Önder Er

Önder Er

Konut kredileri

A+A-

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN  ve Başbakanımız Binali YILDIRIM' ın piyasalarda yaşanan durgunluğun aşılması, konut piyasasının canlanması, ev sahibi olmayan vatandaşların da ev sahibi olabilmeleri amacıyla yapmış oldukları girişimleri sonucunda Bakanlar Kurulu Kararıyla aylık %1.30-1.66 lar da seyreden  Konut Kredi faizleri Ziraart Bankası öncülüğünde 10 yıllık kullanılan Konut Kredi faiz oranları aylık %0.98 kadar indirilmiş akabinde diğer Kamu Bankaları ve Özel Bankalarda faiz indirimine dahil olmuşlardır. Faiz indirimi gözlemlediğim kadarı ile önemli iki sorunu ortaya çıkarmıştır: Bunlardan birincisi,
Bu olumlu gelişme neticesinde evi olmayan Ailelerin  Kredi Faizlerinin düşmesi sonucunda hayallerinin gerçeğe bir adım daha yaklaştırmasına vesile olmuştur. Bir taraftan Faizler düşerken bunu kendilerine çıkar olarak kullanmak isteyen kişi ve kişilerde malesef olmaktadır. Faiz düşüklüğünden önce örnek verecek olursak 100 bin TL olan bir dairenin fiyatı Faiz indiriminden sonra %20-30 civarında bir fiyat artışı görmektedir. Hal böyle olunca da faiz indiriminin bir espirisi kalmamakta ve istenilen hedefe ulaşılamamaktadır.
Faizlerin indirilmesi ile ilgili ikinci olarak gördüğüm sorun ise faiz indiriminden önce %1.30-1.66 aralığında aylık faiz oranı ile Konut Kredisi kullanıp ev sahibi olan vatandaşların bu faiz indiriminden yararlandırılmayacak olmasıdır. Yararlandırılmayacak olmasıdır diyorum çünkü müşteri tarafından yapılandırılmak istenilen konut kredilerinin Bankalar tarafından yapılandırma taleplerini kabul etmediği bizzat çevremde bulunan kişiler tarafından birebir yaşadığı sorundur. 
Oysa ki 6502 sayılı Tüketici Kanunu mevzuatına göre kredi borçlusu tüketicilerin borçlarını erken kapatma veya yapılandırma hakları bulunuyor. Çünkü 28 Mayıs 2015 tarihinde 29369 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliğinin `Yeniden Finansman" başlıklı 12´inci Maddesi faiz oranının değişmesi halinde konut finansman kuruluşu ve tüketicinin mutabakatı ile kredinin yapılandırmasına imkân sağlamaktadır.
Bir taraftan yüksek faiz nedeni ile bu güne kadar ev sahibi olamayan vatandaşların ev sahibi olabilmeleri açısından düşürülen faiz oranları bir taraftan yüksek faizli Konut kredisi kullanıp faiz indiriminden muaf tutulan vatandaşlar. Bu iki tarafı terazi kefesine koyduğumuz zaman dengeszliği rahatlıkla görmüş olacagız. Mağdur olan vatandaşların Faiz indiriminden muaf tutulmaları yerine indirimden faydalandırılmaları halinde binbir türlü zorluklar içersinde almış oldukları evlerine katkı sağlanarak maddi olarak ötelemiş oldukları ihtyaçlarını alma imkanı doğacaktır. Hal böyle oluncada piyasaların canlanması için bir vesile daha olacaktır.
Buradan Tüketici Heyetlerine ve Yetkililere seslenerek önceki yıllara baktığımızda vatandaşın faiz indiriminden faydalanarak yapılandırma yapabildiği şuan ise yüksek faiz ile Kredi kullanıp yapılandırma yapamayarak mağduriyet yaşadığı aşikar olup vatandaşın bu mağduriyetlerinin giderilmesini yönünde de bir çalışmanın yapılmasını temenni ediyoruz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum