Murat  Çelik

Murat Çelik

Güvenmekte haklıyız!

A+A-

Evet, Malatya Belediyesi Esenlik İmar İnşaat Ltd. Şti."ne güvenmekte çok haklıyız.

Geçtiğimiz günlerde Esenlik Şirketi"nin mutfağına girdik. Mutfağını hiçbir firma basına bu kadar gönül rahatlığı ile kapısını açmaz bugüne kadar açanı da görmedim.

Mutfak deyince yalnız yemek pişirilen yeri değil malzemenin hazırlanmasından tutunda satışa hazr duruma getirilen bölümlerini de gezip görme ve hatta inceleme fırsatını gönül rahatlığı ile sundu Esenlik Yöneticileri ve çalışanları.

Et ve et ürünlerinin hazırlandığı bölümde, MALET"te kesimi yapılan hayvana ta ki mutfağımıza gire kadar insan eli değmiyor. Hemen her işlem otomatik makinelerle yapıldığı gibi, tesisin ilk girişinde başlayan hijyenik ortam depo kısmına kadar aynı titizlikte devam ediyor. İlk kez hastanelerin yoğun bakım servislerinde gördüğüm ayakkabı üzerine giyilen galoş sistemi dahi burada otomatik ayağınızı galoşmatiğe getirmeniz yeterli.

Kesimi yapılan hayvanlar nakil araçlarından raylı sistemle dinlendirme bölümüne geliyor, bir günlük dinlenmenin ardından işlem yapılacak bölümlere yine raylı sistemle geçiş yaparak tezgâhlara getiriliyor. Bonfile, pirzola, kuşbaşı ve sucuk yapımı için gereksizleri (yağ ve sinir) ayrılıyor. Et üzerinde bulunan yağlardan arınan saf etler üretim için bölümlerine sevk ediliyor, marketlere satışa kadar insan eli değmeyen ürünler satışa hazır vaziyette vakumlanmış poşetler içerisinde sevkiyatı yapılıyor.

Esenlik Ltd. Şti"nin, yöneticileri ve çalışanları yeni gelinin baba evinden getirdiği çeyizleri sergilercesine Basın mensuplarının sorularını açık yüreklilikle cevaplıyorlar. Malatya Belediye Başkanı H.Cemal Akın, Esenlik Şirketi"ne yeni alınan hazır köfte makinesi önünde, Yetkililerde başka ne tip köfte yapılacağı bilgisini alıyor. İştahı her zamanki gibi yerinde olan Başkan Akın (Maşallah) köfteleri bazı arkadaşlara Cem Yılmaz"ın reklamında etkilenmiş olacak ki “ekmeksiz ye” demeden edemiyor.

Yazımın başında Esenlik Mutfağını görücüye açtı demiştim, evet Esenlik günlük 1200 kişiye yemek, 300 kişiye ise kumanya hazırladığı Mutfağını Basına gösterdi. Çorbadan, ana yemeğe hepsi el değmeden otomatik makinelerde yine hijyenik (DAR) ortamda 5 saatte hazırlayıp sunuyor. Son alınan cihazlarla birlikte Esenlik yemekleri direk ateş ile temas etmemekle birlikte buhar ile hazırlanması, tek cümle olarak yazmak gerekirse “Esenlik Çalışanları sağlıklı besleniyor” diyebiliriz.

Şimdi diyenler olacaktır, ne gereği var şimdi tüm bu kadar uzun lafa Esenlik"i methine!

Bu sözlerin geleceğini bildiğim için, “Esenlik Ltd.Şti”nin kendine ait “Güvenmekte haklısınız”, sözcüğünün ne kadar yerinde olduğunu hatta ukalalık denilmezse “Güvenmekte çok haklıyız” demek istiyorum.

Güvenimizin yalnızca Esenlik Şti. kesimhanesinde ve mutfağında hatta Süper Marketlerde gösterdiği titizlik ve hijyenik ortamda değilde Esenlik Ltd.Şti"nin yoksulun fakirin yanında olması, depremde ve afetlerde kendini aşarak Yurt dışına dahi yardım eli uzatması hala hafızamızda. Malatya"nın yetim çocuğu Malatyaspor"a yaptığı yardımlardan ötürü “Güvenmekte çok haklıyız” dememin gerektiğine inanıyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT