Murat  Çelik

Murat Çelik

Kınayanlara bak

A+A-

Katil Devlet İsrail"in yaptığı canice katliamları kınamak için, Malatya"nın tabiri caizse “deve dişi” sivil toplum örgütleri yaptıkları yazılı açıklama ile vahşeti kınadılar.

Çok güzel bir dayanışma sergileniyor günlerdir, tüm yurtta olduğu gibi Malaya"da da.

Birlik ve bütünlük sergilercesine TSO, ESOB, T.Borsası, EKKB, Malatya SMMMO               , Ziraat Odası, MÜSİAD, MAKİAD, MASİAD ve ASKON yukarıda adı geçen sivil toplum örgütleri kendilerine ortak isim de bulmuşlar;  “MALATYA İŞ DÜNYASI PLATFORMU”.

Bu kadar ciddi sivil toplum örgütünün bir araya gelerek yapacakları açıklamada gerçekten ciddiyet beklenirdi.

Malatya ekonomisin can damarını ellerinde bulunduran sivil toplum kuruluşları, en azından isimlerini tek, tek açıklayacakları İSRAİL mallarını protesto edeceklerini ve bu protestoya da destek beklediklerini açıklamalarını beklerdim.

Ama bu açıklamada diğer açıklamalardan farksız, sadece kınama ile geçiştirilmiş.

Yani, “açıklama yapmadılar denilmemesi için yapılan açıklamadan ibaret ve ciddiyetsiz.

Bugün İsrail"i bitirmek belki silahlı güç ile sağlanamaz fakat ekonomik tedbirlerle dize getirilebilir. Sıcak savaşın açacağı can kaybı derin yaralar açar fakat tüm dünya ülkelerinin hasımlarına uyguladığı soğuk savaş kuvvetliyi dize getirecek cinsten yapılmaktadır, günümüzde.

Aynını uygulamamız için hükümet ya da devlet desteği beklememiz gerekmez. Bireysel olarak İsrail mallarını pekâlâ protesto edebiliriz.

MALATYA İŞ DÜNYASI PLATFORMU diye kendilerini adlandıranların, yapacağı tek gerçekçi girişim İsrail mallarını ve İsrail Ortağı Firmaları açıklamaları olur aksi halde “tavuk severler derneği”nden farkları kalmamıştır benim gözümde.

Takdir kamuoyunun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

11 Yorum