Murat  Çelik

Murat Çelik

İnadına Köpürmem

A+A-

Malatya Valiliği önündeki meydanda bulunan İnönü Heykeli Halktan toplanan paralarla 1946-1947 yılları arasında yapıldı.

Rivayete göre, Heykelin tamamlanmasının ardından değişik zamanlarda yıkma girişimleri oldu ve her zamanda Halkın tepkisi yıkımı engelledi.


Hazır Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Lideri Deniz Baykal arasında ki laf düellosu Malatya"ya sıçramışken bende Sizlerle bir anekdotu paylaşayım istedim.

Almanya"nın Faşist Lideri Adolf Hitler, Yahudileri fırınlarda yaktığı ve yağlarından sabun yaptığı söylemleri de dilden dile konuşulduğu zamanlarda, İnönü"nün heykelini de “Hitler yıkıma karşı çıkanları sabun yapacak” esprisi de ayaklı dedikodu mekanizmaları tarafından Halka servis ediliyormuş.

Malatyalılar olası bir yıkıma karşı mücadele şansını ellerinde tutabilmek için İsmet İnönü"nün Heykeli önünde geceleri değişimli olarak nöbet bile tutuyormuş.

Tabi nöbet süresince zamanı doldurmak için herkes İsmet İnönü"ye yönelik anılarını, sevgilerini dile getirirlermiş.

Zamanın en ünlü İsmet İnönü Hayranı Hacı Amcamız nöbeti esnasında Vatandaşın birinin “Ya Hacı Amca Hitler İnönü"nün Heykelinin yıkılmasına karşı Çıkanları sabun yapacakmış” demiş.

Hacı Amca İsmet İnönü"ye hayranlığını her ortamda dile getirdiği gibi zamanın Faşist Lideri Hitler"e olan nefretini de gizlemezmiş, bu nedenle hemen cevaplamış “ne demek sabun yapacakmış, yapsın bende İNADINA KÖPÜRMEM diyerek, noktalamış, konuyu.

Geçen yazımda demiştim gerçi yukarda ki anekdottan da anlaşılacağı gibi, söz konusu Malatya ve Malatyalı ise gerisi teferruattır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

11 Yorum