• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Malatya : 3 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 9 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Elazığ : 3 °C
  • Adıyaman : 10 °C
  • Trabzon : 14 °C

Hazmede hazmede! Hazmettire hazmettire!

26.09.2009 08:08
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Başbakan, buyuruyor ki;

“-…Bizim ülkemizde 30'u aşkın etnik unsur var. Hepsinin kendine göre sorunları var…”

Vatandaş da diyor ki;

“-…Bizim ülkemizdeki 30'u aşkın etnik unsur ile benim sorunum yok!”

İşte “Hazmeden” ile “hazmedemeyen” arasındaki temel fark!

Nereden çıktı “Hazmeden” ve “Hazmedemeyen” demeyin! Ben demiyorum ki, Başbakan diyor:

“…Demokratik açılım konusunda burada hesabımız şudur; kısa, orta ve uzun vadeli olarak bütün bu demokratik açılım sürecini çalıştırmayı hedefliyoruz. Yani hepsini bir anda derseniz. Bu tabi mümkün değil, hazmede hazmede, hazmettire hazmettire bu süreci devam ettirmemiz lazım…”

Hazmede hazmede...

Hazmettire hazmettire...

Başbakan"ın ifadesi ile karışan kafalar için hemen Türkçe sözlüğümüze başvuralım!

Hazmetmek;

1. Sindirmek.

2. (mecaz) Hoşa gitmeyen bir davranışı karşılıksız bırakmak, içine atmak.

3. (mecaz) Katlanmak, dayanmak, sabretmek:

Ve, örnek:

“Zannediyorum ki bu acıyı hazmedemeyeceğim."- R. N. Güntekin.

Şimdi Başbakan"ın hazmettire hazmettire götürdüğü bu “Açılım” işini hazmedenler sevinebilir! Kimileri de hazmedemeyebilir!

Ama yook mutlaka hazmedilecektir! Neden çünkü Başbakan istiyor! Ama Başbakan sadece hazmetmeyi değil hazmettirmeyi de istiyor!

Hazmettirmenin yolu mu o farklı... Fırsatını bulduğun anda gereğini yapmak!

Haydi hayırlısı diyorum ve “Açılım” yanlılarına da kolaylıklar diliyorum!

Ama, burada bir kere daha ısrarla ifade etmek istiyorum. Başbakan, 30"dan fazla etnik unsur var diye diye, farklılıklara vurgu yapmakla iyi etmiyor. Etmiyor, çünkü bu etnik grupların birbirleriyle sorunu yok. Ama birileri durmadan sen bundansın, şundansın diye diye Misak-ı Milli sınırları dinamitlenmiyor mu? Mustafa Kemal Atatürk"ün, Türk"ün Atasının Türkiye Cumhuriyeti"nin temellerine dinamit konmuyor mu?

Öyle ya “Ne mutlu Türk"üm” demek kaldırılmak isteniyorsa gerisi ne ki?

* * *

AKP intikam alıyor!

Şimdi de AKP"nin intikamcı tavrından bir örnek vermek istiyorum.

Malum basın dünyamızda hükümet karşıtı yazar çizer takımının işi zor... Hükümetin defini çalanlar, yandaş medyada keyif sürüyor. Gerisi ise sürünüyor.

İşte ilginç örnekler…

'Haciz'' kıskacıyla karşı karşıya kalan, yaşanan sel baskınının ardından arşivinin büyük bölümünü kaybeden Milli Gazete zor günler geçiriyor. Günler öylesine zor ki Yazar Afet Ilgaz'dan sonra işine son verilen Şaban Kalafat'ı düşünün bir kere, Erbakan Hoca bile kurtaramadı!0

İddialara göre, Erbakan Hoca"ya restin nedeni AKP hükümeti…

Kulislerdeki hikaye aynen şöyle:

''Haciz'' kıskacıyla karşı karşıya kalan, yaşanan sel baskınının ardından arşivinin büyük bölümünü kaybeden Milli Gazete zor günler geçiriyor.

Borçları yüzünden yayın yapamayacak noktaya gelen Milli Gazete, geride bıraktığımız günlerde ''İslamcı sermaye''ye ait bankalardan birinin haciz tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Gazete, bir hafta sonra ise bu bankayla anlaştı. Ancak ''anlaşma''nın bedeli ağır oldu.

İddialara göre, borçlardan kurtulabilmek için bankayla masaya oturan gazeteye, hükümet kanadından şok bir istek geldi.

Hükümet yetkilileri, Milli Gazete Yazarı Afet Ilgaz ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni takip eden Şaban Kalafat adlı muhabirin işine son verilmesini istedi. Bu teklif karşısında şoka uğrayan gazetenin sahipleri ne yapacağını şaşırdı.

Teklifin, Necmettin Erbakan tarafından duyulması üzerine devreye bu kez ''Hoca'' girdi. Erbakan, ''manevi evladı'' olarak da bilinen Şaban Kalafat'ın işten çıkarılmamasını istedi. Gazete yöneticileriyle görüşen Erbakan, aldığı cevap karşısında ise şoka uğradı.

Gazete sahipleri Erbakan'a ''Hocam ne yazık ki Şaban'ı çıkarmak zorundayız. Devir artık değişti'' cevabını verdi. Bu cevap karşısında ne yapacağını şaşıran Erbakan ''Peki'' demekle yetindi. Bu sırada, birçok gazete yazarının Milli Gazete yöneticilerine ''Şaban'ı geri alın'' ricası da yanıtsız kaldı.

Öte yandan, Ergenekon'a ilişkin yazılarıyla AKP'nin tepkisini çeken Afet Ilgaz da geride bıraktığımız günlerde yakın çevresiyle işine son verilmesini paylaştı. Rıfat Ilgaz'ın eski eşi olan Afet Ilgaz, ''Numan Bey (Kurtulmuş) benim eski dostumdur. Ailece hala görüşüyoruz. Onlar da duruma çok üzüldüler'' dedi.

Bu işler "Hazmede hazmede, hazmettire hazmettire" böyle mi oluyor acaba?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Salim Reis Mersin
30 Eylül 2009 Çarşamba 18:48
Söz konusu Ülkemiz olunca bayarsınız
Ramazan bey size teşekkür ederim inanın yazılarınızı zevkle okuyorum size taş atan Mehmet Akgedik,e o taşı geri sahibine atmak için bir cevap yazacağım mehmet bey milli meselelerin konuşulması ne zamandan itibaren baymaya başladı doğruların ve yapılan yanlışların kaleme alınması niye bu kadar size battı demekki sizde açılımdan yanasınız siz hazmede hazmede bu yapılanları kabullenebilirsiniz ama biz asla bu tezgahın içinde olmayacağız bunu bilesiniz bebek katilini tek başına iktidar olsaydık asılıp asılmadığını o zaman görürdün siz şimdi tek başınasınız hadi asın bakalım görelim sizi bırakın asmayı haini muhatap almaya başladınız idam cezasını MHP kaldırmadı bunu iyi bilesin yalan dolan yazmayın başörtüsü meselesini meclise MHP getirdi senin destek verdiğin siyasi parti sözünde durmadı MHP dünde erkekdi bugünde ömrü hayatında hiç ürkek olmadı bunuda iyi bilesin Ramazan beyin MHP zihniyetli olduğunu bilmiyorum eğer öyleyse allah razı olsun derim bu ülkede MHP,li yazar olmak bile suç gibi göstermişsin yazık size yazık biz yapılan yanlışları hazmetmeyeceğiz ve bu ülkeyi böldürtmeyeğiz bunu kafanızın içine sokun neyse bu ülkeyi bölmek parcalamak bayrağımıza saygısızlık edenleri her yerde analatacağız deşifre edeceğiz bu ülkenin temel çimentosu olan MHP ve Ülkücüler var oldukça yanlışları hazmedenler karşılarında sürekli bizleri bulacaklardır
Köylüm
28 Eylül 2009 Pazartesi 22:49
Okutuyor
Yazar neme lazım gündemi iyi okuyor. Baysa da baymasa da okutuyor. Helal olsun
İZZET ÇELEBİ .
26 Eylül 2009 Cumartesi 11:40
BİZ SEÇİÇİYİZ ! ! !
SAYIN RAMAZAN BEY ! Biz karekterimiz gereği dünya emperyal sofrasında ünümüze konulan her yemeği yiyemeyiz.yabancı senaristlerin yazıp ellerine verdiği Türk"e diz çöktürme oyununda figüranlıkta yapamayız.milli değerlerimize sırt çeviremeyiz.Tarihimizi inkar edemeyiz,Bize diyorlarki siz kürtsünüz ,ilaki başkasınız ,bizde diyoruzki biz sizden daha çok Türk"üz .Bu bayrağın altında yaşamaktan mutluyuz ,""TÜRK MİLLETİNİN MENSUBU OLMAKTAN GURURLUYUZ ,AYNI ORTAK TARİHİ PAYLAŞMAKTAN YEMİN EDERİZKİ ÇOOOOK ONURLUYUZ "" Şimdi başka değerleri bize hazmetirmeye çalışanların ,buna gücü yetermi ?,akıl hocalarının geçmişte gücü yettimi? bin yıl çalışmalarına rağmen beceremediklerini kendilerimi becerecek! başka düşüncelere payanda olmayı yeğleyenlerin işleri bitince nasıl bir kenara fırlatılıverdiklerinin örneklerini saymakla bitmez. "BAĞIMSIZLIĞIN BU MİLLETİN KAREKTERİ OLDUĞUNU " BİLMELERİ GEREKİRDİ.İşte bu karektere sahip olan ulusuma bu ayrık otundan yapılan yemeği yedirip hazmettirmeye çalışanların, başına yemeği dökeceğini tarihilerinden öğrenmeleri gerekirdi.""YÜCE TÜRK MİLLETİ ÇOK SEÇİCİDİR MİDESİDE ,KİŞİLİĞİDE HER ŞEYİ KALDIRAMAZ""Bizi kendileri gibi sanıyorlar . Yeterki kendilerine rol verilsin, senaryosu önemli değil , bir iki karede görünsünler ve alkış alsınlar yeterli onlar için.biz " BU UYUNDA YOKUZ" kendilerine figüranlık yapmıyacağız.bazen 30 bazende 36 etnik unsurdan bahseden iktidarın büyük bir hazımsızlık surunu olduğu çok açıktır . bunca yıldır bu hazım surunu olanlara iktidar fırsatı gelmişken, bu surununa bulduğu ilaca bakın !!! 36 etnik parçaya ayrılma ,Türk kimliğini etnik kimliğe indirgeme,milli değerlere sırt çevirme ,tarihimizi karalama. dış güçlerin yeni dünya düzenine payanda olma,bu ülkenin özerinde kötü emelleri olanların oyunlarında figüranlık yapma ve bunlarıda kısa ,orta ve uzun vadede TÜRK milletine hazmetirme .sanki ömür bilah orası babasının çiftliği , bu millet"te marabası ne verirse onu yiyecek "".ALLAH AŞKINA"" kendilerini ne sanıyorlar . bu milletin efendisimi!geldiği yeri unutanların ,ne oldum havasına girenlerin , ben neymişim be diyenlerin mevki ve makam hazmı surunlarıda var ,farkında değiller.müstemleke valisi gibi davranamazlar .önce yüzünü Türk milletine çevirmeli ,kendine gelmeli hiç bir hazım surunu kalmaz aziz "" TÜRK MİLLETİ İLAÇ OLUR İLACI YAD ELLERDE ARAMASINLAR"" SAYGILARIMLA.....
mehmet akgedik
26 Eylül 2009 Cumartesi 08:29
baydı yaa...
Ramazan bey, allah aşkına başka yazacak bir konu bulamıyormusun? bıktırdın valla... 3 günde bir aynı konu, 3 günde bir aynı konu... farklı konu bulamıyorsan ben sana konu önereyim, mesela MHP hükümetinin bebek katilini niçin "a-s-a-m-a-d-ı-ğ-ı-n-ı", idam cezasını kimin için kaldırdığını, erkek ürkek mühabbetinden başörtüsü sorununu nasıl çözdüğünü falan da yaz... yaz ki; biraz objektif olduğunu düşünelim ve senin söylediklerinin bizde bir etkisi olsun... yoksa klasik bir MHP zihniyetli yazar diyorum, her defasında yazının biraz başını biraz sonunu okuyup, dudak büküp geçiyorum... bilginize arz ederim değerli türk büyüğüm...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim