• BIST 1.541
 • Altın 443,177
 • Dolar 7,4017
 • Euro 9,0135
 • Malatya : -1 °C
 • Ankara : 1 °C
 • İzmir : 9 °C
 • İstanbul : 9 °C
 • Elazığ : -5 °C
 • Adıyaman : 0 °C
 • Trabzon : 10 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

LA İLAHE

20.06.2020 10:07
Turan Güzel / Yazar

Turan Güzel / Yazar

Ne muhteşem bir cümle!

Ne kadar anlamlı ve her gün hayata yeniden motive eden bundan ala bir başka bir cümlenin olması mümkün değildir. İnsana, gücünü ifade eden, gücünün sınırlarını, kendisine verilmiş iradeyi ve tahsis edilmiş alanın büyüklük, değer ve önemini ifade eden bir cümle.

İnsanın neden muhatap alındığını ve kendisini muhatap kılan tüm gerekçeleri, bütün hazineyi tamamıyla ihata eden ve bu denli büyük bir ehemmiyet ve çeşitliği bir insicam içerisinde aynı potada eritip insanı, hayatı ve diğer tüm dengeyi kendi alan ve sahasına yerleştirip insicam bahşeden cümle…

İnsana nasıl bir güç, kuvvet, kudret, irade, akıl, özgürlük ve özgünlük verildiğini sadece iki kelime ile muhteşem ötesi ihata eden ve telaffuz edenken dil, ruh, beden ve psikoloji ile bu kadar bütüncüllük, sıcaklık, içiçelik ve haliyle uyum ve nizam getiren bir cümle.

Bahsini yaptığımız anlam, önem ve değerin farkına varmış ve bütün bunları kanıksayarak hayatın içerisine serpiştirebilmiş kişide ki cüret, cesaret, özgüven, kim ve nereye kadar dikileceğini, kim ve nerede durup had bileceğini en muntazam şekilde ihata eden bir cümle.

Bu had, hukuk ve sınır bilmişlikten dolayı yeri geldiğinde dağın içini oymuş ama boyca ona erişemeyecek olmanın da farkındalığından hareketle edep kazandırmış, ahlak kazandırmış, irade ile tevazuyu aynı potadan bir ahenk içerisinde eriterek insan, bilinç ve şuur inşa eden bir cümle.

İnsanın önünü açıp şuuruna, bilincine, akıl ve iradesine hitap ederken nihayetsiz, uçsuz bucaksız ve layusel olmadığını ama anlamlı, önemli ve değerli olduğunu, kendisine tahsis edilmiş böylesi büyük hazinelerin neye ve nerelere kadar haiz olduğunu insana haykıran bir cümle.

İnsana, dik ve onurlu durmasını, bu onur, gurur, haysiyet ve vakar dolayısıyla özgürlük ve özgünlük sahibi kılındığını, muhteşem güç, kuvvet, kudret ve iradesi dolayısıyla eş değerleri ya da bir başka şeye kul olamayacağını/ olmaması gerektiğini yalın ve çarpıcı şekilde deklere eden bir cümle.

İllallah !

Evet, kendisine ciddi, büyük ve önemli bir alan tahsis edilmiş olmasına rağmen

Evet, kendisine önemli, anlamlı ve değerli bir irade verilmiş olmasına rağmen

Evet, kendisine kıymetli ve özelliği olan bir akıl, şuur, bilinç. Özgürlük ve özgünlük tahsis edilmiş olmasına rağmen sınırlı ve sorumlu olduğunu, hesap vermesi ve verilmesi gerektiğini, sorumsuzluk ve bilinçsizlik ile insan ve ona bahşedilmiş yüce değerlerin örtüşmesinin ve ahenk içerisinde çalışmasının mümkün olmadığını ifade eden bir kelime.

Gerçek ve anlamlı gücün, nihayetsiz, uçsuz ve bucaksız bir otoritenin, sorumsuzluğun ve herkesin kendisine karşı sorumlu olduğunu deklere ifade eden bir kelime.

La İlahe İllallah

Hem özgürlüğü ve hem de sınırlarını, hem gücü ve hem de haddi, hem özgünlüğü ve hem de hukuku, hem iradeyi ve hem sorumluluğu, hem görevi hem de başlama ve bitişi, hem nasılı ve hem niçini, hem kabul ve hem de reddedişin anlam ve gerekçelerini bu denli manidar ve alemşumül şekilde ifadesinin olmadığını ortaya koyan bir cümle.

Bu cümlenin bahsettiği o muhteşem ahengin farkında ve bununla birlikte uygulayıcısı olanlara selam olsun…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Filistinli Nasır
22 Haziran 2020 Pazartesi 12:34
12:34
Merhaba Turan Bey
Haşa Haşa Haşa
yazdığınız makalenin başlığının Türkçe karşılğı (İlah yoktur) bu da dinimize aykırıdır ve insanı bilmeden küfre götürür. bir müslüman kardeşiniz olarak ben sizi uyarmam dini görev sayıyorum.
Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez (taşıdığı, kendi günah yüküdür) Fâtır Suresi - 18 . Ayet
saygılar
TURAN GÜZEL
21 Haziran 2020 Pazar 20:00
20:00
EVVELA ŞUNUN ALTINI ÇİZMEK VE SONUCUNDA YÜREKTEN BİR TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM Kİ ; SİTEMİZİN VE YAZILARIMIN OKUYUCU VE TAKİPÇİSİ OLAN BÖYLESİ BİLİNÇLİ, DİNAMİK VE SORGULAYAN BİR OKUYUCU KİTLESİNİN OLMASI HAKİKATEN HER TÜRLÜ TAKDİRE ŞAYANDIR.
GELELİM BİR TAKIM ELEŞTİRİ, UYARI VE İKAZLARA.
YAZIMIZIN BAŞLIĞI LA İLAHE, YANİ, ALLAH MÜSTESNA VE ONUN YERİNE KONMUŞ VE DOLAYISIYLA İLAH MESABESİNE ÇIKARILMIŞ KİŞİ, MAKAM YA DA NESNE HER NE OLURSA OLSUN HEPSİNİ REDDEDİYOR VE HİÇ BİRİSİNE BÖYLESİ BİR DEĞER, ANLAM VE ÖNEM VERMİYOIRUM ANLAMINA GELMEKLE BERABER, YAZIMIZ DİKKATLE OKUNURSA BU REDDEDİŞİN AKABİNDE Kİ ÖZGÜRLÜK, FERAHLIK, KENDİLİK KAZANMANIN İNSANA VERECEĞİ HUZURDAN DEM VURMAKTAYIM.
YAZIMIZIN SONUNDA İSE İLAHE DİYEREK GÜCÜ, KUVVETİ, KUDRETİ YALNIZ VE TEK SAHİBİ OLAN ALLAH'A TEVDİ EDİYOR ONU YÜCELTİYOR VE ONA TESLİM OLUYORUZ.
DOLAYISIYLA YAZIMIZIN BAŞI İLE SONUNU BİRBİRİ İLE DOĞRU VE SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE BAĞLAYAN BİR OKUMA YAPILDIĞI ZAMAN YAZIMIZIN ANLAM VE ÖNEMİ DAHA BELİRGİN BİR HALE GELECEKTİR.
HERKESE BİR KEZ DAHA VE EN KALBİ TEŞEKKÜRLERİMİ ARZ EDİYORUM
Süleyman
20 Haziran 2020 Cumartesi 22:24
22:24
La ilahe demek haşa Allah yoktur demektir. Duzeltin bu hatayi
La ilahe illallah yazin
Süleyman
20 Haziran 2020 Cumartesi 22:20
22:20
Baslik cok tehlikeli dikkat edin
Türkçesi hemen düzeltin
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim