine vesile olmasını temenni ediyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT