Murat  Çelik

Murat Çelik

Doğalgaz: 1 Sunigaz: 0

A+A-

Doğalgaz ve Ortaklık

Geçtiğimiz haftanın gündemi Malatyagaz ile Malatya Belediyesi'nin ortaklığı oldu.

Sessiz kalmayı, gaza gelmeden sürdürdük.

Şimdi geldi zurnanın zırt dediği yere ne oldu?

Tabiki kocaman bir hiç, olmayan yerden bir şey aramak kime yarar sağladı anlamış değilim.

Malatya Belediyesi baştan beri doğalgaz dağıtım firmasına sermayesiz ortak bu açık ve net.

İnkar eden olmadığı gibi ortalığa gaz verenlerde amacına ulaşamadı hava gazı almakla kaldılar. Belgesiz yapılan haber hava gazına dönüştü ve kazanan doğalgaz oldu.

Birileri makam ve mevki kaybedeceğini anladığından İl değişimini yeğleyerek Malatya'yı terk etmesine rağmen pişmiş aşa tuz ekmeye kalkıyor.

Seçilen kişinin kendi kadrosunu oluşturmaktan daha doğal bir çalışma sistemi olamaz, çünkü seçildi seçilirkende başarılı olacağını taahüt etti, önce partisne sonra seçmenine.

Seçim bu doğal olarak seçimde en fazla oy alan seçilecektir ve o seçimde yapıldı, en yakın rakibine yüzde yüz fark atarak.

Şimdi gelelim Malatyagaz (PEGAZ)'a, bu firma Malatya'ya doğalgaz vermeyi taahüt etti ve Malatya'nın büyük bir bölümüne gaz dağıtımını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıldan bu yana süren Küresel krizi hiçe sayarcasına 2008 ve 2009 yılında abonelerine kesintisiz gaz ulaştırdı. Bu gerçeği kimse inkar edemez. (Zaten edende çıkmadı)

Malatyagaz Malatya genelinde ellibin aboneye ulaştı sanırsam ve 2009-2010 yılında Malatya'da abone olan herkese de gaz vermeyi hedeflediği öğrendim.

"Malatyagaz'ın karından Malatya Belediyesi hakkına düşeni al(a)mamış" denildi.

Gerçekten çok komik bir iddiaydı.

 

İhale ve lisans kapsamında, lisans bölgemizde bulunan belediyelerin toplamının yüzde 10 ortaklık hakları var. Bu kanuni bir haktır. Bu nedenle istedikleri zaman alabilirler. Malatyagaz'ın vermiyorum deme gibi bir lüksü olmadığı gibi belediyelerinde doğalgaz almaları ve şirkete olmak olmaları için İç İşleri Bakanlığı ve Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'na (EPDK) bilgi vermeleri ve izin almaları gerekir.

Malatya'ya doğalgazın gelmesine ve şuan kullanmamıza katkısı olan kerkese teşekkür etmek istyorum.

Sağolsunlar...

Destekleri sayesinde 4 yıldır ihalesi yapılmasına rağmen Elazığlılar doğalgazı kullanamıyor fakat biz doğalgaz olmasına rağmen abone olmayı ihmal ediyoruz. İhmal eden bir çok iş yeri, işletme hala kullanmamakta ısrar ediyor. Çevreye verdikleri zararı bile bile.

Hiç bir denetleme kurumu da gidip "Ya Kardeşim sen neden doğalgaz kullanmıyorsun?" demediği gibi çevreye verdiği hava kirliliğinden dolayı cezai işlem yapmıyor.

Asıl medya olarak sorgulamamız gereken bu konular diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum