Murat  Çelik

Murat Çelik

Kafamdan geçen hinlikler

A+A-

Malatya Belediyesi borç rekoruna koşarken İl Genel Meclisi 25 Milyon liralık destek verdi.

Türkiye’de Hazine Bakanlığı’na borcu bulunan belediyeler listesinde Malatya Belediyesi'nin 8’inci sırada yer almasını kabullenememiş olsalar gerek ki; Ağustos ayı olağanüstü toplantısında İller Bankası’ndan yol ve ulaşım hizmetleri işlerinin yapılabilmesi için toplam 25 milyon lira yatırım kredisi kullanma kararı aldı.

Harcamada elimin ayarının olmadığı yakın çevremde söylenir... ben bile bu parayı 3 ayda çarçur edemem!

2013 Mali Yılı İl Özel İdaresi Bütçesi toplamda 50 Milyon lira iken, son 3 ay için 25 Milyon liralık kredi kullanma kararını Kafamdan bin bir türlü hinlik geçmesine rağman bu işe pek akıl sır erdiremedim.

Paranın kullanılacağı kalemi ise yol ve ulaşım hizmetleri işleri için.

Su ve kanalizasyon, otobüs, ulaştırma işleri zaten Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından yapılırken ve bu birliklere 2013 yılı bütçesinden pay ayrılmışken bu borca ne gerek var(?) sorusuna cevap bulamadım.

Dedim ya aklımdan bin bir türlü hinlik geçiyor...

Olsa olsa seçim yatırımı olabilir(!) diye düşünüyorum.

Tabi kimseye vebal yüklemek istemem sadece aklımdan geçen hinliklerden ağır basanı.

Koskoca adamlardan oluşan İl Genel Meclisi üyeleri böyle bir günah işleyemezler, yeterince fakiri olan ve tüyü bitmemiş yetimin hakkına tecavüz etmezler...

Öncelikle, 2013 yılı için ayrılan 50 Milyon lirayı yerli yerince harcar yada harcanmışsa ibraz edip sonra 25 Milyon lira krediyi kullanırlar aksi halde 120 Bin sosyal yardımlaşmadan geçinen vatandaşın ahını alırlar ve bu bilinçle hareket edeceklerinden şüphe duymam tam anlamı ile saçmalık olur, kabul ediyorum.

Hele hele 25 milyon liralık krediyi kullanmak için Malatya Valisine yetki verilmişki Vali Bey bu parayı harcarken ince eleyip sık dokuyacaktır. İşte bunda şüphem yok.

Dedim ya kafamdan geçen hinlikten öte bişe değil.

Allah Devlete zeval vermesin iyi ki parayı kullanma yetkisi Vali de.

Aksi halde Malatya Belediyesi bu hali ile 52.531 52.531.- TL'lik borç batağında 25 Milyon'da eklenirse vay haline...

Büyükşehire büyük borç yükü ile girecek anlamına gelir ki bu da Malatya'yı borçlu belediyeler arasında da ilk 3'e taşır hatta şampiyonluğa aday bile gösterilir.

Bir duyuma göre, trambüs projesinin hayata geçirilmesi için Malatya Belediye Meclisi tarafından Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a 50 milyon TL kredi kullanma yetkisi verilmesine rağmen İller Bankası'nın bu krediye onay vermediği yönünde...

Nasıl olsa İl Özel İdaresi'nin de kullanacağı kredi Malatya için, Malatya Belediyesi'ninde kullanamak için başvurduğu kredi Malatya için harcanak, kimsenin bu paraları kendi hesabına geçireceği anlamına gelmiyor.

Ne diyelim Allah'tan hayırlısı...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum