• BIST 106.886
  • Altın 172,653
  • Dolar 4,0740
  • Euro 4,9197
  • Malatya : 22 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İzmir : 24 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • Elazığ : 22 °C
  • Adıyaman : 21 °C
  • Trabzon : 16 °C

Koca ve Öz tartışması

31.08.2009 01:05
Sumru Çelikcan / Malatya Güncel

Sumru Çelikcan / Malatya Güncel

Ak parti il başkanlığı danışma meclisi toplantısında yaşanan, Sayın Öz ve Sayın Koca arasında geçen tartışma son derece dikkat çekici ve ders vericiydi.
Ben son 2 haftadır sadece hastanelerle ilgili yazıyorum. Oralardaki eksikleri, çarpıklıkları anlatmaya çalışıyorum. Tam da bunun üstüne, bu tartışma anlatmaya çalıştıklarıma güzel bir cevap oldu.
Adı üstünde yapılan bir danışma toplantısı. Masa başında oturup ne yapsak ta, ne çıkarsak ta bir şey yapıyormuş, hizmet ediyormuş gibi görünsek diye düşünülmüş bir proje. Proje bile demek yanlış aslında. Gereksiz bir atılım. Hastaneleri birleştirerek kime, neyin hizmetini artırmayı planladıklarını bende koca bir memleket gibi anlayabilmiş değilim. Her zaman çıkıp nutuk atıyorlar ya “biz millet in vekiliyiz” diye. Hani siz milletin vekiliyseniz, millete sordunuz mu ne düşünüyorsunuz diye. Bütün millet ayağa kalkmış “hayır” derken, neden zorla ikna etmeye çalışır gibi görünüp bildiğinizi okuyup; çaktırmadan dayatıyorsunuz? Hastanelerin birleştirilmesini destekleyen vekillere soruyorum. Binalarla uğraşıp, o arazi, bu arazi diye uğraşırken önce gidip hastanelerdeki doktor, hemşire, idari personel eksiklikleriyle ilgilenmiyorsunuz? Hani milletin vekilisiniz ya, bir gün bir hastaneye gidip te hastalardan sorunlarını dinlemiyorsunuz? Siz isterseniz dünyanın en lüks, en detaylı hastanelerini yapın, hastaneleri birleştirin, en yeni teknolojileri getirin! Hepsi boş. Önce sorunları giderin. Bir insanın dış görüntüsünü 10 numara yapın. İçi, huyu kötüyse hiçbir önemi yok. Yine kimse önemsemeyecektir o insanı. Bu yapmaya çalıştığınızda onun gibi bir şey. Siz önce temel sorunlara el atın.
Dikkatimi çeken bir konuda şu ki, bence çok çok önemli… Tartışma esnasında Koca, Öz ü susturmaya çalışıyor. Bunların basına kapalı konuşulması gereken şeyler olduğunu belirtiyor. Ve ekliyor. Parti içi bir çatışma, vekiller arasında bir sürtüşme varmış gibi bir izlenim çıkıyor ortaya. Bu da benim kabul edeceğim bir durum değil, diyor. Şimdi bende herkesin merak ettiği konuyu sormak istiyorum, Koca ya. Sadece Malatya yı bırakın, partinizde çatışma, sürtüşme, vekiller arası yarış, bir sürü kaos yokmu? Yaşadığınız tartışmadan da anlaşılıyor ki had safhada var. Hani siz milletin vekilleri olarak şeffaf, açık bir parti olduğunuzu iddia eden vekiller. Basının önünde yaşanan bu tartışmadan neden rahatsız oldunuz? Sayın Koca neyi halktan saklıyor. Neden kapalı kapılar arkasında olup bitsin her şey istiyor. Bu mu şeffaf yönetim sisteminiz.
Her şeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışan vekillerin unuttukları bir şey var. Tartışmanın olmadığı yerde o birlik, beraberlik bitmiş demektir. Herkes her şeyi boş vermiş demektir. Kimse bir iş yapmıyor, birileri emir veriyor; diğerleri de koyun gibi uyguluyor demektir. Bu açıdan bakacak olursak olaya, Koca nın güya verdiği birlik bütünlük mesajlarının ne kadar boş olduğunu anlar ve halkın gözünde puan toplamak yerine puan kaybettiğini, inandırıcılıklarını yitirdiklerini görürüz. Sayın Öz ün ise bu tartışmayla gerçekten Malatya için hizmette ödün vermeyeceğini, koyun misali her şeye tamam demeyerek düşündüğünü ve doğruyu bulmaya çalıştığını görmüş oluruz. Ömer Faruk Öz ü bu haklı tepkisinden ötürü kutluyorum…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
realite
02 Eylül 2009 Çarşamba 18:24
siyaset bu..
Bunun bir menfaat kavgası olduğu açık.Ne üstünde yazmaya,ne konuşmaya değer.Sadece şunu bilmek gerek artık; evet siyaset bu ve bunlarda siyasetçi.
h.ali
01 Eylül 2009 Salı 17:46
neler çatışıyor
Tartışma (bağırışma demek daha doğru olur) herhalde
milletvekillerinin malatya sevgisinden kaynaklanmamıştır. Başka sevgileri depreşmiş gibi.
ahmett
01 Eylül 2009 Salı 16:22
sumru hanım a
Öncelikle böyle önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkür ediyorum.
Bazı duyumlarım mevcut, araştırma konuları içinde bunlara da bakmanızı istirham ediyorum.
1-şu anda ki il sağlık müdürü nün ve devlet hastanesi başhekiminin daha önce bir özel hastanede çalıştıkları biliniyor, hatta ortak oldukları söyleniyor?? ÖZEL HASTANE KÖKENLİ OLUPTA BİR İLİN SAĞLIKTAKİ EN YÜKSEK MERCİ DE OLMALARI MANTIKLI MI??
2-sağlık müdürünün geçmişte kamuda, ikinci basamak sağlık hizmetinde deneyimli olmadığı, idarecilik yapmadığı söyleniyor ??? NASIL SAĞLIK MÜDÜRÜ OLDU??
3-Beydağı hastanesinde neden idari boşluk var. BAŞHEKİM ATAMAK ZOR BİŞEY Mİ? devlet hastanesinden gelen başhekim ne kadar yönetebilir.
4-Elazığ dan daha gelişmiş olduğunu iddia eden malatyada, sağlıkta daha geride olmasının sorumluları kimdir. ELAZIĞDA, ÜNİVERSİTE HASTANESİ, ARAŞTIRMA HASTANESİ VE RUH- SİNİR HASTANESİ VAR.
ŞANLIURFADA; ÇOCUK HASTANESİ, KADIN DOĞUM HASTANESİ, ARAŞTIRMA HASTANESİ NEVCUT.
5-50-60 YILLIK MALATYANIN HEM DEVLET HEM BEYDAĞINDA NEDEN HEM ERİŞKİN, HEMDE ÇOCUK YOĞUN BAKIMLARI YOK. BİRÇOK HASTA ANESTEZİ UZMANLARINCA YOĞUN BAKIMIMIZ YOKTUR DENEREK, ARAŞTIRMAYA GÖNDERİLİYOR.
6-Beydağı devlet hastanesinde ultrason için özel de çektirin denmesi veya 2 ay sonraya randevu verilmesine hangi idareciler izin veriyor. (RADYOLOJİ UZMANI GETİRTEMEYECEK KADAR ACİZ İDARECİLER Mİ VAR ???)
VEYA KAMU HASTANELERİNİ BİLEREK BU HALE GETİREN KİŞİLER Mİ VAR, ÖZEL HASTANELERE DAHA ÇOK HASTA YÖNLENMESİ İÇİN, ÖZEL HASTANELERDEN PARA KAZANANLAR MI VAR??
SUMRU ÇELİKCAN
01 Eylül 2009 Salı 01:09
TEŞEKKÜRLER
OLUMLU,OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.HER YORUM,HER FİKİR BANA YAZARKEN YOL GÖSTERİYOR.YORUMLARINIZDA DEĞİNDİNİZ KONULARI ARAŞTIRARAK DİĞER HAFTALARDA ONLARLA İLGİLİ YENİ YAZILARDA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE...
Eren Demir
31 Ağustos 2009 Pazartesi 17:32
Malatyanın en büyük sorunu!!!!!!!
Allah aşkına bir babayiğit çıksın şu kayıkçı kavgasının asıl nedenini Malatyalıya anlatsın.Sağolun Sayın vekillerim Malatyanın her problemini çözdünüz herşey her yer güllük güllistanlık sizlerin yoğun gayretleriyle.S.z başımızın tacısınız.Nerelerdeydiniz şimdiye kadar sizlere şükranlarımızı sunuyoruz Malatyalılar olarak....Ya kusura bakmayın yukarıda bahsettiğim şehir Malatya değil.Ülkemin başka güzel bir diyarı ismi mahfuz.Ama bildiğim en önemli gerçek Malatyada Ömer Faruk Öz gibi sözünü sakınmayan mert bir milletvekili varmış ona uyanmış olarak bravo diyorum..
ahmett
31 Ağustos 2009 Pazartesi 17:26
halka açıklama yapın
sayın sağlık müdürü, sayın koca ve sayın çalık açıkama bekliyoruz.
1-neden elazığda ruh ve sinir hastalıkları hastanesi var da malatyada yok.
2- neden ağız ve diş sağlığı, merkezde değil de ulaşımı en zor yer olan tokinin oraya kurdunuz
3-neden beydağı hastanesi yönetilemiyor
4-beydağı hastanesinin başhekimi neden yok.
5-aynı nüfuslu illerde bile ortalama 4 özel hastane varken, malatyada 10 özel hastane var.
6-neden bu hastanelerin yoğun bakımı yok
7-YETER ARTIK...
SAYIN BAŞBAKAN GÖR ŞU MALATYANIN HALİNİ...
Sadık
31 Ağustos 2009 Pazartesi 16:55
Horoz Dövüşü
Benim anlamadığım konu şudur. Bunlar bir üçlü değil miydi? Üçgenin öbür köşesinde bulunan Öznur Hanım neden müdahil olmamış ve sessiz kalmayı tercih etmiş. Yoksa bugüne kadar süregelen birliktelik sona mı erdi? Bence bundan sonra muhtemelen seçimlerin de yaklaşması sebebiyle ses getirici bir çıkış yapma ihtiyacı içindeler gibi geldi bana. Yoksa durup dururken neden arsa işleri basının önünde tartışılsın. Aynı tartışma Sümerbank arsası birilerine bedava verilirken neden yapılmamış.
mahil durak
31 Ağustos 2009 Pazartesi 16:33
habercilik budur
sayın makale sahibi öncelikle şunu belirteyim makalenizi çok beyendim olayı bütün çıplaklığıyla göz önüne sermişsiniz,anlatacak vede yazacak okadar çok şey varki hangisinden başlasam inanın bilmiyorum,birlik ve beraberlik içinde yek vücuduz diyen milletvekilerinin hangisinden?8 yıldır neredeyse el ilanları bastırılıp WANTED diye aratacağımız hayatta olup olmadığını 2 gün önce öğrendiğim fuat ölmez topraktanmı,yoksa başbakanımız tarafından malatya milletvekilleri listesinden sırf TSO başkanı diye 1.sıraya konan ve geçen süre zarfında malatya için yakasına yapışılp içimden malatya için ne yapıyorsun ankarada, yada buzamana kadar ne yaptın diye verdiğim oyun hesabını sormak istediğim mücahit fındıklıyımı.yoksa er tvde meftun hanım ve diyer programcı arkadaşın(ismini şuan hatırlayamadığım)konuğu olan öznur çalığın sorulan sorular karşısında boncuk boncuk terlemesimi......program yapımcısı soruyor sayın öznur çalık elazığ hemen yanıbaşımızda bir il,şehircilik ve planlama açısından malatyanın çok ama çok üstünde,elazığın millet vekilleri halkı ve şehri için harıl harıl çalışmış,siz kendinizde vevekillerimizde bir eksiklik duyuyormusunuz diye soruyor.açık açık hesap soruyorlar öznur çalık acınacak haldeydi,ama laf cambazı...hangisini anlatayım,eski belediye binasının yeri ablasına,tüpbebek merkezi yapılmasına peşkeş çekilmedi diye eskibelediye başkanını koltuğundan etti diye anılan öznur çalıkmı,yada yıkılan eski hal binasının yerini malatya girişim gurubuna 12 tirilyona peşkeş çeken bu peşkeşten sonrada millet vekillerinin nemanalacağını belirten,daha sonra buranın satış ilanını yeniden yapan ve 60 tirilyona yakın bir paraya sattı diye kalemi vekiller tarafından kırıldı diye açık açık halk arasında anılan diyer vekillerimi,hangisini anlatalım.bir süredir malatya kamu oyu sivil toplum kuruluşları,mimarlar ve mühendisler odası,başbakana ve cumhur başkanına mektup yazan ve neolur bu yanlışı düzeltin diye sonbir çırpınışla birşeyler yapmaya çalışan bağımsız belediye meclis üyesi mehmet moranve bütün bunlara rağmen hala dediyimiz dedik diyen ve bu kararın uygulanmasını savunan sayın vekiller:kamu oyu ve şahsım olarak ben şunu düşünüyorum,herkes iki hastanenin birleştirilmesine karşıyken,şeker fabrikası arazisine,asırlık ağaçların yıkılıp şehrin nefes alabileceği ender yerlerden birine yeni bir hastane yapılmasına malatya kamuoyu karşıyken ömer faruk öz karşıyken sizin bu ısrarınız neden?bir çıkar savaşınızmı var?oraya yakın yerlerde araziniz yada gayrimülkünüz,bunlarıda geçin hastanenin yapım ihalesini almak için size gelen bir mütahit yakınınızmı var?gelin bizleri daha fazla tiksindirmeyin bu başbakana layık olmaya çalışın.yüreyiniz varsa yayınlayın
ESRA
31 Ağustos 2009 Pazartesi 13:37
Vekil ÖZ DİKKAT...!
Bir Malatyalı olarak vekil öz ü kınıyorum.Tamamen haksız buluyorum.
yeşilyurtlu
31 Ağustos 2009 Pazartesi 12:54
hastane
sayın vekilimiz öznur çalık neden suskun?
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim