Murat  Çelik

Murat Çelik

Düğün bitti kınayı avucuna yak!

A+A-
Ne güzel sözler söylemiş atalarımız, hepsi nur içinde yatsın.

Şimdi nerden icab etti "bu atasözü" diyenleriniz olmuştur, başlığı okuyunca.

Lafı uzatmadan açıklayayım, sizde rahat edin bende...

Yıl 2013, Malatya Ticaret Borsası, kayısı ile ilgili iç piyasada tüketimi artırmak için kendi bünyesinde karar alır, "Kayısı okullarda tüketilmeli" diye.

Malatya Ticaret Borsası, TOBB'un İzmir'deki toplantısında da bu konuyu dile getirerek,kayısıyı "okullarda dağıtılsın" projesini kabul ettiriyor. Ve orada karar bağlanıyor.

Sonuç, alınan karar takipsizlik nedeni ile Malatya Ticaret Borsası'nda bekliyor. Zaman zaman gündeme gelse bile oralı olan kimse çıkmıyor.

Şimdilerde, Ankara'da konuşması ve icraat yapması gereken Milletvekillerimiz, yaklaşan genel seçim öncesi Malatya'da kayısı ile ilgili ahkam kesmeye devam ediyor.

Ahkam kesenlere çanak tutanda Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, yıllardır sessiz sedasız otururken birden en fazla sesi çıkanlar arasına dahil oldu!

Ne hikmetse bu gibi ciddi durumlar seçimler öncesi hep gündeme getiriliyor.

Türkçe meali: "Seçim malzemesi yapılıyor, kayısı ve kayısı üreticisi"

Yıllarca "vagon fabrikası" denen ucube yapı 'seçim malzemesi' yapıldı.

Kayısı üreticisini daha fazla malzeme yapamazlar çünkü, "don afeti" sigorta kapsamına alındı, sigortasını yaptıran afetlerden etkilenmiyor.

Şimdilerde kopan feryat figanın "kayısının okullarda dağıtılmasını sağlamaz" ancak 2015-2016 eğitiöğretim yılında karar alınırsa dağıtılabilir.

Bu kararı aldıracak olanda 9 Haziran'da yapılacak Genel Seçimlerde seçilecek milletvekilleridir. Yani şimdi konuşanların yapabileceği işlem değildir.

Bu bilinçle seçimlerde oyumuzu kullanırsak, çok daha yararlı olur memleket için, kayısı için.

Bugün Malatya Ticaret Odası bir deklarasyon yayınlayarak, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği, Malatya Sanayici ve İşadamları Derneği, Malatya Aktif İş Adamları Derneği, Kayısıcılar Derneği, Kayısı Üreticileri Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası ile Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası başkanlarının imzasıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Avcı, Milli Savunma Bakanı Yılmaz ile Malatya, Sivas, Elazığ ve Kahramanmaraş milletvekillerine, kuru kayısının okullarda ve askeri birliklerde dağıtılması için talep yazısı iletildi.

Ya Allah aşkına kimse sormaz mı bu TSO Yönetimine; "Yıllardır laf üretmekten ve belli işadamları ile dış ülke gezileri yapmaktan başka ne yaptınız?" diye.

Bugünlerde aday adayı olacak olmamlılar ki, "kayısı derdine düşmüşler, kayısı derdimiz hep vardı, şimdiye kadar susup prim yaptınız bari susmaya devam edinde saygınlığınız devam etsin.

Ne güzel demiş atalarımız "düğün bitti, bundan sonra kınayı sen avucuna yak" diye.

Eeee doğru söze ne denir.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT