• BIST 104.123
  • Altın 145,971
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Malatya : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İzmir : 27 °C
  • İstanbul : 26 °C
  • Elazığ : 24 °C
  • Adıyaman : 30 °C
  • Trabzon : 22 °C

Fransız kalmayın!

20.12.2011 21:38
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

 

AKP iktidarının “cek…cak…”ları arasında beklenen gün geliyor...

Fransız yine Fransızlığını yaptı ve Türk düşmanlığından vazgeçmediğini gösterdi... Varlığını ecdat Osmanlı’ya borçlu olan Fransa’nın bu gün bize yaşattıkları “besle kargayı oysun gözünü” atasözüne ne kadar da uyuyor.
Sözde Ermeni soykırımını tanımayanların cezalandırılmasını öngören yasanın Fransız Meclisi’nde görüşüleceği gün geldi çattı...

Cumhurbaşkanı konuştu...

Başbakan uyardı...

İlgili ilgisiz tüm bakanlar da beyanları ile televizyon ekranlarında arzı endam ettiler...

Hürriyetten dem vuran Fransa Meclisi, ifade özgürlüğünü tanımadığını ilan edecek... Fransız Meclisi bir kere daha Türk düşmanlığını ortaya koyacak...

Pekiii bu Fransız düşmanlığı karşısında Türk yetkililer, söz düellosundan başka ne yaptılar?

Her önüne geldiğinde esip gürleyen sivil toplum örgütleri nerelerdeydi?

Gönül arzu ederdi ki gayet demokratik kurallar içinde Fransa’ya Fransız kalmadığımızı gösterebilseydik!

Demeçlerle bir yere varılamayacağını dün gördük bugün de görüyoruz... İş dünyasından Fransa’ya yapılan ziyaretler de bana göre cılız kaldı.

Fransa tüm konuşmalara rağmen dediğim dedik, sessizce “soykırım inkar yasa teklifi”nin Fransa Meclisi’nden geçmesi için son adımını da atıyor.

Üstüne üstlük son dakikada Fransa'ya ait C-160 tipi bir askeri nakliye uçağı, Datça Yarımadası güneybatısında Türk hava sahasını 3 dakika süre ile ihlal etme cesaretini gösteriyor...

Bunun adı Fransız küstahlığıdır.

Bence tepkiler yetersiz kalmıştır. Türk yetkililerin, vatandaşların önüne düşüp Fransa’ya dostluğu da düşmanlığı da hatırlatabilmeydi.

Sonra ne hazindir ki Yaşar Kemal gibi bir edebiyatçımız tam da bu Türk kini salyaları akıtıldığı bir sırada Fransa’dan onur(!) ödülü alıp, boy boy pozlar verebilmiştir.
Tüm içtenliğimle söylüyorum ki, Yaşar Kemal o ödülü alıp uysallık sergileyeceğine keşke son anda ödülü reddetmeli ve Fransa’ya dersini uluslar arası platformda verebilmeliydi.

Ama ne yazık ki bu beklentim sadece Türkiye’nin sağduyulu insanlarının beklentisinin ötesine geçemedi.

Bir de laf düellosu arasında en çok sinirime dokunan cümle ne oldu biliyor musunuz, aynen aktarayım:

“...iki ülke arasındaki dostluğun iç politikaya meze yapılmak istenmesi...”

Fransız dostsa vay başımıza gelenler!

Gerçek şu ki bugün, Avrupa Birliği ve Fransa olarak çok değer verilen ifade özgürlüğü yasayla kısıtlanmak isteniyor...

Fransızlara “Yapmayın, etmeyin” şeklinde ricacı olunmasından ben de büyük rahatsızlık duyuyorum. Evet, yapılması gereken Türkiye’nin kararlılığını Fransızlara hissettirebilmek olmalıdır. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Canip Karakuş’un ifadesiyle “Türkiye’nin Fransa ile hesaplaşma zamanı” gelmiştir.

* * *

Yazıya noktayı koyuyorduk ki bir dostum uyardı!

Türk Ermeni cemaati ve Patrik nerelerde?

Konuşmuşlardır diye düşünmüştüm ki internette arama motorunda şöyle bir tarama yapayım dedim. Son tepki 2006 yılında gerçekleşmiş efendim... 5 yıl evvel aynı yasa gündeme geldiğinde Türkiye’den yana tavır koyanlar bu gün sessiz kalmışlardır. Bu durumu da dikkatlerinize, özellikle de AKMP Hükümetinin dikkatine sunmak istiyorum.

Bir sonraki yazımda kısmet olursa Atatürk Garnizon Koşusunu bu yıl da engelleyen Ankara Valisini Türk milletine şikayet edeceğim, bekleyin!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Şahinbey
26 Aralık 2011 Pazartesi 21:14
Türkiye, Libya ve Demokrasi...!!!
Fransızlar 1919 larda Ermenileri Türk Milletine karşı kullanmışlardı.Sonra Ankara Antlaşmasını imzaladıktan sonra Adana'yı terkederken atlarının ayaklarının altına keçe sarmışlardı. Adanalı Ermeniler uyanıp peşlerine düşmesin diye...Yıl 1965 ASALA kuruldu, kurucuları Fransız İstihbarat örgütü. 1984 yılına kadar 42 Diplomatımızı ve yakınlarını katlettiler. ASALA paris Orli Havaalanını bombaladı ve altı Fransız vatandaşını öldürünce Fransa kurduğu terör örgütünü imha etti. Çünkü, yönetiminde Ermenilerden çok Fransız istihbaratçı vardı.Kullandı işi bitince çöpe attı, yeni bir maşa buldu. Yıl 1984 hala o maşayı kullanmaya devam ediyor.
Bugün Fransa Ermenilerin gönlünü ve oyunu almak için böyle bir ahlaksızlığa (Çünkü NATO da müttefikiz ya...) başvurdu.
Aynı Fransa müttefikleri İngiltere, italya ve ABD 1919 da Anadoluyu işgal etti, bize MEDENİYET getireceklerdi. Büyük destek gördüler, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını idama mahkum bile ettiler. Ama Türk milleti Ya Bağımsızlık Ya Ölüm şiarıyla bunları kovaladı. Şu anda huzurlu yaşayabiliyorsak bunu bu vatan için kanını dökenlere borçluyuz. Çünkü; onların yalanlarına kanmadılar...??? Ama Libyalılar aynı devletlerin size DEMOKRASİ getireceğiz yalanlarına kandılar. Şimdiden petrol bölgeleri paylaşıldı. Artık Libya; Fransa, İngiltere, İtalya ve ABD nin çiftliği... O kadar askeri harcamayı babalarının hayrına mı yaptılar sanıyorsunuz...??? Irakta yaşananlar hepimize ibret olsun. Ne diyordu İngiliz başbakanı Winston Cuurchill bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir... Bu küstah İngilizlerin en sevdiğim tarafı açık sözlü olmaları. Türk Milletinin en sevmediğim tarafı ise her şeyi çabuk unutmaları...Sanki 1918-1923 yıllarını yaşamamış gibi...???
Onurlu
26 Aralık 2011 Pazartesi 04:14
DIŞ SİYASET
Evvelen,IRAK'ta yaşanan GAVURLUKLARI AHLAKSIZLIKLARI TECAVÜZLERİ alkışlamadık.Bize İFTİRA ediyorsunuz.Biz, ZULÜMLERİ alkışlamak bir tarafa NEFRETLE TELİN ediyoruz.LANETLİYORUZ.Saniyen,KADDAFİ İSTİBDATININ sona ermesinden sonra MUHALİF YÖNETİME yapılan para yardımı ile,İSYANCILARA yapılmış gibi İMA ettiğiniz para yardımı kavramları çelişkilidir.Yeni yönetime yapılan PARA yardımı LEGALDİR.USÜLE uygundur.Salisen,KADDAFİ babasının parası ile FİLİSTİNE yardım yapmıyordu ki!..LİBYA HALKININ parasıyla yardım ediyordu.R.TAYYİB ERDOĞAN'ın NATO ile ilgili beyanatını zaten biliyoruz.Haklıydı yerindeydi.Neden?..Çünkü LEŞ KARGALARININ amaçlarını biliyordu.Kaddafiden sonra neler yaşanacağını anlıyordu.Şimdi buna fırsat kaldımı?..Kalmadı.Bir diğer önemli husus daha;MISIR yönetimi HÜSNÜ MÜBREK ile tamamen AMERİKANLAŞMIŞTI.Niye adamı devirmek istesinler ki?..Her bit yeniğinin içinde AMERİKAYI aramak doğru mu?..Şimdi LİBYANIN zenginliği LİBYA HALKININDIR.Oğullarının ZEVK-Ü SEFASI için değil.Türk iş adamlarının yatırımlarının İKMALİ,işlerinin TAHAKKUKU için vaadedilen üçyüz milyar liranın da LİBYA yönetimine verilmesi gerekir.Bakınız DÜNYA değişiyor.Bu değişim içinde TÜRKİYE çok önemli bir ROL üslenmiştir.Gereği yapılacaktır.Yapılmalıdır.Sırf HUKÜMETİ zemmetmek adına edna iddialar ile meydana çıkılmaz.Siyaseten beğenmeseniz de..!..
Şahinbey
25 Aralık 2011 Pazar 17:51
Libya gerçeği...!!!
1- Sayın başbakan NATO nun Libya da ne işi var diye televizyonlara demeç verdi, yoksa duyamadınız mı...???
2- Sayın Davutoğlu Libyalı isyancılara bavul ile para (100 milyon dolar) götürdüğünü söyledi duyamadınız mı...???
3- Arap dünyasındaki isyanları ABD ve yandaşları organize ediyor, kendileri açıkça söylüyorlar ve gizlemiyorlar.
4- Türk işadamları Libya da 22 milyar dolarlık iş almışlardı, bunu bilmemek...
5- Kıbrıs Barış Harekatında Türkiyeyi destekleyen üç liderden biri Kaddafidir...
5- Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan a İnsan Hakları ödülünü 29 kasım 2010 tarihinde verdi yoksa onu da duymadınız mı...???
6- Filistinlilere en güçlü desteği yıllardan beri veren tek lider Kaddafi değil mi...???
7-ABD ,Fransa ve müttefikleri Libyayı yakıp yıktılar sayısız Libyalı sivili katlettiler neredeydiniz...???
Kaddafinin oğlunun zevk hayatını gündeme getireceğinize Irakta Müslüman kızlara yapılan ahlaksız zulümleri yapanları dile getirseniz, yapanları alkışlayacağınıza kınasanız olmaz mı...???
Iraklı genç kız NUR Hanımın TBMM üyelerine yazdığı mektubu okumadınız mı...??? O zaman ABD askerlerine başarı dileyenleri tanımış olurdunuz...
Belge mi...??? TV kanallarını seyredin, yeterli.
DIŞ SİYASET
24 Aralık 2011 Cumartesi 23:28
ONURLU
Kaddafinin içi bizi dışı elleri yakardı.Evet,oğlu bir TÜRK DANSÖZ ile çok keyifli aylar yaşamıştı.Ama LİBYA halkı perişan,vede muhtaç iken.Daha evvel de SALLAMAYIN ŞAHİN EBĞ EFENDİ dediysek de anlamdınız.Bavullarla parayı siz mi taşıdınız yoksa?..Madem biliyorsunuz BELGE İBRAZ ediniz.Hatta kim bilir İSYANI da biz başlatmış olabilir miydik?..Tüm ARAP DÜNYASINI da biz çalkalamış olmayalım ha!..Yahu siz hayal gücünüzü nasıl kullanıyorsunuz?..Rahmetli ERBAKAN'IN,KIBRIS'ın tamammını alalım fikrine ECEVİT karşı çıkmasaydı bu gün bu LABİRENT oluşmayacaktı.Size onlarca defa SALLAMAYIN ŞAHİN AĞA dedik ama siz dinlemiyorsunuz.Bilgi ve belge İBRAZ edemiyorsunuz.Yorumculuk ve yazarlık anlayışınız bu mu?..
Şahinbey
24 Aralık 2011 Cumartesi 19:54
Çok tuhaf...!!!
Onurlu dış siyaset...Akşam NATO nun Libya da ne işi var...???Gece bir telefon. Sabah biz herkesten önce varız, isyancılara bavulla para. Bu mu sizin onurlu dış siyasetiniz, size kalsın...
Ecevit ve Kaddafi...!!! Arap ülkeleri içinde halkı en rahat yaşayan ülkelerden birisi Libya idi. Orada çalışan işçilerimize sorabilirsiniz...??? Türkiye 1974 Kıbrıs Barış Hareketini gerçekleştirdiğinde bize destek çıkan üç dosttan biri...!!! Kaddafi, Saddam Hüseyin, Zülfikar Ali Butto... Ne hazindir ki üçününde kaderi aynı oldu. ABD ve uşakları tarafından yok edildiler. Ecevit e gelince dostunuz ABD önce hükümeti devirdi. Ambargo ile Türkiyeyi 70 sente muhtaç duruma düşürdü...!!! Ama VATANSEVERLER için değerdi. Sokullu Mehmet paşanın dediği gibi "Biz Kıbrısın kuzeyini alarak onların Türkiyeyi kuşatmak isteyen kollarını kestik" Kazanan Türk Milleti oldu, ama kaybeden sayın ECEVİT...??? Bugün Anadolu topraklarında rahat uyuyabiliyorsak bunu rahmetli Ecevite borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Kıbrıs; Türk askerinin kanına ve Ecevit'in siyasi hayatına malolmuştur... Ama Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ağır bedel ödenmiş harika bir ESERDİR...???
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim