• BIST 108.936
  • Altın 151,021
  • Dolar 3,6663
  • Euro 4,3295
  • Malatya : 19 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 23 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Elazığ : 19 °C
  • Adıyaman : 24 °C
  • Trabzon : 20 °C

Kumar seferi patlaması

27.02.2012 00:30
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

 

Karadeniz yeni salgınla sarsılıyor!

Nataşa dalgasını yeni unutan Karadeniz insanı bu defa pasaportsuz kumar seferinde evini, bağını kaybetmekle karşı karşıya...

Malumunuz olduğu veçhile, Türkiye ile Gürcistan arasında pasaportsuz sınır geçişinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Batum’a kumar seferi patlaması yaşanıyor.

Duyumlara göre son 2 ayda sınırdan yaklaşık 150 bin kişi geçiş yaptı! Tüm geçenleri zan altında tutmak elbette söz konusu değil ama kumar salgını hevesi ile çıkış yapanların kumarda kaybedilen paranın milyonlarca lirayı bulduğu tahmin ediliyor

Sarp Sınır Kapası, Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı… Ama ne yazık ki bilgiç insanımız bu işi de sulandırmış bulunuyor.

Yine edinilen bilgilere göre Karadenizliler birkaç saatte ulaştıkları Batum’da hem ucuz alışveriş hem de eğlence hayatının tadını çıkarırken tehlike çanlarının da çalmaya başladığını anlamış bulunuyor. 

Her hafta kumarhanelere milyonlarca dolar bırakanların arasındaki kumar tutkusu yüzünden işini kaybedenler, bölgedeki yerel yönetici ve sivil toplum kuruluşlarımızı harekete geçirmiş bulunuyor.

Rize Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ömer Ofluoğlu Bey, feryat figan durumdan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı haberdar ediyor. Oflioğlu Bey’e göre yakında kumar yüzünden ineğini, hanımının bileziklerini satanları görürsek kimse şaşırmasın!

Gerçekten tehlike çok büyük. Konuyu inceleyeceğini söyleyen Bakan Bey’in fazla zamanı da yok!

Görüyorsunuz değil mi AKP zihniyetinin komşularımızla sıfır sorun politikasını... Açılım modasıyla birçok ülkeyle vizesiz geçiş modasına sarıldık ama kumar batakhanesi Batum’da başımıza gelecekleri hiç düşünmedik galiba!

* * *

Gelelim AA’nın atladığı “Kinini… Kinini...” hikayesine...

AKP İstanbul İl Gençlik Kongresi'ne hasta yatağından kalkarak telekonferans ile katılıp konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dindar gençlik tartışmalarıyla ilgili son noktayı koyuyor:

“Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlikten bahsediyorum.”

Duyanlar şaşkın!

Başbakan nasıl kindar gençlikten söz edebilir! Ben de olayı tartışma ortamında duydum! Yazılı haber metinlerine daldım; TV’deki konuşmaları es geçtim. Ama bu es geçiş tam bir uzun atlama!

Başbakan’ın açıklamasını Anadolu Ajansı’ndan okursan halin böyle olur işte!

Anadolu Ajansı’nın Başbakan’ın sözlerini sansürlediğine ilişkin eleştiriler peşpeşe gelince kurumdan bir açıklama yapıldı. Açıklama aynen şöyle:

“...Eleştiriye ve ithamlara neden olan söz konusu haberde, muhabir ve redaktörümüzün 'durumdan vazife çıkarma' ya da sansür amacı taşımayan insani bir hata oluşmuştur.

Sayın Başbakan'ın konuşmasındaki ilgili bölüm, telekonferans sisteminden ve salondaki aşırı sesten dolayı net olarak duyulmamıştır. Haber yazılırken bu bölümdeki anlaşılmaz kısımlar gözden geçirilmiş, görüntüler incelenmiş ve bu esnada bir kelimenin kayıtlarımızda net olarak duyulmadığı fark edilmiştir.

Muhabir ve redaktör tam olarak duyulmayan bu kelimenin ne olduğunu, metnin orijinaline bakarak ya da Başbakanlık kaynaklarına başvurarak öğrenme imkanına sahipken, haberi bir an önce yayına verme düşüncesiyle tam anlaşılamayan 'kinini' kelimesini metne koymadan yayınlamıştır.”

Kurumun haberleri perdelemek üzerine serzenişine gelince; aktif gazetecilik döneminde yaşadıklarımı yıllardır yazdım. Bunlardan biri de MHP kaynaklı haberlerde yer alan AK Parti - AKP tercihi idi. Şimdi ne durumda bilemiyorum ama o zamanlar tırnak içinde yer alan cümleler bile AKlaştırılıyordu!

Hatırlatayım istedim!

Ve, sözün özü Seyid Ahmed Arvasi’den:

 “Batmayacağına inanarak suya bas, yürür gidersin. Mucize yürüyebilmen değil, inanabilmendir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ŞUBAT MAĞDURU
28 Şubat 2012 Salı 23:14
28 ŞUBAT 'I YAZABİLSEN
Milyonların işine aşına zehir katan o meş'um günü yazabilsen!..KEMALİSTLERE dair iki laf edebilsen!..
Şahinbey
28 Şubat 2012 Salı 20:31
KİN...!!!
Türk Kurtuluş Savaşı'nda en son asker sayımız 103 bin civarında idi. Askerden kaçan, düşmanla işbirliği yapan, isyan eden soysuzların sayısı ise 400 binin üzerinde idi. Bağımsızlık sonrası büyüklerimiz bu soysuzlara af çıkardı. "Devlet Kin Gütmez" diye. Bizde devleti yönetenlerin bu kararına saygı duymak zorunda kaldık. Şimdi; eğer geçmişe dönersek biz de kin gütmeye kalkarsak o soysuzların torunlarının ne yapacağını merak ediyorum...??? Türk Milleti o soysuzları da dedelerini Şehit vermiş vatan evlatlarını da iyi tanıyor. Çünkü; çocukluklarında dedelerinin ne yaptıklarını herkes övüne övüne anlatıyordu. Kimi nerede Şehit olduğunu bilmediğini, ya da Gazi olarak nasıl döndüğünü, kimi ise ne tür eşkıyalık yaptığını anlatıyordu. Çocukluğunuza bir yolculuk yapın her şeyi görürsünüz. Yok olmaz diyenlere Osmanlı ordusunda yaklaşık 100 ün üzerinde Paşa vardı. Anadolu'ya geçen Osmanlı Paşası sayısı sadece 5 ti...??? Geri kalanları rahatlarını bozmamıştı. En Vatanseveri Sait Halim Paşa bile Roma'ya yerleşmeyi tercih etmişti. Ama Ermeni komitacılar işini bitirdi, Anadolu'ya geçse idi yaşayacaktı...???
Bahattin YILDIRIM
27 Şubat 2012 Pazartesi 15:09
ŞEŞ-BEŞ
iki kumarbaz kumar oynarken yakalanırlar ve hakim karşısına çıkarılırlar. hakim "bu seferlik sizi affediyorum ama birdaha kumar oynarken yakalanırsanız içeri aatarım" der iki kumarbaz mahkeme salonundan çıkarlar merdivenden iderken biri diğerinin kulağına "merdivenler çift mi tek mi bitecek varmısın 50 lirasına" der.:)) niyet ve zihniyet meselesi. o gümrük kapısısndan pasaportluda geçilse direkde geçilse farketmez oynayacak adam oynar bu konunun bahsettiğiniz gibi siyasal bir yönü yok. a parti değilde b parti olsaydı kumar için ineğini satan vazmı geçecekti? isteyen ekmek parası için, ticaret ve iş amaçlı gider isteyen kumar oynamaya gider. siz sınır kapısı kararında kumar endişesini düşünülmeden alınan bir karar demişsiniz bazı konulardaki zayıf karekterimizi zaten itiraf etmişsiniz. o sınır kapısının açılması ile ilgili bir toplantı yapılsa da " ya biz bu geçişleri serbest yapmak istiyoruz ama batumdaki olası gençlerdeki kumar ve eğlence zaafiyeti nedeniyle kararsızız veya açmaktan vazgeçtik gibi bir açıklama yapılsaydı acaba köşe yazınız nasıl bir başlıkla ve ne tür bir içerikte olurdu ? " bakan cumhuriyet cocuklarına kumarbaz dedi" malatyadan selam ve saygılar
ŞAŞKIN
27 Şubat 2012 Pazartesi 13:32
BU NE İŞ?..
Gürcüstan'ın, KUMARHANE İŞLEVİNE soyunması hem tuhaf hem de gariptir.Hangi paralarla KUMARHANE açmışlar?..Bizim KARADENİZLİ-LER kendi yurtlarında KUMAR oynayacak mekanlar bulamamış olmalılar ki;kalkıp GÜRCÜSTAN'A gitmişler!..Ama işin içinde başka İŞ olabilir mi?...Yani işin içine KADIN eli bulaşmış olabilir mi?...KUMAR bahane mi yoksa?...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim