Murat  Çelik

Murat Çelik

Kan üzerinden Popülizm

A+A-

Bu ne demek şimdi diyenleriniz olacaktır, eminim.

Birkaç misalle başladığımda evet haklı diyenleriniz çıkar aranızdan.

1980 yıllarından başından beri bebek, yaşlı, genç, asker ve sivil demeden can alan PKK terör örgütü, şimdilerde başladığı siyasi çizgiden çıkarak popülist politikacıların kendilerini siyasi arenada boy göstermesine öncülük eder durumda.

Kürt Politikası adı altında komünizm rejimini savunurken bile emperyalist düzene hizmet ettiklerinin farkına bile varamayacak kadar siyasetten uzak kişiler savunur oldu.

Kürtçeyi bilmeden Kürtçenin özgürlüğünden söz eden siyasilerin ne derece samimi oldukları artık sempatizanları arasında tartışılır duruma geldi.

Laf olsun torba dolsun, teorisinden hareket ederek kendilerini gündemde tutma çabaları süre dursun, bu teorilerini ayakta tutabilmek için yandaş bulmada zorluk çekmeyen siyasiler, sözde önder denilen bebek katilini bile kutsuyorlar, terörün döktüğü kanı bir yana iterek.

Bu lanetli olaylarda suçlananları dahi savunma görevini üstlenen popülizm sever Avukatlar, teröristleri haklı gibi gösterme çabalarında her türlü düzenbazlığı mubah sayarak savunma yapıyor, yaptıkları açıklamaları ile şöhrete, üne kavuşuyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti"ne, Anayasaya karşı suç işlemiş kişileri savunmayı kendilerine görev seçen avukatların tek derdi, kendileri gibi düşündüğüne inandırdıkları kişileri sömürmekten öteye gitmeyen düşüncedir asıl amaçları.

Nasıl olsa her vatandaşın bir gün Adli mercilere işi düşer, adli mercilere işi düşenin avukata dolayısı ile ihtiyacı vardır.

Bu tür olayları düşünmede ki becerileri takdire şayandır, hepsi birbirinden maharetlidir.

Malatya"da meydana gelen vahşi cinayette, vahşet mağdurlarını savunan avukatların bazıları bu yukarda saydıklarıma dahil edersek hiç de yanlış yapmış sayılmam.

Bir yanda olayın şüpheli zanlıları diğer yanda kanları ile inançlarına kurban olan mağdurlar…

Aslında mağduriyet yaşayan her iki tarafta acınacak durumda, hayatını vahşi katliamda kaybeden 3 kişi, diğer yanda çocuk denilecek yaşta 3 insanın kanı ellerine bulaştığı iddia edilen 5 genç.

Şimdi iki tarafı savunan sayıları iki elin parmağını aşan avukatlar…

Ölenler arasında yabancı uyruklu olması ve %95 "i Müslüman bir ülkede Hıristiyan dinine mensup olmaları olayı farklı boyutta değerlendirmeye mecbur bırakıyor.

Mağdurları savunan avukatlar her ne kadar ilerici, hümanist gibi görünseler de Amerikanvari savunma sistemini seçmeleri, tanık veya sanık ayırt etmeden popülizm tavırları çoğu kez mahkeme salonunda gülüşmelere neden olacak şekilde.

Şüpheli zanlı avukatları popülizmden uzak takındıkları tavır ile şüpheli zanlıların suçu işlediklerini kanıtlarcasına suskun oluşları, ayrı bir konu.

Kan üzerinden popülizm diye ben buna derim, kimsenin ölenleri düşündüğü falan sanmıyorum, yeter ki kendilerini yaptıkları açıklama ile gündemde tutmasını bilsinler, saçma sapan sorularla, olay ile ilgisi olsun olmasın bazı düşündüklerini seslendirsinler yeter, amaç nasıl olsa popülizm.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT