• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Malatya : 4 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Elazığ : 3 °C
  • Adıyaman : 8 °C
  • Trabzon : 17 °C

Gözümüz aydın; “DEV” doğuyor!

06.11.2010 18:05
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Telefonum bir başka çaldı bu defa... Evdeydim! Yoğun gazetecilik yıllarından kalan tembellik günlerinden bir gün daha geride kalıyordu.

Telefonun öbür ucunda yıllardır ismini ezberlediğim ama görmek son birkaç yıldır nasip olan kıymetli ağabeyimiz Muammer Şahin"di.

Bu yılkı Malatya gezimin son gününde Yaşar Metinal kardeşimle birlikte havaalanında karşılayışımız ve sonrasında köylerimizdeki kısa turumuzu anlatan bir yazı yazacaktım. Gerçekten havaalanından çıkış; Akçadağ üzerinden Polat"a doğru yola çıkarken anlattıkları da bizzat yaşattıkları da her türlü övgüye değerdi.

sa tanışma faslının ardından birbirimizi yıllardır tanıyormuşuz gibi dertleşmeye başlamıştık. Ortak derdimiz de elbette Malatya idi, elbette Doğanşehir idi, elbette Polat"tı.

Sohbet ede ede giderken ilk durağımız; Karaterzi Köyü idi. Çocukluğumda birkaç defa oralara doğru maç yapmaya gitmiştik ama ilk defa yakından görüyordum bu köyümüzü... Ben acemi ve yabancı idim ama Karaterzi halkı; Muammer Ağabeylerini, Muammer Amcalarını karşılıyordu. İsimlerini verdikleri eğitim yuvası ilköğretim okulunda hem köyün ileri gelenlerinin, hem okul yönetiminin hem de küçücük filizlerin heyecanını yakından görmenin heyecanını yaşıyordum. Karaterzi"de çiçeklere karşılanmıştık, güler yüzlerle uğurlanıyorduk.

Yaşar Metinal kardeşim, Muammer ağabeyle bu turları sık yaptığı için rahattı; ama ben ilk defa karşılaşıyordum ve acemilik çekmem tabiiydi.

Atladık arabaya Polat"a doğru yol aldık. Son dönemlerde hiç bu kadar sık görmemiştim doğduğum diyarları, hasretiyle yandığım Polat"ımı.

Polat"a Aşağıoba"dan girilir ya bu kere Yukarıoba"dan giriş yapıyorduk. Öyle ya artık Akçadağ-Polat yolu da işler duruma geliyordu, kadersizlik sona eriyordu.

Kilit taşlarla yaptığı yolda yürümek nasip olmayan rahmetli Belediye Başkanımız İsmet Güzel"i rahmetle anarken liseye, sağlık ocağına ve ilköğretim okuluna yaptıklarını özetliyordu Muammer ağabey… Öyle ya o bir eğitim gönüllüsü idi.

Önce sülalesinden bir evde ayran molası verdik. Yıllardır uzaklardaydı ama yöresini, yemeklerini, özelliklerini hiç kaybetmediğini görmek beni şaşırtmıştı. Başta bulgur olmak üzere her türlü buğday türevinden oluşan yiyecekleri sipariş vermişti ki onların hazırlanmasını istiyordu.

Sonra başta Belediye Başkanımız Hasan Orman olmak üzere tüm köylülerimizle kucaklaşmanın hazını yaşaya yaşaya ilköğretim okulunun yolunu tuttuk. Öğrenciler bir başka heyecanlıydı, yöneticiler bir başka...

Öyle ya bir eğitim gönüllüsü olan Muammer Şahin Amcaları gelmişti... Hoş sohbet derken okulların sıkıntıları peş peşe geldi ve Muammer Amca daha fazla dayanamadı, kesti çekini... Sonrasında Beypınarı Tesislerinde uzun uzun Polat"ı konuştuk, yapabileceklerimizi konuştuk ve akşam Ankara yolculuğu olduğu için Doğanşehir Elma Festivali"ni izleyemeden vedalaştık.

Çalan telefonumda verdiği müjdeden sonra bu yazıyı kaleme almak ve tüm Malatya"ya e Türkiye"ye duyurmak artık görevimdi.

Muammer Şahinabeyim, bu defa Doğanşehir"i kurtaracak bir teklifin altına imza atıyordu.

Yörenin “Muammer Şahin Amcası”, “Doğanşehir Eğitim ve Kalkındırma Vakfı” kurulmasıyla ilgili projesini anlatıyordu tüm metüvaziliği ile...

Malatya"nın yetiştirdiği eğitim gönüllüsü, Malatya Eğitim Vakfı Kurucu Üyesi, İşadamı Muammer Şahin, Doğanşehir"i ekonomik sosyal ve kültürel yönden ayağa kaldıracak bir teklifte bulunarak “Doğanşehir Eğitim ve Kalkındırma Vakfı kurulmalıdır. Şayet bu vakfı planladığımız şekilde kurarsak tarih bizi her zaman anacaktı diyordu.

Heyecanlanmıştım, sadece bir gazeteci-yazar olarak üzerime düşen ne var ise yapacağımın sözünü verdim.

Muammer Ağabey, projesini elektronik postama yollatacağını söyleyerek veda etti telefondan…

Sonra heyecanla bilgisayarıma koştum ve gelen iletilerime baktım. Vaizoğulları"ndan gelen iletiyi hemen heyecanla açtım.

Muammer Şahin, Doğanşehir"i uyandıracak “DEV”in öncelikle kurulacak 4 tesisle istihdama katkı sağlanacağını, buralardan gelecek paranın da okuyan öğrencilere burs olarak verileceğine dikkat çekiyordu. Doğanşehir Kaymakamı Barbaros Baran"a ve Belediye Başkanı İbrahim Kahraman"a da teklifiyle ilgili bilgi vereceğini söylüyordu.

Muammer Şahin Ağabey"in teklifinin içeriği ise şöyle idi:

“…3 Ekim 2010 tarihinde yapılan elma festivalinde gündeme gelen ilçemizde İnönü Üniversitesi"ne bağ meslek yüksekokulu gerçekleştirilmesi isteğinin ciddi bir ilgi gördüğüne şahit oldum. Bu arzu son derece güzel bir tercihtir. Ancak, Doğanşehir"e yapacağımız yatırımlardan mutlak surette ekonomik katkı sağlamayı önermekteyim. Meslek yüksekokulunun eğitimin yanında ilçemize ne gibi bir ekonomik girdi sağlayacağından yaptığım araştırmalara göre kuşkularım vardır. Çünkü, talebeler ÖSS tercihiyle yerleştirilmektedirler.

Malatya ilimiz yakın olduğundan dolayı talebeleri Doğanşehir"imizde tutmak zor olacaktır.

Örnekleri ise ortadadır; öğretmenlerimiz ve benim adımı taşıyan meslek lisesi talebeleri Malatya"ya gitmeyi tercih etmektedirler. İstanbul"daki iş adamlarımız ve vakıf yöneticilerimiz ile yaptığım görüşmede kuşkularımı onlarla beraber ilçelerine yatırım yapan iş adamlarız da paylaştılar.

Bu nedenle öncelikli önerilerimi sıralamak istiyorum:

30 yıldan beri vakıf ve derneklerle ilgili tecrübelerimi aktararak geçmişte de Doğanşehir"imiz ile ilgili yatırımlar konusu gündeme gelmişti. O tarihlerden beri bir kaç projeyi hafızama kaydetmiştim.

Sıralamaya göre,

1- Meslek yüksekokulu,

2- Konsantre meyve suyu tesisi

3- Kaynak suyu şişeleme tesisi,

4- Fason üretim yapan ve geniş miktarda istihdam yaratacak tekstil tesisi kurmak.

Bir eğitim gönüllüsü olarak yukarda önerdiğim ticari tesislerin tüm gelirleri bölgemizin gençlerine burs verme amacında olacaktır.

Bu önerilerime yöremizin iş adamlarının da mutlaka önerileri olacaktır. Ama, bunlar için bir vakıf kurmamız gerekmektedir. Vakıf şemsiyesi altında önerdiğim konulara maddelerle yer vererek ve vakfın bünyesinde ticari işletme de yürütülmelidir. Vakfın kurucuları için 50 bin TL"nin altında olmamak üzere belirlenecek miktarda katılım üyeliği ücreti kurulacak çalışma komitesince kararlaştırılmalıdır. Bu çalışmalar için ilçemizde ve İstanbul"da da birer toplantı yaparak vakıf kurulmasından sonra önerdiğim konuları değerlendirerek ilçemize kalıcı ve ciddi bir hizmet yapmış olacağız. Başarırsak tarih bizi her zaman anacaktır.

Projemiz ile ilgili saygıdeğer milletvekillerimiz ve işadamları olarak öncümüz Baba Vahap Küçük, yani Taha Holding ailesidir. Bu aile ile ben şahsen iftihar ediyor ve gurur duyuyorum. Ayrıca ilçemizde ekonomik geliri olan büyük iş adamları ve kıymetli hocalarımızdan Prof. Alper Durak ve ayrıca Yalçın Karatepe"nin de bizlerle beraber olacağından hiç şüphem yoktur. Gelecek için umudum büyüktür. Proje ve önerime onlarında ilgi duyacaklarına eminim.

Bu vesileyle festivale katılmamdan dolayı halen mutluluğum devam etmektedir. İlçemi ve hemşehrilerimi çok seviyorum. İlçemin her insanının projemize ilgi göstermelerini bekler, saygılarımı sunarım.”

saca şunu ifade edeyim ki uyuyan “DEV” uyandı, artık kimse tutamaz. Doğanşehir"imiz “DEV”leşecek haberiniz ola!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
08 Kasım 2010 Pazartesi 23:50
HARAMDA HAYR OLMAZ !
Bir YAHUDİ, hz. ÖMER'İN makamına gelip der ki; ''' Ya ÖMER, MÜSLÜMLERİN inşa ettiği MESCİDİN duvarları bir kaç santimetre benim arsama tecavüz etmiştir. Cem'an bir kaç metre kare olan TECAVÜZ alanıma karşılık MÜSLÜMANLAR arsamın ederinden bir kaç misli BEDEL ödemek istediklerini beyan ettiler ise de, ben razı gelmedim. İnşası ikmal edilmiş MESCİDİN tarafıma tecavüz eden duvarının yıkılmasını ARZ ve TALEP ediyorum.''' Hz. ÖMER tarafları dinledikten sonra YAHUDİ'nin *HAKLI* olduğuna karar verir. Beş DİNARLIK arsasına mukabilen ELLİ DİNAR'lık teklife hayır diyen YAHUDİ'nin huzurunda İNŞA heyetine şunları söyler;''' TEMELİNDE HARAM OLAN MESCİD'de NAMAZ DÜŞMEZ, DERHAL O MESCİD YIKILSIN ''' der. Demek istediğimiz şudur ki; TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKI OLAN PARA ile HAYR işlenmiş gibi gözüken işlerden HAYR gelmez! HELAL HARAM demeden MENFAAT umduğumuz İŞLER'DEN ZARAR gelebilir! İşin hem ETİK yanı hemde HİKMET tarafını dikkate aldığımızı ifade etmek istedik. B u MENFİ yorumu yazarken KALBİM titredi! RUHUM sarsıldı! Bilakis ZERRE kadar sizlerin üzülmesini istemediğimi ifade etmek isterim. En samimi duygularımla zatınıza saygı ve selamlarımı sunarım. İşi oluruna bırakmanızın isabetli olacağına kanaat ettim. GÖRELİM MEVLAM neyler. Neylerse GÜZEL eyler.
süleyman turan
08 Kasım 2010 Pazartesi 10:29
hayırlı olur inşallah
sayın durmuş sizinde belirttiğiniz gibi büyüğümüz köylümüz muammer şahin herzaman köyünü seven ve yanında olan bilidir unutmayalımki polat barajı yapımında katkısı oldukca büyüktür.muammer şahin bölgenin kurtuluşu için birtakım öneriler getirmiş bunlar yapılmalı benimde nacizane birfikrim var hatırlarsanız çok eskilerden doğanşehirin elektiriğini belediye üretirdi şimdi böyle bir yatırım yapılamazmı olursa süper olur saygılarımla.
Ramazan Durmuş
07 Kasım 2010 Pazar 18:59
İhsan Ağabeye...
Konumuz Doğanşehir'imizi kurtaracak DEV projede. Yıllardır bazı dernek ve vakıfların gölgesinde üvey evlat muamelesi görmenin acısını ben çok yaşadım. Konumuz bir eğitim projesi. Bu proje de Doğanşehir ve köyleri için cankurtaran simididir. Kimse alınmasın. Bu yazı konusu, iddialarınızın dillendirileceği bir yazı değildir. Ellerinden öpüyorum. Saygılarımla...
İhsan KALENDER
07 Kasım 2010 Pazar 00:46
VERMEDİĞİN (KAÇIRDIĞIN ) VERGİLER !
KARUN gibi zenginliğin bir FATURASI olmalıdır! Devlete bu güne kadar cem'an ödediğin vergilerin kaç kuruştan ibaret olduğu ortaya çıkarsa rezil olmazmısın? Şimdi sn RAMAZAN DURMUŞ kardeşimden beni bağışlamasını dilerim. Biz böylelerini çok gördük iyi tanırız! Keşke aksi olsaydı!
delikurt
06 Kasım 2010 Cumartesi 22:41
gerçek plaket
mutlaka muammer abimize bir plaket mastöb tarafından verilmelidir.çünkü haketmiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim