Murat  Çelik

Murat Çelik

Kent Müzesi istiyorum

A+A-

Malatya Belediyesi eski binasının yıkılmasının öncesi ve sonrasına ilişkin yapılan haberler, yazılar şahsımın Kent Müzesi"ne karşı olduğuma ilişkin bir yargı ortaya koymuş görünüyor.

 

Aslında Malatya"nın da bir “Kent Müzesi” ne ihtiyacı olduğunu 2003 yılında Malatya İletişim Gazetesi"nde ki Başyazı adlı köşemde gündeme taşımaya çalışmıştım, pek ilgi görmediğinden konu kapanmıştı.

 

Hayatımda ilk kez 2003 yılında Kent Müzesi"ni, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Kayseri Mobilya Fuarı gezisinde gezmiş ve Malatya"ya dönüş yolunda neden Malatya"nın da böyle bir müzesi yok diye hayıflanmıştık.

 

Kıskançlık değildi neden bizim de böyle bir müzemiz olmasın (?) söylemleri seslendirilirken.

 

Modern bir yapıya sahip olan Kayseri Kent Müzesi"nde Kayseri hakkında bilmek istedikleriniz tek bir parmak hareketi ile ekrana gelirken kulaklık aracılığı ile de dinleyebiliyorsunuz.

 

Ekran açılış sayfasında Kayseri ile ilgili bilmek istediğiniz bölümler geliyor: tarımdan ticarete, kent ve eğitime, coğrafi yapısı ile nüfusuna, tarihi eserleri ve Kayserinin tarihine, Kayseri"nin sembolü Erciyes dağına, Konut yapısı ve Kayseri"ye has bağ kültürüne, Kayseri"nin doğal güzelliklerine, el sanatlarına, Kayseri Mutfağına (Kayseri Mutfağı denince hemen aklıma Kent Müzesinin üst katında bulunan restorantını hatırlatmadan geçemeyeceğim, çünkü hakiki Kayseri Mantısını orada tatmıştım) Modern Kayseri ve Kayseri Sanayisini tanıtan görüntülere kadar pek çok bilgiyi sanal ortamda izlerken Kayseri"yi adeta gezmiştim.

 

Evet, Malatya"nın Kayseri"den nesi eksik deriz ya hep konuşurken, Malatya"nın Kayseri benzeri dijital ortamda “Kent Müzesi” eksik.

 

Yaşadığımız çağa uygun Kent Müzesi istiyorum.

 

Çağdaş görünüme sahip Kayseri Kent Müzesi"nin 2. katında Kayseri"nin tarihi eserleri yine dijital ortamda sergileniyor.

 

Böyle bir müze için illa tarihi bir bina şart değil, insanların kolaylıkla erişeceği semtte olması yeterlidir. Mesela hep diyoruz, Çevre Yolu"nun altı ve çevre yolu boyunca çirkin manzaralar var, evet var hepimiz biliyor ve görüyoruz. Ne yapıyoruz veya yetkililerden ne istiyoruz, hiçbir şey…

 

Yalnızca siyasilerimiz seçim zamanı hatırlıyor, çevre yolu ve çevre yolunun altını elini taşın altına koyan var mı? YOK!

 

Mimarlar Odası, sivil toplum örgütü olarak proje üretip ilgili ve yetkililere sundular mı? HAYIR!

 

Fakat türlü şekilde gündeme gelmiş konular hakkında yorum yapmaya gelince Malatya"da adını sanını duymadığımız birçok sivil toplum kuruluşu adını sanını duyurmak için açıklamalar yapmadan öteye gitmiyorlar.

 

Malatyalılığı kimseye kaptırma niyetinde olmayan birçok aklıevvel, hemen Malatya şovenistliğine soyunup, kendilerine yar olmayan aklı başkasına vermeye kalkıyor.

 

Malatya"nın hizmete ihtiyacı var, Malatya"nın Malatyalı"ya ihtiyacı var, yeri geldiğinde kendi çıkarını hiçe sayıp Malatya çıkarını ön plana çıkaracak, siyasetçiye, iş adamına, ev hanımına, iş kadınına, gazetecisine, işsizine doğum yeri neresi olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Nüfus cüzdanı olan Malatya"da yaşayan herkesin, her kesimin elini taşın altına koyup Malatya için çalışacak insana ihtiyacı var.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum