Turan Güzel

Turan Güzel

KIRIK SAZ KIRGIN TEL

A+A-

Sazınız kırık, teliniz kırgın melodiniz buruk mu? Geriye kalan önü sonu belirsiz sabıkalı bir duygu dünyasıdır. Sonrasını toparlamak, mevcut bakiyenin revizyonu, farklı bir kanaate büründürmek öyle kolayından mümkünü kabul işlerden değildir.

Artık elemler, ıstıraplar, sancılar ve kıvranışlar sizin hakikate dair bile isteye ve hatta hem sizin hem kıranların üzerine cuk oturttuğunuz hakikatin elbisesi gibidirler. Onların size ve sizin onlara karşı duygudaşlığınız birbirinize bakışlarınızda dahi saklanması mümkün olmayan dışa vurumlardır.

Arınmış ve yıllara dayanan kronik akort, özlem sızısı çektiğiniz herşeyin üzerine bir karabasan gibi çökmüştür artık. Hissiyatınız sizin ve siz hissiyatlarınızın gönüllü köleleri olmuşsunuzdur. Boğuk, yılgın ve asabi davranış kalıpları sizinle haklı, makul ve mantıklı bir kardeşlik ilişkisi kurmuştur.

Sahte ve ciddiyetsiz insan müsvettelerinin size ve yaşamın ortasına bıraktığı içeriksiz, ruhsuz, manadan azade tatsız ve tutsuz hissiyat, bütün uhrevi merhamet içerikli kuşanımlarınızıda berheva etmiştir artık. Ve bu duygu bir bakıma kişi, zaman ve mekan ile sizin maddi ve manevi bütün bağınızı kesip koparmıştır artık.

O saat sonrası yine ve yeniden bir bağ kurabilmek adına her kanat çırpış, beraberinde binbir nedameti yüzünüze yüzünüze çarpıp durmaktadır. Yaptığınız bütün yakışıksız, anlamsız ve gereksiz olumlama, hükümran bir yasa kabilinden dikiliverir önünüze.

Çıkılan yol varılmak istenilen menzil  ve heybedeki katık ile gelinen nokta arasındaki ekşimsi tat, bir değil binlerce kişi ve şeyin uyumsuzluğunu açık etmiştir artık. Ve artık algınız kederli duygunuz kederli ve küflü bakiye, yolun ayrılma vaktidir gerçeğini bu kez sadece sizin gözünüze sokmaktadır.

Siz onlara ve onlar size sert, çirkin, köşeli ve uyumsuz olunduğu kanaatini keskinleştirirken, çökmüş ve kurumuş ruh ve tenlerde hiçbir hayat emaresinin olmadığını ve yapılacak bütün müdahalelerin gereksizliğini pekiştirir bir diğer taraftan.

Oysa çok yanlı ve çok yönlü bir ilişkinin verdiği bir enerji ile yola çıkmışlık, böyle bitmemeliydi hissiyatının burun direklerinizi sızlattığı bir boyuta evrilmişliğini kabul etmek, üzerinize yüklenmiş onca sızının tuzu ve biberi olmuştur.

İnancınıza ve yanınızdaki inananlara (!) güvenmek, hak ve batıl üzerinde rulet oynamak cinsinden koca bir yanılgı, uyanılması zor bir sarhoşluk ve kaybedilmiş onca emek, zaman ve heyecanın, berrak ile karanlığın kavgası cinsinden ciğerinize hançer sokmasıdır.

Sessizce düşüyorsunuz artık onlar düşüyor, siz düşüyor ve tüm düşleriniz düşüyor. Yıllara dayanan yol almışlık, dökülmüş kan ve ter verilmiş her tür kurban ve akabinde hala aynı yerde olduğunuzu, bir adım dahi yol alamamışlığınızı fark edip bir hançer daha yiyorsunuz.

Oysa hak, hakkaniyet ve dolayısıyla kanun değil insan devleti kurma hülyanızın düştüğünü görüyor, doğrulduğunuz an bir kez daha düşüyorsunuz. En azından berabere bitsin, gerisin geriye dönmenin omuzlara yükleyeceği ağır vebalin ağır hissiyatı, ne olur berabere bitsin diye feveran ettiriyor size.

Bütün zulümlerin, yalan, yağma ve talanların hüznü, vebali, korkusu ve hesabının payınıza da bir pay düştüğünü kulaklarınıza fısıldaması yok mu? Bir hançer daha yiyorsunuz.  Ama sizin siz olmak ve siz kalmak gibi kendinize verdiğiniz söz, ayağa kalkmak için yedeğinizdeki direnci devreye sokuyor hemen.

Aynı gemide aynı ruh, aynı hedef ve iştiyak ile yola çıktığınız zümre ile ayrışma vaktinin gelip geçtiği, bütün değer yargılarınızı bir mızrak kabilinden vücudunuzun her yerine saplarken, inancınız ve ideallerinize yaptığınız ihanetin  verdiği ağırlıkla, kendinizi hırçın suların göğsüne bırakarak hafifletiyorsunuz.

Kimilerinizin, ucuz bir günah çıkarma diyerek gönderdiğiniz mızrakların boşa gitmeyenlerininde var olduğunu itiraf ederek sizide acılarımdan haz duyanlar zümresine katıyorum.

Haklısınız !

Ve bu son olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT