• BIST 1.577
 • Altın 439,925
 • Dolar 7,4388
 • Euro 9,0310
 • Malatya : 0 °C
 • Ankara : -4 °C
 • İzmir : 6 °C
 • İstanbul : 1 °C
 • Elazığ : -5 °C
 • Adıyaman : 1 °C
 • Trabzon : 5 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

İnadına Köpürmem

06.05.2010 11:39
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Malatya Valiliği önündeki meydanda bulunan İnönü Heykeli Halktan toplanan paralarla 1946-1947 yılları arasında yapıldı.

Rivayete göre, Heykelin tamamlanmasının ardından değişik zamanlarda yıkma girişimleri oldu ve her zamanda Halkın tepkisi yıkımı engelledi.


Hazır Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Lideri Deniz Baykal arasında ki laf düellosu Malatya"ya sıçramışken bende Sizlerle bir anekdotu paylaşayım istedim.

Almanya"nın Faşist Lideri Adolf Hitler, Yahudileri fırınlarda yaktığı ve yağlarından sabun yaptığı söylemleri de dilden dile konuşulduğu zamanlarda, İnönü"nün heykelini de “Hitler yıkıma karşı çıkanları sabun yapacak” esprisi de ayaklı dedikodu mekanizmaları tarafından Halka servis ediliyormuş.

Malatyalılar olası bir yıkıma karşı mücadele şansını ellerinde tutabilmek için İsmet İnönü"nün Heykeli önünde geceleri değişimli olarak nöbet bile tutuyormuş.

Tabi nöbet süresince zamanı doldurmak için herkes İsmet İnönü"ye yönelik anılarını, sevgilerini dile getirirlermiş.

Zamanın en ünlü İsmet İnönü Hayranı Hacı Amcamız nöbeti esnasında Vatandaşın birinin “Ya Hacı Amca Hitler İnönü"nün Heykelinin yıkılmasına karşı Çıkanları sabun yapacakmış” demiş.

Hacı Amca İsmet İnönü"ye hayranlığını her ortamda dile getirdiği gibi zamanın Faşist Lideri Hitler"e olan nefretini de gizlemezmiş, bu nedenle hemen cevaplamış “ne demek sabun yapacakmış, yapsın bende İNADINA KÖPÜRMEM diyerek, noktalamış, konuyu.

Geçen yazımda demiştim gerçi yukarda ki anekdottan da anlaşılacağı gibi, söz konusu Malatya ve Malatyalı ise gerisi teferruattır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
MALATYALI OLMAK AYRICALIKTIR
09 Mayıs 2010 Pazar 00:48
şehihtlerimiz
başbakan grup toplantısında konuşurken milletvekilleri duygulanmış ağlamışlar başbakan ne duygulu konuşma yapmışki o yalaka bakan ve milletvekilleri nisan ayında 20 tane şehit vermişiz onlar için göz yaşı dökmüyorlarda rte nin konuşmasında göz yaşı döküyorlşar bunlar timsah göz yaşlarıdır kendi çocukları bu terör odağı yerde askerlik yapmayacaklarındandır ama rte duygusal konuşmuşda ondan timsah göz yaşı döküyorlar bunun neresi duygusal olduğunu ben anlayamadım yalaka insanlar alkış çalsa ağlarlar ama gençecik 20 yaşında vatan için çanlarını feda ediyorlar ama onlara göz yaşı akıtan bir hükümet içerisinden milletvekilli ve bakan olmazama rte nin konuşması onları nasıl ağlatacak duruma getir mesini anlayamadım onların düşncesi başbakanları strese girmesin ama 20 yaşında gençlerimiz toprağa giriyor akp nin umurunda değilbunları ergenekon yaptırıyorlar diye fetullah gülen bir senaryo üretiyorlar ama 20 yaşındaki gençlerimiz toprağa verilirken gemi işletmeçiliği ile para kazanalar ticaret kafası ile rte ye servet kazandırıyorlar ölen ölsün kimin umurunda ölenler zaten geçim zorluğu yaşayan kişilerin genç evlatları gemi ticareti yapanlara mısır ticareti yapanlara ormanları maden alanı yapan milletvekillerinin çocuklarına bir şey olmasın onlara özel kanunda çıkarırız ölen ölsün ama ticaret yapan başbakan çocuğuna ve milletvekilli çocuğuna bir şey olmasın o ağlayan yalaka milletvekillerinin vicdanı rahatmı acaba ölen gençlerimiz şehit diye anıyoruz ticaret yapan başbakan ve milletvekilli çocuklarını ne diye anıyoruz bunuda çocukları düşünsün şehit anaların beduaları o çocukların iflah olmayacağını babalarının bilmesi lazım şehitlerimiz ruhunuz şad olsun onların çocukları babaları gibi çıkar peşinde babalarını yolunda olduklarını türk halkımız biliyor gençlerimiz bu vatan için şehit olmaya devam edeceklerdir ama sizin çocuklarınız bu vatan sevgisi için şehit olma sevgisinden yoksun kalacaklar babaları gibi vatan sevgisinden yoksun yaşayacaklardır.
M.T.Van
08 Mayıs 2010 Cumartesi 11:45
istediğiniz kadar köpürün
hacı amca mecazi anlamda köpürmem demiş bence, tabiki türkün yağından olan sabun köpürmez, "adamı yakar".Fakat başbakanımızın bu sözü çok abartılıyor, hatta artık köpükler taştı, hangi tarafından üflesemde iyice köpürtsem amaçlı yorumlar yapılmaya başladı.Yeter artık ,daha fazla köpürtmeseniz de Tayyip Erdoğanada haksızklık olmasa.
Reis Salim Mersin
07 Mayıs 2010 Cuma 13:16
Köpürme ZAMANI geldi geçiyor
Hacı Amca eyi hoş köpürmem demişde peki biz Malatyalılara yapılan haksızlıklar karşısında niye sessiz kalıyoruz NEDEN KÖPÜRMÜYORUZ yeter artık bir memleket ayağa kalkacaksa bunun önderliğini biz MALATYALILAR yapmalı diye düşünüyorum
zafer solmaz
07 Mayıs 2010 Cuma 00:20
ismet inönü
Yakın zamanda hükümet konağı önündeki ismet inönü mozelesini yıkar ve inönü üniversitesi adınıda akp iktidarı değiştirirse şaşırmayalım bu soykırımcı olan kişinin mozelesi ve üniversiteye kim adını verdi diye malatyalıları suçlarsa şaşırmayalım MALATYALILAR ama sümerbank parkının adını abdullah gül olmasını kabulenen bazı maltyalılar halen uyuyor demek abdullah gül ün malatyamıza ne katkısı olmuş onuda malatya milletvekillerine sormak istiyorum turgut özal tıp merkezide gürcüstan göçmeni olan rte nin adını verilmesini saygı değer malatyalılar her halde ismet inönüyü soykırım yapan hitlare benzetmesi yapan rte nini asdınının verilmesi tepki göstermeyen malatyalılar hoşgörü ile kabul ederler ama onlar sonradan malatyalılardır gerçek malatyalılar bunu kabulenemez
zafer solmaz
07 Mayıs 2010 Cuma 00:08
yeşil yurtlulkar size ne oldu
Sayın yeşil yurtlular eski isminizle söylemek gerkirse ismet paşalılar sizler neden tepki göstermediniz bu kadarmı vurdum duymazmısınız ismet paşadan çıkan çalık bile sizleri tek etmiş doğduğu büyüdüğü o çıkrık tezgahları sesini çabuk unutmuş olacaki bursa futboluna yatırım yapıyor ama biliyorum sizler onu ismet paşalıkdan çıkardınız ama ismini veren ismet paşamıza azda olsa tepkinizi görmek isterdik ben çırmıktı adını sonradan öğrendim benim gençliğimde orası ismet paşaydı minibüslerin önünde ismet paşa yazardı sonradan oldu yeşil yurt geçmişinizi unutmayalım inşallah yarın ismet inönün bir fotoğrafını meydana asarsınız
malatyalı sevdalısı
06 Mayıs 2010 Perşembe 23:15
Gökhan özhan
yazmış olduğun yıllarda yani 1944 yılınd ikinci dünya savaşının başlangıc yıllarının başı idi ismet inönü oyıllarda TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ bu savaşa sokmamak için uğraş veriyordu türk milliyetciliği ozamanlar yoktu türk milliyetcilliği 1960 dan sonra başlamıştır bu böyledir
malatyalı
06 Mayıs 2010 Perşembe 23:06
turan devlete
Sayın turan bey malatyada halen nufüs müdürlüğü vardır herhalde gideceksin oraya yapacaksın orada araştırmanı ne idüğü belisiz inter adresi veripde oradan öğrenin demiyeceksin ve öğreneceğini oradan öğreneceksin ezbere konuşmayacaksın senin kaç yaşında olduğunu bilmiyor ve gerçek malatyalımısın onuda bilmiyorum malatyanın belediye başkanı vardı rahmetlik Turgut TEMELLİ ismet inönü onunla teyze çocuklarıdır sizlere ismet paşanın nereli oduğu konusunda sizi sizin gibileri gerçeği öğrenmende faydam olursa benim gibi malatya sevdalısını mutlu eder selamlar
sonradan malatyalılar İSMET İNÖNÜ BİLMEZ
06 Mayıs 2010 Perşembe 22:52
MECLİSDEKİ YAYLA
Malatya akp milletvekilleri meclisde bulunan yayla kısmı olarak adlandırılan yerde meclise girdikleri günden beri hep orada oturuyorlar demeki,meclisdeki o yaylada oturup yayla havası almaktan Malatyamıza ondan bir katkıları şimdiye kadar olmamış ama bu yaylada fazla oturmakta milletvekillerimizin Malatya nın gurur kaynağı İSMET PAŞAMIZA rte tarafından yapılan hakarete ses ve tepki göstermemişlerdir yayla havası Malatyalılklarını unutrmuş ama ben Malatyalılar sizleri Malatyalı olarak görmüyoruz çünkü eğer Malatyalı olsaydınız yakında yapılacak seçimlerde kapı önüne koylacağınızı düşündüğünüzden bu tepkiyi göstermediğiniz ama yinede kapı dışında kalacaksınız ozaman anlayacaksınız rte nin hakaretine neden tepki göstermediğinizi tabi o meclisdeki yayla gözünüzde tütecek ama iş işten geçmiş olacaktır yeni akp milletvekilleri adaylarını bulacaktır akp başkanı rte,tabi bu arada servetiniz rte nin ki kadar olmazsa bile milletvekiliğiniz bitikten sonra siz geçindirir buna eminim ama yüz yıl gecsede malatyalılar ne İSEMT PAŞASINI NEDE TURGUT ÖZALINI UNUTACAK ama sizleri ertesigün silecekler sizlere soruyorum gecen dönem kimler akp milletvekileridi malatyalılar bilmez ama siz partili olduğunuz için sizler biliyordursunuz sizlerde bilmeyebilirsiniz 1 sene sonra aynı onlar gibi unutulacaksınız ama İSMET İNÖNÜ MEYDANDAKİ MOZELESİNDEN VE MALATYA YA VERDİĞİ ÜNİVERSİTEYE ADIİLE TURGUT ÖZAL İSE TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ İLE ÖMÜR BOYU ANILACAKTARDIR ya sizler ise ne ile anılacaksınız
Gökhan Özhan
06 Mayıs 2010 Perşembe 19:11
,,,
Şimdi İsmet İnönü Malatyalı diye yaptığı tarihi hatalardan bahsedilmesin mi? 3 Mayıs 1944 davasında Türk Milliyetçiliğinin kökünü kazımak için İsmet İnönünün neler yaptığı bugün küçük araştırmalarla anlaşılabilir. Bunlara yok denemez.

İsmet İnönü Malatyalıdır. Ona bir şey söylenmez demek evvela bir baskı unsuru oluşturmak demektir. Malatyalı olmak ayrıdır. Tarihi olaylara yaklaşım tarzı ayrı bir konudur.
güncel okuru
06 Mayıs 2010 Perşembe 14:35
balık hafızalıyız
Gördüğüm kadarı ile malatya da malatyalı pek kalmamış ve bu yüzden de ne malatya değerlerine sahip çıkabiliyor ne de hakkını arayabiliyor, ayrıca ben şaşırmadım tayyip efendinin inönü benzetmesine... neden derseniz bu adamların üslubu bu zaten, önlerine çıkana ... atmıyorlar mı..? bu da unutululur merak etmeyin.. biz toplum olarak neler unutmadık ki... memleketimiz satılıyor hergün yavaş yavaş kimin sesi çıkıyor.... bana dokunmayan yılan bin yaşasın hesabı oldu artık.. saygılar
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim