Murat  Çelik

Murat Çelik

Etik mi?

A+A-

Malatya tüm ülkede olduğu gibi 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlere katıldı.

 

Siyasi partiler seçim öncesi çok ilginç olaylar yaşandı.

 

İdeoloji partileri, fikirden çok siyasi arena da Popülist (halk yardakçısı) kişileri partilerinden aday gösterme arayışına girdi, yılların birikimini bir kenara ellerinin tersi ile iterek, aday transferi yaptı şampiyonluğa oynayan futbol kulübü edası ile seçim sonrasını ile ilgili olabilecekleri düşünmeden kişiler üzerinde yoğunlaşarak adaylarını belirlediler.

 

Evet şimdi Mehmet Moran, Saadet Partisinden istifasını ve nedenlerini açıkladı.

 

Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Asiltürk, bir yerel televizyonun sabah programına katılarak “Mehmet Moran"ın partilerinden istifalarının yetmeyeceğini, Saadet Partisi çatısı altında girdiği seçim sonucu meclis üyeliğini hak etmiştir, meclis üyeliğinden de istifa etmesi gerekir, Ahlaklı olan budur” dedi.

 

Saadet Partisi"nden girdiği Belediye Meclis Üyeliğinin 21. gününde partisinden istifa eden Mehmet Moran aynı programa Asiltürk"ten sonra katılarak, “Ben Mehmet Yaşar Çerçi"nin oyları ile meclise girdim, Saadet Partisinin aldığı oy bellidir, Şayet M. Yaşar Çerçi derse seve, seve istifa ederim” dedi.

 

Evet, bu tartışma önümüzde ki günlerde devam edecektir, şüphesiz.

 

Buraya kadar gelişen olaylar olağandır, biri gidiyorum deyip gidiyor, diğeri niye gitti benim sayemde girdi diye dursun, gelelim bu tartışmalar sürerken olabilecek gelişmelere;

 

Mehmet Moran, bildiğim tanıdığım kadarı ile Milliyetçi görüşü benimseyen biri, yıllarca devlet kadrosunda eğitimci olarak başarılı şekilde görev yaptı. Hatta emekliliği sonrası www.malatyaguncel.com da bir süre köşe yazarlığı da yapmıştı.

 

İyi eğitimci olmanın iyi bir siyasetçi olacağı anlamına gelmediğini kesin.

 

Devlet Memurluğu sonrası Büyük Birlik Partisi yönetiminde görev alan Mehmet Moran Malatya eski Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Çerçi"ye olan sempatisinden sonra Çerçi ile hareket ederek, savunduğu davanın Siyasi Partisinden istifa ederek Saadet Partisi"ne geçiş yaptı. Ve Saadet Partisi"nden Belediye Meclis Üyeliğine seçildi.

 

İster kabullensinler ister kabullenmesinler, “Çerçi ve beraberinde seçime girenler Saadet Partisi çatısı altında girdi. “Bu oylar” Çerçi"nin demek yalnız ve yalnızca saçmalık olur, şayet Çerçi"nin yalnız başına 56 bin oy alması garanti idi de neden seçim öncesi siyasi parti arayışına girdi? Derim.

 

Bu saatten sonra Milliyetçi çizgisinden taviz vermeyen Milliyetçi Hareket Partisi veya Büyük Birlik Partisi Mehmet Moran"a kapısını açar mı?

 

Ne kadar etik?

 

Ne kadar Ahlaki?

 

Bilinmez ama tabi günümüz siyasetinde menfaatler ön planda olduğu için neden olmasın, “söz konusu mecliste sandalye sahibi olmaksa gerisi teferruat”.

 

Seçmen olarak haklarını helal ederler mi 56 bin kişi etmezler mi?  vebal alır mı?  Almaz mı hiç de benim sorunum değil, bildiğim bir gerçek var ki “Evlenip baba evinden çıkan bir kız baba evine tekrar döndüğünde dul olarak döner.

 

Saygılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

6 Yorum