• BIST 106.926
  • Altın 151,429
  • Dolar 3,6718
  • Euro 4,3287
  • Malatya : 7 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 15 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Elazığ : 11 °C
  • Adıyaman : 12 °C
  • Trabzon : 15 °C

Haddi aşan istek ve akan salyalar...

17.01.2012 00:17
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Haddi aşan istek ve akan salyalar...

AKP’nin Milli Eğitim Bakanlığından haddini aşan bir istek geldi!

Oysa bir ülkenin milli yapısının oluşmasındaki olmazsa olmazı bayramları ve coşkularıdır..

Bakınız değiştirilmek istenene...

Kurtuluş savaşımızın başlangıcı...

Ve büyük Atatürk'ün doğum günü...

Adı, 19 Mayıs Atayı Anma Gençlik ve Spor Bayramı...

Küçüklüğümüzde yaşadığımız 19 Mayıs etkinliklerini hatırlıyorum. Yüce Türk’ü Atatürk’ü iliklerime kadar hissettiğim günlerdir bu bayramlar...

İlkokul öğrencisi olduğum yıllardı... Yıl, 1960’ların başı... Kasabam Polat’taki bayram törenleri bu milli duyguya ve coşkuya yetmezdi ki kendimizi 10 kilometre yolu koşarcasına adımlayarak gittiğimiz Doğanşehir’de ortaokul öğrencilerini izleyerek yaşardım.

Meteorolojik raporlar ortada, o zamanlar iklim daha bir sertti Malatya’da...

Hiç lamı cimi yok yapılmak istenen, milli bayramların içinin boşaltılması oyunudur.
Allah aşkına yeter artık, daha neler göreceğiz!

Batılı ülkeler de dahil, her ülkenin bağımsızlığını elde etmek gibi gurur duyduğu olayları andığı benzeri kutlamaları vardır. Bu ortak milli değerlerle gurur duyma motivasyonu için yapılır. Ama bakıyorum da bir istekle birlikte salya akıtanlar, bayram törenlerini komünist sistem işi olarak lanse etmeye çalışıyorlar.

Hatırlatıyorum; 19 Mayıs’ın amacı sporun ve birlikte takım ruhunun güzelliğini genç yaşta insanlar sevdirmek.

Haddi aşan isteğin soğuk hava gerekçesine ise gülüp geçiyorum. Yok havalar sıcaktı, yok soğuktu gibi bahaneler bana tembel, ruhsuz insanların bahanesi olsa gerek...

19 Mayıs’ta havanın soğuk olmasını bahane edenler acaba 23 Nisan ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına ne bahane bulacak merak ediyorum.
Bu vatanın ne şartlar altında kazanıldığını, geçmişimizin ne olduğunu unutmayanların sığınacak bahaneleri olmasa gerek.

Yoksa bu kadar aleni olarak milli duygularımızı köreltme istekleri Avrupa Birliği dostlarınızdan mı geliyor?

19 Mayıs’ın sadece Ankara’da stadyumda kutlanması diğer illerde okullarda kutlanması ile ilgili fikrin gerekçesinde yer alan soğuk hava bu çarpık zihniyetin komik bahanesidir.

Efendim, soğukta öğrenciler hastalanıyormuş. Sorun bakalım elinizin altındaki Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün yetkililerine... Türkiye’de Mayıs ayı ortalama sıcaklıkları ne kadar?

Şöyle bir kısa gezinti yaptığımda gerekçenin yersiz olduğu hemen ortaya çıkıyor. Mayıs ayı ortalama sıcaklıkları ülkemizde 1971-2000 yılları aralığında tam 16.4 derece. 2009 yılında 16.2 derece, 2010 yılında da 17.7 derece...

Bu genelgeye bakıp “19 Mayıs stad faşizmi bitti. Cumhuriyetin bir kulesi daha yıkıldı” başlığını atan zihnriyeti yüce Türk milleti asla affetmeyecektir.

Yazımı, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın, yeni genelgesine ilişkin tepkisiyle noktalayalım:

"…Adama bak, sen kimsin? İnsanın tüyleri diken diken oluyor. 19 Mayıs'tan bu ülkeyi işgal etmek isteyenler rahatsız olur da, Ömer Dinçer sen neden rahatsızsın? Efendim 'üşüyorlarmış.' Şu gerekçelere bakın! Milleti bu adam aptal yerine koyuyor, hakaret ediyor. Asıl amaçları Cumhuriyet ile hesaplaşmak. Eskiden fiili işgal vardı, bugün de zihinsel olarak işgal etmek isteniyor. Bu yapılan 19 Mayıs ruhunu ortadan kaldırmaktır?”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murat
22 Ocak 2012 Pazar 01:40
eleştiri
Bu yazı bu siteye yakışmamış... salya denen şey kuduz köpekten veya hayvandan akar... böyle bir ifadenin kullanılması çok uygunsuz... hem de bir bakanı ima edecek şekilde kulanılması hiç hoş değil.
özmalatya sevdalısı delifişşek
20 Ocak 2012 Cuma 10:16
ihsan özkalander'e
Öz be öz güncel yorumcusu abimiz, perran öz öğretmenimizin "ğretmenler odasındasındaki tartışmanın özü" içerikli yorumuna baktım. öz geçmişimiz hakkında bir şey bulamadım. genetik olarak "anlaşılması güç insanlarız" demiş öğretmenimiz.evet kafamız karışık. bol çifte standartlı elemenalarız demiş. diğer yazılarına da baktım. onun da kafası karışıkmış. bir zahmet öz geçmişimiz hakkında şuraya sözde değil özde bir yorum döşe de öğrenelim.
Şahinbey
19 Ocak 2012 Perşembe 20:21
Bizim Yeni Toplum...???
Değerli Perihan öğretmenim; evet bizim yeni toplumu anlatmışsınız, haklısınız. Çünkü yıllardan beri bu yeni toplumu inşa ettiler. Kısacası vurdumduymaz... Bencil, askerlik yapmamak için her türlü yolu mübah sayan, yalan mı? 30 yaş üzeri 460 bin asker kaçağı olduğunu Milli Savunma Bakanı açıkladı.
Hangi anne baba çocuğunun yaratıcılığının ortaya çıkmasına tepki verebilir? Hangi anne baba çocuğunun akranları ile boy ölçüşmesine, kendisini kanıtlamasına, milli değerlerini benimsemesine, kişiliğinin gelişmesine engel olabilir??? Emek vermeden, Milli Duyguları yaşamadan çocukların büyümesi, kusura bakmayalım ama hormonlu sebzelere benzer...
1960 lı ve 1970 li yıllarda Akçadağ Öğretmen Okulunun Malatya Stadyumunda sergilediği 19 Mayıs Kutlama programını ne kadar zamanda hazırladığını biliyormusunuz...??? O programı hazırlayan öğretmenler Yüksek Öğretmen Okulu mezunu öğretmenlerdi. Yani Köy Enstitüsünden kalan son kalenin eseri öğretmenlerdi. Hiçbiri Militarist değildi, ama iyi bir vatanseverdi... O programlarda görev alanlara ve izleyenlere sorabilirsiniz. Herkes o günü özlemle bekliyordu. Malum medya 19 Mayıs Kutlamalarına 12 eylül kalıntıları yok ediliyor diye yazmış. Halbu ki bu tören ve kutlamalar 1923 ten beri devam ediyor. 1938 Cumhuriyet Bayramı törenleri Atatürk ölüm döşeğinde iken yapıldı. Atatürk'ün bizzat hazırladığı mesajı Başbakan Celal Bayar tarafından okundu...!!! Tam 13. günde Atatürk hakkın rahmetine kavuştu. Hocam haklı bu militarizm kalıntılarını değil, Atatürk ve onun emaneti Cumhuriyeti yok etmeyi amaçlıyor... Bu konuda yanılmayı çok isterim ama umudum yok.
İhsan KALENDER
19 Ocak 2012 Perşembe 00:55
MALATYA SEVDALISINA
Bizim öz geçmişimiz hakkında sn.yazarımız ve öğretmenimiz PERİHAN KILIÇ TUNÇOK yorumlarına göz atmanız yeterli olacaktır.Selam ve dua ile.
perihan tunçok Kılıç
18 Ocak 2012 Çarşamba 20:25
selam
bu akşam kalem dostlarımı ziyaret ediyorum..Bu konuyu bu gün biz öğretmenler odasında tartıştık..Yıllardır 19 Mayıs ve 23 Nisan törenleri için çocukların aylarca eğitim öğretimden uzak bırakılmalarını yerenler,eğlendirmek değil de eğlenmenin bu çocukların hakkı olduğunu söyleyenler birden bire ağız değiştirdi.hep şölen olsun derlerdi..Birden sihirli bir el dokundu ve düşünceleri değişti..nedenini sorunca aldığım cevap "bu hükümetin zihniyeti başka doğru olan bu ama bunlar yapınca art niyet aramak lazım" düşüncesindeler.Ve bunu söyleyenlere kaç kez stada bayram izlemeye gittin diye sorduğumda hasbel kader çocuğu o törende varsa bir kez gitmiş yoksa katılmamış bile..çocuğu olanın zorunlu katıldığı törene çocuğu bayram hazırlığı sırasında çalışırken isyan eden veli; durum değiştiğinde anında itiraz ediyor..gerçekten anlaşılması güç insanlarız...Teşekkürler
Reis Salim Mersin
17 Ocak 2012 Salı 23:39
Neme lazımcı bir toplum olduk
Ramazan Ağabeyim haddini aşan istek ve akan salyalar son on yılda aldı başını gidiyor masumane bir istekmiş gibi piyasaya sürmekteler ülkemizde uyanmamak için birbiri ile yarışanlarda çok güzel hareketler misali alkışlayıp pofpofluyorlar bakalım bu başıboşluluk veya ben bilirim ayakları nereye kadar gidecek Vatanımızda Türküm demek bile suç sayılır hale gelmişken Kürdistanda kürdistan diyen bölücülerin isteklerini birer birer uygulamaya sokanlar şunu unutmasınlar ki Ne Mutlu Türküm Diyenler var oldukça hevesleriniz kursağınızda kalacak
Şahinbey
17 Ocak 2012 Salı 22:15
Milli Duygular...!!!
Sayın hocam; fazla bir şey yazmayacağım, gerekeni sağolun sizler dile getirmişsiniz. Ben dün akşam bir yorum yazmıştım, biraz erken davranmışım. Ben Köy Enstitülü bir dede ve Demokrat partili bir babanın oğlu olarak 1960 larda yaşadığım Milli duyguları bu sayfaya taşımak istiyorum. O duyguları yaşamamda babamın payını inkar etmeyeyim. Becerikli bir insandı, piyesteki tüm sahneleri o kurmuştu. Adalet Partisi yöneticisi olmasına rağmen öğretmenlerimizle çok iyi anlaşıyordu, özellikle Milli Bayramlarda onun emeğine çok ihtiyaç duyuluyordu. 1985 yılında hastanede yattığı dönemde uzun süren sohbetlerimiz olmuştu. Türkiye için en büyük tehlikenin gericilik olduğunu ifade ediyordu. Çok tehlikeli ve sinsiler diyordu. Ben o zamanlar pek ihtimal vermiyordum ama giderayak çok doğru bir tespit yapmış...Toprağı bol olsun.
Yorumlara baktım çocukken yaşadığım o duyguların ne kadar yüce olduğunu bir kez daha anladım...!!!
1960 lı yıllarda ilkokula devam ettiğim dönemde, her Milli Bayram öncesinde mutlaka kutlama programı hazırlanırdı. Köy Enstitülü iki öğretmen ve 72 öğrenci ile günlerce akşam saat 24 lere kadar çalışarak piyesler hazırlardık. İlkokul 4. sınıfta Atak Ali( Kurtuluş Savaşı sırasında yaşanan bir mücadeleyi anlatıyor), 5. Sınıfta ise Kara Mehmet(Yine Kurtuluş savaşına giden bir gencin öyküsü)... O çocuk yaşımızda ne biz ne de ailelerimiz bu müsamere hazırlığını yük olarak görmemişti. Hatta bizi yüreklendirmişlerdi. Kara Mehmet piyesinde 30 civarında öğrenci görev almıştı, büyük çoğunluğu kızlardan oluşuyordu. Oyunu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında sergiledik. Sadece kendi köylülerimize değil, akşam üzeri davet edilen komşu köylüler içinde oynadık. Yıllar sonra İstanbul da bir düğünde karşılaştığım komşu köyden biri ile sohbet ederken, ağabey ne zaman İstanbula geldin diye sorduğumda verdiği cevap sizin köylü çocukların Kara Mehmeti oynadığı yıl diye başladı. Yaklaşık iki saate yakın sohbetimiz oynanan piyes oldu. 1970 li yıllarda 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik Spor Bayramı kutlamalarında tüm Malatya Akçadağ Öğretmen Okulunu bekliyordu. Yaklaşık iki ay çalışma ile hazırlanmış program özlemle bekleniyordu. Hiçbir öğretmen ve öğrenci o kızgın sıcakta hazırlanmayı yük olarak görmüyordu. Aksine Malatya Şehir Stadındaki gösteride Milli Duyguları canlandırmak için tüm becerilerini ortaya koyuyorlardı. Stadyum tıklım tıklım dolup taşıyordu. Şimdi bakıyorum; hangi aile çocuğunu böyle bir müsamere hazırlığı için gönderir...??? Askere gitmemek için bahaneler uyduran 460 bin asker kaçağının olduğu bir ülkede Milli Savunma Bakanının açıkladığı rakam bu, hemde bu sayı 30 yaş üzeri grupta. 30 yaş altı ne kadar kaçak var meçhul... Askerlik Vatan Borcu olmaktan çıktı. Sıra Milli Bayramları yok etmeye geldi. Epey de taraftarı var.
süleyman tuaran
17 Ocak 2012 Salı 21:44
helal olsun
adamlar bir bir dedklerini yapıyor vede halkın büyük bir kısmıda destekliyor hep aynı terane neymiş kızların bacakları neymiş memelekette bayramdan çok ne varmış neymiş herzaman tatilmiş ne zaman okula gidilecekmiş uzat uzatabildiğin kadar hiç kimse demiyorki madem eskiden öyle kutlanıyordu şimdi edebiyle bu iş yapalım yok öyle birşey kısacası cumhuriyetin bütün kaznımlarına topyekün savaş acılmış memlekette cumhuriyetle ne kadar sorunlu insan varmış düne kadar bize arapları örnek gösterirlerdi şimdi arapları bizi model alırken biz nelelrle uğraşıyoruz işin özünden uzaklaşıp içini boşaltıp anlamsız boş işler haline getiriyoruz şayet bu gemi batarsa ambardaki farelerde ölür tek tesellim o başkada yapacak birşey yok.
malatya sevdalısı delifişek
17 Ocak 2012 Salı 16:52
samsun asfaltı ağladı be
yürü yavrum yürü, konyalım yürü..çayır çimen geze geze... oy oy.. stada gidip kırmızı karton tutmak, şortla basit hareketler yapmak, limoni bir mevsimde ya sıcaktan ya yağmurdan ama hep gebermek...okul okul dangalakça tören geçişleri yapmak...spikerin sırası gelen okulu protokole tanıtırken zırvalaması... dere depee düz geçtik, ölmedik ezdik geçtik, dermee ilkokuluuuu!.... beden öğretmenlerimizin en önde komando yürüyüşünün takdir geyiği...emeksiz lisesinden hemen sonra imam hatipin geçişleri, birine gururla bakanın diğerine surat ekşiltmesi... statta sedece öğrenci ve ailelerinin olduğu,bir de iki bacak görme niyetli çapkınların buluşma günü… öğrencilik yıllarında o statlarda boy göstermemek için köşe bucak kaçtıklarına emin olduğum insanların "tehlikenin farkında mısınız" deyişlerinden bir numaranın çıkmayacağını bildiğim sağlam bir uygulama. Uygulamacının durumu kurtarmadaki fosil halleri… 19 mayıs için havanın soğuk olduğunu ileri süren mazeret dünyası 29 ekim için kömür dağıtırsa yeridir… alternatif kutlama yapacağız diyenler yapar. İçinden beğendiğimiz bir kutlama olursa alır bütün memlekete uygularız…
malatyalı
17 Ocak 2012 Salı 10:57
tebrikler ihsan kalender
yorum sahibi bir yazarmı acaba! İhsan beyi kutluyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim