Turan Güzel

Turan Güzel

KÖPÜRTÜLMÜŞ KÖPÜK

A+A-

Nice nice perakende duygu, düşünce, fikir ve sevgilerin pazara düştüğü ve üstelik toptan fiyatına satılıp alıcı bulduğu bir sürecin tam orta yerinde, nitelik içeren gramaj hesaplar üzerinde direnç göstermeye dair idi bizim davaya denk düşen algı, tanım ve çabalarımız.

Sessizce süzülüp binlerce yıldız arasında, neleri kaybediyoruz davasına düşmeden ve dahi arkamıza bile bakmadan direnebilmeye denk düşen dava, hayâsız pazarların ve üstelik üzeri açık ürünleri mesabesine indirenlere dair okkalı küfürleri ardı ardına dizelemekte, bende ki davaya denk düşen deyimlerdendir.

Öyle her dili dualı, sakallı ve her başı kapalıya övgüler dizip yüzüneyüzüne ve üstelik dümdük ve gidişi sırada devam ettirdiğim esenlik bildirilerim de yok benim. Herşeyi kararınca ve üstelik kim olduğuna bakmaksızın ayarınca dağıtmaya azami dikkat kesilirim.

Bir an için kantarın topuzunu kaçırmaya yüz tutan duygusal tepkimelerimin beni teslim aldığı an, hoooop nereye bu gidiş uyarısı, geçmişte yediğim tonajlı kazıkların bileşkesini hatırladığımın hemen arifesine denk düşmektedir.

O sebepledir ki bol keseden dağıttığım sofraları haylidir silkelemiş ve eleği aşmışlığım vardır.

Köpüğün dahi köpürtüldüğü, bir başka deyişle sıfırın bin tl’ye satıldığı hayasız pazarlar, kahir ekseriyetin iştirak edip müşterek mekanlara doğru evrildiği ve hatta borsa da önemli bir ortak kitlesine ve her kağıdının da hatırı sayılır (!) bedele tekabül ettiğinden beridir isyan türküleri dolanmıştır dilime.

Ben, pahalı sofraların aç, açık ama dur demesini, itiraz ve isyan etmesini bildiğimden beridir İsa ile Musa arasında bir o tarafa ve bir bu tarafa atıp durduğu, ayaklar arası vuruşları da sık sık klasiklerden sayan bir ruh direnci ile kardeş olmuş kişisiyim.

Hayata, yaşama, medeniyete, gelişmişlik ve tüketim boyutuna atlatılacak level ve bütün bunlara dair sarf edilmiş okkalı cümleler ve vaatlerin tam orta yerine okkalı tükürüşlerim; nice nice sakallı, dili dualı ve baş örtülüye dair çok daha evla bulup dört elle sarıldığım davam ve ibadetlerim arasındadır.

Tükürmek dostum tükürmek !

Çok mu irrite bulup mide bulantılarına denk düşenlerden sayıyorsun tükürmeyi ?

Hah işte !tam da burada başlıyor ikimizin yola revam oluş ve ayrılış süreci. Ben, basit şeylere yüklediğim anlamlarda itminan olmuş kişi ve sen, kocaman şeylere rağmen doymak bilmez karnın, kanın, ruhun ve gözüne rağmen benimle aşık atabileceğine inandığın gündü kendi ayakların ve hatta kafana sıktığın…

Evvela büyük kaybımız ve kayıplarımız için hepinize bir baş sağlığı diliyorum diye bir cümle kurabilme ihtimali dahi olmayan ben, cenaze törenlerinizi dahi sabote etme potansiyeli haylice yüksek oluşum dolayısıyla görmediklerimi göstermemeye özenle dikkat etmenizi öneriyorum topunuza.

İğreti gülüşleriniz kadar timsah göz yaşlarınızın da orta yerine yapacağım taarruz, kösele tutmuş yüzlerinize çarpıp yere düşeceğini biliyor oluşuma rağmen, yapmama engel olamayacağını aleni şekilde deklere ediyorum diğer taraftan.

Köyümün köhne ve gıcırdayan çarkının yanın da ne kadar da rüküş düşüyor tıkır tıkır işleyen tezgâhlarınız. Sisteminizin sekmeden çalışan tekerine de sokacağım çomağın tedirginliği yüzlerinize kadar yansımışken, hop desem bir çoğunuzun kalpten fire verip mevcut nüfus sayımından yana çetele eksikliğine denk düşerken, eğitim zayiatı kabilinden bir hiçe tekabül ettiğinizi anladığınız an, geçmiş olsun ahmak deyişlerim ölü kulaklarınızın zarını patlatacaktır.

Sahi bunca zamandır ne anlattım ben !?

Anlayıp ve hisseden pay çıkaranlarla dava ve yol arkadaşlığım bakidir…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT