Murat  Çelik

Murat Çelik

Köstek değil destek olmalıyız…

A+A-

İnönü Üniversitesi"nde yapılan rektör sıralama seçiminde en çok oy alan Prof. Dr. Cemil Çelik, aynı şekilde YÖK tarafından da sıralamada oy çokluğu ile birinci sırada gelmesi neticesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılan değerlendirme neticesinde Rektörlüğe layık görüldü ve atandı.

 

Şimdi geldi sıra tebrik ve tanışma faslına, bu safhayı İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik biran önce tamamlamak istiyor, istemekle de kalmadı toplu tanışma tebrik törenleri düzenliyor…

 

İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, görev süresi tamamlanmadan önceki açıklamalarında yapmak isteyip de yapamadıkları arasında en ön sırada açılması gereken Fakülteleri söylemişti ve hala hafızalarımızda.

 

Aynı Fakülteleri yeni Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik"de açmak isteyecektir. Şüphemiz yok…

Hatta açmak istememesi düşündürücü olur.

 

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, siyasi iktidarlardan ve Malatya Sivil Toplum Örgütleri tarafından destek görmediğini savunuyordu ve öyle değil de diyemeyiz.

 

İnönü Üniversite"nin kadro sorunu var ve bu sorun 1994 yılından beri süre gelen en önemli konu olarak da Prof. Dr. Çelik"in masasına getirildi ve rektörlük seçimi öncesi de yapılan çalışmalarda bu soruna ivedilikle çözüm getirilmesi gerekir, denildi.

 

Kadro sorununu çözeceğiz diyen Malatya Milletvekilleri var, güçleri yeter mi bilinmez ama önümüzde ki günler tanışma ve tebrik törenlerinin ardından Rektör Çelik bu sorunların çözümü için destek isteyecektir…

 

Kadro sorunu ile ilgili mevcut Milletvekillerimiz 2007 yılında ki söylemlerinde, “Kadro sorunu 2008"de çözülecek” demelerine rağmen 2008 yılında, 2007 yılında söylediklerini unutmuş olsalar gerek şimdilerde de kadro sorunu çözümü ile ilgili tarihi 2009 yılına veriyorlar.

 

Bence en güzeli hiç bu tür boş vaatlere girmeden el birliği ile sorunların çözümüne ilişkin birliktelik sergileyerek,  topluca iktidarı muhalefeti yani 7 Milletvekilimiz İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik"i ziyaret ederek, İnönü Üniversitesi için ne yapmaları gerektiğini, sormaları ve planlı şekilde sorunlara çözüm üretmeleri gerekiyor.

 

Rektör Çelik, “kimse üniversiteyi iş bulma kurumu gibi görmesin “ dedi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinin tebrik ziyaretlerinde…

 

Sanırım önümüzde ki günlerde de “Kimse ihale için gelmesin”  diyecektir.

 

Çünkü İnönü Üniversitesi"ne yıllardır yumurtlayan tavuk gözü ile bakıldı ve bu tavuğu herkes kendi kümesinde istedi, bu istek hemen herkesimden geldi, tavuğu kümesine alan kesim mutlu oldu diğeri cephe aldı.

 

Zaman, zaman eski Rektör üstü kapalıda olsa seslendirdi, o kadar ki medyadan bazı kesimin tavuğu kendi kümesine istediğini alamayınca da cephe aldığını ve bu kesimi de “goy goycu basın” (Türkçe meali Dilenci) diye nitelendirdi.

Bu duruma gelmemiz gerekmez, tarih tekerrürden ibaret demememiz için, İnönü Üniversitesi Rektör aday sıralamasında, YÖK sıralamasında en çok oy alarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından İnönü Üniversitesi Rektörlüğüne layık görülerek atanan Prof. Dr. Cemil Çelik"e topyekûn destek olalım, İnönü Üniversitesi'ni olduğu yerden çok daha ileriye taşıyarak güvenenleri yere baktırmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum