Murat  Çelik

Murat Çelik

Geleneksel Polemikler başladı

A+A-
Malatya'nın yıllardır kronikleşmiş sorunları, zamanı geldikçe polemik yaratacak şekilde başlar, bunu Malatya'da yaşayan hemen herkes bilir.
Nedir bu geleneksel mevzular, hafızamızı yoklayalım.

*Vagon onarım fabrikası
*Kayısı sorunu
*Nemrut Bizim mi? Adıyaman'ın mı?
*Beylerderesi Viyadüğü
*Kentsel Dönüşüm Projesi
*Şehir içi trafik karmaşası
*Oto park sorunu

Geri kalan ufak tefek sorunlar bunların yanında garnitür olarak işlenir.

Evet, bu yıl “Kayısı Sorunu” Allah'ın afeti “don” mevzusu Hükümetin “Referandum” öncesi Kayısı üreticilerine zarar görmüş görmemiş ayırdı etmeden yardım parası dağıtmasından ötürü gündeme gelmedi.

Vagon fabrikası sorunu, artık işin ehillerine verildi yani sanayici ile içli dışlı olan Organize Sanayi Bölgesi Müdürlerine devredildi, Polonyalılara pazarlanması için. Şayet bu müdürler Polanyalı İş Adamlarını ikna ederse Siyasiler Biz yaptık diye ortaya düşecek övünç kaynağı olarak kamuoyu ile paylaşacaklar. Yok Polonyalılara pazarlanamazsa zaten gündeme getirme gereği duymayacaklar, bildiğim kadarı ile Bölge Müdürlerini Malatya Valisi görevlendirdi.

Beylerderesi Viyadüğü, artık gündemde değil şu günlerde, bitiş tarihi verilmeye başlandı ama seçim öncesi hizmete sunulur iddiam hala geçerliliğini koruyor.

Şehir içi trafik karmaşası yeni yollar açarak giderilmeye çalışılıyor ama bu karmaşanın bitmesi için yalnız ve yalnızca bilinçli sürülerle sorun çözülür detayına girmeme gerek yok. 400 bin nüfuslu Malatya'da 110 bin araç var trafikte seyir halinde olan.

Otopark sorunu, özel araç sahipleri tarafından şikayet konusu olsa da gündemde pek yer edinemedi. En ucuz aracın fiyatını 25 bin TL olarak kabul edersek, 2-3 TL olan Otopark Ücretini ödememek için çeşitli imkan yaratanlar belli olduğundan ötürü kimse prim yaptırmıyor, yetkililer dahi duymuyor artık.

Gelelim en önemli soruna; Nemrut Dağı sorunu siyasilerin vazgeçmeyeceği ve her zaman gündeme adlarını altın harflerle yazdırmak için geçerli konu.

-Nemrut Dağı'na Malatya'dan gidilsin. (Malatya Cephesi)
Yok, olmaz Nemrut Dağı Adıyaman sınırları içinde, Bizim buradan gidilmeli. (Adıyaman Cephesi)

Bu ve benzeri deyimler yıllardır, hastalık gibi ne öldürüyor ne güldürüyor.

Şimdi Valilikler nezdinde görüşmeler sonucu alınan ortak kararlar, siyasiler tarafından red edilyor.

Adıyamanlı Vekil olmaz diyor Malatyalı Vekil olur, olacak diye ısrar ediyor.

Nereye gider bu konu, inanın hiçbir yere gitmez sadece gündemden düşen sanatçıların Paparazzi kameralarına yakalanmak için ünlü bar ve kulüplere gidip olay yaratması benzeri, 2011 seçimleri öncesi kendilerinden medyanın bahsetmesi için, Memleket Milliyetçisi kesilirler, malum memleketini savunan iyi vekildir ya…

Herkes Nemrut'a buradan gidilsin der demesine de…Hiç kimse demez ki, gelen turist bize ne bırakır.

Gelen Turisti daha fazla nasıl burada tutarız para harcatırız, düşüncesinde kimse olmaz.

Neden mi?

Çünkü Nemrut Dağı'na ziyaret eden turistler TUR Firmaları ile gelir ve bunlar günü birlik gelir ve giderler…

Adıyamanlılarda Malatyalılar gibi ardından bakmakla yetinirler.

Malatya'da yapılması düşünülen Kentsel dönüşüm projesi dört yıldır, siyasilerin ağzından düşmedi ve daha yıllarcada düşmeyeceğe benziyor. Sıkıntıda olan zaten onlar değil Kentsel dönüşümün uygulanacağı bölgedeki Vatandaş. Onlarda infaz gününü bekleyen idam mahkumu gibi imlekleri boyunlarında. Hayırlısı olsun diyelim.

Siyasilerde geleneksel sorunlarımızı gündemde tutmaya devam ederler.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT