• BIST 99.677
  • Altın 220,781
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • Malatya : -2 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C
  • İstanbul : 7 °C
  • Elazığ : -1 °C
  • Adıyaman : 0 °C
  • Trabzon : 7 °C

Kutlu Doğum ve Siyaset Virüsü

15.04.2012 09:41
Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

 

1989 yılından beri ülkemizde 14-20 Nisan arası “Kutlu Doğum Haftası” olarak kutlanmaktadır. Her geçen gün de nitelik ve nicelik olarak daha güzel etkinlikler yapılmaktadır.

Efendiler Efendisi (sav); sadece inananlar, insanlar, hatta sadece canlılar için değil; bütün bir varlık için rahmettir.

Çünkü herhangi (canlı-cansız fark etmez) bir varlık için en önemli şey varlığının, “hayat”ının olmasıdır.

Varlığın “var olması” ancak Efendiler Efendisinin var olmasıyla mümkün olmuştur.

Çünkü bazı kaynaklarda kudsi hadis olarak zikredilen bir hadiste Cenabı Allah Efendiler Efendisine hitaben “Eğer sen olmaz saydın kainâtı yaratmazdım” diye buyurmaktadır.

Milli Şairimiz, Kuran Şairi Mehmet Akif Ersoy bu hakikâti ne güzel ifade eder.

“Dünya neye sâhipse, onun vergisidir hep;

Medyûn onacem'iyyeti, medyun ona ferdi.

 Medyundur o Mâsûma bütün bir beşeriyet

Ya Rab bizi mahşerde bu ikrar ile haşret.”

Son yıllarda Kutlu Doğum Haftası’nın ana teması her yıl farklı bir konu olmaktadır.

Efendiler Efendisinin hayatından, güzel ahlakından yola koyularak insanlığın muhtaç olduğu değerler bir hafta boyunca anlatılmakta, seçilen konu hakkındaki islamî ve evrensel mesajlar herkese iletilmeye çalışılmaktadır.

Bu yıl ki KUtlu Doğum Haftasının ana konusu “Kardeşlik” “Kardeşlik Hukuku”.

Güncelliğini ve önemini hiç bir zaman yitirmeyen, (her ne kadar zahiren sadece islam dünyasının kanayan yarası, zaafı gibi görünse de, her din ve inançtaki, eylem ve fikir hareketinin en önemli meselesidir.) bir konudur.

Bir dinin, davanın, düşüncenin, hareketin müntesipleri arasındaki kardeşlik bağının samimiyeti, kaviliği, sıhhati o dinin, davanın, düşüncenin kaviliği, devamlılığı ile doğru orantılıdır.

Cenab-ı Allah insanlar ve varlıklar arasındaki dengeyi “hak” ile sağlamaktadır. İsimlerinden biri “HAK”tır. “Kul hakkı” ile huzuruna çıkmamamızı bizden istemektedir.

Efendiler Efendisi islam dininin temelini “müslüman müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez…” dusturu üzerine bina etmiştir.

Bediüzzaman hazretleri hareketini “fena fi ihvan” dusturu üzerine bina etmiştir.

Her din ve düşüncede, davada, eylemde, teşkilatlanmada kardeşlik konusu son derece önemli bir konudur.

Bu kavram bu hafta etraflıca ele alınmalı, tahlil yapılmalıdır.

“Kardeş” “kardeşlik” derken bu kavramın bize çağrıştırdığı, zihnimizde oluşturduğu mana ve algılama nedir?

Diyanet İşeri Başkanlığı tarafından bu yıl gerçekleşen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal KIlıçdaroğlu katıldılar.

Her iki lider birer konuşma yaptılar.

Sayın Kılıçdaroğlu son derece güzel ve anlamlı bir konuşma yaptı. Klasik alışagelmiş bir CHP dilinden uzak bir dil konuştu. Halkın görmek ve duymak istediği bir dildi bence.

Başbakanın konuşmasına gelince daha çok siyasi bir konuşma havasında oldu.

Dikkatimi çeken nokta bu yılın ana teması “kardeşlik” ve “kardeşlik hukuku” olmasına rağmen bilhassa başbakanın konuşması kardeşliğe zarar verici bir dil idi.

Dost-düşmanın, canlı-cansız bütün varlıkların kendisiyle hayat bulduğu Efendiler Efendisi yad edilirken ima yoluyla dahi olsa kardeşlik duygularına zarar verecek, negatif düşünce ve duyguları çağrıştıracak sözlerin dillendirilmesini işin doğrusu doğru bulmadım.

Başbakanın sözü yakın zamanda mecliste geçen iki önemli konuya getirerek bu anlamlı günde yakın tarihin çöplüğüne gönderme yapması kardeşlik adına ve kutlanan proğramın ruhuna uygun olmadı. Çünkü siyasi bir mekan ve gün, proğram değildi, olmamalıydı…

Bediüzzaman hazretleri, hizmet ederken dahi başkalarının, kardeşlerinin gıpta damarlarını tahrik etmemek gerektiğini belirtir. Bir adım ötesi kardeşlikte zirve nokta olarak “ben değil kardeşim yapsın da ecri o alsın” mülahazaları…

Bu pencereden bakınca, Başbakanın konuşması esnasında yaptığı göndermeler ve siyasi konuşmaları esnasında aldığı alkışlar Sayın Kılıçdaroğlunu ve farklı düşüncede insanları rahatsız etmemişmidir acaba?

Etmişse peki nerde kaldı kardeşlik? Nerde kaldı kardeşini incitmeme, Kınamama?

Bence başbakanımız kalbi selim ile yaptığı konuşmayı bir dinlese kendileri de yaptığı konuşmanın yerinde olmadığını görecektir.

Ahh! Bu siyaset virüsü… İnsana bir bulaşı versin, meleği şeytan, şeytanı da melek gösterir insana…

Yorumlar
Şahinbey
02 Mayıs 2012 Çarşamba 20:24
Ders kitapları...!!!
Talim ve Terbiye Kurulu onaylı ders kitaplarında dahi bulunan Peygamberimizin Veda Hutbesi tam metninin Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde bulunmaması, özellikle o bölümün çıkarılması düşündürücü...???
"Ey İnsanlar! Dinde aşırılıktan sakının. Sizden öncekileri kesinlikle dinde aşırılıkları helak etmiştir. Hacdaki amelleri, davranışları benden öğrenin. Bu seneden sonra bir daha haccedip edemeyeceğimi bilemiyorum. Bu öğütlerimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Öğütlerimin ulaştırıldığı bazı kimseler burada dinleyenlerden daha iyi anlayarak, daha iyi muhafaza edebilirler, nice kimseler uygulayarak daha mutlu olabilirler..."
VEDA HUTBESİ Nİ
30 Nisan 2012 Pazartesi 14:21
Şahinbey iyi okuyalım
VEDA HUTBESSİNDE, Peygambere atfettiğiniz, *DİNDE AŞIRILIK* konusuna rastlamadık.Diyanetin VEDA HUTBESİNE bir göz atsanız iyi olur.Aşırılık olgusuyla neyi amaçladığınızı anlamadık!.Üç günlük İKDİDAR hevesiyle PEYGAMBER adına yapılan UYDURMALAR PEYGAMBERE İFTİRA etmek olur.Dikkat etsek diyorum.
Şahinbey
25 Nisan 2012 Çarşamba 21:48
En büyük günah...!!!
Dini değerleri siyasi istikbal uğruna kullanmaktır. Ne yazık ki Kutsal kitabımızın sayfalarını siyasi istikbal uğruna ilk kullanan Muaviye'dir. Savaşı kaybedeceğini anlayınca askerlerinin kargılarına Kuran sayfalarını taktırmıştır...Kazanmıştır, ama İslam dünyasını ateşe atmıştır. Emevileri Abbasoğulları yok etti, adeta soykırım yaptı. Ama Emevi Zihniyeti İslam dünyasında hala yaşıyor. Çevremize bir bakalım, samimi bir Müslümana yakışır yönetim varmı??? Her İslam ülkesinde mutlaka Emevi Zihniyetli adamları görürsünüz... Veda Hutbesinde Peygamberimizin son sözleri; "EY İNSANLAR, DİNDE AŞIRI GİTMEYİNİZ.DAHA ÖNCEKİLERİN HELAK OLMALARI, DİNDE AŞIRI GİTMELERİNDEN ÖTÜRÜDÜR" bir süre susar, sonra cemaatten helallik ister...
mustafa yildirim
19 Nisan 2012 Perşembe 10:11
virus dogru
yorumunuzu onayliyorum ulkeyi bu hale getirenler virus tasiyan siyastcilerin yuzunden vatandasin gorevi viruse yakalanan siyasecileri secmemek
esma kilitçi
15 Nisan 2012 Pazar 17:43
bir tek yazar siyasi virüs taşıyor...
dinlememiştim yazınız üzerine dinledim herkesin de dinlemesini tavsiye ederim..Müslüman müslümana kardeştir demiş gayet doğru olarak ve mezhepler milletler ırklar arasında gözetilmesi gereken tek ilke kardeşlik diyor ve kardeşlik hukukunun çiğnenmesi nedeniyle İslam ülkelerinde akan kanın sebebinin adresini belirtiyor..virüs nerede göremedim...Kılıçtaroğlu'nun videosunu bulamasam da yazılı metinden okudum ve gerçekten güzel bir konuşma..hele CHP nin yıllardır dine ve bu konuda halka karşı duruşu ile hatırlarsak bu konuşmanın olumluluğu daha da ortaya çıkacaktır..ve sayın yazar neyi fark ettim biliyor musunuz? sorun sizde sanırım çünkü gayet doğal bir konuşmayı su-i zanla değerlendirmişsiniz..güncel siyasi olay dediğiniz siyer-i Nebi ile Kuran derslerinin eğitimde yer alması hususlarından konuşmada bahsetmesi zannedersem, o da gayet yerinde idi.peygamberimiz SAV hayatı her devirde bize rehberdir ve onun doğum gününün kutlandığı haftada bunun hayata geçirilmesi adına yapılan yenilikten bahsetmesi de gayet doğaldır..sizi biraz daha iyi niyetle değerlendirme yapmaya davet ediyorum..saygılar
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim