• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Malatya : 13 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İzmir : 18 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Elazığ : 14 °C
  • Adıyaman : 14 °C
  • Trabzon : 12 °C

Esnaf ve sanatkarları bilgilendirme toplantısı

15.10.2016 15:13
Esnaf ve sanatkarları bilgilendirme toplantısı
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, vergi ve sosyal güvenlik konularında çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, vergi ve sosyal güvenlik konularında çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı 500 kişilik yoğun bir katılım ile Van'da gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, esnaf ve sanatkârların toplum hayatının bir parçası, ülkenin iktisadi ve sosyal yapısının omurgası olduğunu belirterek, "Esnaflık yapmak emek ve piyasa arasındaki boşluğu kapatmak, yeni iş kurmak ve ayrıca mevcut işi geliştirmek, büyütmek, piyasaya yeni mal ve hizmet sunmaktır. Türkiye olarak hedefimiz; refahın artırılması, kullanılmayan potansiyelin etkin hale getirilmesidir. Bu hedefimize ulaşmada beşeri yönden büyük bir kapasiteye sahip ülkemizin kaynaklarının tam kullanılması için esnaf ve sanatkârımızın teşvik edilmesini ve güçlendirilmesi en iyi yol olarak görüyoruz" dedi.

TESKOMB aracılığıyla Halk Bankası'ndan esnaf ve sanatkârlara sağlanan destek miktarının Eylül 2016 itibariyle 19,6 milyar TL olduğunu belirten Çiftçi, "Bu destek sisteminde faiz oranları piyasa faiz oranlarının yarısı kadardır. Bu destek türümüzden Van ilimizde 3.316 esnaf ve sanatkârımız yararlanmıştır. Bu rakam Van'daki esnaf ve sanatkârımızın %21'ine tekabül etmektedir. Alınan destek tutarı ise 60,7 milyon Türk Lirasıdır. Yine bir diğer destek türümüz olan sıfır faizli 30.000 TL'lik krediden Van'da 345 esnaf ve sanatkârımız 10,2 milyon Türk Lirası düzeyinde faydalanmıştır. Bizi sevindiren ve daha da artmasını beklediğimiz bir başvuru ise Usta Girişimci kredileridir. Van ilimiz gözünün nuru, elinin emeğiyle geçinen usta esnaf ve sanatkârımızın en çok olduğu illerden biridir. Bu kredi türünde şimdiye dek 195 bin Türk Lirası kredi sağlanmıştır" dedi.

"VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK KONULARINDA DA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR."

Esnaf ve sanatkârların faaliyetlerini kolaylaştırmak için vergi ve sosyal güvenlik konularında da çalışmaların devam ettiğini belirten Çiftçi, şimdiye kadar bu alanlarda yapılan çalışmaları şöyle sıraladı:

"Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler için, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, kanunda belirlenen şartlarda Gelir Vergisinden istisna tutulmuştur.

- Basit usule tabii vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8.000 Türk lirasına kadar olan kısmı Gelir Vergisinden müstesna hale getirilmiştir.

- Esnaf ve sanatkârları da kapsayan, çalışanlar için 2015'te %15'ten %10'a indirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi tamamen kaldırılmıştır.

- Hâlihazırda gerçek usulde vergilendirilen mükellef, hiç bir şeklide basit usulden yararlanamazken kabul edilen kanunun ilgili maddelerine göre gerekli şartlara haiz olunması durumunda gerçek usulden basit usule geçiş imkânı getirilmiştir.

- Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan, kaybolmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf olarak destekleneceği bir sistem oluşturulmuştur.

- Esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için, "Vergiden muaf esnaf belgesi" uygulaması getirilmiştir.

Bir diğer düzenlememiz ise ÖTV istisnasıdır. Maliki oldukları taşıtlar ile yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti ile iştigal eden esnaf ve sanatkârlarımızın maliki oldukları taşıtla aynı cinsteki bir taşıtın bahse konu faaliyette kullanılması amacıyla; söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2017 tarihine kadar, ilk iktisabının Maliye Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ÖTV'den müstesna tutulması düzenlenmiştir".

"ÖNEMLİ KARARLAR ALDIK"

Çiftçi, "Tüm bu düzenlemeler ve daha birçoğu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile düzenlediğimiz ve 16 yıl aradan sonra toplanan 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası'nda alınan kararlarımızın tezahürüdür. 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası'nda esnaf kardeşlerimizin her sorunu tartışılmış, bilimsel yöntemlerle masaya yatırılmıştır. 5 başlık altında vergi, sosyal güvenlik, yenilikçilik, mevzuat, kredi finansmanı ve teşvik ile mesleki eğitim konu başlıklarında yapılan düzenlemeler ile esnaf ve sanatkârımızın sorunlarının tamamını çözmek için gerekli adımlar atılmış, birçok başlıkta ise örneklerini verdiğim gibi sonuca varılmıştır.

Allah'ın izni ile bu yıl Kasım ayında 5. Şura çalışmamızı da gerçekleştireceğiz. Hali hazırda 5. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası için çalışmalarımız ön çalışma grupları halinde siz esnaf ve sanatkârlarımızın, meslek kuruluşları temsilcilerimizin ve işbirliği içinde çalıştığımız kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile devam etmektedir" diye konuştu.

"KLASİK YÖNTEMLERİ KULLANMIYORUZ"

Çiftçi, klasik yöntemleri kullandıklarını belirterek, "Sizlere hizmet ederken yalnızca klasik yöntemleri kullanmıyoruz. Şimdiye kadar uygulanmamış yöntemleri uyguluyor sizlerin ticari hayatını daha kaliteli, daha kolay hale getirmeye çalışıyoruz. Bu amaçla ülkemizin saygın üniversiteleri ile işbirliği halinde çalışılarak ve sizlere de danışılarak "Esnaf ve Sanatkârlar Sektör Analizleri Projesi" çalışmalarını yürüttüğümüz hepinizin malumu. Bu proje sizlerin projesi. Amacımız sizlere dünya çapındaki muadilleri ile rekabet edebilecek yeni bir gelecek inşa etmek. Proje kapsamında esnaf ve sanatkârlarımız sektör sektör, meslek meslek ele alınmakta, analiz edilerek ihtiyaçları belirlenmekte ve çözüm önerileri geliştirilmektedir. İnşallah bir yıldır süren bu projenin sonuçlarını da çok yakında sizlerle paylaşacağız. Elde ettiğimiz sonuçlar ile esnaf ve sanatkârlarımıza sektörlere özel vizyon çizeceğiz. Söz konusu proje, sonuçlarının stratejik bir yol haritası çizmek üzere kullanılabilmesi ve objektif kriterlere göre değerlendirilebilmesi için üniversite-kamu işbirliğiyle hayata geçirilmiştir" dedi.

KÖMESLİ: "DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ"

KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük, KOSGEB veri tabanına kayıt, KOBİ'lere sağlanan teşvikler, destek programları, destek oran ve üst limitleri hakkında sunum yaptı. Halkbank Esnaf Bankacılığı Daire Başkanlığı Bölüm Müdürü Ferit Kömesli ise konuşmasında, Halkbank'ın 78 yıl önce esnaf ve sanatkârları destekleme amacıyla kurulduğunu ve bu misyon doğrultusunda kuruluşundan bu yana pek çok ilke imza attığını ifade ederek şunları söyledi: "Esnaf ve sanatkârların sektördeki kredilerinin yüzde 50'den fazlasını bankamız kredileri oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin önemli bir grubunu oluşturan esnaf ve sanatkârların ihtiyaçlarının en uygun koşullarda karşılanması ve taleplerinin etkin ve kaliteli bir şekilde cevaplanması en büyük hedefimiz. Bu kapsamda, 2002 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon 200 bin esnaf ve sanatkâra toplamda 50 milyar TL kredi kullandırdık ve bu kredilerde Hazine'nin karşıladığı faiz desteği tutarı 3,5 milyar TL'yi geçti. Çeşitli meslek kollarına özel kredilerimize ek olarak, esnaf ve sanatkârlara Acil Destek ve İşyeri Poliçesi gibi sigorta hizmetleri de sunmaktayız. Halkbank olarak, gelecek dönemde de esnaf ve sanatkârlarımızı desteklemeye, farklı meslek kollarında yer alan müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

Esnaf ve sanatkarları bilgilendirme toplantısı

Esnaf ve sanatkarları bilgilendirme toplantısı

Esnaf ve sanatkarları bilgilendirme toplantısı

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
SİYASET
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim