• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Malatya : 19 °C
 • Ankara : 14 °C
 • İzmir : 22 °C
 • İstanbul : 21 °C
 • Elazığ : 17 °C
 • Adıyaman : 21 °C
 • Trabzon : 23 °C

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

13.05.2016 19:48
Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşümde yıldız projelerinden biri olan Şehristan İstanbulkapı Konutları'nın temeli düzenlenen görkemli...

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşümde yıldız projelerinden biri olan Şehristan İstanbulkapı Konutları'nın temeli düzenlenen görkemli törenle atıldı. Büyükşehir'in iştiraklerinden ERKONUT A.Ş. ile Halkbank iştiraklerinden Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin işbirliğinde gerçekleşecek olan projenin temel atma törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Halkbank ve Halk GYO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile diğer davetliler katıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, törende yaptığı konuşmada, "Şehrin gözdesi olacak bir alanda ortaklaşa yapılan bu projede, 2016 yılının Erzurum'un, "Kentsel Dönüşüm ve Kalkınma Hamlesi" anlamındaki yatırım yılı olması vesilesiyle Büyükşehir Belediye Başkanımızın, Halkbank Genel Müdürümüzün ve özellikle Erzurum'daki inşaat sektörünün talepleri de dikkate alındığında 24 dönümlük arazide, 620 daireden oluşan Şehristan, şehrin lüks konutlarından biri olacak. İçerisinde sosyal donatı alanlarını barındıran, ihtiyaçlara cevap verebilen, şehirde nefes almayı sağlayacak bir proje olarak bugün temel atma törenini yaptığımız Şehristan İstanbulkapı Konutları'nın hem şehrimize hem de Erzurumlularımıza hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.

"ERZURUM, MODERN ŞEHİRCİLİK DÖNEMİNİ YAŞIYOR"

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, şöyle dedi: "Büyükşehir Belediye Başkanımız yönetime geldiğine, "Bu şehrin öncelikleri nelerdir" diye bir çalışma yaptı. Üç ana başlık altında bu şehrin önceliklerini tanımladık. Bunların bir tanesi kentleşme, şehirleşme. Tabi bunun alt başlıkları da var. Bugün bunun alt başlıklarından konut üretimiyle ilgili bir programda bulunuyoruz. İkincisi de ekonominin canlandırılmasıyla ilgili. Bununla da ilgili hem şehirde 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin oluşturulması, serbest bölgelerin oluşturulması, kara ve havayolu ulaşımlarının iyileştirilmesi ve artırılması, yatırımcıların şehrimize getirilmesi noktalarında gayretlerimiz var. Üçüncü olarak da, medeni ihtiyaçların en ücra köşelere kadar, mezralara kadar ulaştırılmasıdır. Bunun içinde canla başla çalışıyoruz. Bizden yol, altyapı, üstyapı, içme suyu, sulama suyu ve diğer hizmetleri de bekleyen 1544 yerleşim birimiz var. Hepsine tüm gücümüzle hizmet götürmeye gayret ediyoruz. Şehirleşme noktasında sıkıntıları çözmek için birkaç koldan hareket ettik. Bir tanesi; kendi belediyemizin şirketleri imkânıyla bu şehirde ne kadar kentsel dönüşüm yapabiliriz, ne kadar yenilenmeye ihtiyaç duyan binaları yenileyebiliriz, ne kadar tarihi güzelliklerimizi gün yüzüne çıkartabiliriz? Bu çerçevede bugün Halk GYO ile beraber projelendirmiş olduğumuz 620 lüks konutluk projenin temel atma lansman toplantısını yapıyoruz. İnşallah bu dönemin sonuna kadar şehrin ihtiyacı olan yaklaşık 22 bin konutluk dönüşümü gerçekleştireceğiz."

"DOĞRU LOKASYONDA DOĞRU PROJE"

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu da, "Biz Halkbank olarak 78 yıldır, üreten Türkiye'nin bankası olma misyonumuzla ülkemizin her köşesine yapılan yatırımları sonuna kadar destekliyor ve sahip çıkıyoruz" dedi. Genel Müdür Taşkesenlioğlu, şunları kaydetti: "Erzurum şehrimize yeni bir soluk ve bakış açısı kazandıracağına inandığım bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ülkemizin son yıllarda, doğru ekonomi politikalarının desteğiyle, lokomotif sektörlerinden biri haline gelen inşaat ve gayrimenkul sektörü gelişim gösterdiği her yerde alt sektörlerini de desteklemektedir. Bu anlamda sektörde atılan doğru adımları, doğru projeleri ve ortaklıkları desteklemek hepimizin görevi olmalıdır. Bankamızın inşaat ve gayrimenkul sektörüne verdiği önemin en somut göstergelerinden biri olan iştirakimiz Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın henüz genç bir şirket olmasına karşın "Doğru lokasyonda doğru proje" vizyonuyla yaptığı yatırımları, edindiği tecrübeleri ve gerçekleştirdiği büyümeyi gururla takip ediyoruz. Erzurum ilimize yakışır en üst kalitede hayata geçirilecek bu projedeki Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve ERKONUT işbirliğinin sektöre örnek olabilecek bir husus olduğunu düşünüyorum. Doğru ortaklılar sektör açısından kaliteyi ve doğru fiyatlandırmayı güçlendirirken, yatırımcılar açısından ise sektöre olan güveni pekiştirecektir. Bu açıdan bakıldığında projenin Erzurum konut piyasasına ve yatırımcıların konuta bakış açısına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Erzurum'un, "Vitrin Kent" hedefine ulaşması için sektöre her türlü desteği sağlayan ve iştiraki ERKONUT aracılığıyla kaliteli ve yaşanabilir projeleri hayata geçiren Erzurum Büyükşehir Belediyesi adına Sayın Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendiye de huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve ERKONUT ortaklığıyla hayata geçirilecek olan Şehristan Konutları lokasyonu, yaşam alanının ferahlığı ve sosyal içeriğiyle Erzurum halkının alışkanlıklarına ve beklentilerine cevap verebilecek bir projedir. Bu özellikleriyle geniş yaşam alanı alışkanlığına sahip Erzurumlu hemşerilerime hitap edeceğini düşündüğüm projenin kalitesiyle de mevcut standartları yükselteceğine inanıyorum." Halkbank ve Halk GYO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil ise, "Halkbank iştiraki Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın gerçekleştirdiği başarılı projelerine, Dadaşlar diyarı Erzurum'a değer katacağına inandığımız Şehristan İstanbulkapı Konutları'nı da ekleyecek olmanın gurur ve sevincini yaşıyoruz. Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığımızın, Erzurum'a değer katan ve değer katmaya devam edecek olan Erzurum Büyükşehir Belediyemizin iştiraki ERKONUT ile bu projede yer alıyor olması bizim için ayrı bir önem arz ediyor. Her iki şirketimizin kalitesinin, ustalığının ve vizyonunun birleşerek özel bir proje haline gelecek olduğuna inandığımız Şehristan İstanbulkapı Konutları'nın şimdiden Erzurum halkımıza ve hepimize hayırlı olmasını diliyorum."

"ERZURUM, KENTSEL DÖNÜŞÜMDE REFORM DÖNEMİ YAŞIYOR"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum'un kentsel dönüşümde reform dönemi yaşadığını kaydetti. Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin etkisiyle değişen dünyada kentler, kendilerini fiziksel sınırlarının ötesinde dünyaya anlatmak gereği duymaktadırlar. Göreve geldiğimiz gün Erzurum'un kendisini Türkiye ve Avrupa'ya anlatması için en önemli çıkış noktasının medeniyet tasavvuru ölçüsünde bir kentsel dönüşüm çalışması yaparak mümkün olacağı kanaatine vardık. Türkiye'de model teşkil eden yöntemler ışığında şehrin tarihi dokusunu koruyarak Erzurum ili sınırlarında 22 değişik bölgede kentsel dönüşüm çalışması yapmaktayız. Bu dönüşüm ile birlikte şehrin tarihi hüviyetini, sosyal, ekonomik ve kültürel varlıklarını koruyarak, işlevsiz alanları ve plansız gelişen kent dokularını ihya edip yeni imar planlarıyla düzenli ve çağdaş bir görünüme kavuşturmayı hedefledik. Binlerce yıllık köklerden gelen tarih ve kültür şehri Erzurum'a bugün yeni bir yaşam alanı kazandırmak için sizlerle bir arada bulunuyoruz. Önce şunu ifade edeyim, "Belediye konut işiyle ilgilenir mi? Acaba belediyenin, kamunun bu işlerle ilgilenmesi özel sektörü engeller mi?" diye düşünülebilir. Hemen ifade edeyim ki, Büyükşehir Belediyesi'nin veya kamunun bu işlerle ilgilenmesi özel sektörümüzü engellemek yerine teşvik eder. Biz özel sektörle beraber inşallah konut yapımını Erzurum'da devam ettireceğiz. İnanıyoruz ki bu konut yapımı şehrimize bir vizyon hatta bir misyon hatta bir marka kazandıracak. Hele hele bunu Halkbank ve Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı beraber yapmamız şehrimize ayrı bir hüviyet, ayrı bir önem kazandıracak. Bunu hassaten belirtmek isterim."

"ŞEHRİSTAN: KENTSEL DÖNÜŞÜME YENİ BİR PERSPEKTİFTİR"

Başkan Mehmet Sekmen, Şehristan İstanbulkapı Konutları'nın Erzurum'da kentsel dönüşüme yeni bir perspektif kazandıracağını ifade etti. Sekmen, şöyle konuştu: "Büyükşehir Belediyemizin iştiraklerinden ERKONUT A.Ş. ile Halkbank iştiraki Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin işbirliğinde inşa edilecek olan Şehristan, konumu, mimarisi ve yüksek malzeme kalitesiyle kentimizin en gözde yeni bir yaşam merkezi olacak. Takribi olarak burası 23 bin 734 metrekare bir alana sahip… 620 daireyi kapsayan Şehristan Konutları; 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+2 daire modellerinde yapılacak. Şehristan'da kreş, spor salonu, yürüyüş alanları ve kapalı otopark, kurban kesim yerleri, çocukların eğlenebileceği yeşil alanlar ve parklar gibi birçok sosyal donatı alanı da yer alacak. Şehrin gözdesi Şehristan Konutları, Erzurum'a toplu konutta yeni bir perspektif kazandıracak. Çevre, insan ve ekonominin güzel bir şekilde harmanlandığı Şehristan İstanbulkapı, bizi bugünden geleceğe taşıyarak, sürdürülebilir ve yaşanabilir şehircilik anlayışımıza ışık tutacak. Bu konutlardan, Erzurum dışında yaşayan hemşerilerimizi de birer daire almaya davet ediyorum. Çünkü buradaki bir lüks dairenin fiyatı İstanbul'daki bir sosyal konutun fiyatına denktir. Onun için rahatlıkla alınabilir. Erzurum gelecekte çok farklı bir konumda olacak. Bunun için fırsat kaçırmadan herkesi buraya konut almaya ve yatırım yapmaya davet ediyorum."

"ERZURUM, DOĞU'DA KALKINMANIN LOKOMOTİF GÜCÜDÜR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ da, Erzurum'un dev yatırımlarla değişim ve dönüşümü bütün katmanlarında yaşadığını vurguladı. Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akdağ, şu değerlendirmeyi yaptı: "Erzurum Doğu Anadolu Bölgesi'nde kalkınmanın ve huzurun lokomotifi olan bir kenttir. Doğu Anadolu Bölgesi, AK Parti hükümetleriyle birlikte çok ciddi yatırımlar aldı. Doğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınmasını gerçekleştirirken şehirleşme gerçekten çok önemlidir. Şehirleşme medeniyetimiz için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Yıllar boyunca çarpık kentleşme dediğimiz olgu maalesef şehirlerimizin adeta toptan bir elden geçirilmesini gerekli kılıyor. Şimdi Erzurum'da bunu yapıyoruz. Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen, zamanında İstanbul'da yaptığı belediye başkanlığıyla ayrıca milletvekili olarak Ankara'da yaptığı çalışmalarla ve ekibiyle birlikte şehrimize büyük bir tecrübeyi getirmiş oldu. Alt belediyelerimizle de büyük bir uyum içerisinde hem şehir merkezimiz hem de ilçelerimizde her geçen gün yepyeni bir çehreyi birlikte görüyoruz. Önümüzdeki dönem bu açıdan büyük bir hamle dönemi olacak. Şehrimizi çocuklarımız ve gençlerimizle huzur içerisinde yaşanan modern bir şehir haline getiriyoruz. Mevcut projede de Halkbank'ın projeye iştiraki bizim için çok önemli. Çünkü itibarı yüksek olan bir devlet kurumunun Erzurum'da bu yatırıma ortak olması aslında Erzurum'da başka ortaklıklarında önünü açacak bir girişimdir." Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da, şunları kaydetti: "Doğulusuyla batılısıyla terör karşısındaki duruşumuz Allah'ın izniyle, idarenin dirayetiyle, polisimizin ve silahlı kuvvetlerimizin gücüyle zor oyunu bozacak. Biz ne kadar açılır ne kadar güçlenirsek bu oyunlar bu tuzaklar da bizim başımızdan eksik olmayacaktır. Ama biz de bu anlayış ve bilinçle bunun karşısında dimdik duracağız. Her şeyden önce Erzurum doğunun kalesidir. Türkiye'nin güvencesi olan bir şehrin kalkınmasıyla gelişmesiyle, çevresine vermiş olduğu huzurla, zenginlikle biz bunu başaracağız inşallah. Bu manada Erzurum hakikaten çok stratejik bir konumdadır. Erzurumlular kadar kimse Erzurum'a değer veremeyebilir ama şunu ifade edeyim; Erzurumluların vermiş olduğu değerin de üzerinde bir değere sahip Erzurum. Bunun farkında olmamız lazım, bilincinde olmamız lazım. Erzurum diğer stratejik öneminin haricinde ticari olarak da stratejik öneme sahiptir. Dolayısıyla bugün Halkbank'ın buraya gelmiş olması bu itibarı, bu önemi daha da büyük şekilde vurgulayacak, kamuoyunun önüne serecektir. Bundan dolayı da kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımızın öncülüğünde gerçekleşen şehrimize vasıflı konut kazandıracak bu güzel yatırımdan dolayı Başkanımızın şahsında bütün ekibine teşekkür ediyorum. Bu yatırıma finansal desteği sağlayan, ortaklığı imzalayıp bu katkıyı veren genel müdürümüze, yönetim kurulu başkanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Erzurum’da Kentsel Dönüşüm’ün Yıldızı Şehristan’ın Temeli Atıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Saç Dökülmesine Karşı Şampuan21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:10
 • Erkek Gümüş Yüzük21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:09
 • Plaj Giyimi21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:02
 • Baby2go21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:00
 • Enerji Tasarrufu için Ne Yapılmalı?16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:27
 • İngilizce Konuşmayı Öğrenebilirsiniz16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:23
 • Evde Bakım Yöntemi Yeni Yöntem DentSticks09 Mayıs 2018 Çarşamba 15:46
 • Kıbrıs Sperm Donasyonu28 Nisan 2018 Cumartesi 14:32
 • Özgür zaman kontrol sistemleri18 Nisan 2018 Çarşamba 15:07
 • Erkek Mont17 Nisan 2018 Salı 17:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim