• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Malatya : 0 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 11 °C
  • İstanbul : 12 °C
  • Elazığ : -3 °C
  • Adıyaman : 2 °C
  • Trabzon : 11 °C

Enseyi karartmayınız lütfen…

12.04.2015 02:40
Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Yeni bir seçim sath-ı mailine girmiş bulunmaktayız.

Kimileri gürültü kirliliği, israf, bütçe, zihin kirliliği, Hacivat Karagöz oyunu, göz boyama, kutuplaşma, yalan deryası… vs… vs… gibi nedenlerde bu süreci sevmeyebilir.

Ama ben öyle düşünmüyorum doğrusu... Şöyle ki:

İnsanlarda olduğu gibi toplumların da “bast hali”,” kabz hali”  vardır…

“Kardeşim bu vatan bitmiş…

Memleketi, milleti düşünen yok…

 Gün dünden beter…

 Biz iflah olmayız…” gibi ümitsizliğe millet olarak düştüğümüz kabz halinde işte bu günler bir hızır gibi imdadımıza yetişip bizlere bast halini yaşattırıyor(!)

Hafazanallah şayet bu mukaddes(!) mübarek(!), seferberlik ve dahi Malazgirt’i, Çanakkale’yi anımsatan bu günler olmazsa; bu güne kadar adını şanını duymadığımız, duyup da nuru cemaliyle müşerref olamadığımız nice vatan sevdalısı, memleket aşığı, fedakâr ve cefakârları nasıl tanıyabilecektik(!)

 Milli şairimizin Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hüdâ / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ mısrasını dillerinde virdi zeban eyleyen ve er meydanlarında:

 “ Ey! Ahali, sevgili vatandaşlarım, hemşehrilerim! Bu can size gurban olsun. Bu ten bu bedende olduğu müddetçe ben sizin onurunuzu, vatanınızı, âli menfaatlerinizi kimseye çiğnetmem.  Anam beni niçin doğurmuş…” nevinde insanın bam teline dokunan, gözyaşları ceyhûn ettiren, gözlere fer, dizlere derman veren bu yiğitleri nerde tanıyacaktık(!)

Hafazanallah küfre denk olan “ümitsizlik girdabından” nasıl kurtulacaktık…

Bundan dolayı bendeniz bu günleri yes ve ümitsizliğe düşmüş bir milletin bu girdaptan çıkışı; üzerine serpilmiş ölü toprağı silkeleyip yeniden şahlanışa geçtiği Cenab-ı Allah’ın lütfü kereminden bizlere ihsanda bulunduğu tarihi anlar olarak görmekteyim…

Ancak birçoğunuzun anlamadığı gibi bendenizin de anlamadığı bir nokta var.

Bu göz kamaştıran kahramanların vedahi göz yaşartan fedakârların doğuşunun da gurubunun ani olması, ömürlerinin kısa olmalarıdır.

Böylesine her zamankinden daha çok Milli Birlik ve Beraberliğe muhtaç olduğumuz bu “farzlı” “vacibli” “haram”lı günler de hem de topyekûn millet olarak “işte tam da aradığımız,  yıllardır hayalini kurup beklediğimiz kahraman…” dediğimiz bu vatan âşıklarının kendilerine “dilbeste oldukları Hazretler”  tarafından kendileri hakkında hakkaniyet ve demokratik bir şekilde vermiş oldukları görev yerlerini ve sıralarını beğenmeyip; kimlerinin isyanvâri bir eda ile “Biz bu oyunda yokuz arkadaş…  Bu nasıl bir demokrasi?  Nerde kaldı halkın sesi, talebi?” nevinde ki yüksek sesli mırıltılarını vedahi  “Ölmek var, dönmek yok…” deyip beyaz kefenlere bürünerek çıktıkları bu kutsal yolda(!) ilk yokuşta yolu terk etmelerini gerçekten anlamış değilim arkadaş…

Ama yine de güzel günler… Bu kadar kusur kadı kızında da olur. Bardağın dolu tarafını görmek lazım…

Düşünün iki, üç ay boyunca çoğumuz başkasının hesabını yapmaktan evimizin hesabını yapmaya fırsat bulamayacağız.

Çaylarımız bedava olacak…

Ekabirlerden arayan soranımız bol olacak…

Sadece banka, borç mesajları gelemeyecek günümüzün aydın, seçim gününe sağlık ve sıhhatimizin yerinde olması ayaklarımızla sandığa gidecek güç ve takatin rabbimiz tarafımızda bize verilmesi için bol dualı mesajlarımız olacak…

Kimi sezonluk esnafın, tüccarın yüzü gülecek;  kimi esnaf işlerin açılması için gün sayacak…

Tv. Ekranlarının paralı müdavimleri çok olacak; gazetelerin boş sayfaları ön cephede çekilmiş vatan millet Sakarya edebiyatlı şık vesikalık fotoğraflarla dolacak…

Memur; yeni kurulacak hükümette alacak zammı hesaplayacak…

Sokaklar Şenlenecek… Müzik bedava olacak…

Oyu olan her birey kendisinin möhim bir adam olduğunu hissedecek…

Her hanede, mekânda; her fırsatta hükümet kurulacak, hükümet yıkılacak…

Teşehhüd miktarı bir bardak çay içme zarfında kabine üyeleri belirlenecek ve görev dağılımı yapılacak ve dahi bütün bunlar oy kullanan her bireyin bizatihi kullandığı oyun etkisiyle olduğuna inanılacak...

Şimdi diyeceksiniz bunlar hepsi “Yalancı Bahar…”

Yahu zaten dünyanın kendisi de yalan değil mi?

İtiraf ediniz, yalancı da olsa her bahar güzel değil mi?

 Hem unutmayınız, her yabancı bahar bir gerçek bahara gebedir…

Enseyi karartmayınız lütfen… 

Yorumlar
İhsan KALENDER
21 Nisan 2015 Salı 12:07
12:07
Gözünü sevdüğümün GARDAŞI, HAKKI HOCAMIZ,,,SÜRREALİST yazar ve ŞAİRLERDEN çoğumuz pek bişey anlamayız.Gel şu yazımlarını SADE ve ANLAŞILIR bir şekilde kaleme al.Bana da kırılıp darılma sakın.
İhsan KALENDER
21 Nisan 2015 Salı 12:04
12:04
Okuyucu, anlaşılır bir dil ve üslup tercih eder.Anya'dan başlayıp Konya'da biten bir serüvenden pek de hoşlanmaz.Hani burda yazan bir İbrahim GÖÇMEN vardı yaa biz ona bazan İBO derdik, adamın grameri ifade tarzı TEK KELİMEYLE berbattı..!..Ama ne demek istediğini gayet açık ifade ederdi..!..
İhsan KALENDER
21 Nisan 2015 Salı 11:57
11:57
Bir yazımda,bikaç konu başlığı varsa, yazım karman-çorman demektir.Okuyucunuz olarak TENKİT ETMEK ve bi bakıma ÖZELEŞTİRİ yapmak hakkım olduğunu düşündüm.
İhsan KALENDER
21 Nisan 2015 Salı 11:52
11:52
Şu Emin ÇÖLAŞAN var ya, sevmediğim bir yazardır. Ama ne demek istediğini açık-net ifade eder..!..Bilmem anlatabildikmi?...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim